Kiek telpa į kūdikio skrandį

Kai kūdikis maitinamas krūtimi, jis pats pasiima pienuko tiek, kiek jam reikia. Kai maitinamas iš buteliuko – pieno kiekį reguliuoja mama. Šį tekstuką skiriame toms mamytėms, kurios maitina mišiniais arba savo nutrauktu pienu.

kiek suvalgo kudikis

Jūratės Čiakienės nuotr. www.foto-jurate.lt

Kiek motinos pieno/mišinio turi išgerti per parą įvairaus amžiaus kūdikis?

Jokių griežtų normų, kiek kiekvieną mėnesį ir kiekvieną maitinimą turi suvalgyti naujagimis ar kūdikis, nėra nustatyta. Kiekvienas kūdikis yra skirtingas – vienas valgo mažiau ir jam pakanka, kitas daugiau. Logiška, kad sukakus 6 mėnesiams, kai kūdikis pradedamas papildomai primaitinti, suvalgomo pieno kiekis per parą sumažėja.

Pirmą parą po gimimo sveikas išnešiotas naujagimis ištraukia vos 50-70 ml pieno, antrą parą – 120-140 ml ir toliau kasdien po 70 ml daugiau.

Savaitės naujagimis per parą jau ištraukia apie 500 ml pieno, po to kas savaitę po 50 ml daugiau.

Mėnesio kūdikis vieno žindymo metu išgeria 90-100 ml pieno, o per parą – apie 600 ml. Aukščiau pateiktais vidutiniais skaičiais dera vadovautis ir duodant nutrauktą motinos pieną ar pieno mišinį.

Paros maisto norma skaičiuojama pagal mažylio kūno svorį.

Neužmirškite, kad kiekvieno kūdikio kūno svoris augant keičiasi, tad ir pienuko jam reikės vis daugiau:

10 d.-2 mėn. – 1/5 kūno svorio (600-900 ml per parą).

2-4 mėn. – 1/6 kūno svorio (800-1000 ml per parą).

4-6 mėn. – 1/7 kūno svorio (900-1000 ml per parą).

6-8 mėn. – 1/8 kūno svorio (1000-1100 ml per parą).

8-12 mėn. – 1/9 kūno svorio (1000-1200 ml per parą).

Pagrindinis rodiklis, ar kūdikiui užtenka maisto, yra jo svorio ir ūgio augimas, atitinkantis dabar nustatytas normas. Apie tai, ar kūdikis „normaliai“ auga, šeimai turi pasakyti mažylio gydytojas, tuomet kai pasveria mažylį ir pamatuoja ūgį.

Ar tiksliau skaičiuoti paros normą, ar per vieną maitinimą suvalgyto motinos pieno/mišinio kiekį? Pavyzdžiui, ant mišinio pakelio rašoma, kad 2 mėn. kūdikis turi valgyti tik 5 kartus ir suvalgyti per vieną maitinimą 170 ml. O jei kūdikis valgo 6-7 kartus, kiekis turi būti mažesnis?

Pirmąsias 3-8 gyvenimo savaites naujagimis ir kūdikis nesugeba tobulai orientuotis laike. Dėl to jis atsibunda įvairiu laiku ir prašo valgyti. Jei įminga, valgymui nežadinkite. Pirmą gyvenimo mėnesį kiekvienas naujagimis pats pasirenka, kiek kartų per parą valgyti ir kiek mililitrų motinos pieno/mišinio suvalgyti. Normalu, kai naujagimis vieną parą valgo 6, kitą parą – 9 kartus. Pirmajam mėnesiui baigiantis dauguma naujagimių valgo 6-7 kartus per parą. Vieną kartą tos pačios paros metu naujagimis ar kūdikis išgers daugiau mililitrų mamos pieno/mišinio, kitą kartą – mažiau. Augdamas kūdikis keičia savo maitinimosi tvarką – ilgėja tarpai tarp maitinimų, vietoje 7 ar 6 kartų per parą valgo 5 kartus. Kūdikio valgymo tvarkos nedera sustandartizuoti, nes mažylio norai nėra kompiuterio programa. Tik pats kūdikis žino, kiek jis kiekvieną kartą nori valgyti. Kitaip tariant, jei mama mažyliui nori gero, tai ji „neprievartauja“ suvalgyti kuo daugiau. Daugiau nėra geriau, nes kūdikis priauga per daug svorio, susiformuoja blogas įprotis persivalgyti, kenkiantis kūdikio sveikatai.

Storas kūdikis nėra sveikatos, grožio ir šeimos gerovės atspindys. Pagalvokite, kad ir suaugusiojo apetitas paros metu yra nevienodas – vieną kartą suvalgoma daugiau, kitą kartą mažiau…

Mišinėlius reikia gaminti prieš pat maitinimą ir tik vienam kartui. Geriau pagaminti 20-40 ml daugiau nei įprastai suvalgo mažylis, nes nežinia, kiek jis norės šį kartą. Kiekvienas pieno mišinio gamintojas nurodo vidutinius skaičius su nuokrypiu į didesnę pusę, nes jam yra svarbu kuo daugiau parduoti gaminamo produkto…

Nuo kūdikio skrandžio talpos jo apetitas nepriklauso. Suvalgęs daugiau kūdikis atpila.

Kokia yra kūdikio skrandžio talpa kiekvieną mėnesį?

Kūdikiai gimsta nevienodo svorio. Dėl to auga nevienodai sparčiai. Skrandžio talpa priklauso nuo kūdikio svorio. Todėl nėra tikslios matematinės „skrandžio talpos kiekvieną mėnesį“ išraiškos. Kūdikiui augant jo skrandžio talpa nuo 150 ml laipsniškai didėja:

6-8 mėn. vidutinio svorio kūdikio skrandžio talpa yra 250 ml

9-12 mėn. – 285 ml

12-23 mėn. vaikų – 345 ml

Ar įmanoma kūdikį, maitinamą iš buteliuko, „permaitinti“? Jei tikėsime kūdikio tobulu organizmo susireguliavimu, tai jis nenorėdamas jau nė lašo nenuris.

Taip, permaitinti kūdikį įmanoma. Dėl kelių priežasčių. Viena iš jų – kūdikis pieno mišinio, kad pasisotintų, suvalgo daugiau nei žįsdamas krūtį. Motinos pieno sudėtis kinta vieno ir to paties maitinimo metu: žindymo pradžioje pienas yra liesesnis („nugriebtas“), vėliau tampa vis riebesnis, dėl to kūdikis greitai pasisotina. Pasirodžius riebesniam pienui, kūdikis nustoja žįsti. Viso to nebūna, kai kūdikiui duodamas nutrauktas motinos pienas (nes nutraukiamas pienas susimaišo ir dėl to jo energinė vertė išlieka vienoda), ir ypač – duodant pieno mišinį. Pieno mišinio energinė vertė nekinta. Dėl to, kad pasisotintų, kūdikis siekia suvalgyti daugiau, tiek, kiek telpa į jo skrandį. O tai veda prie padidėjusio svorio augimo.

Kita permaitinimo mišiniu priežastis – jei jo mylima mama vos kūdikiui suverkus kiša buteliuką, o mažylis „nuryja daugiau nei lašą“, kyla permaitinimo pavojus. Kadangi čiulpimas yra įgimtas refleksas, tai žindukui patekus į burną mažylis, kad ir neseniai pasisotinęs, kažkiek duoto maisto nurys. Dėl nusiraminimo paėmęs krūtį kūdikis (jei bus sotus, o norės krūties tik pažįsti dėl saugumo, malonumo) daug pieno neištrauks.

Ar mišiniai tukina labiau nei mamos pienas? Jei taip, vadinasi, mišinių normos kūdikiui turi būti mažesnės nei motinos pieno.

Pramoniniu būdu gaminamų mišinių energinė vertė tokia pati, kaip ir motinos pieno. Dirbtinai maitinamas kūdikis kas mėnesį priaugs daugiau svorio nei žindomas tik tada, kai mama kiekvieno suverkimo metu kiš buteliuką. Per žinduką mažylį nutrauktu pienu galima maitinti tuomet, kai nėra galimybių jį pamaitinti iš puoduko. Mažylis, pamaitintas iš žinduko, kad ir kaip gerai išmokęs žįsti krūtį, dažniausiai jos atsisako. Paimti maistą iš puodelio sunkiau, ir mažylis vėl ieško krūties.

„Paragavę“ žinduko kūdikiai pradeda tingėti čiulpti spenelį, ypač jei jis standus, plokščias ar kitaip mažyliui nepatogus, iš jo sunkiai bėga pienas. Neilgai pačiulpęs krūtį, kūdikis pradeda sukinėti galvą, ieškoti buteliuko su žinduku. Jei tik mama pasiduoda kūdikiui, save pasmerkia pieno nutraukinėjimui ir pati sutrumpina žindymo trukmę, nes pieno gamyba yra stimuliuojama tik žindimu. Kad taip neatsitiktų, maitinkite iš puoduko, o iš buteliuko – tik pačiu kraštutiniu atveju.

Kodėl ant mišinio pakelio rašoma, kiek kartų per dieną turi valgyti kūdikis, jei literatūroje teigiama, kad jis turi valgyti tiek, kiek nori, ir tada kada nori? O gal tas „tiek, kiek nori ir tada, kada nori“ galioja tik motinos pienui? Tada kaip bus su nutrauktu motinos pienu?

Motinos pieno nusitraukinėjimas ir po to jo sumaitinimas iš žinduko – ydinga praktika, kuri gali būti tik išimtinai reta. Motinos pieno nusitraukinėjimas neskatina jo gamybos. Motinos pieną, pieno mišinį dera kūdikiui duoti jo pasirinkta maitinimosi tvarka – pasirinktais laiko intervalais, o ne kiekvieno suverkimo metu. Nuovoki mama supranta, kada mažylis verkia norėdamas valgyti, o kada verkia dėl kitos priežasties.

Ar svorio priaugimo normos tos pačios ir maitinamam motinos pienu ir maitinamam mišinuku? Sakoma, kad valgantis motinos pieną kūdikis gali priaugti ir 500 g per mėnesį, to pakaks. Ar tas pat galioja ir maitinamam mišiniu?

Kiek galvų, tiek gali būti „sakymų“. Tačiau tai dar nereiškia, kad visos galvos gerai suvokia, ką jos „sako“. Dabar gydytojai mano, kad svorio priaugimas pirmąjį gyvenimo mėnesį (nepriklausomai nuo sveiko išnešioto mažylio maitinimo būdo) turėtų būti 600-800 g, antrąjį ir trečiąjį – 800-1000 g, vėliau kas mėnesį vis po 100 g mažiau. Gerai augančio 5 mėn. mažylio gimimo svoris padvigubėja, o 11 mėn. – patrigubėja.

Konsultavo docentas Algimantas Vingras

„Mamos žurnalas“

Žymos: , ,

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


6 − du =