Mergaičių lytinių organų priežiūra

lytinė higiena

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Priešmokyklinukės paprastai neturi rimtesnių ginekologinių bėdų – jų hormonai dar miega. Dažniausia pasitaikanti bėda – makšties prieangio uždegimas. Todėl apie higieną ir įvairius intymius nesusipratimus mamos turėtų žinoti.

Konsultuoja gydytoja akušerė ginekologė, mergaičių ir paauglių ginekologė Žana Bumbulienė.

Pirmieji mėnesiai

Tik gimus mergaitei, dar kurį laiką mama lytiniuose organuose pastebi baltų į varškę panašių išskyrų. Dažniausiai dar gimdymo namuose gydytojai nuramina – tai normalu, mergaitė tikrai neserga jokiu uždegimu. Išskyros randasi dėl to, kad naujagimės organizme dar yra nemažai mamos hormonų. Kaip tas išskyras valyti? „Kai keičiate mergaitei sauskelnes, prausiate užpakaliuką po tekančiu vandeniu. Tad kartu švelniai nuplaukite ir tas išskyras. Muilo nereikia. Jei užpakaliuką valote drėgna servetėle, švariu jos kampeliu nuvalykite ir išskyras. Nebijokite švelniai praskėsti išorinių lytinių lūpyčių ir išvalyti“, – sako ginekologė. Neišvalytos išskyros kaupiasi, skleidžia nemalonų kvapą. Per kelis mėnesius išskyrų sumažės.

Blogosios išskyros

Šiek tiek baltų tirštų išskyrų tarp didžiųjų ir mažųjų lytinių lūpų turi būti. Tai „gerosios“ išskyros, kurios nerodo jokios ligos.

Tačiau gali atsirasti ir „blogųjų“ išskyrų. Jos gelsvos ar žalsvos, gausios, greitai sutepa kelnaites. Tokios išskyros rodo uždegimą. „Blogųjų“ išskyrų gana dažnai atsiranda po gydymo antibiotikais. Antibiotikai sunaikina daug gerų organizmo bakterijų, mergaitės makštyje prasideda vadinamoji pienligė (grybelinė liga). Beje, pienligė dažna suaugusių moterų intymi bėda. Susirgus pienlige mergaitei niežti, peršti, gali skaudėti šlapinantis, lytiniai organai paburksta. Makšties grybelinė infekcija gali prasidėti po ligos, kai mergaitės organizmas yra nusilpęs arba… po aktyvaus atostogavimo prie ežerų, jūros.

Vanduo ir smėlis sudirgina lytinius organus, todėl mergaitei neleiskite nuogu užpakaliuku sėdėti ant smėlio. Pienligė gydoma antigrybeliniais preparatais, mergaitėms – dažniausiai tepant.

Suaugusios lytinės lūpos

Kai kurioms mergaitėms lytinių hormonų ramybės laikotarpiu (nuo 1 iki 6 metų) gali suaugti mažosios lytinės lūpos. Kartais jos sulimpa aklinai, lieka tik mažas plyšelis išbėgti šlapimui. Nėra tiksliai žinoma, dėl ko mažosios lytinės lūpos suauga. Taip gali būti dėl lėtinės infekcijos ar paprasčiausiai dėl to, kad mergaitės lytinės lūpos labai sausos (jos sulimpa ir suauga).

Praskėtus tas suaugimas atrodo kaip plonytė plėvelė, tad mamos galvoja, kad tai – mergystės plėvė. Anatominės žinios mamai nepakenktų. Kol mergaitė dar nesigėdija, laikas nuo laiko reikia apžiūrėti jos lytinius organus. Suaugusias mažąsias lytines lūpas perskirti nesunku, jei jos suaugusios vos vos, ginekologė gali perskirti pirštu ar vatos tamponu, net be instrumentų. Jei lūpos suaugusios stipriai, prieš atidalinant skiriama hormoninių tepalų.

Iššuto, paraudo

Jei dukrytės lytiniai organai iššuto, paraudo, nedarykite tragedijos – tai visiškai normalu. Iššusti gali po karštos dienos, pasivažinėjimo dviratuku, supimosi sūpuoklėse, dėl ankštų ar sintetinių kelnaičių, aptemptų kelnių. Leiskite iššutusiems lytiniams organams pakvėpuoti, tegul mergaitė kurį laiką namuose pabūna be kelnaičių, be jų ir miega. Kartais iššutimus nuramina švelni plaukų džiovintuvo oro srovė (tik nenustatykite karštos). Vakare leiskite dukrai pasėdėti ramunėlių, lakišiaus ar medetkų vonelėje (į dubenį įpilkite vaistažolių nuoviro, vandens, o mergaitė tegul 10 minučių pasėdi išskėtusi kojytes). Kalio permanganatas vonelėms netinka, jis gali nudeginti odą. Prieš vonelę mergaitę apiplaukite. Apiplautus ir nusausintus lytinius organus tinka patepti aliejiniais vitaminų A arba E tirpalais. Papratai per kelias dienas iššutimai praeina. Pas ginekologą reikėtų ateiti tada, kai iššutimai dažnai kartojasi ar nepraeina sugriežtinus higieną.

Spalinukės ir alergija

Kartais lytiniai organai būna paraudę ir jautrūs dėl spalinukių (ypač, kai paraudę ir apie išeinamąją angą). Tuomet reikėtų kreiptis į pediatrą, kad skirtų reikiamą gydymą. Išgydžius spalinukes, praeina ir lytinių organų uždegimas. Alergiškų mergaičių lytiniai organai yra jautresni. Jei mergaitę alergizuoja koks produktas, jo suvalgius gali parausti ne tik jos veidukas, bet ir lytiniai organai. Dėl alergijos lytinių organų oda dar labiau sausėja, tampa jautresnė, gali niežėti. Alergiškų mergaičių kelnaites skalbkite švelniais skalbikliais, nepirkite sintetinių. Tokiai mergaitei netinka šiurkštus tualetinis popierius, jį reikėtų pakeisti higieninėmis servetėlėmis.

Svetimkūniai

Gali pasirodyti rusvų kraujingų išskyrų. Jos dažniausiai rodo svetimkūnio sukeltą uždegimą makštyje. Pamačius rusvų išskyrų, reikia nedelsiant eiti pas ginekologę. Vienas dažniausių svetimkūnių būna… tualetinis popierius. Mergaitė energingai valosi užpakaliuką, tualetinis popierius susivolioja į rutuliuką į jo įlenda į makštį. Ten tualetinis popierius pūva, prasideda uždegimas. Tokį svetimkūnį dažniausiai pavyksta išplauti, bet praplovimus gali atlikti tik ginekologė.

Vizitas pas ginekologą

Mergaitė pas ginekologę patenka dviem keliais: arba mama pati atveda dėl išskyrų, skausmo, arba siunčia pediatrai dėl šlapimo nelaikymo ar blogo šlapimo tyrimo. Jei šlapime randama bakterijų ar leukocitų, mergaitę turi apžiūrėti ginekologas.

Kartais ginekologei reikia tik pažiūrėti ir tampa aišku, kad ginekologinio uždegimo nėra. Tepinėlį ginekologė gali paimti vatos gabalėliu nuo išorinių lytinių organų. Todėl vedant pas ginekologę nereikia mergaitės apiplauti (o juk mamos daro atvirkščiai). „Žinoma, specialioje kėdėje apžiūrėti lengviau, bet jei mergaitė bijo, aš ją apžiūriu sėdinčią ant mamos rankų.

Mama turi ramiai išaiškinti mergaitei, kaip bus pas ginekologę. Mergaitė turi žinoti, kad reikės apnuoginti apatinę kūno dalį, ir kad gydytoja ištirs jos išskyras“, – sako ginekologė Žana Bumbulienė. Tai nereiškia, kad visoms mergaitėms reikės gultis ant specialios kėdės, naudoti instrumentus.

Higiena

Keli patarimai švarios mergaitės mamai:

Superhigiena gali net pakenkti. Jei mergaitė prausis su muilu kelis kartus per dieną, jos lytiniai organai taps sausi, taps pažeidžiami.

Išmokykite kiekvieną vakarą apsiplauti lytinius organus nuo priekio atgal. Žinoma, apsiplauti nuo užpakaliuko į priekį patogiau, bet nuolat kartokite, kad tai nesveika (mergaitė plaudama nuo užpakaliuko bakterijas įneša į lytinius organus).

Galima išmokyti apsiplauti atskirai: pirma lytinius organus, po to – užpakaliuką. Gerai, kai namuose yra bidė, ir mergaitė gali užpakaliuką nusiplauti po kiekvieno pasituštinimo.

Mergaičių ir moterų higiena labai skiriasi. Mergaitės lytiniai organai yra sausi, todėl jiems nereikia daug muilo (geriau plauti intymios higienos priemonėmis, nes jos švelnesnės už muilą). Pakanka kas vakarą apsiplauti po šiltu tekančiu vandeniu, o prausiklį naudoti tik kartą per savaitę. Iki brendimo, kol mergaitės lytiniai organai sausi, juos laikas nuo laiko verta patepti minkštinančiais aliejukais, kūdikiams skirtais kremais.

Išmokykite užpakaliuką šluostytis nuo priekio atgal (kaip ir apsiplauti), kad į lytinius organus nepatektų bakterijų. Rankas išmokykite plauti prieš ir po tualeto.

Kasdien keiskite dukros apatines kelnaites. Nors vakarykštės kelnaitės atrodo visiškai švarios, kitą dieną reikia švarių.

Kelnaitės turi būti medvilninės.

Skalbdama mergaitės kelnaites atidžiai apžiūrėkite, blogosios išskyros palieka dėmes, kvapą. Pastebėjusi blogųjų išskyrų, apžiūrėkite mergaitės lytinius organus. Kelias dienas bandykite uždegimą gydyti naminėmis priemonėmis (vonelėmis, švelniu aliejuku). Jei per savaitę uždegimas nepraeina, pasirodykite gydytojui.

Nors dukra jau nebe kūdikis, keliaudamos turėkite drėgnų servetėlių. Gal nebus sąlygų apsiprausti.

„Mamos žurnalas“

Susiję straipsniai

Žymos: , , ,

Vienas atsiliepimas kategorijoje “Mergaičių lytinių organų priežiūra”

  1. nomeda
    2016/11/08 at 12:52 #

    Nežinojau, kad slapimo nelaikymas gali kankinti ir mergaites, maniau, tai tik suaugusių, gimdžiusių moterų bėda. Auginant mergaitę labai svarbu atkreipti dėmesį į jos lytinį švietimą ir higieną, nes kaip pastebėjau, dažnai kyla problemų, dėl žinių stokos ir neišdrįsimo paklausti.

Palikite atsiliepimą


− 8 = vienas