Kokius ženklus siunčia vaiko kūnas, kai jam trūksta vitaminų

vitaminai

Neringos Laurinaitienės nuotr. www.neringosfoto.lt

Vaiko kūnas kasdien mums siunčia signalus, tik ne visada juos mokame suprasti. Pageltę akių obuoliai, šalti pirštai, neįprastai žibančios akys, apsinešęs liežuvis – galima vardinti ir vardinti. Šį kartą su docentu Algimantu Vingru kalbamės apie tai, kokius ženklus siunčia vaiko kūnas, kai jam trūksta vitaminų.

Ar galima „iš akies“ pasakyti, kad vaikui ar suaugusiajam trūksta vitaminų? Kuo būdinga avitaminozinė išvaizda?

Daugelio iš dabar žinomų vitaminų trūkumo simptomai pradeda išryškėti, kai į organizmą jie nepatenka 2-3 savaites iš eilės. Dabar mityba jau yra tokia, kad avitaminozė (visiškas vieno ar kito vitamino trūkumas) nebeatsiranda. Vaikams, mėgstantiems valgyti tik vienarūšį maistą, dažniausiai atsiranda hipovitaminozės požymiai – dalinio vitamino nepakankamumo simptomai.

Hipovitaminozė dažniausiai būna dėl nepilnavertės mitybos arba kai sutrinka vitaminųpasisavinimas ir apykaita. Vitaminų pasisavinimas organizme gali sutrikti ilgai vartojant kai kuriuos vaistus (pvz., antibiotikus, vidurius laisvinančius), sergant virškinamojo trakto ligomis (pvz., opalige, gastritu, – šiomis ligomis sergančių vaikų daugėja dėl neteisingo maitinimosi). Vitaminų trūkumas gali pasireikšti ir padidėjus jų poreikiui, pvz., esant dideliems fiziniams ir protiniams krūviams, kai vaikas nepailsi tiek, kiek jam reikia.

Ar apie vitaminų trūkumą galima sužinoti iš vaiko tuštinimosi ir šlapinimosi?

KĄ GALIMA PAMATYTI AKIMIS

Požymiai, kuriuos pastebėjusios mamos sunerimsta – trūksta vitaminų:

Skilinėja rankų ir kojų nagučiai. Tik tuomet, kai nagučiai teisingai prižiūrimi ir gydytojas paneigė odos ir nagų ligų buvimą, galima įtarti, kad nagai skilinėja dėl vitaminų stygiaus. Pagalba – šiltos vonelės, po jų įvairūs kremai su vitaminais, pirštukų mirkymas kūdikiams skirtame aliejuje.

Atsipaišo mėselės aplink nagus. Tai nėra vitaminų stygiaus požymis. Mažo vaiko nagai nepaprastai ploni, aštrūs, o auga stebėtinai sparčiai. Kirpkite juos du kartus per savaitę. Kas antrą trečią dieną žirklutes dezinfekuokite odekolonu ar 40° spiritu (degtine) ir rankų nagučius apkirpkite apvaliai, o kojų – tiesiai. Karpomi tik tokie nagai, kurie praaugę piršto galiuką. Nesistenkite nukirpti nagučių labai trumpai, nes jie gali įaugti į odą, atsirasti atplaišų, įdrėskimų. Kaskart po vonios ir nagų karpymo nagus ir odeles aplink juos suvilgykite kūdikiams skirtu aliejumi. Jei odelė aplink nagus paraudusi, patinusi ar kieta, kreipkitės į gydytoją.

Lūpos atrodo blyškios. Kai lūpos blyškios, blyškus ir veidukas. Tai yra anemijos (mažakraujystės) požymis. Anemija atsiranda, kai išsenka įgimtos geležies atsargos, pvz., išnešiotiems kūdikiams 4-6 gyvenimo mėnesiais, vyresniems kūdikiams ir vaikams – 7 mėnesį. Taip atsitinka, kai kūdikis negauna liesos mėsos, o vyresni gauna daugiau nei 400 ml karvės pieno per parą. Kai matote, kad vaiko veidukas ir lūpos pablykšta, nedelsdami kreipkitės į vaiko gydytoją, paprašykite padaryti kraujo tyrimą. Profilaktiniu tikslu derėtų visiems kūdikiams 5-6 gyvenimo mėnesį padaryti kraujo tyrimą.

Skylinėja, plyšta lūpų kampučiai, skeldėja ir pleiskanoja lūpos. Dažniausia to priežastis – sausa aplinka, nuolatinis lūpų laižymas, retai – vitamino B2 trūkumas. Normaliai maitinantis, vitamino B2 pakankamai gaunama su maistu. Pirmieji šio vitamino trūkumo požymiai yra nuovargis, neveiklumas, gerklės skausmas, įtrūkę bei šiurkštūs lūpų kampučiai ir perštinčios akys. Vitamino gali trūkti dėl įvairių priežasčių: dėl netinkamos mitybos, padidėjus jo poreikiui (po ligos, sparčiai augant ir pan.). Daug B2 randama lapinėse daržovėse, grikių kruopose, kviečiuose, alaus mielėse, mėsos, žuvies ir pieno produktuose, kiaušiniuose.

Akių baltymai būna apsiblausę. Apsiblaususios akys būna, kai vaikas serga ūmine liga, o ne dėl vitaminų trūkumo.

Žydi nagai. Nagų žydėjimas susijęs su mikroelementų trūkumu. Organizmui trūksta cinko, kalcio. Dažniausiai nagai žydi brendimo laikotarpiu.

Slenka plaukai. Ryškus plaukų slinkimas, kai jie išsišukuoja kuokštais, gali būti grybelinės ligos ar organizmo apsinuodijimo sunkiaisiais metalais požymis, o kartais priežasties išaiškinti neįmanoma. Būtina kreiptis į vaiko gydytoją ir odos ligų gydytoją.

Atsiranda opelių burnoje. Taip atsitinka susirgus opiniu burnos gleivinės uždegimu (aftoziniu stomatitu).

Kraujuoja dantenos. Jos gali kraujuoti susirgus dantenų uždegimu ir tuomet, kai organizme labai trūksta vitamino C. Jo trūkumas atsiranda, kai vaikas nevalgo žalių vaisių, daržovių. Tuomet, kai dantenų kraujavimas atsiranda dėl vitamino C trūkumo, pradėjus vartoti vitaminą C po 100 mg parai, kraujavimas greitai išnyksta. Kraujavimas iš dantenų yra ir ligų požymis, todėl jei po vitamino C kurso jos vis tiek kraujuoja, kreipkitės į vaiko gydytoją.

Liežuvis apsidengia apnašomis. Taip būna ne dėl vitaminų trūkumo, o sutrikus virškinimui ir dėl virškinamojo trakto ligų.

Kojas traukia mėšlungis. Mėšlungio priežastys gali būti labai įvairios. Viena iš jų – magnio ir kalcio trūkumas. Kojų mėšlungiui kartojantis, dera atlikti abiejų elementų tyrimus, įsitikinti ar tikrai jų trūksta. Daug magnio yra grūdų produktuose (duonoje, kruopose), žaliose lapinėse daržovėse. Magnio yra ir geriamajame vandenyje. Daug kalcio yra piene ir jo produktuose. Ištikus mėšlungiui pirmiausia reikia stengtis aktyviai ištempti pažeistą raumenų grupę, jeigu tai yra įmanoma. Pavyzdžiui, esant blauzdos raumenų spazmui reikia aktyviai rankomis lenkti pėdos pirštus į save. Dažnai šito pakanka, kad raumuo atsipalaiduotų.

Pablogėja miegas. To priežasčių daug – gryno oro trūkumas, triukšmas, skausmas, rachitas (tada miegas negilus), kosulys (jis pažadina iš miego), įvairių ligų pradžia, sutrikęs centrinės nervų sistemos veikimas (jaudinantys sapnai, košmarai, nakties baimės), dygstantys dantys. Miegas gali sutrikti ir pasikeitus gyvenimo aplinkybėms: gyvenamajai vietai, miego vietai, miego aplinkybėms, pradėjus lankyti darželį, gimus broliukui ar sesutei, patyrus naujų įspūdžių ar kt.

Pagausėja prakaitavimas. Pernelyg stiprus prakaitavimas gali būti daugelio ligų simptomas. Prakaituojama po ligos. Gausesnį prakaitavimą skatina šėlsmas, fizinis krūvis, ypač jei vaikas per šiltai aprengtas, karšti valgiai ir gėrimai, dvasiniai išgyvenimai (emocijos, susijaudinimas), aukštesnė aplinkos temperatūra. Prakaitavimas yra rachito požymis (tuomet labiau prakaituoja pakaušis– dėl to kūdikis sukinėja galvą), o rachitas atsiranda, kai trūksta vitamino D. Kūdikiams ir mažiems vaikams galvos, padų, delnų prakaitavimas būdingas ir dėl vegetacinės nervų sistemos ypatumų. Tai nėra pagrindiniai rachito požymiai. Nuolatinis gausus prakaitavimas – sveikatos sutrikimo požymis.

Vaikas greičiau nuvargsta. Greičiau pavargsta persirgę kokia nors liga, dažnai sergantys, sergantys bet kuria iš lėtinių ligų, pvz., cukralige. Buvęs judrus vaikas pasikeičia, greičiau pavargsta, kai suserga lėtine liga. Tačiau tuo pat metu pastebimi ir kiti negalavimo simptomai. Vaikai pavargsta nuo didelio emocinio, nebūtinai fizinio krūvio. Nuovargis, apetito ir svorio sumažėjimas, miego sutrikimai – vieni iš vaikų depresijos požymių. Ką daryti? Tegu ilgiau pamiega, daugiau pavaikštinėja gryname ore, vyti nuo televizoriaus ir kompiuterio. Nuovargis atsiranda sutrikus normaliai mitybai. Viena iš nuovargio priežasčių yra anemija (mažakraujystė). Jeigu priešmokyklinio ar mokyklinio amžiaus vaikui atsirado mažakraujystė, vadinasi, jis maitinasi netinkamai –valgo vienarūšį maistą, kartą per dieną negauna mėsos, paukštienos ar žuvies. Pasitaiko tėvų, kurie patys, būdami vegetarai, ir vaikus tokiais daro. Vaikui tai ne į naudą, nes vitaminas B12, reikalingas tam, kad išvengtume mažakraujystės, aptinkamas tik mėsoje. Pastebėta, kad nuovargis pasireiškia esant nedidelei jodo stokai organizme. Pagalba – vartoti druską su jodu.

Blogas apetitas. Dažniausios apetito sutrikimo priežastys: maitinimas per prievartą, prasidėjusi liga, nuovargis, virškinamojo trakto ligos. Sumažėjus apetitui vitaminai naudingi, bet nevartokite jų kaip įvairių patiekalų kompensaciją.

Silpsta regėjimas. Trūkstant vitamino A gali atsirasti vadinamasis vištakumas (kai blogai matoma sutemus), žmogus greitai pavargsta, sausėja oda, atsiranda pūlinukų, sutrinka augimo procesas. Vitamino A šaltiniai: moliūgas, gūžiniai kopūstai, pomidorai, šaltalankis, morkos, žirniai, raudonieji pipirai, petražolės, krapai, rūgštynės, svogūnų laiškai, gyvulių ir žuvų kepenys, žuvų taukai, ikrai, sūris, kiaušiniai, sviestas.

Atsiranda noras valgyti nevalgomus dalykus. Noras valgyti nevalgomus dalykus yra klasikinis geležies trūkumo anemijos (mažakraujystės) požymis, savotiškas skonio iškrypimas – tai nenumaldomas noras valgyti molį, kreidą, dantų pastą, ledo gabalėlius, krakmolą. Pagalba: pirmiausia atlikite kraujo tyrimą, sureguliuokite mitybą, vartokite gydytojo skirtus geležies preparatus ir vitaminus.

„Mamos žurnalas“

Susiję straipsniai

 

Žymos: , , , ,

3 Atsiliepimai kategorijoje “Kokius ženklus siunčia vaiko kūnas, kai jam trūksta vitaminų”

 1. nomeda
  2016/07/05 at 12:25 #

  Ačiū už naudingus pastebėjimus. Mano vaikas mažai valgo, nes turi blogą apetitą. Galvoju pradėti jam duoti vitaminus. Kokie vitaminai vaikams yra geriausi? Ir kaip išsirinkti iš tokios gausybės?

 2. airine
  2016/09/22 at 09:22 #

  Aš stiprinu savo kraują vartojant geležį .
   

 3. 2017/09/28 at 08:33 #

  Iš tiesų, ne vienas požymis atitiko, kai nusilpo mano mažylio imunitetas, tik aš visų pirma pastebėjau, kad veidukas labai paraudo ir ėmė plaukučiai slinkti, iš karto suskubau nupirkti vitaminų, situacija pagerėjo, bent jau kol kas.

Palikite atsiliepimą


7 − = penki