Žyma: Dantų dygimas

kūdikis
Freepik.com

Dantukų dygimas – labai ilgas procesas, todėl tėveliai turėtų žinoti, kaip elgtis.

Dantukų dygimo schema

Pieninių dantų užuomazgos susidaro dar iki gimimo. Apie 4,5–6 mėn. apatiniame žandikaulyje pradeda kaltis pirmieji dantukai. Iš pradžių matyti kietoki iškilimai, kurių dydis ir forma atitinka būsimų pieninių dantų vainikus. Pirmieji pasirodo apatinių, vėliau – dviejų viršutinių centrinių kandžių kandamieji kraštai.

Po to apatiniame ir viršutiniame žandikaulyje prasikala šoniniai kandžiai. Antrųjų gyvenimo metų pradžioje vaikai turi 8 dantis. Po nedidelės pertraukos, 12–16 mėn. pasirodo pirmieji pieniniai krūminiai dantys, 16–20 mėn. – iltiniai, o 20–30 mėn. – antrieji pieniniai krūminiai dantys.

Dantys gali pradėti dygti jau 1,5–2 mėn. arba nepasirodyti iki 1,5 metų, bet daugeliu atveju tai yra normalu ir vėliau nesukelia jokių problemų.

Kartais dantys dygsta ne pagal schemą. Dažniausiai, ypač jei tai pieninių dantukų sąkandis, dėl to nerimauti nereikėtų, nes tai nesukelia kliūčių vystytis normaliam kramtymui, kalbėjimui. Retais atvejais laiku neišdygsta vienas ar keli dantys, jei nesusiformavo jo užuomazga. Tada toks dantis visai nepasirodys burnytėje.

Apie artėjantį dantų dygimą galite spręsti iš padidėjusio seilėtekio, kūdikis dažniau nei paprastai kiša į burną pirštus ir įvairius daiktus. Pasižiūrėję į burnytę, galite pamatyti dantenose iškilimą ar net pabalimą, jei dantis jau netoli.

Internete ar medicinos knygose rasite įvairiausių dantų dygimo schemų. Vienose bus nurodytas, kad pirmasis dantukas turi prasikalti 4 mėnesių, kitose – 6 mėnesių.

Kaip numalšinti dantų dygimo skausmą

Dantų dygimo skausmui malšinti galima naudoti įvairius kramtukus, tačiau jie dėl vaikų saugumo ir springimo rizikos turėtų būti be mažų detalių, galima juos atvėsinti, taip mažinant dantenų paburkimą.

Dantų dygimo skausmui malšinti nerekomenduojami preparatai, kurių sudėtyje yra vietinių anestetikų (lidokainio, benzokaino). Per burnos gleivinę vartojamas lidokainas gali sukelti sunkių šalutinių reakcijų. Benzokaino turintys purškalai yra siejami su methemoglobinemija ir nėra rekomenduojami vaikams jaunesniems nei dvejų metų amžiaus.

Saugi alternatyva dantų dygimo skausmui malšinti yra homeopatiniai preparatai, kurių sudėtyje nėra lidokaino, benzokaino, konservantų, kvapiklių ir dažų, cukraus ar dirbtinių saldiklių.

Dantims dygstant skausmas nėra toks stiprus, kad būtų gydomas vaistais nuo skausmo. Kiekvienas vaistas turi pašalinį, nepageidautiną poveikį. Tik sunkesniais atvejais, ypač nakčiai, bendriems simptomams ir skausmui malšinti, atsižvelgiant į vaiko amžių ir svorį, galima skirti nuskausminamųjų vaistų (pasitarus su vaiko gydytoju).

dantukai

Dygsta dantukai ir… ragiukai

Vitos Jurevičienės nuotr. www.fotovita.lt Kai dygsta dantys, mažyliai pasidaro pikti, nekantrūs, nemiega, karščiuoja... Ar galima tuo metu jiems padėti? Konsultuoja odontologė ...

neutral
Filmas vaikams
renginiai

Baneris žurnalui

kepurytės
filharmonija
batukai
Livin - ekologiški ir natūralūs produktai
skinny
AK mokykla
maisto papildai
Nėščiosios diržas
gerosios bakterijos
kainoteka
mažieji stebuklai
treniruotės nėščiosioms
mažasis teatras
colief
dantų klinika
kabrita
must bee
bioderma
keistuolių teatras
Zuza.lt - Vaikų prekės
vitaminai mamoms ir vaikams

Vaikystės sodas

odo priežiūros priemonės kūdkiui
darželis Klaužada
kosmetika moterims
Deinavos baldai vaikų kambariui
Mamos žurnalo prenumerata
kūdikių maistelis
papuošalai
žuvų taukai
auksomeistrai.lt
` `