10 pagrindinių fizinių gebėjimų, kuriuos turi mokėti atlikti 7–40 mėnesių vaikas

Laimos Druknerytės nuotr. www.laimafoto.lt

Dažnai tėvams namuose pritrūksta idėjų, kaip tikslingai ir naudingai leisti laiką su savo vaikučiu. Tuomet nejučiomis įjungiame televizorių, duodame planšetę ar telefoną… Tačiau vaikui gyvybiškai svarbu judėti, būti fiziškai aktyviam.

Lengviau nedaryti klaidų, negu jas taisyti

Vos gimus kūdikiui, stebime kiekvieną jo judesį, matome, kaip kasdien mažylis stiprėja, o jo judesiai sudėtingėja. Džiaugiamės matydami pirmą savarankišką atsisėdimą ar žingsnį. Svarbu mokyti vaikus leisti laisvalaikį aktyviai, kad ir užaugę neprarastų noro judėti savo malonumui, bėgioti ir laipioti.

Tačiau vaikams nepakanka tiesiog bėgiojimo kieme ar kamuolio spardymo. Kai kuriuos fizinius gebėjimus reikia lavinti tikslingai. Vyresniame amžiuje labai sudėtinga pataisyti tai, kas buvo praleista vaikystėje.

Pagrindiniai fiziniai gebėjimai

Yra išskiriama 10 pagrindinių fizinių gebėjimų, kuriuos turi mokėti atlikti 7–40 mėnesių amžiaus vaikas:

7–12 mėnesių vaikas turėtų ropoti

11–16 mėnesių pradėti vaikščioti

13–36 mėnesių – balansuoti

15–27 mėnesių – spirti kamuolį

18–30 mėnesių – mesti kamuolį

20–36 – mėnesių – bėgti

21–33 mėnesių – atlikti šuoliukus į aukštį

24–40 mėnesių – šokti į tolį, ridenti kamuoliuką, gaudyti kamuolį

Konkrečiam gebėjimui priskiriamas tam tikras amžiaus tarpsnis. Kiekvienas mažylis yra unikalus, todėl ir amžiaus ribos pateikiamos gana plačios.

Labai svarbu skirtingus gebėjimus lavinti nuosekliai, pratimus sunkinti palaipsniui, kad mažylis turėtų laiko sutvirtinti jau turimus įgūdžius, įgytų pasitikėjimo savo jėgomis ir drąsiai imtųsi naujų iššūkių.

Jei tėveliams kyla klausimų, jog jo mažylis lyg ir vėluoja atlikti vieną ar kitą gebėjimą, visada rekomenduojama pasitarti su gydytoju ar pediatru.

Tačiau labai svarbu ir patiems tėveliams vaiką mokyti naujų fizinių gebėjimų. Tėveliams šiek tiek pasidomėjus ir pasiruošus juos galima atlikti ir patiems namuose.

Ir naudinga, ir smagu 

Laimos Druknerytės nuotr.

Laimos Druknerytės nuotr.

Lavinant fizinius gebėjimus namuose, savoje aplinkoje kartu su artimiausiais žmonėmis, stiprėja ne tik kūnas, bet ir tarpusavio ryšys šeimoje.

Reguliarus fizinis aktyvumas ir tikslingas fizinių gebėjimus lavinimas labai reikalingas. Pirmieji rezultatai matyti iš karto, tačiau pagrindinius rezultatus tėveliai pastebės maždaug 6–7 metais.

7–40 mėnesių vaikai moka klausytis ir atkartoti pratimus, moka atlikti atskirus fizinius pratimus, greičiau išmoksta naujus pratimus ar jų grandinėlę. Todėl tėveliams, auginantiems, 7–40 mėn. vaikus ir norintiems, kad jie augtų sportiški ir aktyvūs, rekomenduojama bent 3 kartus per savaitę po 15 min. skirti vaikų fiziniams gebėjimams ugdyti.

Nuotaikingi užsiėmimai namuose

Labai svarbu, kad fiziniai pratimai netaptų prievole, nuobodžia, bet privaloma, erzinančia veikla. Geriausia, kuomet pratimai pateikiami žaidimo forma, ir vaikas fiziškai stiprėja nepervargdamas. O nuotaikinga mankšta namuose, su artimais žmonėmis, kurie pagiria už mažiausią progresą ar padrąsina, kuomet kažkas nepavyksta, mažyliui suteiks daug gerų emocijų ir skatins jo norą tobulėti.

Vaikus galima skatinti atlikti nesudėtingas užduotis, paversti jas smagiu šeimos žaidimu. Pavyzdžiui, ropojimo ugdymui galima skatinti vieną vaiką ropoti per įvairius minkštus daiktus. Ėjimo ugdymui galima žaisti slėpynių arba tiesiog paprašyti surinkti kambaryje besimėtančius žaislus. Kurkite įvairias fizines užduotis, pasitelkdami fantaziją, panaudodami namuose esančius saugius žaislus ar daiktus. Taip ne tik sustiprinsite ryšį šeimoje, bet ir lavinsite vaiko fizinius gebėjimus.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos:

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


6 + septyni =

Kitos temos: