Kodėl mes neišsaugojome kamieninių ląstelių

greta2

Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

Dar prieš pastojant, kaip ir daugelis kitų būsimų tėvelių, apie kūdikio virkštelės kraujo kamieninių ląstelių išsaugojimą žinojome tik du pagrindinius dalykus: galima išgydyti daug ligų ir labai daug kainuoja. Tik ko dėl savo vaiko nepadarysi.

Vos tik pradėjome lankytis įvairiose būsimiems tėveliams skirtose paskaitose, iškart ėmėme mąstyti apie šią galimybę, nes paskaitėlių programoje būtinai buvo skiriama laiko ir šiai temai. Deja, jų metu tekdavo išgirsti tik vieną pusę – paslaugos teikėjų. Kitokios viešai prieinamos informacijos internete buvo tik trupiniai. Todėl pradėjome ieškoti žmonių, kurie būtų išsaugoję savo vaikų kamienines ląsteles, ir klausinėjome jų nuomonės. Surasti keturi atvejai buvo labai skirtingi.

Vienos šeimos nuomonė: „Tai – kaip draudimas“.

Pirma mama pasakojo, kad ji tai vertina kaip draudimą: „Jei prireiks – pasinaudosime, jei neprireiks – bus ramu, kad turėjome tokią galimybę blogiausiam atvejui nutikus“. Tik pasirodė keista, kodėl ji sutriko, kai iš manęs sužinojo, jog išsaugojus kamienines ląsteles Lietuvoje galima išgydyti tik kelias, o ne keliasdešimt ligų, ir tai – tik kraujo ligas. Panašu, kad žmonės labai nesigilino ir tapo pačiais geriausiais kamieninių ląstelių banko klientais.

Antros šeimos nuomonė: „Antrąkart taip nedarytume“.

Antroji mama kaip tik buvo sutrikusi ir sprendė klausimą, ar pratęsti kamieninių ląstelių saugojimą ir toliau mokėti metinį mokestį. Po penkerių ląstelių saugojimo metų šeima suprato, jog tai tik „pinigų išmetimas“. Pasak jos, medicina sparčiai tobulėja, ir jau šiandien kamienines ląsteles galima išgauti kitais būdais, ir šeima finansiškai būtų pajėgi tai padaryti tada, kada tikrai prireiktų. Iš manęs sužinojusi, kad Lietuvoje paslaugas pradėjęs teikti užsienio kamieninių ląstelių bankas taiko mažesnę kainą, o lietuviškasis bankas irgi labai pakoregavo kainodarą, nustebo ir net pasipiktino, kad esami klientai turi ir toliau mokėti brangiai. Nors lietuviškasis bankas sakė klientams išsiųstuose priminimuose susimokėti mokestį kartu pridėjęs ir nuolaidų kuponus, tačiau antroji mama tikino negavusi jokių nuolaidų. „Antro vaiko ląstelių tikrai nesaugotume“, –užtikrintai teigė ji.

Trečios šeimos nuomonė. „Ar kamieninės ląstelės apskritai tinkamos?“

Trečiasis šia tema pakalbintas tėtis irgi buvo susirūpinęs, jam nerimą kėlė tai, jog panoręs perkelti Lietuvoje saugomas savo vaiko kamienines ląsteles į kitą užsienyje veikiantį banką, jis tokios galimybės neturi. „Užsienio bankai nepriima, nes mūsų vaiko kamieninės ląstelės buvo surinktos, kai lietuviškas bankas neturėjo reikiamų sertifikatų, todėl kyla ląstelių kokybės rizika. O tai kelia labai didelį nerimą, ar priims tas ląsteles gydymui ligoninės, ar jos bus tinkamos“, – sakė jis. Į šį argumentą mums banko atstovai paaiškino, kad jie visus reikiamus sertifikatus turi ir esą jokių naudojimo sunkumų neiškils.

Ketvirtoji šeima: „Pirmas mūsų bandymas buvo nesėkmingas“,

Ketvirtoji šeima šiuo metu laukiasi antro kūdikio, o gimus pirmajam vaikui prieš beveik 3 metus paėmus kamienines ląsteles paaiškėjo, jog jos netinkamos saugoti. Tada šeimai atrodė, kad įvyko katastrofa, kad ji negalės apsaugoti savo vaiko, jeigu jis susirgs. Tačiau dabar šeimai net kyla minčių, kad tos ląstelės galėjo būti panaudotos kitais tikslais, o jeigu ir buvo paimtos nesteriliai, kaip tada sakė, tai irgi esą pasitikėjimo nekelia. Todėl išsaugoti antrojo vaiko kamieninių ląstelių neketina.

Lietuvoje šias paslaugas teikia dvi bendrovės

Nors labai norėjome rasti šeimą, kuri džiaugtųsi išsaugojusi savo vaiko kamienines ląsteles ir būtų garantuota tokiu savo sprendimu, mums nepavyko. O ir į paslaugų teikėjams patektus klausimus gavome atsakymus, kuriuose buvo minimas tik būsimasis laikas: „Po kelių dešimčių metų ląstelių kokybė bus tokia pati gera“, „Nors atvejų dar nėra, bet Lietuvos ir Europos gydymo įstaigos ląsteles gydymui priims“, „Labai tikėtina, kad po 20–25 metų ląstelių naudojimo galimybių bus kur kas daugiau“, „Jeigu ląstelių nepanaudosite gydymui, jas galėsite panaudoti jauninimo procedūroms arba perduoti donorystei“ ir pan.

Prieš kelis metus Lietuvoje buvo atlikta pirmoji kaulų čiulpų transplantacija naudojant virkštelės kraują. Susidomėjusi skaičiau viešą informaciją. Iškart atkreipiau dėmesį, kad buvo panaudotas visiškai negiminingo donoro virkštelės kraujas, kuris į Lietuvą buvo atgabentas iš Ispanijos. Be to, transplantaciją atlikę medikai net perspėjo visuomenę: „Reikia žinoti, jog tikimybė, kad saugomas virkštelės kraujas bus panaudotas tam vaikui gydyti, yra mažesnė nei 1 procentas“.

O gali atsitikti ir taip, kad ilgus metus saugojus kamienines ląsteles ir jų neprireikus nei jų savininkui nei giminaičiams, atiduoti ląstelių donorystei irgi gali nepavykti. Mat kamieninių ląstelių saugojimui bankas turi turėti specialią donorystės akreditaciją, o ją turi ne kiekvienas Lietuvoje veikiantis bankas. Todėl net kilnaus tikslo gali nepasiekti.

Jūsų skaitytoja Jovita Mažeikienė

Nuo redakcijos:

Norėtume sužinoti ir kitų skaitytojų nuomonę, ką manote apie galimybę išsaugoti savo vaiko virkštelės kraujo kamienines ląsteles. Galbūt turite savų argumentų, kodėl tai padarėte arba niekada to nedarytumėte.

Laukiame Jūsų minčių adresu: mamoszurnalas@gmail.com

„Mamos žurmalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


8 + du =

Kitos temos: