4 metų vaikas jau gali žaisti šachmatais

jovita vedrickiene

Jovita Vedrickienė moko žaisti šachmatais nuo 4 metų

Prieš metus vilnietės mamos, pačios mėgstančios šachmatus, sugalvojo tokią iniciatyvą: įkurti mokyklėlę mažyliams ir įsteigti būrelius darželiuose, kuriuose vaikai mokytųsi žaisti šachmatais. Viena tų mamų – Jovita Vedrickienė, kuri  moko šachmatų gudrybių vaikučius nuo keturių metų.  

Šachmatai – žaidimas visam gyvenimui

Jovita sako, jog jos gyvenime šachmatai atsirado, kai jai buvo penkeri, kai šachmatų mėgėjas tėtis nutarė išmokyti žaisti abu savo vaikus – Jovitą ir metais jaunesnį brolį. Vaikai ėjo į šachmatų būrelį, treneris pateikdavo įvairiausių užduočių – figūrų derinių, kai keliais ėjimais reikėdavo rasti kombinaciją, matą pasiekti šachą ar etiudą.Vadinamieji šachmatų etiudai – tai netipiškos situacijos, sukurtos lavinti originalesnį mąstymą.

Jovitai šis užsiėmimas gerai sekėsi, ir po kelerių metų ji su stipriausiais Lietuvos vaikais važiuodavo į tarptautines šachmatų varžybas. Varžybos vyksta pagal tam tikras amžiaus grupes, berniukams ir mergaitėms atskirai. Tarptautinėse varžybose Lietuvai paprastai atstovauja vaikai, užėmę savo šalies turnyruose prizines vietas.

„Tarptautiniai turnyrai – labai smagus vaikystės prisiminimas, nes važiuodavo kartu ir mama arba tėtis, keletą dienų gyvendavome kokioje nors užsienio šalyje, susipažindavau su naujais draugais. Mano brolis ir dabar, jau sukūręs savo šeimą, važiuoja į vadinamuosius komercinius turnyrus.

Tai draugiškos varžybos, už kurias susimoka patys žaidėjai. Nemažai šachmatų entuziastų taip leidžia savo atostogas, sužaisdami keletą partijų, pabendraudami, apžiūrėdami šalį, kurioje vyksta turnyrai“, – sako Jovita Vedrickienė.

Armėnijos vaikams šis žaidimas privalomas

Lietuvoje šachmatai visada buvo populiarūs. Gali pamatyti parkų ar barų, kur stovi staleliai su šachmatų lentomis. O štai kai kuriose šalyse jų nauda pripažįstama net valstybiniu lygiu, pavyzdžiui, Armėnijoje šachmatai įtraukti į privalomą mokyklinę programą.

Paprastai šio žaidimo vaikai pradeda mokytis nuo mokyklinių metų. Tačiau mamos entuziastės pastebėjo, kad pasaulyje sukurta įdomių metodikų, kaip šio žaidimo taisykles paaiškinti keturmečiams ar penkiamečiams. Tokio amžiaus vaikas gali suvokti pačius žaidimo principus, o tobulėti paskui nėra ribų. Profesionalūs šachmatininkai, kuriems šis žaidimas yra pragyvenimo šaltinis, per dieną treniruojasi  po 5 valandas ir daugiau. Leidžiama daug žurnalų ir knygų, skirtų šachmatų mėgėjams.

Šachmatai – labai senas žaidimas. Panašių taisyklių žaidimus žmonės žaidė jau prieš pusantro tūkstančio metų, tačiau dabartinio šachmatų žaidimo pradžia vis dėlto laikomas VI amžius, o kildinami jie iš Šiaurės Indijos. Nuo tų senųjų laikų taisyklės šiek tiek pasikeitė, patobulėjo. O atsiradus kompiuteriams, žmogaus protas pradėjo rungtis su jais. Galima žaisti ir ne prieš kompiuterį, o per jį susisiekti su šachmatininku bet kuriame pasaulio kampelyje ir su juo pasivaržyti. Šis žaidimas tampa bendravimo būdu, plečia pažinčių ratą. Internete yra specialios programos, kur žaidėjai reitinguojami, ir galima gana objektyviai įvertinti savo pasiektą lygį.

Šachmatai

Nuotrauka easyfoto.lt

Gyvai žaisti įdomiau

Jovita Vedrickienė sako, kad visada įdomiau žaisti gyvą partiją, ypač vaikui su tėčiu ar mama. Tai intelektualus bendravimas, be to, mėgstamas užsiėmimas teikia daug temų pokalbiams. „Mano geriausios draugės yra šachmatininkės, ir kartais kai susitinkame tiesiog pasikalbėti, susėdame ir sužaidžiame po partiją. Esame net vandens parke prie baseino žaidusios, nes radome lentą su figūrėlėmis. O mano būsimas vyras irgi atsirado iš šachmatų pasaulio, nuo vaikystės kartu važinėdavome į varžybas, esame pažįstami jau labai seniai“, – sako Jovita.

Ar šachmatų būrelyje vaikai pavargsta?

Jovita dabar dirba savanore organizacijoje „ŠachmatAukim“, kuri tarp vaikų populiarina žaidimą šachmatais.

Aktyvios mamos dirba šachmatų mokyklėlėje Vilniaus centre ir keliuose vaikų darželiuose. Į mokyklėlę ateina vaikai kartu su tėveliais ir drauge sėda prie šachmatų lentos. Pamoka trunka apie valandą. Darželiuose, kur vaikai treniruojasi be tėvelių – apie 45 minutes. „Stengiamės, kad vaikai nepavargtų, žaidimą kartais perkeliame į didžiulę šachmatų lentą, kur vaikai gali ant jos šokinėti ir patys tapti figūromis. Kartais sekame pasaką apie šachmatų karalystę, kur baltaplaukė valdovė partijos pradžioje stovi tik ant baltų langelių, juodaplaukė – ant juodų, kur kovoja juodabarzdis karalius ir baltabarzdis karalius. Vaikai atsimena taisykles, kai jos pateikiamos per pasaką. Metodiką radome Vokietijoje, jos kūrėjai leido naudotis šia programa ir Lietuvoje. Nuolat stebime, kas naujo pasaulyje, domimės šachmatų mokytojų konferencijų medžiaga. Pavyzdžiui, savo nujausiose pamokėlėse idėjų pasisėmėme iš neseniai vykusios konferencijos Londone“, – sako Jovita.

Berniukams ar mergaitėms?

Tradiciškai šachmatai populiaresni tarp berniukų, nors nėra jokių trukdžių, kodėl mergaitės negalėtų taip pat gerai žaisti. Tarp mažų vaikų šachmatais žaidžia berniukų ir mergaičių po lygiai, o vėliau merginos nubyra, vyrai lieka. Būti profesionalu reikia talento, bet mėgėjiškai žaisti gali visi vaikai. Kaip tik šachmatai suteikia galimybę pačiam tobulėti, lavinti savo loginį, strateginį mąstymą, atkaklumą, norą laimėti, susikaupti.

Šachmatų entuziastės mamos sako, jog šeimų nereikia įkalbinėti leisti vaikus į būrelį. Daugelis supranta šio žaidimo naudą, pavyzdžiui, daug šachmatininkų moksleivių vėliau puikiai pasirodo matematikos ar kitų tiksliųjų mokslų olimpiadose. (Jovita Vedrickienė baigusi aukštosios matematikos studijas). Paprastai ir darbe prireikia visų šių savybių, kurias ugdo šachmatai.

Ar sunku pralaimėti

Nė vienam vaikui nepatinka pralaimėti. Tačiau šachmatų mokytojos čia mato daugiau pliusų negu minusų: žaisdamas šachmatais, vaikas mokosi pralaimėti ir svajoja kitoje partijoje atsirevanšuoti. Pralaimėjimas yra motyvas stengtis, tobulėti ir atsilošti, būti stipresniam už varžovą.

Vaikas ne save nuvertina, kad esu niekam tikęs, bet įvertina savo sugebėjimą žaisti. Geresni tie žaidėjai, kurie daugiau treniravosi. Kartais tėvai klausia, ar jie turėtų tyčia pasiduoti vaikams. Specialistai to nepataria daryti, tačiau žaidžiant galima daryti tokius ėjimus, kad vaikas gerai apgalvotų situaciją, pasirinktų geriausią variantą.

Žaisti galima bet kur

Žaidimas šachmatais patogus tuo, kad nereikalauja specialios įrangos, jais žaisti galima visur – mobiliajame telefone, kol lauki eilėje, gali trumpinti skrydžio ar kelionės automobiliu laiką. Privalumas prieš kai kuriuos kompiuterinius žaidimus yra tai, kad čia reikalauja paties vaiko mąstymo pastangų, o ne tik greitos reakcijos nušauti ar numušti rutuliuką. Ir tai užsiėmimas, kuriam nėra amžiaus cenzo, šachmatais gali žaisti iki gilios senatvės, gali žaisti 8 metų vaikas su 80 metų seneliu.

Kokias savybes lavina žaidimas šachmatais?

Tai moko problemų sprendimo. Šachmatai skatina vaiką mąstyti strategiškai ir spręsti susidariusias problemas. Pasąmonėje išmokstama į problemą žvelgti iš skirtingų pusių, ieškoti alternatyvų ir nepasiduoti tol, kol nėra išnaudoti visi galimi variantai. Gebėjimą spręsti problemas vaikas nesunkiai pritaikys ir tikrame pasaulyje.

Ugdo kantrybę ir dėmesio sutelkimą. Šachmatai – lėtas, mąstymą skatinantis žaidimas, taip pat puikiai ugdantis kantrybę ir mokantis ilgesnį laiką susitelkti į tam tikrus dalykus. Šis žaidimas puikus pagalbininkas ir dėmesio nesutelkiantiems vaikams.

Šachmatai teigiamai veikia atmintį. Tyrimai atskleidė, kad moksleiviai, kurie laisvalaikiu žaidžia šachmatais, turi kur kas geresnę atmintį nei tie, kurie šio žaidimo atsisako.

Ginta Liaugminienė

„Mamos žirnalas“

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


− 2 = nulis

Kitos temos: