Animaciniai filmai – knygutėse

Dailininkė ir animacinių filmų režisierė Jūratė Leikaitė sukūrė daug nuostabių animacinių filmų. Dabar vaikai gali juose pasakojamomis istorijomis mėgautis ir skaitydami knygas. Išleistas knygų cilkas „Lietuvių šventės animacijoje“, o jame filmai „Užgavėnės“, „Paparčio žiedas“, „Margučių rytas“, „Taip Laima lėmė“.

virselis LAIMATaip Laima lėmė. Animacinio filmo gimimas

 Knygoje „Taip Laima lėmė. Animacinio filmo gimimas“ režisierė ir dailininkė pristato animacinio filmo „Taip Laima lėmė“ kūrybinio proceso ypatumus ir subtilybes, atskleisdama koliažo principu kuriamo filmo pasaulį. Pateikiami kadruotės fragmentai, tapybos darbai, tapę filmo dekoracijomis, grafikos eskizai ir animacinių scenų judesio kūrimo pavyzdžiai.

Deivė Laima ką tik gimusio kūdikio lemties lėmėja, jo ilgo ar trumpo gyvenimo siūlo pynėja. Kokią lemtį, laimingą, ar vargo pilną paskyrė ji tau? Režisierė komentuoja simbolius ir paaiškina kelią, kaip pasikeitė pirmosios vizijos galutiniame filmo kadre. Kaip gimsta filmų idėjos, kaip animatoriai kuria personažus, ar gali tapybos darbai atgyti?

Knygos tekste tarp autorės komentarų persipina lietuvių sakmės, kurios tapo filmo scenarijaus pagrindu arba buvo kūrybinis impulsas kūrėjos vaizduotei.

Dailininkė, režisierė ir prodiuserė Jūratė Leikaitė yra apdovanota „Sidabrinių gervių“ statulėle už geriausią metų animacinį filmą „Taip Laima lėmė“ (2011 m.), o šio filmo kompozitorius Kipras Mašanauskas už geriausią filmo muziką.

Knyga pristatoma kartu su DVD animacinių ir dokumentinių filmų rinkiniu „Sakmės apie laumes“ („Marti iš jaujos“, „Taip Laima lėmė“, „Animacijos magija“ ).

 

uzgavenes.cdrUžgavėnės. Animacinio filmo gimimas

Knygoje „Užgavėnės“ pasakojama apie animacinio filmo kūrimą. Ši informacija gali būti svarbi besimokantiems animacijos meno ir judesio technologijų.Filmas „Užgavėnės“ apdovanotas Tarptautiniame animacinių filmų festivalyje „Tindirindis“ žiuri prizu už geriausią lietuvišką filmą. Jis apkeliavo daugiau nei 40 pasaulio festivalių. Knygos skaitytojui suteikiama galimybė pastebėti, kaip sudėtingos vizijos virsta įspūdingais filmo kadrais – knygoje pateikiami net judesio eksplikacijų pavyzdžiai.

Žmogaus virtimas kažkuo kitu, persikūnijimas į „kito kailį“, gal į baisų, gal į linksmą personažą – tai Užgavėnių šventės ritualai. Šios šventės metu užverda žūtbūtinė kova tarp Lašininio ir Kanapinio, susitinkama su mistinėmis gamtos jėgomis bei žiemos demonais. Visa tai yra margame filmo ir knygos pasaulyje.

Visose šiose knygose rasite animatorių: Ritos Anskaitienės, Audros Matukienės, Ramūno Vaitkaus, Valento Aškinio –  kūrusių šiuos filmus, prisiminimų apie filmų kūrimą ir komentarų apie gamybinį procesą.

Neapsieinama be linksmų nutikimų ir pokštų, kurie lydėjo visą kūrybinį studijos „Filmų štrichai“ laikotarpį 2004-2005 metais.

Velykos 1.cdrMargučių rytas. Animacinio filmo gimimas

Knygoje „Margučių rytas. Animacinio filmo gimimas“ kuriama margos ir spalvingos Šv. Velykų šventės nuotaika. Atskleidžiami ne tik šventės papročiai ir tradicijos, margučių spalvų prasmė, dažymo būdai, bet pateikiama daug nuotraukų iš darbo momentų studijoje.Supažindinama su animacinio filmo kūrimo paslaptimis. Kaip gimė mistiškas Velykės personažas? Šiame filme „vaidino “ keli šimtai autentiškų velykinių margučių.Kaip jie pateko į filmą? Kas ir kaip įgarsino filmus? Kaip buvo piešiami šio filmo fonai? Autorė pasakoja, jog mintis kurti animacinį filmą apie margučių raštų prasmę gimė netikėtai:

„Bekraštėje dangaus erdvėje pulsavo „pūkuotas kiaušinis“, o ant jo paviršiaus leidosi žvaigždės, vinguriavo žalčiukai, mirgėjo saulutės, glaudėsi žolynėliai ir gėlės.. Keitėsi kiaušinio spalvos ir ornamentų raštai. O aš tartum girdėjau magišką margučio kuždesį; „Nupiešk mane, žiūrėk, koks aš talpus ir lengvas, aš – pasaulio kiaušinis…“

Knygoje pateikiami filmo kadruotės pavyzdžiai, eskizai, tapybos darbai.

Dailininkė, režisierė ir prodiuserė Jūratė Leikaitė yra apdovanota „Sidabrinių gervių“ statulėle už animacinį filmą „Margučių rytas“ (2008 m.) Šis filmas apkeliavo daugybę tarptautinių kino festivalių.

animacinisPaparčio žiedas. Animacinio filmo gimimas 

Knyga „Paparčio žiedas. Animacinio filmo gimimas“ yra viena iš Jūratės Leikaitės ciklo „Lietuvių šventės animacijoje“ dalis. Knygoje atskleidžiama, kaip gimė linksmas ir nuotaikingas animacinis filmas apie Joninių šventę. Jonas – vienas populiariausių personažų lietuvių pasakose. Kaip jis tapo animacinio filmo herojumi? Kokius išbandymus jis patyrė Joninių naktį? Kaip įveikė godulį auksui ir pinigams, ir kaip suprato, kad pats didžiausias žmogaus turtas yra meilė.

Skaitytojui ir filmų žiūrovui atsakoma į klausimus: kaip gimsta filmų idėjos, kaip animatoriai kuria personažus, kiek piešinių reikia nupiešti tam, kad personažas atgytų? Režisierė pristato animacinio filmo kūrybinio proceso ypatumus ir subtilybes. Animacijos menininkas yra magas, kuris kuria neegzistuojantį pasaulį. Savo kūrinyje jis jungia grafiką, tapybą, muziką, šokį, pantomimą, fotografiją, tekstą. Knygoje rasite animatorių Ramonos Bujutės ir Arnoldo Pričino, kūrusių personažų vaidybą, prisiminimus ir komentarus.

Autorė įkvėpimo semiasi iš lietuvių sakmių ir pasakų. Knyga gausiai iliustruota, daug eskizų, režisierės komentarų ir paaiškinimų, padėsiančių suprasti animacinio filmo kūrimo paslaptis.

Knygoje „Paparčio žiedas. Animacinio filmo gimimas“ yra tų lietuviškų animacinių filmų istorinė apžvalga, kuriuose yra tautiniai motyvai arba scenarijai sukurti remiantis pasakomis, legendomis ar sakmėmis.

Kartu su knyga galima įsigyti DVD animacinių ir dokumentinių filmų rinkinį „Lietuvių animacija. Šventės ir sakmės“.

Leidinys išleistas parėmus Lietuvos kultūros tarybai.

Leidyklai „Išmintis“ bendradarbiaujant su studija „Filmų štrichai“, 2015.

www.mintis.eu

Leidiniuose ne tik gausu iliustracijų iš jau anksčiau išvardintų animacinių filmų, bet ir daugybė eskizų, režisierės komentarų ir paaiškinimų, padėsiančių suprasti animacinio filmo kūrimo paslaptis, kino kalbą, simbolius ir tai, kokius lietuvių švenčių momentus autorė akcentuoja savo kūryboje. Skaitytojui ir filmų žiūrovui atsakoma į klausimus: kaip gimsta filmų idėjos, kaip animatoriai kuria personažus, kiek piešinių reikia nupiešti tam, kad personažas atgytų? Animacinių ir dokumentinių filmų ciklas pristatomas DVD rinkinyje „Lietuvių šventės ir sakmės“. Animatorė, režisierė ir prodiuserė Jūratė Leikaitė yra apdovanota „Sidabrinių gervių“ statulėlėmis už animacinius filmus „Margučių rytas“ (2008 m.) ir „Taip Laima lėmė“ (2011 m.). Šie filmai apkeliavo daugybę tarptautinių festivalių, garsindami Lietuvą, laimėjo diplomų ir prizų. Knygų ciklas išleistas parėmus Lietuvos kultūros tarybai. Keturios šio ciklo knygos išleistos leidykloje „Išmintis“, bendradarbiaujant su studija „Filmų štrichai“.

Žymos: ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


7 − šeši =

Kitos temos: