Kaip ir vaikų mitybos ar priežiūros, taip ir sveikatos „fronte“ retkarčiais atsiranda naujovių. Docentas Algimantas Vingras komentuoja naujienas apie ausis.
Spiritiniai kompresai gydo ausų uždegimą.
Ne. Anksčiau kaip pirmoji pagalba nuo ausų skausmo buvo patariami spiritiniai kompresai. Dabar jų dėti nebepatariama. Kodėl?Spiritiniai kompresai išsausindavo vaiko odelę jų pridėjimo vietoje. Garuojantis spiritas vaikutį veikdavo neigiamai. Be to, neįrodytas spirito garų dezinfekcinis pobūdis uždegimo apimtą ausų būgnelį.
Vaiko ausytes reikia valyti su ausų valytukais, kišant juos į ausies landą.
Ne. Dabar manoma, kad pakanka išvalyti tik ištekėjusią sierą, o į ausies vidų lįsti nereikia. Kišant į ausį ausų valytuką arba vatą, užsuktą ant degtuko, ją labai lengvai galima sužaloti – pradurti būgnelį, sunaikinti klausos aparatą. Todėl dabar į ausies vidų lįsti nebepatariama. Bet kokio amžiaus vaikai nemėgsta, kai į jo ausytes ar burną kaišiojami kokie nors daiktai. Vaikai juda, priešinasi, dėl to dar labiau padidėja sužalojimo pavojus. Tik ausų-nosies-gerklės gydytojas gali pasinaudoti specialiu vamzdeliu, kad geriau apžiūrėtų būgnelį (apžiūros metu vaikutį reikia stipriai prilaikyti). Gydytojai ausies landoje susikaupusią sierą ne krapšto, o plauna.
Kad vaikutis nesusirgtų ausų uždegimu, ausytes laikykite šiltai – maukite kepuraites, vėjuotą dieną užkimškite ausytes vata.
Ne. Ausų uždegimas dažniausiai yra slogos komplikacija. Todėl nei ausų užkimšimas vatos gniužuliukais (tiek kambaryje, tiek lauke), nei vienos ar dviejų kepuraičių užmovimas ausų uždegimo išvengti nepadeda. Be to, į ausis įkišta vata mažyliui suteikia nemalonų jutimą, nes tai jam neįprastas svetimkūnis. Vaikutis čiupinėjasi apie ausis, nes nori tą svetimkūnį pašalinti.
Žinoma, nereikia vaiko žiemą į lauką vesti „plika“ galva. Lauke kepuraitės suteikia galvai šilumą. Esant ausų uždegimui, ir dabar gydytojai rekomenduoja šiltus sausus kompresus ausims. Paprasčiausias šiltas kompresas yra vatos sluoksnis ant ausies, o kad vata „nepabėgtų“, uždėkite kepuraitę arba užriškite skarelę.
Aliejus, ypač kamparo, sumažina ausų skausmą.
Ir taip, ir ne. Bet kokių riebalų įlašinimas į ausis šiek tiek šildo būgnelį ir tai gali sumažinti skausmą. Tačiau aliejaus, nesvarbu kokio, į ausis lašinti negalima, nes jokie lašai į ausis nėra lašinami tol, kol vaikučio nepažiūrėjo gydytojas. Įlašintas aliejus trukdo gydytojui apžiūrėti ausų būgnelius, įvertinti paciento būklę.
Ausų uždegimą galima nustatyti paspaudus ataugėlę prie ausies landos – jeigu vaikas suverks, vadinasi, yra ausų uždegimas.
Ne. Kol kas jokie tyrimai nepatvirtino „ataugėlės paspaudimo kaip diagnostikos metodo“. Yra ausų uždegimas ar ne, galima pasakyti tik apžiūrėjus ausų būgnelį.
Garsi muzika padeda pašalinti ausų „užgulimą“.
Ne. Priešingai – garsi muzika gali būti prikurtimo, ausų užgulimo priežastis. Įrodyta, kad garsios muzikos maži vaikai nemėgsta, o jos nuolat klausantys paaugliai prikursta. Garsi muzika gali būti mažų vaikų dirglumo, neramaus miego, irzlumo priežastis. Ausų užgulimas atsiranda, kai užanka klausos vamzdis. Dažniausiai to priežastis – nosiaryklės uždegimas, kurio vienas iš požymių yra sloga.
Balionų pūtimas pašalina ausų užgulimą.
Ir taip, ir ne. Kai užgulimas yra nestiprus, balionų, muilo burbulų ar per šiaudelį oro pūtimas į vandenį kartais pašalina ausų užgulimą. Reikia šalinti ausų užgulimo priežastį, pvz., gydyti nosiaryklės uždegimą.
Maudant vaiką reikia saugoti ausis, kad nepatektų vanduo.
Ne. Vanduo patekęs į ausis, maudant vaikutį, yra nepavojingas. Jis suminkština sierą, kuri su vandeniu lengviau išteka. Vanduo išteka vaiką paguldžius ant vieno arba kito šono. Kai vaikas supranta, ko iš jo norima, po maudymosi galima jo paprašyti pašokinėti ant vienos kojos galvą pakreipus į tą šoną, ant kurios šokinėjama. Jeigu vaikas dažnai serga ausų uždegimu, dera pasiklausti gydytojo, ar maudant vaiką reikia saugoti, kad vanduo nepatektų į ausis.
Docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“