„Laukiuosi trečio vaiko, nebijau nei gimdymo, nei bemiegių naktų. Bijau tik vieno – bijau nuplikti. Po pirmų dviejų gimdymų plaukai slinko kuokštais. Prikimšau dvi savo plaukų pagalvėles, kai vaikai užaugs, parodysiu jiems. Nejau turėsiu kimšti ir trečią pagalvėlę?“.
Tai kelios eilutės iš skaitytojos laiško. Daugybė moterų guodžiasi, kad po nėštumo kurį laiką (kartais net metus) plaukai labai slenka.
100 000 plaukų
Suaugusi moteris turi apie 100 000 galvos plaukų. Brunetės jų turi daugiau nei blondinės. Dar mamos įsčiose susiformuoja tiek plaukų maišelių, kiek jų turėsime visą gyvenimą. Plaukas gyvena 5-7 metus. Jis, kaip ir žmogus, auga, pasiekia tam tikrą ilgį, pagyvena, pasensta ir miršta (iškrenta). Tačiau kaskart augimo fazė trumpėja, o kiekvienas plaukas, atsiradęs iš to paties svogūnėlio būna plonesnis ir blankesnis. Taigi, senstant mūsų plaukai plonėja ir blunka. Gyvas plaukas iškristi negali, nebent jį išrautume. Iškrenta tik mirę plaukai. Nė vienas plaukas nėra amžinas, anksčiau ar vėliau žmogus jo netenka. Galvos plaukai nėra bendraamžiai ir neiškrenta visi kartu. Normalu, jei kasdien iškrenta apie 50-100 mirusių plaukų.
Nėštumas, stresas, dieta
Kartais gali atrodyti, kad plaukai krenta kuokštais, pavyzdžiui, retai trenkantis galvą. Iš tiesų tuomet netenkama tik 150 plaukų, bet kai jie šlapi, iškrenta visi kartu per kelias plovimo minutes, atrodo baisokai. Taip pat atrodys, jei plaukus labai retai šukuosime.
Plaukai labiau krenta dėl hormoninių pakitimų, stresų, nuovargio, sunkių ligų, chemikalų, gydymo chemoterapija ir spinduliais, nėštumo ir dietų. Svarbus ir genetinis paveldimumas, kraujo cirkuliacijos sutrikimai, padidėjusi riebalinių liaukų veikla, chroniškos ar laikinos nervų ligos, metų laikų kaita, net aplinkos užterštumas. Dėl šių priežasčių per trumpą laiką gali iškristi net 50 proc. visų galvos plaukų, bet po pusmečio jie vėl atauga (dažnai stipresni nei buvę). Laikinai nuplikus plaukų maišeliai ir svogūnėliai lieka sveiki. Tai netikras, laikinas nuplikimas, kuris pridaro nemalonumų trumpam.
Kodėl plaukai krenta po nėštumo
Paprastai plaukai krenta ne per nėštumą, o jau po gimdymo. Ta pati „pavėluota“ reakcija būna ir su nagais (per nėštumą jie atrodo tvirti, o po gimdymo pradeda lūžinėti), net su dantimis – paprastai dantys labiau genda ne nėštumo metu, o jau pagimdžius. Paaiškinimas paprastas – kurį laiką moters organizmas plaukus maitina „iš atsargų“, o kai atsargos baigiasi (jas „pasiima“ kūdikis), pradeda slinkti plaukai.
Besilaukiant vaikelio susideda keletas plaukų slinkimo priežasčių: tai ir hormonų pokyčiai, ir reikalingų medžiagų stygius (būsimoji mama turi „dalytis“ jomis su vaikeliu), ir stresas. Pagimdžius plaukų slinkimo priežasčių tik padaugėja – prisideda stresas, nuovargis, nemiga, o jei moteris žindo, tai ir toliau vyksta vitaminų bei mineralų „dalybos“ su kūdikiu.
Taigi galima konstatuoti, kad vaikai praretina visų mamų plaukus, tik vienoms šis procesas trunka trumpiau, kitoms – ilgiau, vienoms jis būna akivaizdus, o kitoms – vos pastebimas.
Kaip sustabdyti plaukų slinkimą
Panacėjos nėra, tačiau nepralošite pasinaudojusios šiais patarimais:
Vitaminas B. Įrodyta, kad tiesiogiai plaukus ir nagus veikia vitaminas B, kurio yra pupelėse, žirniuose, bulvėse, kepenėlėse, kukurūzuose, lašišoje, kiaušinio trynyje. Šio vitamino reikia stengtis gauti ne tik su maistu. Reikėtų naudoti vitaminu B5 praturtintus šampūnus ir balzamus. Ne veltui mūsų proseneliai plaukus trindavo kiaušinio tryniu, kuriame daug vitamino B6.
Pilnavertis maistas. Tos, kurių plaukai linkę slinkti, turi ypač pasirūpinti savo mityba, kad maiste netruktų geležies ir baltymų. Patariama valgyti daugiau žuvies. Kenkia vitamino A perteklius ir staigus svorio metimas. Įrodyta, kad metant svorį netenkama labai daug plaukų. O juk po gimdymo beveik visos stengiasi kuo greičiau numesti per nėštumą priaugtą svorį.
Plaukų apsauga. Reikia saugoti ir pačius plaukus – nekaitinti jų saunoje ar saulėje, nešaldyti, neleisti skylinėti ir lūžinėti. Plaukas padengtas tarsi apsauginėmis čerpėmis. Nuo karščio ar šalčio jos pradeda raitytis. Geri plaukų šampūnai ir balzamai tarsi sulopo tas čerpes.
Šukos. Slenkančius plaukus šukuokite retomis bukomis šukomis 2 kartus per dieną, kasdien 5-10 minučių pirštų galiukais švelniai pamasažuokite galvos odą.
Liaudiškos priemonės. Joms reikia laiko ir kantrybės, tad beveik 100 procentų, kad mažai kas jomis pasinaudos. Plaukų svogūnėlius stiprina rūgpienio ir kefyro kompresai, svogūnų sultys, arbatos maišelių kompresai.
Greito veikimo plaukų slinkimą stabdančios priemonės. Laimė, kad yra kosmetinių priemonių, kuriomis galima sustabdyti plaukų slinkimą ir atstatyti pažeistas plaukų gyvybines funkcijas. Jos reguliuoja plaukų augimo biologinį ciklą, maitina ir drėkina plaukus bei galvos odą, stimuliuoja naujų plaukų augimą, gerina kraujo mikrocirkuliaciją, kontroliuoja riebalinių liaukų sekreciją. Šių priemonių ieškokite vaistinėse.
Konsultavo kosmetologė Andrėja Stogevičienė
„Mamos žurnalas“
Susiję
As visad kompleksiskai gaivinu plaukus, is isores kosmetiskai, ir vitaminus geriu. kur kas geresnis poveikis.Paskutini ka isbandziau nuo plauku slinkimo bio selenium+zn.Ne tik kad nebeslenka, bet ir nauju priaugo:)