
Nors ir daug diskutuojama, ar reikia vaikui duoti čiulptuką, reikia pripažinti faktą, kad tam tikromis aplinkybėmis jis suteikia ramybės ir vaikui, ir tėvams. Kartais čiulptukas padeda nuraminti užsitęsusį kūdikio verksmą. Susiruošus į kelionę, garantuoja valandėlę tylos. Jeigu vis dėlto naudojate čiulptuką, kaip teisingai jį prižiūrėti, kad jis netaptų infekcijos šaltiniu?
1. Naują čiulptuką sterilizuokite. Prieš pirmą kartą paduodami vaikui naują čiulptuką, keletą minučių jį pavirinkite vandenyje. Daugelis mamų taip ir daro, virindamos dar apverčia kita puse, kad čiulptukas išsidezinfekuotų visas.
2. Kruopščiai nuplaukite prieš kiekvieną naudojimą. Čiulptukas gali būti nuolatinis infekcijos šaltinis kūdikiui. Visi mikrobai, prilimpantys ant čiulptuko iš aplinkos, patenka į kūdikio burną. Todėl čiulptuką reikia reguliariai sterilizuoti. Silikoninį sterilizuoti kiek lengviau, tokie čiulptukai laikomi saugesniais. Prie guminio čiulptuko lengviau limpa nešvarumai, be to, guma gali sukelti kontaktinį dermatitą ant skruostų ir lūpų. Specialistų nuomone, guminis čiulptukas praverčia tuo metu, kai dygsta dantukai – minkštesnė už silikoną guma neleis dantukams deformuotis.
3. „Nevalykite“ čiulptuko savo burna. Dažnai būna, jog mama ar kiti suaugusieji čiulptuką „nuvalo“ jį nulaižydami savo burnoje. Tada į kūdikio burną keliauja ir jų mikrobai, įskaitant tuos, kurie gadina dantis, sukelia kandidozinę pienligę.
4. Kas keletą dienų apžiūrėkite čiulptuką, ar neatsirado pažeidimų, įplyšimų. Tokiu atveju čiulptuką nedelsdami išmeskite ir pakeiskite nauju.
5. Nepalikite čiulptuko saulėje ar arti šilumos šaltinio. Guma ar silikonas ar lateksas, veikiami tiesioginių saulės spindulių, keičia savo savybes, čiulptukas gali pasidaryti ne toks elastingas, lipnesnis.
6. Nenaudokite vieno čiulptuko labai ilgai. Nors iš silikono čiulptukai tinka ilgesniam laikui, net ir tokio čiulptuko nerekomenduojama naudoti ilgiau nei 4–6 savaites.
7. Nedezinfekuotas čiulptukas gali būti pienligės priežastimi. Nesubrendusi imuninė sistema ir dar nesusiformavusi burnos ir žarnyno mikroflora –svarbiausios priežastys, kodėl pienligę sukeliantys grybeliai ima daugintis kūdikio burnoje, sudarydami baltą apnašą. Kūdikiui žindant, pienligė gali persiduoti ir mamai per krūtis, tada tenka gydytis abiems.
8. Nenaudokite čiulptuko sterilizavimui agresyvių buitinės chemijos priemonių. Kartais forumuose mamos dalinasi savo atradimais, koks indų ploviklis ar paviršių valiklis geriausiai sterilizuoja kūdikio reikmenis. Agresyvios cheminės priemonės neskirtos čiulptukų priežiūrai, nes jų likučiai lengvai gali patekti į kūdikio organizmą. Sterilizavimui naudokite tik tokias priemones, kurių apraše nurodyta, jog jos tinkamos kūdikio reikmenų higienai.
„Mamos žurnalas“