Dovana po eglute – planšetė 2 metų vaikui? Kodėl gi ne!

dovanos

Brigitos Grigienės nuotr. www.brigitafoto.lt

Ko norėtum dovanų? Nemažai vaikų nė nesusimąstę užsimano mobiliojo arba „kompiutelio“.  Kadangi esame suaugę žmonės ir neapsiribojame dviem parinktimis, pasvarstykime įvairius variantus – nuo dvimečio planšetės iki Vakarų rinkas užkariavusių žaidimų.

Konsultuoja žaislų parduotuvės LAVI.lt direktorė Ieva Augustinienė

Planšetės 2 metų vaikams

Kūdikis su planšete? Matyt, po kelerių metų tai bus visiškai realu, gimus kūdikiui, pirksime vežimuką, vystymo stalą, lovytę ir planšetę. Kol kas žaislų pramonėje planšetės siūlomos vaikams nuo 2 metų. 2014-aisiais atsirado mažiausių grupei (2+) skirtos išmaniosios planšetės lietuviškai: „Didžioji zoologijos sodo knyga“, „Didžioji ūkio knyga“ ir „Didžioji gyvūnų knyga“. Jos šovė į mėgstamiausių dešimtuką: kaina – kaip knygos (internete 15 eurų), o nauda dviguba: trijų rūšių žaidimai bei tos pačios tematikos knyga. Tai šiuolaikiška gyvūnų enciklopedija mažyliams su išmaniąja planšete. Knygoje pateikta daug įdomių faktų apie įvairius gyvūnus, o žaidimais vaikas gali pasitikrinti, kaip suprato. Šie žaidimai pakeitė kelerius metus karaliavusį mažųjų (nuo 2 metų) lietuvišką kompiuteriuką „Trys paršeliai“, kuris buvo kelis kartus brangesnis, dabar nebegaminamas.

Prie lietuvių kalba įgarsintų pažinimo žaidimų mažiems dėl populiarumo dar kartą išleista K.Jakubėno eiliuota abėcėlė. Taip pat knygelės-dėlionės su „gyvūnų balsu“ skaitomais eilėraštukais „Mūsų zoologijos sodas“, „Mūsų ūkis“ ir „Mūsų miškas“.

Net paprastos knygelės ima priminti nešiojamuosius kompiuteriukus – pvz., atsiranda rankenos. „Drugelių fėja Violeta“ ir „Aguonų fėja Raselė“ – tai blizgančios spalvinimo knygelės su lipdukais, kurias galima išdidžiai nešiotis po kiemą kaip mažus „loptopukus“.

Kitokie konstruktoriai

Konstruktoriai irgi žengia futuristiniu keliu, lego ir kaladėlės išliks amžina klasika, kaip konstruktorių bachas su mocartu, tačiau kodėl neišbandžius ir naujausiųjų. Pavyzdžiui, ateiviškų galvakojukų „Squigz“, kurie prisisiurbia vienas prie kito lyg muilinės kojelės, yra spalvingi, ilgi ir trumpesni. Tai labai keistas, lengvai įtraukiantis vaizduotės žaidimas iš spalvoto silikono. O kukurūzų konstruktoriai LIPO – sulimpantys spalvingi kukurūzai, pagaminti Lietuvoje –keičia iš rinkos išeinantį amerikiečių „Magic nuudles“ – populiariausią dovaną darželio grupėms per 2013-ųjų Kalėdas.

Darželių specialistės individualiai vaikui dovanoti rekomenduoja daug „kojelių“ turinčius sukimbančius „Bristle“ konstruktorius, „Stackadoos“ ir „Spinaroos“ – jie ypač gerai masažuoja pirštų galiukus (o tai, kaip žinia, padeda susidaryti smegenų jungtims). Tai taktiliniai konstruktoriai, kuriuos vaikai greitai pamėgo, o mamos ypač jų ieško tuomet, kai įtariamos raidos problemos, ar vaikas neskuba kalbėti.

„Plusplus“ – tai daniški ypač kokybiški konstruktoriai, kuriuos danų karališkoji šeima per Kalėdas įteikė savo vaikams. Šie konstruktoriai dar vadinami neribojančiais – jie nesiūlo temos, o „leidžiasi“ konstruojami kaip užsinori: karūna, fotoaparatas, tortas, vėliava, mašina ar pilis – iš tokių pačių smulkių detalių. Įdomu tai, kad leidus konstruktorių rinktis vaikui, jis ima neoninių spalvų rinkinį, o jei dovaną renka tėvai, dažniau perka klasikines arba „mergaitiškas“ – pastelines – spalvas.

Sugrįžimas prie rankdarbių

Žaislų pasaulyje, kaip ir visur, galioja harmoninga pusiausvyra. Jei sukuriama kokia nors technologijų „bomba“ (elektroninis šuo), tai netikėtai vėl madingi tampa primityvūs, ramūs rankdarbių žaidimai. Iš Amerikos atėjusi gumyčių pynimo mada siautėja nuo vasaros. Tai didesniems vaikams (kurie nekiša žaislų į burną) skirtas rankdarbių žaidimas „Sunshine Loom“ – kuriamos draugystės apyrankės, žiedeliai, koljė. Vieni kitiems papuošalus dovanoja tiek berniukai, tiek mergytės. Mažieji gumeles sukabina vašeliu, o pamėgę kurti renkasi rinkinį su specialiais kabliukais papuošalų su raštais formavimui. Tokių gumyčių rinkiniais tiesiog užverstos žaislų parduotuvės ir prekybos centrai visoje Europoje.

Papuošalų kūrimas populiarėja ir mažesnių mergyčių grupėje. Jos renkasi lengvai sujungiamas (ir vėl išskiriamas) „Pop arty“ rinkinių detales su įvairiomis susijungiančių karoliukų detalėmis.

Ateivių medžiagos

Technologijos pasireiškia ne tik tiesmukai. Siūlomos įdomios naujos medžiagos darbeliams ir atsipalaidavimui – išmanusis magnetinis plastilinas, kinetinis smėlis, visuomet lipnūs rutuliukai „Play foam“ (žaidimo puta) ir kitokios įdomios lipdymo masės.

Plačiau apie šias keistenybes.

Išmanusis magnetinis plastilinas – tai keista juoda masė, kuri švelniai tempiant tįsta, o nuo staigaus judesio reaguoja visiškai atvirkščiai – plyšta. Iš magnetinės masės suformuotas kamuoliukas atšoka, o kaukštelėjus per ją plaktuku, suskyla lyg plastmasė! Be to, šis plastilinas labai įdomiai „žaidžia“ su magnetuku – jį įtraukia, seka paskui jį lyg dramblio straubliukas, o paliktas vienas… pabėga! Dėl to turi savo metalinę dėžutę, kurioje ilsisi po eksperimentų.

Žaidimo puta „Play foam“ lieka tokia, kokią nulipdėte – niekur nebėga, tačiau nesukietėja. Ją galima minkyti tarp pirštų, lipdyti ir vėl. Dėl mažyčių burbuliukų labai malonu ją čiupinėti, o nulipdytas kūrinėlis jau rytoj gali virsti kitu. Yra masės su blizgučiais, įvairių tarpusavyje maišomų spalvų. Veikia panašiai kaip antistresiniai žaislai (antistresinis kamuoliukas šildyklė iki šiol populiari dovana-žaislas suaugusiesiems).

Kinetinis smėlis (būtinai apie jį pažiūrėkite filmuką youtube) – šviesi ir nuolat judanti masė. Ja pasiekiamas stulbinamas efektas dirbant su autistais vaikais, tačiau rekomenduojamas visiems – suaugusiam žmogui ar vaikui – stresui sumažinti, atsipalaidavimui, stebuklo pojūčiui. Jį galima pjaustyti, karpyti, nuolat minkyti rankose. Parduodamas kilogramo, dviejų su puse, penkių kilogramų pakuotėmis, tačiau girdėjau ir apie kinetinio smėlio pilną dėžę vaikams. Jeigu vaikui buvo aktyvi įspūdžių diena, ir jam sunku aprimti, duokite pažaisti kinetiniu smėliu ir stebėkite efektą. O prieš miegą dar paglostykite vaikui veiduką – atpalaiduokite ir mimikos raumenis, štai tuomet miegas bus pats saldžiausias.

Daugiafunkciniai ir interaktyvūs žaislai

„Šis vaikas jau tiek visko turi“… – dažnai komentuoja močiutės. Naujos žaislų gamybos tendencijos – žaislai, kurie, užimdami nedaug vietos, suteikia kuo daugiau: naudos, džiaugsmo, kūrybos. Per 2014 metus LAVI parduotuvėje ypač pasiteisino „Doodle Studio“ vardas – tai magnetinė piešimo lenta, ant kurios keičiant skirtingus rėmelius lenta iš tiesų tampa studija – piešimo, matematikos, dėmesio ugdymo, laiko ir formų pažinimo.

Iš ko galima pažinti daugiafunkcinį žaislą? Dažniau jo pakuotės nugarėlėje yra nuoroda į interneto puslapį su patarimais arba instrukcijos: kokio amžiaus vaikui kokią užduotį pasiūlyti. Garsus kartojančios lėlės Julija ir Veinas taip pat tokios: nors tinka jau pusės metų kūdikiui, yra užduočių, skirtų ir trimečiui.

Interaktyvūs žaislai –tai tie žaislai, kurie reaguoja į vaiką – „bendrauja“ su juo. Tarkime, lėlė, kuri kosėja – jos veidelis parausta, ji ima kosėti, jai galima sugirdyti ar suleisti vaistų.

Advento metas – mėgstantiems piešti

Advento metas – gera proga nupirkti kokybiškų piešimo ir lipdymo rinkinukų namams. Mažos dovanėlės vaikui palengvina šventės laukimą, o vandens pagrindu sukurti flomasteriai palengvina mamoms gyvenimą, nes lengvai nusiplauna nuo rankų ir drabužių.

Saldumynai ir žaislai

O kas jų nemėgsta? Galima dovanoti „saldų žaislą“ – saldumynų kaladėles (dėlionę), saldainius-šaškes. Jei mokinukas negali gyventi be saldumynų, padovanokite „geometrinę“ šokolado picą, o romantikui – saldaininę gėlę.
„Mamos žurnalas“

Žymos: , , , ,

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


aštuoni − = 1

Kitos temos: