Du milijonai erkučių vaiko lovytėje

m-146

Giedrės Putnikaitės nuotr.

Gydytojai gali tik konstatuoti, kad kasmet gimsta vis daugiau alergiškų vaikų. Vienas iš labiausiai paplitusių alergenų – namų dulkės. Atlikti tyrimai ir nustatyta, kad oras, kuriuo kvėpuojame namuose, gali būti labiau užterštas nei oras lauke.

Jautresniems žmonėms, o ypač vaikams, namų dulkės gali sukelti įvairiausius alergijos požymius: ašarojimą, sunkų kvėpavimą, niežėjimą, čiaudulį ar kosulį. Namų dulkes tokias alergiškas padaro jose gyvenančios mikroskopinės erkutės, kurių plika akimi pamatyti neįmanoma.

Erkutės gyvena patalynėje, čiužiniuose ir minta žmogaus odos pleiskanėlėmis, nagais, plaukais.

Pagrindinė medžiaga, galinti sukelti alergiją, yra erkučių ekskrementai, kurių dalelės lengvai pakyla į orą ir patenka į mūsų kvėpavimo takus. Miegamasis – ideali vieta veistis dulkių erkutėms. Vienoje lovoje gali apsigyventi apie du milijonai šių padarėlių. Ypač palankios sąlygos – pūkų patalai, žmogaus kūno šiluma ir jo odos dalelės, nes šie gyvūnai dauginasi dažniausiai 250C temperatūroje, kai būna 75 proc. santykinė oro drėgmė (paprastai rudenį ir pavasarį).

Nuolat valant dulkių siurbliu erkučių išnaikinti neįmanoma. Siurblys susiurbia tik žuvusių erkių daleles.

Norint išnaikinti erkutes, reikėtų namus valyti… karščiu, mat erkutė žūsta 600C temperatūroje.

Patalynės reforma

Kadangi valant ir vėdinant patalpas nuo erkučių apsisaugoti beveik neįmanoma, vienintelė išeitis – sukurti kuo nepalankesnes sąlygas joms daugintis. Jei namuose – alergiškas vaikas, pirmiausia, nuo ko reikėtų pradėti, – tai patalynės reforma. Jei namie dar užsilikę pūkinių patalų ir plunksnų pagalvių, teks su jomis atsisveikinti. Kokios sveikos patalynės šiandien galima nusipirkti Lietuvoje?

Patalynė su sintetiniais užpildais. Alergiškiems žmonėms gaminamos specialios pagalvės, antklodės ir antčiužiniai su sintetiniais užpildais. Šią patalynę galima ne tik skalbti, bet net ir virinti.

Užvalkalų audinys susideda iš poliesterio (ši medžiaga garantuoja ilgą produkto tarnavimo laiką) ir medvilnės (todėl audinys yra pralaidus orui ir teikia malonius pojūčius). Antialerginės pagalvės užpildytos poliesterio rutuliukais, kurie neleidžia pagalvėms subliūkšti.

Patalynė iš poliesterio. Yra antialerginės patalynės, pagamintos iš specialios poliesterio pluošto medžiagos. Ji yra netoksiška ir ekologiška, patikimai saugo nuo pagrindinių alergijos sukėlėjų – erkių, bakterijų ir pelėsio. Tai ilgalaikė apsauga, nesumažėjanti ir po skalbimo 600C temperatūroje.

Patalynė su vilnos užpildu. Alergiškiems žmonės tinka ir specialios vilnonės antklodės ir pagalvės.

Jos pagamintos tik iš natūralių medžiagų. Užvalkalai yra iš grynos medvilnės, o užpildai – iš 100 proc. vilnos. Šios patalynės namie nepavyks išskalbti (skalbimo mašina nesisuks, nes vilna labai pasunkėja prisigėrusi vandens). Tačiau bet kurioje cheminėje valykloje patalynę išvalys cheminiu  būdu. Dažnai valyti nereikia – pakanka vėdinimo ir išpurtymo.

Patalynė su vilnos užpildu yra nepaprastai šilta, gerai užlaiko šilumą, maloniai subalansuoja temperatūrą (ne veltui sakoma, kad su vilnone antklode žiemą nebus per šalta, o vasarą – per karšta. Vilna moka kvėpuoti, todėl pati sureguliuoja temperatūrą). Yra vilnonių antklodžių, primenančių austinį kailį. Šios antklodės ypač tinka žmonėms, sergantiems reumatu, artritu ir kitomis sąnarių ligomis. Yra vilnonių antklodžių, kurios apdorotos specialiomis erkutes naikinančiomis medžiagomis, todėl ypač tinka alergiškiems žmonėms.

Antklodės su šilko užpildu. Šilkas pasižymi unikalia savybe – jis gali sugerti drėgmės kiekį, sudarantį apie 30 proc. jo svorio ir nesijaus, kad yra drėgnas. Šilkas yra išskirtinai lengvas ir puikiai subalansuoja temperatūrą. Be to, jis yra minkštas, malonus odai ir kvėpuojantis, kaip ir vilna. Dėl šių savybių šilko patalynė ypač tinka vasarą arba žmonėms, kuris linkę prakaituoti, nuolat būna sukaitę.

Puikias šilko patalynės savybes žinojos jau prieš šimtus metų. Juk ir pasakose rašoma, kad karalaičiai miegojo šilko pataluose.

Specialiai kūdikiams skirta patalynė. Speciali patalynė gaminama kūdikiams. Tai antklodėlės ir pagalvėlės su sintetiniais užpildais, kurias galima skalbti 600C ir net 950C temperatūroje. Ši patalynė pagaminta iš ekologiškai švarių medžiagų, gerai praleidžia orą, sugeria drėgmę. Antklodėles kūdikiams su vilnoniu užpildu galima skalbti skalbiamos 40 0C temperatūroje, jos yra lengvos ir šiltos. Gal negraužtų kūnelio ir apsaugotų nuo prakaitavimo, vilnonių antklodėlių ir pagalvėlių paviršius yra frotinis.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


aštuoni − 2 =

Kitos temos: