Moliuskai (dar vadinami kontagioziniais moliuskais, nes jie išsieja pakliuvę ant sveikos odos) yra odos dariniai, panašūs į spuogus, karpas.
Jie atrodo kaip odos spalvos 2-6 mm skersmens pakilę dariniai, centre turintys mažytę duobelę.
Moliuską sukelia vienas iš virusų, pavadintas parvovirusu.
Jis gyvena žmogaus odoje.
Šių virusų yra namų dulkėse.
Manoma, kad suserga tie vaikai, kurių imunitetas dėl kokios nors priežasties yra sumažėjęs. Virusui patekus į odą per 2-8 savaites susiformuoja mazgelis. Moliuskas būna prisitvirtinęs prie smulkios kraujagyslės, todėl pakrapščius, nukasius kraujuoja. Nukasius (to daryti nereikia) išsiskiria varškės pavidalo masė. Moliuskų negalima spaudinėti, nes tuojau pakliūva kita, t.y. bakterinė infekcija ir nukasyta ar išspausta vieta supūliuoja, o gyjant susidaro negražus randas. Spaudžiant ar kitaip veikiant moliuskas greičiau išplinta po visą kūną
Užsikrečiama kontaktiniu keliu buityje, pvz.
per rankšluosčius, vonią, baseinuose.
Vaikai užsikrečia per užkrėstus žaislus, rečiau vienas nuo kito.
Moliuskų gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje.
Jokių naminių gydymo priemonių nėra. Pastebėta, kad moliuskai gali patys savaime išnykti, tačiau nėra pastebėta požymių, pagal kuriuos būtų galima spręsti, kada moliuskas išnyks savaime, o kada ne. Kitaip tariant, atsiradus moliuskui, gydymas būtinas. Vieną kartą išgydžius, moliuskas gali atsirasti ir vėl, nes organizmas ligos sukėlėjui imuniteto neišsiugdo. Vasarą užsikrečiama dažniau, nes yra geros sąlygos plisti sukėlėjui, be to, oda prakaituoja, yra lengviau pažeidžiama. Efektyviausias gydymas yra lazeriu, nes tai greita procedūra ir nepalieka raų, jei po gydymo vaikas nekaso, nedrasko gydytos vietos. Jis atliekamas pritaikius vietinę nejautrą, o jei moliuskų yra daug gali būti taikyta ir bendrinė nejautra. Už gydymą užsimoka pats pacientas. Grožio salonuose dar gali būti taikoma skystas azotas ar chirurginis metodas. Moliusko išvengti padeda asmens higienos paisymas, pvz., nesinaudojimas svetimais rankšluosčiais, drabužiais, avalyne, geras miegas, įvairus maistas, vengimas pervargimo, o esant polinkiui, t.y. moliuskui pasikartojus, reikia vartoti vitaminus ir seleną.