Oda vasarą atsigauna ir sustiprėja, atsitraukia lėtinės odos ligos. Tačiau kartu odą užklumpa ir galybė išbandymų.
Gamta prieš odą
Visais metų laikais vaikai gyvena susilieję su gamta – lipdo besmegenius, renka miške kankorėžius, braido po balas. Tačiau 90 proc. odos mikropažeidimų patiriama vasarą. Taip yra dėl to, kad vasarą esame beveik nuogi, – odą dengiame lengvais drabužėliais, atviros galvos, kojos, rankos. Oda, kurią ilgus mėnesius dengėme ir saugojome, staiga tampa atvira visiems gamtos iššūkiams. Odą gelia uodai, dilgina pievų žolės, braižo ražienos, bado akmenukai, skalauja jūros vanduo, gairina vėjas, kepina saulė.
Todėl išsiruošus atostogauti, reikia pasirūpinti ne tik pripučiamais ratais, bet ir geromis odos priežiūros priemonėmis. Namų vaistinėlėje pravartu turėti priemonę, kuri dezinfekuoja, stimuliuoja gijimą, skatina odos audinių atsinaujinimą.
Keturios situacijos, kurias pažįsta visi tėvai
Nudegė saulėje. Tėvai puikiai išmano atmintines, kas kiek minučių tepti kremus su SPF, tačiau vis tiek nepavysta išvengti nudegimų. Vaikų oda labai jautri saulės poveikiui, todėl odos nudegimas gali pasireikšti vos po kelių tiesioginiuose saulės spinduliuose praleistų minučių. Jos nebūtinai turi būti leidžiamos paplūdimyje – vaikas gali nudegti kieme, darželyje, net balkone. Pajūryje, prie ežero galima nudegti esant saulei už debesų, nes tuomet ultravioletiniai spinduliai yra išsklaidyti ir vanduo juos atspindi.
Saulėje greičiau nudega strazdanoti, šviesiaplaukiai, turintys daug pigmentinių dėmių vaikai. Saulės spindulių nudegimas pamatomas ne iš karto. Nudegimo požymiai pasirodo po 4–6 valandų, o piką pasiekia praėjus 12 valandų. Po trijų parų nudegimas paprastai pradeda slopti.
Odos nudegimo vietas vėsinkite vandeniu, jeigu vaikui skauda, duokite ir vaistų nuo skausmo. Nepamirškite pasiūlyti daugiau gerti, nes odos nudegimai skatina skysčių pasišalinimą iš kūno. Be to, neleiskite vaikui būti saulėje, kol nudegimas visiškai sugis. Senovėje nudegusias vietas tepdavo krakmolo tyre, bulvių tarkiais ar kefyru. Dabar tokių kulinarinių pagalbos priemonių nebereikia, yra specialių tepalų.
Išbėrė dėl kontakto. Saulė pavojinga ne tik dėl ultravioletinių spindulių. Net 100 pievose ir miškuose augančių augalų gali sukelti alerginę odos reakciją. Tikriausiai teko pastebėti, kad saulėtą dieną prisilietus prie rūtų šakelių, oda paruduoja, atsiranda ilgai nepranykstančios tamsios dėmės. Tai fototoksinis dermatitas. Kontaktavusios vietos raudonuoja, paburksta, niežti. Laimei, kontaktui pasibaigus, oda po truputį nurimsta.
Sugėlė vabzdžiai. Vaikai uogų ar kitų vabzdžių sukeltas vietas kasosi, dažnai nešvariomis rankytėmis. Gali atsirasti alerginė odos reakcija (patinimai) ar net įsimesti infekcija. Todėl sugeltas vietas vėsinkite, tepkite niežulį malšinančiomis priemonėmis, pasitarę su mediku duokite antialerginių vaistų, o nukasytas vietas gydykite odos uždegimą mažinančiomis priemonėmis.
Kiemo mikrotraumos. Jeigu nuo saulės galite apsaugoti SPF kremais ir kepurėmis, tai nuo mikrotraumų nėra jokių priemonių, nebent tiesiog neišleisite vaiko į lauką. Vasarą vaikai susibraižo į medžio šakas ar aštrias žoles, nusibrozdina bėgiodami ar laipiodami. Daug juda ir prakaituoja, todėl greičiau atsiranda nutrynimų ant kojų pirštų ir kulnų.
Mažylių iki 3–4 metų judesiai nėra tobulai koordinuoti, vaikai dažnai griūva, todėl juos net ir šiltą dieną renkite marškinėliais, dengiančiais alkūnes, o kelnės turėtų dengianti kelius (griuvinėjant šios vietos dažniausiai nukenčia). Tiesiog trumpos rankovės ir trumpi šortai turėtų būti šiek tiek ilgesni.
Mažųjų traumų priežiūra panaši – pažeistą vietą reikia nuplauti švariu vandeniu, patepti gijimą skatinančia priemone. Jei vaikas būna namuose, pažeistą vietą palikite atvirą, nes taip geriau gyja. Jei susiruošėte į lauką, užklijuokite pleistriuku.
Susiję straipsniai