Gėrimo iš puodelio raida – nuo kada ir iš kokio puodelio mokyti gerti kūdikį

Birutė Stonytė

Logoterapeutė Birutė Stonytė, logopedinio kabineto „Aš kalbu“ įkūrėja

Gėrimas iš puodelio yra tolesnis vaiko maitinimo etapas, kurio mažylis mokosi jau po pažinties su šaukšteliu.

Pataria vaikų logopedė Birutė Stonytė, logopedinis kabinetas „Aš kalbu“

Gerti iš puodelio kūdikius galima pradėti mokyti nuo 6–9 mėnesių. Kodėl nuo 6–9 mėnesių? Tai glaudžiai susiję su vaiko fizine raida. Tokio amžiaus vaikutis pradeda ropoti, taip stiprindamas liemenį, pečių ir kaklo raumenis. Stipresni kūno raumenys leidžia tiksliau bei tvirčiau valdyti žandikaulį gėrimo metu. Žinoma, tėvai, atsižvelgdami į vaiko amžių bei jo vystymąsi, nusprendžia, kada pradėti mokytis gerti iš puodelio.

Gėrimo iš puodelio raida:

*  6 mėnesių kūdikis gali atsigerti nedidelį gurkšnį iš puodelio, kurį prilaiko artimasis.

* 12 mėnesių vaikas pats laiko puodelį bei geria iš jo nedideliais kiekiais. Šiuo amžiaus tarpsniu vaikas dažnai išpila skystį.

* 20–22 mėnesių mažylis pats laiko mažą puodelį vienoje rankoje ir geria.

* 30 mėnesių vaikas pats įsipila skysčio į puodelį.

Kokį puodelį pasirinkti?

Galima lengvai pasimesti tarp puodelių įvairovės. Svarbu, kad puodelis atitiktų vaiko burnos dydį, jo oralinis motorinius įgūdžius bei fizinę raidą.

„Atviri“ puodeliai (1 pav.). Šis pasirinkimas yra pats geriausias, norint, kad vaikas kuo daugiau įtrauktų oralinę motoriką. Gerdamas iš paprasto puodelio, vaikas naudoja visus burnos raumenis, taip juos stiprindamas. Šiuos puodelius patartina naudoti tuomet, kai vaiko rankų funkcija normali. Kalbant apie medžiagos tekstūrą, stikliniai ar keramikiniai puodeliai dėl šaltos ir kietos medžiagos gali netikti vaikams, kurių burna yra sensoriškai jautri. Naudojant kietus puodelius, patartina stebėti, kad vaikas nesusižeistų dantenų ar dantų, ypač tais atvejais, kai vaikai turi stiprų kandimo refleksą. Kieti puodeliai nerekomenduojami naudoti pačioje mokymosi gerti pradžioje.

1. Atviri puodeliai

Puodeliai-gertuvės (2 pav). Šie puodeliai turi uždarą viršų, tai neleidžia lengvai išpilti skysčio. Tačiau, lyginant šiuos du aptartus puodelius, puodeliai-gertuvės neskatina vaiko įtraukti visų burnos raumenų.

2. Puodeliai-gertuvės

Puodeliai su išpjautu kraštu (3 pav.). Jie rekomenduojami vaikams, kurių galvos kontrolė nepakankama. Šie puodeliai naudingi tuo, kad žmogus, kuris maitina vaiką, gali lengvai matyti skysčio srovės greitį bei gurkšnio dydį.

3. Puodeliai su išpjautu kraštu

Gėrimo etapai:

  1. Pradėkite mokyti gerti iš puodelio tuomet, kai mažylis fiziškai yra pasirengęs (sėdi kėdėje, geba tiesiai išlaikyti galvą ir kaklą) bei domisi puodeliu.
  2. Įpilkite į puodelį nedidelį kiekį jau žinomo, tirštesnio skysčio.
  3. Laikykite puodelį kiek toliau nuo vaiko, kad jis žvilgsniu jį apžiūrėtų ir, kai išsižioja, duokite atsigerti. Prieš tai palaikykite puodelio kraštą ant vaikučio viršutinės lūpos, švelniai palenkite puodelį ir įpilkite mažą kiekį skysčio į burną.
  4. Leiskite vaikui, naudojant lūpas, apatinį žandikaulį bei liežuvį, gerti nedidelius gurkšnius. Stebėkite, ar nespringsta.

Gėrimas iš puodelio yra procesas, kuris gali atimti laiko, nepaisant to, ar vaikas turi specialiųjų ugdymosi poreikių, ar ne. Svarbu atkreipti dėmesį į tinkamiausią padėtį. Stabili padėtis leidžia lengviau kontroliuoti judesius. Gėrimo metu skatinkite teigiamas emocijas. Nepamirškite, kad kai vaikas apsipila, tai nėra blogai, tai leidžia vaikui pajusti skystį, o vėliau jį kontroliuoti. Geriausiai išmoko nuolatinė, kasdienė praktika.

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


devyni − 9 =

Kitos temos: