„Tu kaip nori, aš jau einu, – nenustygo vietoje vyras. – Pietų pertrauka tuoj baigsis, man reikia į darbą“.
„Nieko, suspėsi, – nenusileidau. – Mūsų vaikas į pasaulį beldžiasi ne kiekvieną dieną“.
Vėliau dėkojo, kad sulaikiau, ir jis išklausė paskaitą apie vaikelio gimimą. Žinojimas per gimdymą jį veikė kaip raminamieji, o mane kaip nuskausminamieji. Paskaitą skaitė gyd. akušerė–ginekologė Nerėta Riaukienė.
Kada išauš gimdymo diena?
Nėštumas tęsiasi apie 40 savaičių, bet tai tik vidurkis. Pakalbėkite su savo mama, anyta ir sužinosite, kad jūs gimėte savaite anksčiau, o vyras – vėliau. Tačiau tai nereiškia, kad jūs gimėte anksčiau laiko, o jūsų antra pusė buvo pernešiota. Kiekvienam savas laikas.
Gimdymo data paprastai nustatoma taip: nuo paskutinių mėnesinių pirmos dienos atimami 3 mėnesiai ir pridedama viena savaitė. Kitas būdas – vaisiaus judesiai. Paprastai moterys juos pajunta nėštumo viduryje, jei nėštumas ne pirmas – dviem savaitėmis anksčiau. (Šiaip jau vaisius juda nuo pat pirmosios savo gyvavimo dienos, tik jis labai mažas ir moteris jo nejaučia). Kitas būdas – ultragarso tyrimas. Šiuo preparatu galima pamatyti vaikelį mamos pilvelyje ir pagal vaikučio dydį nustatyti gimdymo laiką. Būna, kad moterys žino pastojimo dieną, tada gimdymo datą nustatyti visai nesunku.
Kokie artėjančio gimdymo požymiai?
Besibaigiant nėštumui vaikelį maitinusi ir deguonį teikusi placenta jau būna susidėvėjusi. Todėl moters organizme vyksta endokrininių liaukų hormonų pokyčiai. Jie lemia gimdos susitraukimus. Jei nėštumo viduryje gimda susitraukia apie 5 kartus per dieną, tai nėštumo pabaigoje – 10-12 kartų. Prasideda paruošiamieji gimdos darbai. Jie paprastai vyksta tamsiuoju paros metu. Paruošiamieji susitraukimai dar nebūtinai reiškia gimdymo pradžią. Būna, kad naktį gimda susitraukinėja, o ryte aprimsta. Kai prasideda tikrasis gimdymas, sąrėmiai nuolat stiprėja, ilgėja ir dažnėja.
Kada reikia vykti į ligoninę?
Kai pajuntate, kad sąrėmiai stiprėja. Vadovėliuose rasite parašyta, kad gimdos susitraukimai iš pradžių vyksta kas pora valandų, paskui – kas pusantros, kas valandą ir t.t. Visai gali būti, kad pradėję kartotis kas dvi valandas greitai gali peršokti prie 20 minučių. (Pasitaiko, kad moterys netikruosius sąrėmius palaiko jau prasidedančiu gimdymu ir pasiskubina į ligoninę. O čia sąrėmiai pranyksta. Nieko baisaus, geriau kelis kartus atvykti į ligoninę anksčiau, nei vienąkart pavėluoti.)
Prieš gimdymą gali pasirodyti daugiau gleivių, pradėti tekėti vaisiaus vandenys. Tada reikia tuoj pat vykti į ligoninę. Laukdamos, kol atvažiuos greitoji, prigulkite, nes gimda, kaip indas, iš gulsčio ne taip greitai išteka vanduo. Sąrėmių gali ir nebūti, bet jei teka vaisiaus vandenys, važiuoti reikia būtinai.
Vaisiaus vandenų gali nutekėti nedaug. Sunku pirmąkart vaikelio besilaukiančiai ir suprasti, kas vyksta, bet jei tik pastebėjote neaiškias gleives, išskyras, važiuokite į ligoninę nieko nelaukdama.
Gali nebūti gimdos susitraukimų, netekėti vaisiaus vandenys, bet pasirodyti šiek tiek kraujo. Todėl būtina nedelsiant vykti į ligoninę.
Mamos ryšys su vaiku nepaprastai glaudus, todėl labai svarbu, kad ji stebėtų save ir skaičiuotų vaisiaus judesius, ryte, po pietų, vakare. Kad būtų aiškiau, sąlygiškai galime suskirstyti: rytas – iki 13 valandos, pietūs – iki 18 valandos, vakaras – kol užmigsite. Jei vaikelis – vieversys, jis daugiausiai spardysis ryte.
Kitas vaikelis ryte gali mažiausiai judėti, o vakare būti labai aktyvus. Paprastai vaiko aktyvumo modelis nesikeičia. Jei pastebėjote, kad ryte būdavęs ramus mažylis jus žadina savo dažnais spyriais, važiuokite į ligoninę tuoj pat. Nes tik taip mažylis gali šauktis pagalbos. Arba jei jums atrodo, kad vaikelio judesiai silpnėja, už krepšelio ir – į ligoninę.
3 gimdymo etapai
Pirmasis, gimdos kaklelio atsidarymo etapas yra pats ilgiausias, trunka vidutiniškai 6-24 valandas.
Kas vyksta organizme? Po truputį atsidarinėja ir trumpėja gimdos kaklelis. Gimda susitraukia vienam kampe, kitam, kol galiausiai susitraukia visa. Kiekvieno susitraukimo metu gimdos kaklelio skaidulos švelniai persislenka gimdos link. Procesas lėtas, gamta nemėgsta šuolių.
Ką galite jausti? Kai vyksta šie pokyčiai, vienos moterys jaučia strėnų maudimą (nuolatinį ar tik gimdos susitraukimų metu), kitos – pilvo apačios spazmus, panašius kaip per menstruacijas. Gali atrodyti, kad sutriko virškinimas, galbūt jausite karštį pilve. (Paprastai sąrėmių metu plyšta vaisiaus dangalai. Jei tai neįvyksta savaime, gydytojas gali juos perplėšti. Neišsigąskit, tai tik skamba baisiai, iš tiesų neskauda.)
Kaip galite sau padėti? Prasidėjusius skausmus galite malšinti automatiškai – uždėkite ant skaudančių vietų rankas, paglostykite tas vietas ir tai tikrai padės. Dažnai ligoninėje, kad gimdos kaklelis greičiau atsidarinėtų ir skausmas sumažėtų, jums pasiūlys pagulėti vonioje. Tyrimais nustatyta, kad šiltame (ne karštame) vandenyje gimdos kaklelis prasiveria 2 kartus greičiau. Paprastai kaklelis prasiveria vieną centimetrą per valandą. Gimdos kakleliui visai atsidarius, vaisius slenka žemyn. Vaiko galvutė įsistato į gimdymo takus ir tuo baigiasi pirmasis gimdymo etapas.
Antrasis etapas trunka maždaug 1-2 valandas, kol vaikelis užgimsta.
Kas vyksta organizme?Antrojo periodo metu vaisius yra pasiekęs dubens dugną, ir todėl pakinta sąrėmių ritmas: jie pailgėja iki 90 s, o tarpas tarp sąrėmių – tik 2-5 minutės.
Ką galite jausti? Kai kurioms moterims sąrėmiai tampa ne tokie skausmingi, kitoms kaip tik dabar skauda labiausiai. Kada prasidės gimdymas, suprasite iš noro tuštintis. Gal tai skamba keistai, bet taip yra. Beužgimstant kūdikio galvutei visada norisi stenėti. Ir akušerė paprastai pasako: ,,Dabar padėk sau – stanginkis”.
Kaip sau padėti? Rankomis ir kojomis įsiremkite (gimdymo lovos turi specialias atramas), įkvėpkite daug oro, galvą pririeskite prie krūtinės ir stumkite. Nesijaudinkite, niekas jūsų nepaliks vienos, ir visada pasakys, ką daryti. Kai jau pasirodys vaiko galvelė, akušerė lieps nebestumti, o tik giliai kvėpuoti. Galbūt jums norėsis dar kartelį smarkiai pastumti ir viską kuo greičiau pabaigti. Tačiau teks kvėpuoti, o vaikelį į priekį lėtai stums gimdos susitraukimai. Gamta nemėgsta skubos, pernelyg staigus vaiko gimimas nėra labai gerai. Iš pradžių ,,prasikala” viršugalviukas, vėliau pasirodo veidukas – taip užgimsta didžiausia vaiko kūno dalis – galvelė. Kadangi gimdymo kanalai yra pakankamai siauri, o vaikas sunkiai ir lėtai jais stumiasi, todėl mažylio galvelė iš pradžių gali būti šiek tiek suplota(kiaušinio formos). Bet labai greitai ji suapvalėja, nes kūdikio kauleliai dar minkšti.
Akušerė gali liepti dar truputėlį švelniai pastumti, ir išlįs vaikelio vienas petukas, kitas. Mažylis gimdymo takais slenka ne tiesia linija, o sukasi, sriegiasi kaip varžtelis. Taip pamažu išlenda visas mažylis. Vaisius mamos pilvelyje gyveno 36,6 – 37 laipsnių temperatūroje, o atsidūręs gimdymo palatoje, jis šąla, nepaisant įjungtų šildymo lempų. Jau vien dėl šalčio, jis turi pradėti rėkti. O kur dar jam neįprasta šviesa ir triukšmas? Kai vaikelis rikteli, jis pradeda kvėpuoti, subliūškę plaučiai prisipildo oro, nustoja pulsuoti virkštelė. Gydytojas liečia ją ranka ir jaučia. Virkštelė nukerpama, tai neskausminga nei vaikui, nei mamai. Paprastai naujagimis kuriam laikui paguldomas mamai ant pilvo. Mažylis patiria mažiau streso, nei iškart atskirtas, be to jaučia mamos kūno šilumą. Taip daroma ne visada. Priklauso nuo vaiko ir mamos būklės. Yra rekomendacijų iškart pamaitinti vaikelį, tačiau mamai, ką tik patyrus gimdymo, o vaikeliui – gimimo stresą, tas maitinimas – simbolinis.
Vienose klinikose naujagimį maudo silpname kalio permanganato tirpale, kitose – tik apvalo. Paskui mažyliui ant rankytės prisegamas žymeklis. Naujagimį apžiūri vaikų gydytoja. Jis įvertinamas balais pagal Apgar sistemą. Jei vaikelis nebuvo paguldytas mamai ant pilvo, tai jau suvystytas parodomas mamai. Tai privaloma procedūra.
Trečiasis gimdymo etapas – placentos gimimas. Jis vidutiniškai užtrunka nuo 5 minučių iki 1 valandos.
Kas vyksta organizme? Iškart gimus vaikeliui ima trauktis gimda. Jai besitraukiant, nuo gimdos sienelės atšoka placenta, nusileidžia į gimdos apačią ir į makštį. Dabar jūs galite ją išstumti išorėn.
Kaip sau padėti? Jūs dar kartą pasistanginate ir užgimsta placenta. Šis etapas užbaigia sunkų gimdymo darbą. Viskas! Jums pavyko! Dar kurį laiką teks pagulėti ant gimdymo stalo, medikai apžiūrės vėl susiformavusį gimdos kaklelį, ar nėra įtrūkimų, plyšimų ir, jei reikia, nuskausminę susiūs. Tai skamba baisiai, bet po vaikelio gimimo šios procedūros atrodo vieni niekai.
Ką galite jausti? Tikriausiai jausitės išsekusi, bet labai laiminga.
Nereikia mokytis visos gimdymo eigos mintinai, geriau mokykitės atsipalaiduoti ir suvokti, kad tai, kas vyksta su jumis, yra natūralu. Kiekvieno skausmingo sąrėmio metu pagalvokite, kad vaikelis šiek tiek pasistūmėjo į priekį, kad jo kelias į šį pasaulį šiek tiek sutrumpėjo, kad po kiekvieno sąrėmio jūsų susitikimas artėja.
Tačiau jei esate nekantri, jokios filosofijos nepadės. Galvoje suksis vienintelė mintis: kad tik greičiau viskas baigtųsi. Paprastai pimagimiai ateina į pasaulį lėčiau – jiems reikia vidutiniškai paros, kiti gimsta greičiau.
Su nuskausminimu ar be?
Dabar vis daugiau moterų gimdo su nuskausminimu. Apie tai beveik visi turi savo nuomonę. Turbūt nereikia nė sakyti, kokios jos prieštaringos. Medikai šiuo klausimu irgi nesutaria. Vieni abiem rankom už, kiti – prieš. Priešininkai argumentuoja, kad nuskausminamieji vaistai suardo mamos ir vaiko tamprų ryšį, kad taip gamtos sutverta, kad moterys skausmuose gimdė nuo neatmenamų laikų, kad vaistai gali kenkti kūdikiui. Tai, kas nenatūralu, yra negerai.
Šalininkai siūlo nekentėti skausmo ir pasinaudoti mokslo galimybėmis. Kodėl geriame tabletes, kai skauda galvą? Kodėl bėgame pas stomatologą suskaudus dančiui? Juk skausmas natūralus, kentėkime. O teoriją, kad moterys visais laikais kentėjo, istorikai gali paneigti. Dar Kleopatros laikais aukštuomenės moterims būdavo duodama svaiginančių medžiagų, kad slopintų gimdymo skausmus.
Kaip gimdysite – su nuskausminimu ar be – spręsti jums pačiai.
Dalyvauti vyrui ar ne?
Tai spręsti jums abiem. Buvo laikai, kai vyrams neleisdavo net aplankyti savo žmonos su naujagimiu. O dabar jie dalyvauja savo vaiko gimime. Šiuolaikiški vyrai vaiko gimimą priima labai natūraliai ir sako, kad tokia patirtis padeda jiems tapti geresniais tėvais. Tiesa, seksologai perspėja, kad kai kuriems po šios patirties sumažėja ar kuriam laikui visai išnyksta geismas. Taigi, jei būsimasis tėtis nenori matyti savo vaiko gimimo, neverskite, bet jei nori – nedrauskite.
Birutė Černiūtė – Petraitienė
„Mamos žurnalas“