Liebermano pasaulinių tyrimų instituto duomenimis, 20-45 proc. žaislų ir saldumynų tėvai nuperka todėl, kad vaikai to užsispyrę reikalauja. Tyrime dalyvavo 150 moterų, auginančių 3-8 metų vaikus. Jos dvi savaites dienoraščiuose kruopščiai užrašinėjo vaikų norus. Visų nuostabai, kartu sudėjus jos užrašė virš 2000 įvairiausių kaulijimų.
Silpniausiai tėvus paveikdavo vaiko formuluotė „Aš noriu“. Žymiai daugiau daiktų buvo nupirkta po tokių prašymų: ,„Mamyte, Barbei reikia svajonių namelio, kad galėtų sutilpti visa jos šeima“.
Pastebėta, kad išsiskyrę tėtis ar mama žymiai labiau nuolaidžiauja vaikams.
O dabar sutvarkykime vaiko žaislų dėžę
Tvarkydami pasinaudokite šiais patarimais.
- Nuolat apžiūrėkite, ar neatsirado aštrių kraštų ir nuolaužų, kurie gali įbrėžti, įpjauti ar įdurti. Žaislai iš prastos plastmasės lengvai lūžta, palikdami aštrius kraštus. Jeigu vos palenktas žaislo kraštukas lūžta, tokio žaislo vaikui neduokite.
- Žaislų mechanizmai (spyruoklės, lingės ir pan.) turi būti gerai uždengtos, nes atviri mechanizmai sužeidžia pirštus. Jei matote, kad mechanizmo apsauga sulūžo, žaislą taisykite arba meskite.
- Stiprius garsus skleidžiantys žaislai gali pažeisti vaikų klausą. Jei tokių žaislų turite, laikas nuo laiko patikrinkite jų garsą. Nuo smūgių garso mechanizmas gali išsiderinti ir garsas tapti nepakeliamas.
- Įsitikinkite, kad jojami žaislai yra stabilūs ir gerai subalansuoti. Jei arkliuko lingės silpnos, po ilgo veržlaus supimosi žaislas gali tapti nestabilus.
- Su kažką mėtančiais žaislai (pistoletais, šaudančiais vandeniu, kamuoliukais, ypač strėlėmis) gali žaisti tik 8 metų ir vyresni vaikai. Jei tokių žaislų priklydo į mažiuko dėžę, paslėpkite.
- Patikrinkite medžiaginių žaislų siūles, nes vaikai mėgsta ardyti, o pasiekę pirštais kamšalą, jo užkąsti.
- Laikas nuo laiko išplaukite medžiaginius ir pliušinius žaislus skalbimo mašinoje. Žaisti duokite tik gerai išdžiūvusius medžiaginius žaislus. Medžiaginiu žaislu gali žaisti tik vienas vaikas, nes mažyliai bet kokius žaislus kiša į burną. Todėl jei draugas iš kiemo paliko savo nubučiuotą meškiuką, geriau jį grąžinkite.
- Nesaugūs yra siūti žaislai, prikimšti smulkių dalelių, nes jos gali išbyrėti prairus siūlei, todėl tokius žaisliukus ypač gerai apžiūrėkite.
- Vaikams iki 2 metų pavojingi žaislai, kurių virvelės yra ilgesnės nei 30 cm. Iš žaislų dėžės išrankiokite iširusius lėlių šalikus, senas barškučių girliandas.
- Žaislų, nesvarbu ar vaikas jais žaidžia ar ne, nereikėtų laikyti tiesiai ant grindų. Įsigykite specialių krepšių ar dėžių žaislams.
- Dalį atsibodusių žaislų iki kito sezono paslėpkite, kad sulauktumėte efektingo jų sugrįžimo.
- Jei šeimoje – įvairaus amžiaus vaikai, jų žaislų dėžės turėtų būti atskiros. Vyresniųjų vaikų žaislai gali būti labai pavojingi jaunesniems.
- Išmokykite vyresnįjį vaiką savo žaislus laikyti taip, kad jaunesnieji negalėtų jų paimti. Pirkdami žaislus vyresniajam vaikui pagalvokite, ar jie nebus pavojingi jaunesniam vaikui.
Daiktai, kuriuos reikėtų išmesti iš jaunesnio nei 4 metų vaiko žaislų dėžės:
- Monetos, sagos, metaliniai ženkliukai, medaliai, ordinai ir pan.
- Stikliniai, plastmasiniai rutuliukai, segės.
- Plastmasiniai krepšiai ar daiktai iš polistirolo.
- Balionai.
- Bet kurios talpos stikliniai, plastmasiniai buteliukai užsukami kamšteliais.
- Vaistų, maisto papildų pakuotės.
- Smeigtukai, adatos, siūlų kamuoliukai („špulės”), segtukai.
- Kosmetikos priemonės ir įrankiai (pvz., šukos, žirklutės ir pan.), taip pat skystas ir kietas muilai.
- Žaislai ir daiktai su mažesnėmis nei 4 cm pločio ir 5,7 centimetro ilgio kraštinėmis.
Kad vaikai bežaisdami nesusižalotų:
- Bežaidžiančius vaikus iki 2 metų ypač stebėkite. Juos daug kartų mokykite suprasti, kad negalima vaikščioti ar bėgioti įsikišus į burną kokį nors daiktą.
- 2-4 metų vaikus, ypač berniukus stebėkite ypač akylai, nes statistiškai įrodyta, kad šio amžiaus berniukai dažniau susižeidžia nei mergaitės.
- 4-6 metų vaikai labiau supranta, kuo gali būti pavojingi žaislai, greitai moksta žaisti atsargiai. Tačiau nežiūrint į tai, juos palikti be jokios priežiūros irgi nederėtų.
- 6-8 metų vaikai mėgsta žaisti beeidami. Parinkite mažiausiai pavojingą kelią į mokyklą. Kol įpras, praveskite per sankryžas, pamokykite, kad šaligatviai ir dviračių takai nėra tos vietos, kuriuose galima žaisti.
- 8-12 metų vaikai jau turėtų būti pakankamai subrendę, kad galėtų žaisti ir su abejotino saugumo žaislais. Tačiau ir tuomet, kai vyresnieji žaidžia mėtomais žaislais, įsitikinkite, kad prie jų nebūtų jaunesnių vaikų, nes pastarųjų reakcija yra lėtesnė, jie nesugeba laiku įvertinti galimo pavojaus. Didieji į mažiukus gali pataikys su kamuoliuku, strėle ar vandens čiurkšle.
- Kai vaikų dovanojate naują žaislą, kartu perskaitykite instrukciją, paaiškinkite kaip naudotis žaislu – kartu pažaiskite. Vaikas turi įsisąmoninti, kad su kiekvienu žaislu žaidžiama tik tam tikroje vietoje, pvz., vandensvydžiu – ten, kur nebūtų sulaistomi nenorinčių sušlapti drabužiai, kamuoliu – aikštelėje, kur arti nėra langų ir pan.
Dar keli patarimai
- Neskatinkite vaiko neštis savų žaislų į svečius ar į darželį, nes visuomet dėl to kils problemų, nesutarimų.
- Jeigu vaikas guldomas į ligoninę, ant jo žaislų turėtų būti užrašytas jo vardas, o jį slaugantiems artimiesiems dera sekti, kad žaislų savininkas žaistų tik savais žaislais. Į ligoninę neškite tuos žaislus, kurių po to bus negaila atsisakyti. Per žaislus ir slaugančius asmens labai lengvai plinta infekcija. Į ligoninę nesineškite sunkiai valomų žaislų – medžiaginių ir įvairiausių „pūkuotukų“.
- Čiaudinčiam, kosinčiam, gausiai beseilėjančiam vaikui duokite tik tuos žaislus, kurių po ligos bus neskaudu išmesti.
- Joks žaislas jokio amžiaus vaikui niekada neatstos bendravimo su tėvais ir draugais.
„Mamos žurnalas“