Ar galima vienu metu sirgti keliomis virusinėmis ligomis? Kas vadinama superinfekciją, ir kodėl apie tai nutarėme parašyti žurnale? Atsako vaikų ligų gydytoja Lina Orlovskaja.
Superinfekcija – kas tai
Superinfekcijos terminas medicinoje taikomas, norint įvardinti būklę, kai tas pats asmuo vienu metu užsikrečia dviem skirtingais ligų sukėlėjais. Tokia situacija gali pasitaikyti tiek sergat žarnyno infekcijomis, tiek kvėpavimo takų, tiek odos ar bet kokiomis kitomis infekcijomis. Kitaip tariant, tai yra dviguba infekcija.
Tokių pavyzdžių medicinoje matome begales. Pvz., hepatito B nešiotojo ūminė delta (super) infekcija yra sudėtinga virusinė liga, kuri atsiranda, kai žmogus, jau turintis hepatito B virusą (HBV), užsikrečia delta virusu (HDV). Ši liga yra ypač sunki, nes gali sukelti greitą kepenų pažeidimą. Delta virusas yra unikalus, nes jis reikalauja hepatito B viruso, kad galėtų daugintis.
Pasaulyje kasmet miršta dešimtys tūkstančių žmonių, užsikrėtusių gripu. Šis mirtingumas susijęs ne vien tik su gripo virusu, bet ir su bakterine superinfekcija, kuri atsiranda po virusinės infekcijos.
Populiarūs duetai
Vienu metu galima sirgti gripo ir COVID-19 infekcija, mikoplazmine ir COVID-19 infekcija, rota- ir norovirusine žarnyno infekcija, taip pat ir erkių platinamomis ligomis: Laimo liga bei erkiniu encefalitu, kuomet ta pati erkė bus užsikrėtusi tiek Laimo ligo,s tiek erkinio encefalito sukėlėjais.
Galimi ir kitokie variantai, kai vienu metu sergama kvėpavimo takų ir žarnyno infekcija. Tokiais atvejais diagnostika visuomet bus sudėtingesnė, o gydymas komplikuotas ir ilgiau užtrunkantis. Be abejo, esant dvigubai infekcijai, ligos eiga visada bus sunkesnė. Citokinų audra, kai išsiskiria uždegiminės medžiagos, gali būti ūmesnė, didesnis pavojus pneumonijai ir kitoms bakterinėms infekcijoms išsivystyti.
Susirgus gripu, pasveikti užtenka iki dešimties dienų. Liga gali komplikuotis dėl bakterinės superinfekcijos. Priklausomai nuo organo ar jų sistemos pažeidimo, gali išsivystyti tracheitas, bronchitas, sinusitas, encefalitas, širdies raumens uždegimas. Kai kurios išvardintos komplikacijos gali grėsti tik vienam iš milijono.
Sergant atopiniu dermatitu, vėjaraupiais ar kitomis odos apsauginį barjerą pažeidžiančiomis ligomis, nuo nešvarių rankų, kasantis, čiupinėjant odą, nesilaikant higienos taisyklių, į odą gali patekti bakterinės kilmės sukėlėjų, kurie apsunkins ligos eigą ir gydymą, prailgins gijimo trukmę.
Ligų pikas… dabar
Susidūrus su dvigubų infekcijų plitimu, ypač sunku tampa suvaldyti situaciją, esant gripo bei COVID-19 epidemijų pikui, kuomet plinta ir daugybė kitų sukėlėjų: mikoplazmos, chlamidijos, legionelės, rinovirusai, adenovirusai ir t.t.
Dėl sergančiųjų antplūdžio ne visi pacientai gali gauti tinkamą ir greitą pagalbą, o priėmimo kambariuose nusidriekia didelės eilės.
Gripo piko dar laukiama, tikėtina, kad šiemet jis bus vasario mėnesį.
Bendros apsisaugojimo nuo superinfekcijų taisyklės:
1) Izoliacija. Tik pajutę pirmuosius infekcijos požymius, izoliuokite sergančius vaikus ir save nuo visuomenės, užkirskite kelią ligų platinimui. Pasitarkite su savo gydytoju, kiek laiko vaikas turėtų neiti į darželį ar mokyklą, sergant konkrečia liga.
2) Skiepykitės. Kitas veiksmingas metodas apsaugoti save bei visuomenę nuo didelio epidemijų masto ir sunkios ligos eigos, komplikacijų bei superinfekcijų tikimybės – skiepai.
Jei žmogus pasiskiepija nuo gripo, lieka nedidelė tikimybė susirgti gripu arba jis susirgs lengvesne forma. Jei pasiskiepijęs žmogus užsikrės gripu ir dar COVID-19 infekcija, tai tikėtina, kad jo būklė bus daug lengvesnė negu tų, kurie nesiskiepys.
3) Higiena. Plaukite ar dezinfekuokite rankas kiekvieną kartą grįžę iš miesto, lauko, parduotuvės, viešos vietos, pasinaudoję viešuoju transportu. Plaukite nosį jūros druskos vandeniu ar izotoniniu tirpalu po kontakto su sergančiais asmenimis.
4) Barjerinės apsaugos priemonės. Epidemijų metu dėvėkite kaukes viešajame transporte, parduotuvėje, gydymo įstaigoje ir kitose gausaus žmonių susibūrimo vietose.
5) Vaistinėlė. Būtiniausiomis medicininėmis priemonėmis pasirūpinkite iš anksto, kad susirgus (dažnai serga visa šeima) netektų naktį ar savaitgalį važinėtis po miestą ir ieškoti visą parą dirbančių vaistinių. Kiekvieno vaiko vaistinėlėje turi būti vaistų nuo temperatūros (paracetamolio bei ibuprofeno); greitųjų gripo-COVID-19 testų, vaistų kosuliu lengvinti, vaistų nuo virškinamojo trakto ligų (virškinimo fermentų preparatų, probiotikų, vaistų nuo meteorizmo); dezinfekcinių priemonių odos žaizdų priežiūrai; šaldymo paketas sumušimams, lengvo laipsnio nudegimams.
Susiję straipsniai