Žiemą pramogų – daugybė. Pačiūžos, rogutės, slidės ar tiesiog mėtymasis sniego gniūžtėmis… Svarbiausia – pasirinkti jums ir vaikui labiausiai patinkantį užsiėmimą.
Mokomės taisyklingai nukristi
Žiemos laiko žaidimai negalimi be nuolatinių kritimų ant sniego ar ledo, o tai reiškia, kad taisyklingai nukristi reikia išmokyti net pačius mažiausius. Tėvai turi paaiškinti mažyliui, jog kristi reikia stengtis ant šono, sušvelninant kritimą rankomis ir sulenkiant kelius. Geriau negriūti ant nugaros ar rankomis į priekį. Raskite didelę minkštą pusnį ir pasitreniruokite su vaiku saugiai kristi ant jos. Mažylis turi ne bijoti kritimo, o išmokti teisingai tai daryti ir išvengti traumų.
Žaidimai ant ledo
Suaugusiuosius ir vyresnio amžiaus žmones plikledis gąsdina. Tuo tarpu vaikus žaidimai ant ledo itin džiugina. Svarbu tik skaudžiai nenukristi ir susigalvoti kuo linksmesnių pramogų.
• Suaugusieji ar vyresni vaikai ima vaikutį už abiejų rankų ir tempia ledo takeliu.
• Mažylis mėgina įsibėgėti ir čiuožti bent kelis žingsnelius savarankiškai. Jeigu žaidžia keli vaikai, galima varžytis, kuris nučiuoš toliausiai.
• Vaikas atsitupia ir įsitveria storos virvės, kurios kitą galą laiko tėvelis ar mamytė, ir tempia vaiką su virve.
Vėliau, kai mažylis tvirtai jausis ant horizontalių ledo takelių, galima pamėginti pažaisti ir ant slidžių nedidelių nuokalnių.
Štai keletas užduočių vyresniems vaikams:
• Nučiuožti nuo kalnelio veidu į priekį tiesiomis ir suglaustomis kojomis.
• Nučiuožti šonu tiesiomis ir suglaustomis kojomis.
• Nučiuožti apsigręžus, tačiau tiesiomis kojomis.
• Nučiuožti atsitūpus.
• Nučiuožti atsistojus „kregždute“ (stovint ant vienos tiesios kojos, o antrąją ištiesus atgal).
• Nučiuožti rankas laikant už galvos.
Žaidimai su rogutėmis
Vaikai kaip niekas kitas neištveria monotonijos, net ir žaidimuose. Todėl įprastas važinėjimasis rogutėmis nuo kalniuko gali greitai pabosti.
Mažyliui būtų kur kas įdomiau, jeigu rogutėmis dar reikėtų įveikti tam tikrą pažymėtą trasą, išmokti vairuoti rogutes. Dar smagiau važiuojant nuo kalniuko mėginti suspėti surinkti nuokalnėje išdėliotus daiktus. Jeigu žaidžia keli vaikai, smagu surengti rogučių lenktynes.
Kai rogutės lieka namuose
Ant kalniuko linksmai laiką leisti galima ir be vaikų pamėgtos transporto priemonės – rogučių. Galų gale, rogutės bevažinėjant gali ir sulūžti.
Tačiau tai ne priežastis nuobodžiauti namuose. Geriau padūkti lauke kartu su kitais. Ir pažaisti, pavyzdžiui, baltuosius lokius. Vaikams pasiūloma tapti baltaisiais lokiukais. Jie turi keturiomis (bet tiesiomis kojomis) užlipti į kalną. Jeigu žaidžia keli „lokiukai“, galima net rungtyniauti, kuris greičiau pasieks kalno viršūnę. O nusileisti žemyn itin smagu riedant šonu.
Jauniesiems skulptoriams
Sniegas – nuostabi medžiaga kūrybai. Pradėti galima nuo tradicinio besmegenio lipdymo. Svarbiausia – nepamiršti namuose nosies – morkos ir seno kibiro – kepurės. Jeigu tuo kūrybinis įkvėpimas neišblės, kodėl nepabandžius sukurti kad ir visą zoologijos sodą? Galima nulipdyti zuikutį, meškiną, žirafą, dramblį ir daugybę kitų gyvūnų. O juos dar paspalvinus su iš namų atsinešta akvarele, žvėreliai atrodys beveik kaip tikri. Kad ilgiau išsilaikytų ar neištirptų, figūros apipilamos vandeniu.
Namuose galima pasigaminti spalvoto ledo ir juo puošti lauke sukurtas ledo skulptūras. Spalvotą ledą pasigaminti labai nesudėtinga. Į vandenį tereikia įpilti norimos spalvos dažų (geriausia akvarelinių), gerai išmaišyti ir, supilsčius į indelius, užšaldyti kameroje. Iš spalvoto ledo taip pat įdomu dėlioti mozaikas.
Karo veiksmai
Vaikų draugijoje nuotaikingi žaidimai visais laikais išliko panašūs: sniego gniūžčių karas, tvirtovės statymas, sniego mėtymas į „negyvus“ taikinius, dvikova ir daugelis kitų.
Žiemos pramogos 2-ejų metų vaikui
Tokio amžiaus vaikučiui pasivaikščiojimas – naujų įspūdžių, džiugių emocijų ir pasaulio pažinimo šaltinis.
Štai keletas žaidimų variantų su mažesniais vaikučiais:
Varliukas. Mama piešia koja ant sniego didelius ratus vieną šalia kito, o vaikutis tarsi varliukas šokuoja iš vieno rato į kitą.
Mama pasiūlo vaikui užlipti ant nedidelio kalniuko, o vėliau lėtai nuo jo nubėgti mamai į glėbį.
Mama moko vaiką lipdyti nedideles sniego gniūžtes ir jas mesti į pasirinktą taikinį (medį, sniego pusnį ir pan.).
Išmokykite vaiką lėtai eiti apledėjusiu takeliu.
Dvimetis jau gali mokytis savarankiškai nuvažiuoti nuo nedidelio kalniuko rogutėse. Tokiems pasivažinėjimams reikėtų pasirinkti nedidelius kalniukus, kur nėra daug vaikų, kad vyresnieji mažylio neišgąsdintų ar neužgautų.
Nulipdykite su mažyliu Senį Besmegenį.
Nesutrypto sniego aikštelėje paeikite kelis žingsnius, statydama pėdas kiek įmanoma arčiau vieną kitos. O mažasis „pėdsekys“ tegu pamėgina eiti jūsų pėdomis, stengdamasis kuo tiksliau į jas pataikyti.
Pasiūlykite vaikučiui iš pradžių viena koja, o vėliau ir kita, sustumti sniegą į krūvelę.
Jeigu matote, jog vaikas ima šalti, pašokinėkite tuo pat metu rankytėmis plojant per šonus.
Net ir žiemą eidami į lauką nepamirškite pasiimti žaisliukų. Visi šaltajam metų laikui skirti žaislai turi būti plastmasiniai arba mediniai, lengvai plaunami.
Praverstų paimti kelias duonos riekeles ar saulėgrąžų – parke mažylis galės pamaitinti paukštelius.
Jovita Bazytė
„Mamos žurnalas“
mes su vaikais mėgstam žiemą netik lauke aktyvų poilsį, bet ir priskirčiau laiką baseine ar kokiame nors vandens parke kur dalyvaujam visa šeima, labai padeda pabėgti nuo žiemos rūpesčių.