Išmokykime vaikus taisyklingai nukristi, ir pirmyn į sniegą

lauke žiemą

Neringos Laurinaitienės nuotr. www.neringosfoto.lt

Šalta, niūri ir drėgna žiema tik suaugusiesiems nemalonus metų laikas.

VIšmokykite nukristiaikams šiuo metų laiku pramogų – daugybė. Pačiūžos, rogutės, slidės ar tiesiog mėtymasis sniego gniūžtėmis… Svarbiausia – pasirinkti jums ir vaikui labiausiai patinkantį užsiėmimą.

Mokomės taisyklingai nukristi

Žiemos laiko žaidimai negalimi be nuolatinių kritimų ant sniego ar ledo, o tai reiškia, kad taisyklingai nukristi reikia išmokyti net pačius mažiausius. Tėvai turi paaiškinti mažyliui, jog kristi reikia stengtis ant šono, sušvelninant kritimą rankomis ir sulenkiant kelius. Geriau negriūti ant nugaros ar rankomis į priekį. Raskite didelę minkštą pusnį ir pasitreniruokite su vaiku saugiai kristi ant jos. Mažylis turi ne bijoti kritimo, o išmokti teisingai tai daryti ir išvengti traumų.

Žaidimai ant ledo

Suaugusiuosius ir vyresnio amžiaus žmones plikledis gąsdina. Tuo tarpu vaikus žaidimai ant ledo itin džiugina. Svarbu tik skaudžiai nenukristi ir susigalvoti kuo linksmesnių pramogų.

• Suaugusieji ar vyresni vaikai ima vaikutį už abiejų rankų ir tempia ledo takeliu.
• Mažylis mėgina įsibėgėti ir čiuožti bent kelis žingsnelius savarankiškai. Jeigu žaidžia keli vaikai, galima varžytis, kuris nučiuoš toliausiai.
• Vaikas atsitupia ir įsitveria storos virvės, kurios kitą galą laiko tėvelis ar mamytė, ir tempia vaiką su virve.

Vėliau, kai mažylis tvirtai jausis ant horizontalių ledo takelių, galima pamėginti pažaisti ir ant slidžių nedidelių nuokalnių.

Štai keletas užduočių vyresniems vaikams:

• Nučiuožti nuo kalnelio veidu į priekį tiesiomis ir suglaustomis kojomis.
• Nučiuožti šonu tiesiomis ir suglaustomis kojomis.
• Nučiuožti apsigręžus, tačiau tiesiomis kojomis.
• Nučiuožti atsitūpus.
• Nučiuožti atsistojus „kregždute“ (stovint ant vienos tiesios kojos, o antrąją ištiesus atgal).
• Nučiuožti rankas laikant už galvos.

Žaidimai su rogutėmis

Vaikai kaip niekas kitas neištveria monotonijos, net ir žaidimuose. Todėl įprastas važinėjimasis rogutėmis nuo kalniuko gali greitai pabosti.

Mažyliui būtų kur kas įdomiau, jeigu rogutėmis dar reikėtų įveikti tam tikrą pažymėtą trasą, išmokti vairuoti rogutes. Dar smagiau važiuojant nuo kalniuko mėginti suspėti surinkti nuokalnėje išdėliotus daiktus. Jeigu žaidžia keli vaikai, smagu surengti rogučių lenktynes.

Kai rogutės lieka namuose

Ant kalniuko linksmai laiką leisti galima ir be vaikų pamėgtos transporto priemonės – rogučių. Galų gale, rogutės bevažinėjant gali ir sulūžti.

Tačiau tai ne priežastis nuobodžiauti namuose. Geriau padūkti lauke kartu su kitais. Ir pažaisti, pavyzdžiui, baltuosius lokius. Vaikams pasiūloma tapti baltaisiais lokiukais. Jie turi keturiomis (bet tiesiomis kojomis) užlipti į kalną. Jeigu žaidžia keli „lokiukai“, galima net rungtyniauti, kuris greičiau pasieks kalno viršūnę. O nusileisti žemyn itin smagu riedant šonu.

Jauniesiems skulptoriams

Sniegas – nuostabi medžiaga kūrybai. Pradėti galima nuo tradicinio besmegenio lipdymo. Svarbiausia – nepamiršti namuose nosies – morkos ir seno kibiro – kepurės. Jeigu tuo kūrybinis įkvėpimas neišblės, kodėl nepabandžius sukurti kad ir visą zoologijos sodą? Galima nulipdyti zuikutį, meškiną, žirafą, dramblį ir daugybę kitų gyvūnų. O juos dar paspalvinus su iš namų atsinešta akvarele, žvėreliai atrodys beveik kaip tikri. Kad ilgiau išsilaikytų ar neištirptų, figūros apipilamos vandeniu.

Namuose galima pasigaminti spalvoto ledo ir juo puošti lauke sukurtas ledo skulptūras. Spalvotą ledą pasigaminti labai nesudėtinga. Į vandenį tereikia įpilti norimos spalvos dažų (geriausia akvarelinių), gerai išmaišyti ir, supilsčius į indelius, užšaldyti kameroje. Iš spalvoto ledo taip pat įdomu dėlioti mozaikas.

Karo veiksmai

Vaikų draugijoje nuotaikingi žaidimai visais laikais išliko panašūs: sniego gniūžčių karas, tvirtovės statymas, sniego mėtymas į „negyvus“ taikinius, dvikova ir daugelis kitų.

Žiemos pramogos 2-ejų metų vaikui

Tokio amžiaus vaikučiui pasivaikščiojimas – naujų įspūdžių, džiugių emocijų ir pasaulio pažinimo šaltinis.

Štai keletas žaidimų variantų su mažesniais vaikučiais:
• Varliukas. Mama piešia koja ant sniego didelius ratus vieną šalia kito, o vaikutis tarsi varliukas šokuoja iš vieno rato į kitą.
• Mama pasiūlo vaikui užlipti ant nedidelio kalniuko, o vėliau lėtai nuo jo nubėgti mamai į glėbį.
• Mama moko vaiką lipdyti nedideles sniego gniūžtes ir jas mesti į pasirinktą taikinį (medį, sniego pusnį ir pan.).
• Išmokykite vaiką lėtai eiti apledėjusiu takeliu.
• Dvimetis jau gali mokytis savarankiškai nuvažiuoti nuo nedidelio kalniuko rogutėse. Tokiems pasivažinėjimams reikėtų pasirinkti nedidelius kalniukus, kur nėra daug vaikų, kad vyresnieji mažylio neišgąsdintų ar neužgautų.
• Nulipdykite su mažyliu Senį Besmegenį.
• Nesutrypto sniego aikštelėje paeikite kelis žingsnius, statydama pėdas kiek įmanoma arčiau vieną kitos. O mažasis „pėdsekys“ tegu pamėgina eiti jūsų pėdomis, stengdamasis kuo tiksliau į jas pataikyti.
• Pasiūlykite vaikučiui iš pradžių viena koja, o vėliau ir kita, sustumti sniegą į krūvelę.
• Jeigu matote, jog vaikas ima šalti, pašokinėkite tuo pat metu rankytėmis plojant per šonus.
• Net ir žiemą eidami į lauką nepamirškite pasiimti žaisliukų. Visi šaltajam metų laikui skirti žaislai turi būti plastmasiniai arba mediniai, lengvai plaunami.
• Praverstų paimti kelias duonos riekeles ar saulėgrąžų – parke mažylis galės pamaitinti paukštelius.

Ką veikti žiemą mokyklinukams?

Mažylių, priešmokyklinukų ir jų tėvelių bendri žaidimai žiemos metu lauke tarsi ir aiškūs. O ką įdomaus su savo atžalomis šaltuoju metų laiku galėtų nuveikti kad ir pradinukų tėveliai?

Vaikų žaidimų kambariai. Šiuo metu tokių kambarių pasiūla pakankama. Galite rinktis įvairias laipynes judriems vaikučiams ar net specializuotus žaidimų kambarius mergaitėms. Prisidūkus ir prisižaidus galėsite kartu užkąsti ir išgerti arbatos čia pat esančioje kavinėje.

Zoologijos sodas. Ši vieta domina bet kokio amžiaus vaikus. Nesistenkite pamatyti kiek įmanoma daugiau gyvūnų, nepersistenkite. Tačiau būtinai atkreipkite vaiko dėmesį į kiekvieno apžiūrinėjamo gyvūno išskirtines savybes. Pamėginkite kartu su vaiku prisiminti kokiose pasakose, eilėraščiuose, knygelėse buvote sutikę vieną ar kitą gyvūną. Ne kauniečiams į zoologijos sodą būtų patogiau išsiruošti savaitgalį. Šalia minėtos pramogos prisidėtų, pavyzdžiui, ne mažiau įdomi kelionė traukiniu į Kauną. Vilniečiai gali aplankyti mažesnį žvėryną Jaunųjų gamtininkų stotyje.

Teatras, koncertas. Tokių kultūrinių renginių pradinukams gausu net ir žiemą. Prieš apsilankant būtina su vaiku aptarti, kaip elgiamasi teatre, spektaklio ar koncerto metu.

Muziejus. Net ir pradinukui įdomu pamatyti dailės ar skulptūros kūrinių. Jeigu jūsų mieste nėra istorinių muziejų ar paveikslų galerijų, puikiai tiks ir skulptūrų ar paveikslų apžiūrėjimas artimiausioje bažnyčioje ar cerkvėje.

Specializuotos kačių, šunų ar panašios parodos. Tik nepamirškite, jog jeigu namuose neturite augintinio, po apsilankymo tokioje parodoje neišvengiamai sulauksite vaiko prašymo nupirkti kačiuką ar šuniuką. Alergiškiems vaikučiams tokių renginių geriau vengti.

Pasivaikščiojimas parke. Net ir toks, rodos, primityvus patarimas gali tapti smagia pramoga ir jums, ir jūsų atžalai. Nepamirškite paimti kelių duonos riekelių ar saulėgrąžų – galėsite palesinti paukštelius, o gal net pamaitinti antis tvenkinyje. Patogu turėti keletą sumuštinių ir nedidelį termosą arbatos. Lauke apetitas būna itin geras.

Delfinariumas. Gal turėtumėte laiko kurį nors žiemos savaitgalį surengti šeimai įsimintiną kelionę su apsilankymu delfinariume? Vaikams tai paliktų neišdildomą įspūdį.

Žirgynas. Pastaruoju metu lankytis žirgyne tampa vis populiariau. Net jeigu vaikas nenorėtų jodinėti, vien žirgų apžiūrėjimas, pasivaikščiojimas po arklides ar stebėjimas, kaip jodinėja prityrę raiteliai, būtų smagi pramoga.

Boulingas. Viena populiariausių šiuolaikinių pramogų, skirta ne tik suaugusiesiems.

Planetariumas. Šios įstaigos siūlomos pažintinės ir pramoginės programos maloniai nustebins ne tik jūsų atžalą, bet ir jus.

Jovita Bazytė

„Mamos žurnalas“

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Vienas atsiliepimas kategorijoje “Išmokykime vaikus taisyklingai nukristi, ir pirmyn į sniegą”

  1. Austėja
    2017/10/05 at 14:00 #

    mes su vaikais mėgstam žiemą netik lauke aktyvų poilsį, bet ir priskirčiau laiką baseine ar kokiame nors vandens parke kur dalyvaujam visa šeima, labai padeda pabėgti nuo žiemos rūpesčių.

Palikite atsiliepimą


− vienas = 3

Kitos temos: