Jeigu būtų tokia profesija „žaidimų generatorė“, tai dviejų vaikų mama Neringa iškart gautų darbą. Moteris, pažiūrėjusi net į paprastą medinį šaukštą, gali sugalvoti žaidimų. Šiame numeryje spausdiname žaidimus kūdikiams. Daugiau idėjų rasite Neringos tinklalapyje mokuzaisti.lt
Neringa pasakoja, iš kur randasi tiek idėjų žaidimams:
Užsiėmimai, kuriuos aprašau, visada yra iš mūsų kasdienybės ir išbandyti.
Auginu du vaikus: sūnui Kasparui – penkeri, o Agotai – dveji.
Esu žurnalistė, iki gimstant vaikams dirbau LRT radijo Naujienų tarnyboje, bet jau šeštus metus esu išėjusi vaiko priežiūros atostogų. Tik dabar po kelias dienas per mėnesį vėl pradedu darbuotis. Kai auginau pirmąjį vaiką, su šeima gyvenome Pietų Afrikos Respublikoje, kur išvykome dėl vyro darbo. Turėjau daug laiko žaidimams su vaiku ir mažai žaislų, todėl teko visko prisigalvoti, kad būtų smagu kartu leisti dienas. Pastebėjusi, kad nėra tokių tinklaraščių, kuriuose būtų konkrečiai patariama apie žaidimus, nusprendžiau savo idėjomis dalintis ir su kitais.
Ieškau įvairių idėjų internete, bet ne itin aktyviai, – tiesiog kartais netyčia prabėgomis kažką pamatau, pasižymiu. Kartais ta idėja lieka galvoje, ją papildau savo sumanymais. Stengiuosi stebėti vaikus, kas jiems įdomu, kokie užsiėmimai patinka, kokie dalykai kelia susižavėjimą, ir mėginu tai išnaudoti, sugalvodama kokį nors užsiėmimą. Pavyzdžiui, jeigu vaikas pradeda klausinėti apie planetas, keliaujame jų piešti, konstruoti arba gaminti iš plastilino. Kiek esu pastebėjusi, užsiėmimai, kurie paremti natūraliu vaiko smalsumu, yra sėkmingiausi. Stengiuosi su vaikais veikti tai, kas įdomu ir man pačiai.
IŠBANDYKITE IR JŪS
Mediniai šaukštai
Turbūt pradėsite linksėti galva „taip, taip, šaukštus turime ir naudojame“, nes virtuvės rakandai yra vaikų užėmimo klasika nuo seniausių laikų. Aš siūlau pažiūrėti į tai naujai.
Susiraskite kartoninę dėžę, padarykite joje skyles jūsų turimiems šaukštams ir juos ten sudėkite, kad kūdikis galėtų ištraukti (o vėliau galbūt ir įdėti atgal). Patiems mažiausiems tai – didžiulis iššūkis ir tikslas, kurį pasiekus apima geriausios emocijos. Išmėginau, kai Agota (5 mėn.) dar nesėdėjo, bet jau šliaužiojo. Pastačiau tokią dėžę kambaryje ir laukiau, kol ji sužadins mažosios susidomėjimą, paskatins ją šliaužti ir tyrinėti.
Dėžė ir skarelės
Įvairios saugaus dydžio medžiaginės skiautės kūdikiams gali būti puikus užsiėmimas. Prisiminkite tradicinį slėpynių žaidimą, kuris juos smagiai prajuokina. Pastebėjusi, kad Agotai patinka čiupinėti ir tyrinėti įvairius medžiaginius objektus, pagaminau jai specialią veiklos dėžutę.
Panaudojau keletą skirtingų turimų skarelių ir sudėjau jas į dėžutę su įpjova. Kiekvienos skarelės galus ištraukiau į viršų. Galite panaudoti tam turimą dėžutę nuo kosmetinių servetėlių ar pan. Veikla tinkama, kai mažylis pradeda sėdėti, aš išmėginau nuo 6 mėn.
Agota iš pradžių tyrinėjo dėžutę, vėliau skareles, mėgino jas traukti. Žaisdama ne pirmą kartą, jau mokėdavo jas ištraukti. Galima surišti skareles vieną su kita ir palikti tik vieną išlindusį galą.
Didelė dėžė
Neišmeskite didžiulių kartoninių dėžių, kuriose būna supakuoti didieji pirkiniai. Tokios dėžės Agotai nuo 6–7 mėn. buvo traukos centras, smaginosi, kad į didžiulę dėžę gali įlipti ir išlipti keturiomis pati. Jeigu jūsų dėžė per aukšta, patrumpinkite jos kraštus, kad vaikui būtų patogu.
Galima įdėti mėgstamų žaislų, jie skatins kūdikį įlipti. Mes dėžėje laikydavome skirtingų dydžių, spalvų ir faktūrų kamuoliukus. Žaisti su kamuoliais tiesiog ant žemės tokio amžiaus vaikams gali būti sudėtinga, nes kamuoliukai greitai išsilaksto į visas puses. Dėžė juos ilgiau sulaiko, todėl užsiėmimas užsitęsia. Beje, šiam užsiėmimui galima panaudoti ir kūdikišką maudynių vonelę.
Daiktai maišelyje
Į užsegamą maišelį įpilkite vandens ir įdėkite didesnių neaštriabriaunių daiktų (skirtingų spalvų, formų). Kartu su mažyliu lieskite, tyrinėkite. Vandenį galite dažyti maistiniais dažais, bet Agotai (nuo 7 mėn.) smagumo niekada ir taip netrūko, nes pats vanduo sukuria daug netikėtumo mažyliams.
Daiktai butelyje
Tiems, kurie skaito tinklaraščius apie vaikų užsiėmimus ne lietuvių kalba, girdėtas terminas calming bottles (išvertus iš anglų kalbos – raminantys buteliai). Jie paprastai pridedami kokių nors blizgančių, spalvotų daiktų ir duodami vaikams tyrinėti. Mano pasirinkimas – tai, ką duoda gamta, pavyzdžiui, įvairūs gėlių žiedlapiai ir lapeliai.
Galima naudoti maždaug savaitę, paskui reikėtų daryti iš naujo, nes vanduo susidrumsčia nuo yrančių augalų.
Išbandėme vasarą, kai Agotai buvo apie 9 mėn. Labai pasiteisino automobilyje važiuojant iš pajūrio. Svarbu butelį stipriai užsukti, o vyresniems vaikams kamštelį reikėtų priklijuoti. Galite įdėti ir, pavyzdžiui, makaronų ar pupų.
Daiktai ir kepimo forma
Kai kūdikiams pradeda rūpėti imti ir dėlioti kur nors daiktus, labai pasiteisinęs užsiėmimas – keksiukų kepimo forma ir įvairūs saugūs daiktai ar žaisliukai. Jeigu turite metalinę formą, kartu mažylis gali tyrinėti ir garsus.
Metaliniai dangteliai
Nuo ketvirto ar penkto Agotos mėnesio pradėjau rinkti didesnius, nereikalingus stiklainių dangtelius. Jie mūsų namuose (apie 30–40 vienetų) naudojami iki šiol ir tikrai dar nesiruošiu išmesti, nes susidomėjimas neslūgsta. O užsiėmimo esmė paprasta – metalinė duonos kepimo forma ir dangteliai, kuriuos smagu išberti, išimti, mesti, dėlioti, rikiuoti, skaičiuoti ir t.t. Stengiausi atrinkti skirtingesnių dydžių, spalvų dangtelių. Galima panaudoti ir kokį nors kitą saugų daiktą, pavyzdžiui, metalinį puodą ar kitą indą ir laikyti vaikui pasiekiamoje vietoje, kad jis galėtų pasiimti pats.
Turėti tokių vaikui pasiekiamų lentynų ar stalčių virtuvėje man būtina, kad mažylis įgautų savarankiškumo ir turėtų ką tyrinėti, kai jūs gaminsite maistą. Kai kuriuos mūsų dangtelius puošia lipdukai, jie praverčia kelionėje. Mano paruoštus dangtelius galima sudėti tarsi dėlionę vieną į kitą, nes jie skirtingo dydžio. Taip pat jie tinkami ir vyresniems mažyliams, mokantis dydžių ar skaičiuoti.
Gumyčių muzika
Šiam žaislui gaminti naudojau pailgą metalinę duonos kepimo formą ir spalvotas gumytes. Jeigu neturite tokio daikto, pagalvokite gal pritaikysite kažką panašaus. Atkreipkite dėmesį, kad vaikas nesusižeistų su gumytėmis, nepalikite jo vieno.
Kepimo skardos lobiai
Kepimo skardą įvairioms vaiko veikloms panaudoju dažnai.
Tai daiktas, kuris visada yra šalia, nieko pirkti papildomai nereikia, o ir didelis – labai smagu vaikui žaisti ir su kruopomis, ir plastilinu ar tiesiog vandeniu, kol būnu virtuvėje pati. Pastebėjusi, kad Agota susidomėjo lipdukais ir smagiausia dalis jai – juos atklijuoti, sugalvojau šį užsiėmimą. Jums reikės: kepimo skardos arba kito pasirinkto daikto (pvz., didelio padėklo); skirtingų lipnių juostelių; žirklių; įvairių nedidelių daiktų. Tai turėtų būti ne per smulkūs ir saugūs daiktai, be aštrių kampų. Verta pagalvoti apie skirtingas formas, spalvas ar tekstūras. Tuo metu, kai su Agota gaminome šį žaidimą, ji jau nedėdavo daiktų į burną, todėl priklijavau ir, pavyzdžiui, vilnonį siūlą ar smulkesnę mašinėlę.
Tereikia pasirinktus daiktus priklijuoti lipniomis juostelėmis prie skardos, paliekant ilgesnius galus. Aš naudojau skirtingų spalvų ir paviršių lipniąsias juosteles, tačiau jeigu tokių neturite, – nebūtina. Kai jau viską suruošite, duokite vaikui tyrinėti. Buvau tikra, kad mano metinukė nulups visus daiktus iš karto. Bet geras 10 minučių ji atsargiai viską čiupinėjo ir tyrinėjo, nieko neatklijuodama. Skardą įkišau atgal į stalčių ir ištraukiau kitą dieną, tuomet Agota jau atlupinėjo ir lipnias juostas, kurias, beje, jai patiko atlupti ir tiesiog be jokių daiktų. Visai gerai tokią skardą pasiruošti vaikui nematant ir ištraukti, kai mažylis nerimauja, o jums žūtbūt reikia kelių laisvų minučių. Šis užsiėmimas lavina pirščiukus, smulkiąją motoriką ir koordinaciją.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai