Kad atostogų prisiminimai būtų tik geri, iš anksto susikomplektuokite vasaros vaistinėlę.
Ar tiks pernai metų vaistinėlė?
Pirmiausia patikrinkite, kokių priemonių liko nuo pernai. Pradarytas ar pasibaigusio galiojimo pakuotes išmeskite, o vaistinėje ar internetu nupirkite naujų saugių, specialistų rekomenduotų priemonių. Ant pakuočių būna pažymėta, kiek mėnesių priemonė gali būti naudojama po atidarymo, tačiau kuo daugiau praėjo laiko, tuo priemonės veiksmingumas mažėja. Pavyzdžiui, pernykščiai saulės kremai nebetiks, nes jie pradaryti gali būti 6 mėnesius. Žinoma, kai kurios priemonės puikiai tiks nuo pernai – pavyzdžiui, pleistrai.
Atostogos su kūdikiu ir su paaugliais
Kiekvienu vaiko gyvenimo etapu – kūdikystėje, lankant darželį, pradinėse klasėse, paauglystėje – vasaros vaistinėlėje dalis priemonių keisis. Tad, vaikui augant, atlikite vaistinėlės reviziją, atsisakykite nebeaktualių vaistų.
Nuolatinės priemonės
Kiekvienas vaikas turi silpnąją vietą – vienas linkęs viduriuoti, kitam greitai pradeda skaudėti ausis, trečią automobilyje pykina. Tad vaistinėlėje turėkite priemonių, kurios aktualios tik jūsų vaikui. Jei vaikas serga lėtine liga, pavyzdžiui, atopiniu dermatitu, bet šiuo metu odos būklė pagerėjo, į kelionę vis tiek pasiimkite vaistų, kuriuos vaikas vartojo anksčiau. Atostogaujant – dėl streso (kad ir gerojo), pasikeitusio oro ir aplinkos lėtinė liga gali paūmėti.
Budinčių priemonių ABC
Nesvarbu, ar auginate kūdikius ar paauglius, ar vaistinėlė žiemos, ar vasaros, joje visada turėkite: vaistų nuo karščiavimo (tokia forma, kuri tinkama vaikui pagal amžių), galvos ir gerklės skausmų, virškinamojo trakto sutrikimų, apsinuodijimų ir nudegimų, taip pat – priemonių žaizdoms dezinfekuoti ir gydyti.
Šiame vaistinėlės gide aptarsime dažnas atostogų situacijas, ir kokios priemonės praverstų.
![vasara](https://mamoszurnalas.lt/wp-content/uploads/2024/05/2149562231_result-682x1024.jpg)
Problema: Jautriaodžiai išsiruošė atostogauti
Jau kalbėjome, kad jautrios odos žmonėms kai kurios atostogų situacijos yra tikrai negailestingos – uodai, mašalai, saulė, kontaktinis dermatitas dėl sąlyčio su augalais, nutrintos kojos, iššutimai ir galybė kitokių situacijų.
Jokiu būdu negalima vasaros malonumų atsisakyti ar stipriai juos riboti, tik verta laikytis saugumo ir sveikos nuovokos. Štai keli patarimai:
Per atostogas aktyviau naudokite prevencines priemones, tarkime, jeigu oda sausa, nuosekliau ją drėkinkite.
Padėkite pažeistai odai gyti. Žinoma, bet koks odos pažeidimas praeis savaime ir kada nors sugis. Tačiau panaudojus gijimą skatinančią priemonę, gis greičiau, mažiau šlapiuos ir silpniau niežės. Kaip žinia, daugiausiai problemų sukelia ne pats odos pažeidimas, o kasymosi pasekmės.
Jeigu pastebėjote, kad kyla alerginė reakcijos po uodų įgėlimų ar kontakto su augalais, nepažįstamu vandeniu (alerginė reakcija gali kilti net nuo maudymosi kostiumėlio, jeigu jį vilkite per ilgai, šalto maudynių vandens, ilgesnio buvimo saulėje), turėkite su savimi antihistamininių vaistų.
Rinkitės tausojančias aplinkybes – jeigu yra galimybė, maudykitės jūroje ar upėje, o ne stovinčiame vandenyje (tvenkinyje, mažame ežeriuke) arba pikniką organizuokitės pirmoje dienos pusėje, kol dar nesukilo uodai.
Sprendimas: A-derma Dermalibour+ CICA, 100% natūralus atstatomasis kremas
Kremas iškart nuramina, skatina odos atsinaujinimą ir padeda nuraminti sudirgusią visos šeimos odą. Tinkamas dėl bet kokios priežasties sudirgusiai, paraudusiai, niežtinčiai odai raminti, taip pat po vabzdžių įgėlimų ar jaučiant nemalonų odos tempimo jausmą, įskaitant sudirgusius spenelius maitinimo krūtimi laikotarpiu. Padeda esant pleiskanojimams, sutrūkinėjimams ar bėrimams, atsiradus kontaktiniam dermatitui apie burną ar akis, taip pat iššutimams nuo vystyklų.
Labai gerai toleruojama formulė tinka sudirgintai veido, kūno, akių vokų ir išorinių intymių sričių odai. Kūdikiams nuo gimimo, vaikams ir suaugusiesiems. Jo maloni nematoma tekstūra lengvai tepama ir greitai absorbuojama odoje. Sudėtyje nėra jokio mineralinio aliejaus ar kvapiklių.
Veidui, kūnui, vokams, išorinės intymioms zonoms. Naujagimiams, kūdikiams, vaikams ir saugusiems (įskaitant ir krūtimi maitinančias moteris). Tepkite 2–3 kartus per dieną. Prieš maitinimą krūtimi būtina kruopščiai nuvalyti spenelius.
Problema. Problema. Saugome nuo užkrato
Kiek kartų girdėjote, kad perdėta švara „išėjo iš mados“, o supermamytės, kurios nupurškinėja paviršius dezinfekuojančiu skysčiu, – pernelyg uolios. Tačiau atostogos yra išimtis. Vykstant su mažu vaiku į sodybą ar šiaip į svetimą vietą, ne pro šalį turėti dezinfekuojamojo skysčio. Dauguma esame įsigiję spiritinio dezinfekcinio skysčio, bet jis per agresyvus vaikų odelei, tad paviršius galite nupurškinėti spiritiniu dezinfektantu, o vaiko rankytėms, kūnui įsigykite švelnesnio (bet ne mažiau veiksmingo) dezinfekcinio skysčio.
Užkratus mes pasigauname ne tik įkvėpdami oro lašiniu būdu, bet ir liesdamiesi prie užkrėstų paviršių. Niekada nežinosite, kas prieš jus lankėsi tualete, kas sėdėjo kavinėje prie staliuko, kur dabar spalvina jūsų mažylis. Visada nešiokitės švaraus vandens buteliuką ar dezinfekuojamojo skysčio, rankas per atostogas plaukite keliskart dažniau nei paprastai. Visada su savimi turėkite ir drėgnų servetėlių.
Sprendimas: AQUAINT
100 % natūralus, vandens ir hipochloro rūgšties pagrindu pagamintas skystis, skirtas rankų, odos, burnos bei kitų paviršių, kurie turi sąlytį su odą, valymui ir priežiūrai Sunaikina 99,9 % bakterijų per kelias sekundes!
AQUAINT BABY sudėtyje yra vanduo ir natūrali hipochloro rūgštis. Papurškus nereikia laukti, nušluostyti ar nuplauti, lieka tik vanduo. Saugu naudoti ant kūno (nuo gimimo),
ant įvairių paviršių, ant daiktų, kurie turi kontaktą su burna. Idealiai tinka buteliukams, čiulptukams, dantų šepetukams. Nereikia praskiesti. Sudėtyje nėra alkoholio, kenksmingų cheminių medžiagų, konservantų bei kvapiųjų medžiagų.
500 ml arba 50 ml
Ieškokite vaistinėse
Problema: Nudegimų būna visokių
Saulės nudegimų išvengti padeda apsauginiai kremai ir paplūdimio taisyklės, kurias tėvai puikai žino – nekepinti vaiko vidurdienį, rengti šviesiais lengvais drabužiais, mauti kepurę, duoti gerti.
Saugodami vaikų odą nuo saulės, atsiminkime, kad kur kas greičiau nudegama, kai pučia vėjas. Dar labiau tai pagreitina druska, pasilikusi ant odos po maudynių jūros vandenyje, todėl po kiekvieno išsimaudymo, jei esate prie jūros, vaiką nuliekite švariu vandeniu, kad ir iš butelio, ir pakartotinai ištepkite odą apsauginiu kremu. Nepamirškite patepti ir ausis, o labiausiai nudeganti kūno vieta yra kaklas ir sprandas. Vaikas gali nudegti ne tik saulėje! Pavojingų situacijų būna ir iškylose, kai kuriamos kepsininės – vaikas gali prisiliesti ir nusideginti odą.
Jeigu pažeidimas nėra didelis, matote, kad gydytojo pagalbos nereikia, iš pradžių 10–15 minučių vėsinkite pažeistą vietą, tada galite odą patepti „greitosios pagalbos“ priemone, skirta paviršiniams odos pažeidimams.
Beje, visais laikais buvo įprasta vaikams žaizdas papūsti, kad neskaudėtų. Nudegus odą, vėsinimo ypač reikia, be to, žaizdos pūtimas vaiką gydo psichologiškai. Tad kasdien keletą kartų vaikučiui pažeistą vietą papūskite.
Sprendimas: AVENE Cicalfate+ Džiovinamasis, atkuriamasis purškalas pažeistai odai, 100 ml
Tinka kūdikiams, vaikams, suaugusiesiems. Šlapiuojantiems pažeidimams, paraudimams vystyklų srityje, jaunatviškiems spuogams, įbrėžimams, nudegimams, perroraliniam dermatitui, šlapiuojančioms nuospaudoms ir praguloms.
Purškiama priemonė sausina, padeda atkurti pažeistą epidermį, ramina sudirgusią, šlapiuojančią odą.
C + -Restore™ pirmasis postbiotikų ingredientas, gaunamas iš terminio šaltinio vandens „Avène“, skatinantis greitesnį epidermio atsistatymą.
Absorbuojantys milteliai greitai džiovina šlapiuojantį sudirgimą.
Vario sulfato ir cinko sulfato derinys sumažina bakterijų dauginimąsi.
„Avène“ terminis šaltinio vanduo ramina odą.Tinka kūdikiams, vaikams ir suaugusiems, veidui, kūnui ir lytinių organų sričiai.
Jis nepakeičia antiseptinių priemonių.
Be kvapiklių.
Naudojimas: prieš naudojimą suplakite. Du kartus per dieną purškite Avene Cicalfate + purškalu, kol pagerės odos būklė.
Ieškokite vaistinėse
Problema: Oda džiūsta!
Odai kenksmingas tiek ilgalaikis kepinimasis, tiek intensyvus vienkartinis nudegimas. Padauginus saulės, oda parausta, „dega“, patinsta, nemalonu ją liesti, gali atsirasti pūslių. Vaikas gali skųstis, kad skauda galvą, krečia šaltis. Beje, saulės nudegimai pasimato ne iš karto. Tik po 3–6 valandų oda sureaguoja į gautą spindulių dozę, todėl būnant paplūdimyje net sunku suprasti, ar vaikui saulės jau per daug, ar dar ne.
Kaip padėti „perdegusiam“ vaikui? Duokite gerti kambario temperatūros vandens, pažeistas vietas vėsinkite (pvz., uždėkite vėsiame vandenyje suvilgytą rankšluostį), būtinai pamaitinkite ir nuraminkite odą drėkinančiu emolientu.
Emolientas drėkina ir vėsina įkaitusią odą, sudaro apsauginę plėvelę, mažina uždegimą, vaikui suteikdamas patogumo jausmą. Juk nudegusią odelę dažniausiai niežti, tempia. Net jeigu saulė ir nepakenkė, vakare kūną vis tiek reikėtų patepti drėkinančiomis priemonėmis, nes saulė, vanduo ir smėlis labai sausina.
Sprendimas: A-DERMA Exomega Control. Niežulį malšinantis kremas-emolientas
Itin sodrios tekstūros, skirtas visos šeimos sausai odai, turinčiai polinkį į atopinę egzemą. Jis iš karto ir ilgam ramina ir maitina odą, stiprina apsauginį odos barjerą, kad sumažintų sausumą ir sudirgimų paūmėjimų atvejus ateityje. Formulėje esantis Rhealba® avižų daigų ekstraktas yra išgautas ekologinės žemdirbystės būdu. Kremo tekstūra greitai susigeria ir nepalieka lipnios plėvelės. Pakuotė pagaminta iš 40% perdirbamo plastiko. 95% sudedamųjų medžiagų yra natūralios kilmės. Išbandyta prižiūrint dermatologams. Sukurta siekiant sumažinti alerginių reakcijų riziką. Be kvapiklių. Veidui ir kūnui. Tinka naujagimiams, kūdikiams, vaikams ir saugusiems.
Pagaminta Prancūzijoje
Ieškokite vaistinėse
Problema. Streikuoja pilvukas
Atostogos gali apartinti viduriavimas, dar vadinamas keliautojų diarėja. Jis labiau būdingas keliaujant į pietines, rytines šalis, kai patenkame į aplinką, kurioje vyrauja visai kitokios bakterijos, nei mums įprasta. Vietiniams gyventojams tos bakterijos jokių nepatogumų nesukelia, o mums, šiauriečiams, jos sukelia viduriavimą. Dažniausiai viduriavimą sukelia Escherichia coli bakterijos, kartais virusai.
Bakterijos, kartais ir virusai, persiduoda per nešvarias rankas, maistą, gėrimus, tad patarimai būtų labai paprasti: plauti rankas, negerti vandens iš čiaupo ar neaiškių vandens šaltinių, valgyti termiškai apdorotą maistą. Kita vertus, kai valgome maistą viešbučiuose, juk nelabai ir žinome, kaip jis paruoštas. Salmonelioze žmonės užsikrečia ir 5 žvaigždučių viešbučiuose.
Profilaktinių priemonių, kurios suteiktų visišką apsaugą, nėra. Kelionėse galima vartoti probiotikus, kurie neblogai apsaugo nuo virusinių viduriavimų, palengvins viduriavimo eigą. Patariama į kelionę pasiimti ir geriamosios rehidracijos tirpalo, kuris bus labai reikalingas, jeigu vis dėlto suviduriuosite. Jis tinka esant bet kokios kilmės viduriavimui.
Viduriuoti vaikas gali ne dėl infekcijos, o tiesiog dėl neįprasto maisto. Gana dažnai virškinimo sutrikimus per atostogas sukelia persivalgymas.
Virškinimas gali sutrikti ne tik egzotiškuose kraštuose, o bet kurioje vietoje, kuri nėra mūsų nuolatinė gyvenamoji vieta. Tai paaiškinama skirtinga įvairių vietovių mikrobiologine ekosistema. Esame imlesni svetur gyvuojantiems mikrobams nei vietiniai gyventojai, kurie dažnai susidurdami ilgainiui išvysto atsparumą „saviems“ mikrobams. Mes irgi esame atsparūs saviems mikrobams, tačiau jei į Lietuvą atvyko žmogus iš svetur, tikėtina, kad viešnagės metu jam gali sutrikti virškinimas, nors Lietuva laikoma saugaus vandens ir saugaus maisto šalimi.
Vasarą pravartu su savimi turėti gerųjų bakterijų (probiotikų), tinkančių jūsų vaikui pagal amžių. Vaikų virškinamasis traktas dar nebrandus, todėl jie gali pradėti viduriuoti nuo mažiau pažįstamo maisto, suvalgę daugiau vaisių ar uogų, ilgiau pabuvę saulėje.
Įrodyta, kad probiotikai padeda esant bet kokiam bakteriniam ir virusiniam viduriavimui, būklė kur kas pagerėja, o viduriavimo laikas sutrumpėja. Medikai pataria profilaktiškai vartoti gerųjų bakterijų 2 savaites iki atostogų ir jų metu.
Sprendimas: COMPLIFLORA, gerųjų bakterijų kompleksas, maisto papildas
COMPLIFLORA BABY DROPS (5 ml) – mažyliams.
Kai vaikutis viduriuoja ar jo viduriai užkietėję, kai nustatyta alergija, nusilpo imunitetas, taip pat po gydymo antibiotikais dažnai prireikia gerųjų bakterijų normaliai mikrobiotos būklei palaikyti.
COMPLIFLORA BABY DROPS preparatas unikalus dėl formulės „du viename“, nes sudėtyje yra dviejų rūšių gerųjų bakterijų – Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC53103) ir Bifidobacterium lactis (BS01). COMPLIFLORA BABY DROPS pagamintas aliejaus pagrindu. Augalinės kilmės medžiagos suteikia malonų skonį, nereikalauja specialių laikymo sąlygų. Preparate nėra gliuteno, laktozės, konservantų, dažiklių.
COMPLIFLORA FAMILY+ (10 paketėlių) visai šeimai.
Tai gerųjų bakterijų ir mieliagrybių kompleksas, kurio formulė – „keturi viename“ (sudėtyje yra net 4 rūšių gerųjų bakterijų).
Viename paketėlyje: Lactobacillus rhamnosus GG ATCC 53103 (2×109 KSV*), Saccharomyces boulardii (2×109 KSV) Bifidobacterium lactis, BS01 (2×109 KSV) Oligofructose (200 mg)
*KSV – kolonijas sudarantys vienetai
Ieškokite vaistinėse
Problema: Po įgėlimų labai niežti
Jei jau sukando uodai, svarbiausia, kad vaikas kuo mažiau kasytųsi. Vieni vaikai daugiau jautresni, kiti – mažiau, tad ne visiems vienodos įgėlimų pasekmės ir nevienodas odoje atsiradęs niežulio pojūtis. Kai kuriems gali ir visai neniežėti uodui įgėlus. Tačiau, pradėjus kasyti uodo įkąstą vietą, niežėjimas vis didėja. Blogiausia, kad į nukasytą vietą patenka bakterijų, kurios daugindamosi gali sukelti uždegimą. Todėl patartina vaistinėlėje turėti niežulį mažinančios priemonės. Ji bus pirmoji pagalba įgėlus uodui ar kitam vabzdžiui. Kai neniežės, vaikas nesikasys, uždegimas (jei vaikas nealergiškas) įgėlimo vietoje greitai praeis.
Stenkitės užimti vaiką veikla, kai reikia sukaupti dėmesį, kad mažiau kasytųsi. Kasoma oda tik dar labiau susierzina. Energingai kasant, odos paviršius pažeidžiamas, įnešama infekcija. Nukasytos vietos gali net supūliuoti.
Ant uodų įkandimo vietų, jei jos tinsta ir niežti, galima dėti šaltus kompresus. Tinimą mažina ir ledukai ar bet koks šaldytuve palaikytas indas, stalo įrankis (kad ir paprasčiausias šaukštas).
Reikėtų vengti karščio ir drėgmės, šiurkščių dirginančių drabužių, lovatiesių, geriau, kai sugeltos vietos yra atviros.
Kai nebuvo šiuolaikiškų priemonių, mažinančių niežulį, uodo įkandimo vietą buvo patariama tepti žaliu svogūnu, česnaku. Liaudyje šios priemonės buvo naudojamos daugiau dėl dezinfekcijos.
Sprendimas: AFTERBITE KIDS, raminamasis kremas po įkandimo
Neleiskite, kad vabzdžių įkandimai ir jų sukeltas niežulys laikytų jūsų šeimą namuose. Švelnus After Bite® Kids kremas mažina niežulį bei įkandimų sukeltą diskomforto pojūtį. Puikiai tinka vaikams bei jautrią odą turintiems žmonėms. Naudodami After Bite® Kids kremą, pamiršite niežulį ir galėsite grįžti prie linksmybių.
Puikiai tinka vaikams, suaugusiesiems bei jautrią odą turintiems žmonėms!
Ieškokite vaistinėse arba www.vaistas.lt
Problema: Apsaugome sužeistą vietą
Kiekvienos mamos rankinėje vasarą turi būti pakelis pleistriukų. Pagrindinė pleistrų paskirtis – apsaugoti žaizdą nuo kenksmingo aplinkos poveikio: purvo, drėgmės, dulkių, mikrobų, kenksmingų medžiagų, taip pat nuo tolesnio dirginimo liečiantis su drabužiais ar avalyne. Yra kelios pleistrų rūšys, naudojamos skirtingais atvejais.
Kaip užklijuoti pleistriuką? Pirmiausia jis turi būti pakankamo dydžio, kad uždengtų žaizdą ir dar šiek tiek nepažeistos odos, bei klijuojamas ant gerai nusausintos odos. Net vandeniui atsparūs pleistrai nesilaikys, jei bus klijuojami ant kruvinos ar šlapios odos.
Vienas didžiausių mitų, kad vandeniui atsparūs pleistrai nepraleidžia oro. Šiuolaikiniai vandeniui atsparūs pleistrai orą praleidžia (išskyrus specialius, skirtus labai trumpam naudojimui, pavyzdžiui, tik maudantis).
Kitas mitas – žaizdos blogiau gyja, kai uždėtas pleistras, nes „nekvėpuoja“.
Trečias mitas – pleistruose kaupiasi nešvarumai ir bakterijos. Jei žaizda pertvarstoma reguliariai ir naudojamos dezinfekcijos priemonės, bakterijos nesidaugins ir žaizdos neužkrės.
Ketvirtas mitas – pleistrą reikia klijuoti iš karto susižeidus. Iš tikrųjų, jei žaizda nekraujuoja, užtenka ją nuplauti vandeniu ir patepti gijimą skatinančiomis priemonėmis, klijuoti pleistro nebūtina.
Nėra vieno atsakymo į klausimą, kiek ilgai laikyti pleistrą. Jei žaizda nekraujuoja ar nešlapiuoja, – pleistras keičiamas 1–2 kartus per dieną.
Sprendimas: MEDRULL vaikiški pleistrai
„Medrull“ pleistrų asortimentas sukurtas specialiai pačiai plačiausiai auditorijai. Rūšių įvairovė leidžia išsirinkti sau tinkamą pleistrą tiek pagal dydį ir rūšį, tiek pagal sudėtį. „Medrull“ vaikiški pleistriukai atsparūs vandeniui, apsaugo nuo purvo ir bakterijų, su žaismingais piešinėliais, kurie patiks jūsų vaikams. Pleistrai pagaminti iš plono polimerinio, perforuoto, hipoalergiško audinio. Lengvai nuplėšiami.
IŠSIRINKITE SAU TINKAMIAUSIĄ PLEISTRĄ IŠ DIDELĖS MEDRULL ŠEIMOS!
Pleistrų galite įsigyti prekybos centruose, vaistinėse ir internetu
Problema: Smulkios traumos ir žaizdelės
Vasarą vaikai patiria daugiau smulkių traumų ne tik dėl to, kad daugiau juda, bet ir dėl to, kad jų neapsaugo šilti žieminiai drabužiai. Todėl vasaros vaistinėlėje reikia turėti ryšulėlį pleistrų ir žaizdelėms bei kitiems odos pažeidimams skirto preparato – hidrokoloidinio gelio su sidabru. Tokia priemonė veiks bakterijas ir mikrobus bei padės žaizdoms.
Nedidelės vasarinės odos traumos pavojaus sveikatai nekelia, jeigu tinkamai pasirūpinsite pažeista vieta. Kitaip iki supūliavimo – vienas žingsnis, nes vaikai linkę kasytis, jų panagės niekada nebūna steriliai švarios, tad į žaizdeles greitai įnešama infekcija. Žaizdeles pirmiausia nuplaukite (geriausia – tekančiu vandeniu) ir patepkite priemone, skirta žaizdoms.
Jei žaizdelės nešlapiuoja, palikite gyti neuždengę pleistru ar tvarsčiu. Netepkite nubrozdinimų ir žaizdelių bet kokiais po ranka pasitaikiusiais kremais, nes jie tik „užklijuos“ žaizdą ir trukdys jai gyti. Skaudamas vietas laikykite švariai, kartkartėmis nuplaukite. Galite pašaldyti – tiks vėsus drėgnas rankšluostis. Jeigu dedate ant žaizdos močiutės rekomenduojamą trauklapį, prieš tai lapus nuplaukite.
Sprendimas: ArgoSept® Hidrokoloidinis gelis su sidabru žaizdoms
„ArgoSept®“ gelis – nepakeičiama pagalba esant buitinėms žaizdoms (nubrozdinimams, įdrėskimams, įpjovimams, paviršiniams nudegimams, nusiplikinimams ir kt.) bei trofinėms opoms, praguloms ir infekuotoms žaizdoms.
Gelio sudėtyje esantis sidabras žudo žaizdose esančią mikroflorą, o hidrokoloidinis gelis stimuliuoja gijimą bei skatina odos audinių regeneracinius procesus (rando susidarymo prevencija).
Užtepus gelį ant dezinfekuotos žaizdos, jeigu ji nešlapiuoja, tvarsčio dėti nereikia.
Ieškokite vaistinėse
Problema: Vasarą odelė labiau šunta
Vasarą vaikų užpakaliukai ir tarpvietės dažniau kenčia, nes dėl aplinkos šilumos po sauskelnėmis susidaro tikras šiltnamis. Jei sauskelnės sausos, tai dar nieko, bet net ir nedidelis šlapimo kiekis dėl šilumos kur kas padidina temperatūrą sauskelnėse, ir oda pradeda trokšti. Priimta sauskelnes keisti kas 4 valandas, tad įsivaizduokime, kad mažylio oda net 3–3,5 valandos be pertraukų kenčia tame šiltnamyje, kuriame garuoja anaiptol ne vanduo, o gana agresyvūs šlapimo skilimo produktai. Be to, vasarą vaikai daugiau geria skysčių, dažniau šlapinasi.
Vasarą stenkitės kuo dažniau ir ilgiau vaikutį palaikyti be sausklenių.
Dažniau apiplaukite užpakaliuką po tekančiu vandeniu, kad ir be reikalo. Leiskite vandeniui nudžiūti, nesekite sauskelnių ant drėgnos odos.
Neprirenkite vaikų per šiltai, atminkite, kad ir sauskelnės yra papildomas drabužis, jos ne tik sugeria šlapimą, bet ir šildo. Visada, kai rengiate vaiką į lauką, pagalvokite, kaip rengtumėtės patys, jei segėtumėte sauskelnes.
Nesinorėtų mautis ankštų džinsų, veikiau laisvus trikotažinius šortus. Iššutusių vietų nevalykite drėgnomis higieninėmis servetėlėmis, nes jos dažniausiai yra prisotintos kvapiųjų medžiagų, gali dar labiau sudirginti.
Nepamirškite, kad šunta ne tik užpakaliukas, kruopščiai apžiūrėkite ir kitas šusti linkusias vietas – kirkšnis, kakliuko raukšles, pažastis.
Sprendimas: „Dermolivo“ putos su cinku ir pantenoliu iššutimams odos raukšlėse ir vystyklų dermatitui
Veikliosios medžiagos: 10% cinko oksidas, pantenolis, EvoGold® kompleksas (tai vitaminas E ir ekologiškas aukščiausios rūšies pirmojo spaudimo alyvuogių aliejus)
Kūdikiams nuo gimimo
Unikali formulė
Lengva paskirstyti
Greitai susigeria
Ieškokite vaistinėse ir www.genbapharma.lt
Problema: Uodų atakos
Gamtoje išvengti vabzdžių sudėtinga, nes čia jų gyvena milijonai, gerai, kad vabzdžius atbaidančių priemonių šiais laikais yra tikrai veiksmingų, tad įmanoma išsirinkti sau tinkamą ir nekenksmingą. Tai gali būti purškalai ar tepalai, specialios ultragarso lempos, natūralūs eteriniai aliejai.
Vienos priemonės netinka vaikams, kitos skleidžia itin aštrų, galvos skausmus ar alergines reakcijas sukelti galintį kvapą, dar kitos veikia tik labai trumpą laiką, tad svarbiausia gerai pasirinkti ir naudoti tinkamai.
Priemonės nuo uodų, skirtos vaikams, turėtų būti neagresyvios, geriausia – eterinės. Repelento esmė – užmaskuoti kūno kvapą, kad uodai ir kiti vabalai neatpažintų. Uodus klaidina citrinžolės kvapas, todėl citrinžolių aliejumi sumirkytos žvakės nuo uodų, specialios apyrankės. Iš šio aliejaus galima pasidaryti purškalų, kurie tikrai nepakenks, vabalus atbaidys ir dar skaniai kvepės.
Uodus, mašalus, aklius vilioja mūsų kūno kvapas, šiluma ir iškvepiamas anglies dioksidas. Ramiai vėsų vakarą ežere žvejojantis tėtis bus ne toks skanus uodui, nei pabėgiojęs ir suplukęs vaikas.
Sprendimas: „MoustiCare“ efektyvi apsaugos priemonė nuo vabzdžių visai šeimai
100% augalinės veikliosios medžiagos
Efektyvi apsauga nuo erkių ir uodų
Vaikams ir suaugusiesiems
Biocidinius produktus naudokite saugiai. Prieš naudodami visuomet perskaitykite etiketę ir informaciją apie produktą.
Ieškokite vaistinėse
Problema: Atostogos su SPF
Nė vienas apsauginis kremas neapsaugo nuo UV spindulių 100 proc. Kremas, kuris pažymėtas SPF 50, nepraleidžia apie 99 proc. UV spindulių, SPF 30 – 97 proc., mažesnio faktoriaus vaikams net nesiūloma. Bet kokio SPF apsaugos lygio kremu odą reikia tepti kas 2 valandas, nes, praėjus daugiau kaip 2 valandoms, apsaugos lygis kur kas sumažėja. Išsimaudžius baseine, jūroje ar ežere irgi būtina kiekvieną kartą iš naujo tepti odą apsauginiais kremais, net tuo atveju, jei ant kremo yra ženklinimas: „Atsparus vandeniui“. Deginantis, maudantis, gausiai prakaituojant, šluostantis rankšluosčiais, gulinėjant ant patiesalų ar smėlio, dalis kremo tiesiog mechaniškai nutrinama nuo odos. Tad jei pliaže vaikas aktyvus, tepkite dažniau. Kremą būtina tepti storu sluoksniu ir naudoti pagal visas išvardintas taisykles, nes kitaip, net ir naudodami kremą, pažymėtą SPF 50, galite tegauti SPF 15 lygio apsaugą. Taigi netaupykite kremo ir nebijokite, kad vaikui pritrūks aktyvaus vitamino D, jo aktyvavimui užteks 10–15 min. buvimo netiesioginiuose saulės spinduliuose, esant atvirai odai vien rankyčių ir veiduko srityje.
Kadangi kremas neapsaugos galvos ir plaukų, vaikui saulėtą dieną būtina mauti kepuraitę nuo saulės ir akinukus su specialia UV danga, nes vėžiniai odos pokyčiai neaplenkia ir plaukuotosios galvos dalies bei ragenos. Be to, UV spinduliai kenkia ir regėjimui.
Atsiminkite – vanduo praleidžia iki 90–95 proc. saulės spindulių, todėl net jeigu vaikas „visą dieną baseine“, jį vis tiek reikia nuolatos tepti apsauginiu kremu.
Sprendimas: Itin atsparios apsaugos nuo saulės priemonės: BIODERMA Photoderm Pediatrics Mineral mineralinių filtrų apsauga kūdikiams nuo 0+ mėn. ir BIODERMA Photoderm Pediatrics Spray vaikams nuo 12 mėn.
BIODERMA sukurta SUN BARRIER TECHNOLOGIJA pritaikyta gležnai vaikų odai, kad sustiprintų jos gebėjimą apsisaugoti nuo žalingo saulės poveikio. Ši technologija užtikrina trigubą apsaugą:
Plataus spektro apsauga nuo UV spindulių, optimaliai apsauganti nuo trumpųjų ir ilgųjų UVA spindulių
Antioksidantų teikiama apsauga, kurios paskirtis – apsaugoti odos natūralias negausias skvaleno atsargas nuo UV spindulių sukeliamos oksidacijos ir išvengti ilgalaikių pažeidimų
Natūralios odos barjerinės funkcijos apsauga ir stiprinimas
Ieškokite vaistinėse
Problema. Lėtinės ligos neatostogauja
Komplektuojant atostogų vaistinėlę pirmiausia patariama įsidėti tuos vaistus, kuriuos skyrė gydytojas. Net jeigu tuo metu lėtinė liga ar būklė yra atsitraukusi, per atostogas ji gali paūmėti.
Viena iš dažnų būklių, kurios vargina kūdikius – geležies stokos mažakraujystė. Ji pavojingiausia nuo 4 mėnesių iki 1,5 metų, kai vaikutis geležies atsargas jau būna išeikvojęs, bet dar nesugeba su maistu gauti reikiamo jos kiekio.
Nors mums atostogos asocijuojasi su skaniu maistu, mažiems vaikams taip nėra. Jų mityba kelionėse, užsienio viešbučiuose itin nuskursta. Maži vaikai nenori ragauti nepažįstamo maisto, per atostogas vyrauja monotoniška mitybą, kai valgomas vienas ir ta pats patiekalas. Tad atostogos vaikams geležies neprideda.
Daugybei žmonių per gyvenimą pasitaiko, kad Hb būna žemas, tačiau dėl to nieko blogo neatsitinka. Tačiau mažiems vaikams (nuo 6 mėnesių iki 2 metų) galioja kitokios taisyklės. Jiems anemija yra labai nepageidautina liga, nes sutrikdo smegenų vystymąsi. Geležis reikalinga ne vien kraujui, ji reikalinga ir smegenims. Jei smegenų ląstelės negauna geležies, jos blogai vystosi, nesusiformuoja ryšiai tarp smegenų ląstelių ir jų grupių. Jeigu vaikas pirmais–antrais metais sirgo mažakraujyste, tai jam atsilieps vėliau – jis blogiau mokysis, neįsimins eilėraščių, bus sunkiau valdomo būdo. Visa tai jau ištirta, nustatyta ir patvirtinta mokslinių tyrimų.
Sprendimas: tecnoFER®Bambini, maisto papildas (lašai vaikams)
tecnoFER® Bambini yra maisto papildas, kurio sudėtyje yra lengvai įsisavinamo geležies bisglicinato. Geležis padeda palaikyti normalią pažinimo funkciją ir normalią imuninės sistemos veiklą. Geležis padeda mažinti pavargimo jausmą ir nuovargį. Geležis padeda palaikyti normalią energijos apykaitą, normalų raudonųjų kraujo kūnelių ir hemoglobino susidarymą normalų deguonies pernešimą organizme. Geležis yra svarbi daugybei kitų organizme vykstančių procesų, tačiau kartais mūsų mityboje jos nepakanka. Maisto papildas tecnoFER® Bambini padeda papildyti organizmą geležimi, esant jos trūkumui ar padidintam poreikiui. Maisto papilde tecnoFER® Bambini esanti geležis yra tvirtai susijungusi su dviem glicino molekulėmis, todėl, pasisavinimo metu, geležies jonas neatskyla ir nedirgina skrandžio bei nesukelia nemalonaus jausmo. Taip pat geležies bisglicinatas nesąveikauja su maisto medžiagomis, todėl, neslopinamas geležies pasisavinimas.
tecnoFER® Bambini vartojimas.
Dozavio pipetės į vaiko burną dėti negalima. Lašus lašinti į arbatinį šaukštelį, juos galite atskiesti vandeniu arba vaisių sultimis. Rekomenduojama dozė gali būti vartojama bet kuriuo paros metu.
1 lašas = 0,25 mg geležies.
Vaikams iki 1 metų: 3 lašai/kg kūno svorio per dieną, daugiausiai 30 lašų.
1-3 metų vaikams: 2 lašai/kg kūno svorio per dieną, daugiausiai 30 lašų.
4-10 metų vaikams: 40 lašų per dieną.
Maisto papildas negali būti vartojamas kaip maisto pakaitalas. Svarbu įvairi bei subalanduota mityba bei sveika gyvensena.
Ieškokite vaistinėse
Problema. Sukarščiavo per karščius
Karščiavimo sezonas, žinoma, ruduo ir žiema, tačiau nepatikėsite, kiek daug vaikų sukarščiuoja per karščius! Temperatūrą paprastai sukelia virusai, kuriuos vaikai „pasigauna“ lėktuvuose, viešajame transporte, viešbučiuose.
Prie to labai prisideda kondicionieriai, vaikų polinkis prakaituoti ir šalti ledai ar gėrimai. Mechanizmas paprastas – įkaitęs, suplukęs vaikas patenka į kondicionuojamą automobilį ar prekybos centrą, godžiai suvalgo šerbeto ar atsigeria gėrimo iš šaldytuvo, ir štai – gerklės skausmas, temperatūra.
Peršalimo liga gali prasidėti, kai vaikui leidžiama maudytis iki pamėlynavimo ir drebulio.
Susargdinti gali ir netinkama vaiko apranga. Per daug prirengtas vaikas, dūkdamas lauke, perkais, o kai sukaitusį staiga atgaivins vėjas, neužsigrūdinęs vaikas susirgs – karščiuos, kosės, sloguos, gali prasidėti ausų uždegimas.
Vasaros peršalimo ligos dažnai būna klastingos, užklumpa netikėtai ir neretai vaikai jomis serga sunkiau nei žiemą. Taip yra todėl, kad organizmo imuninė sistema vasaros mėnesiais yra tarsi prisnūdusi, atsipalaidavusi.
Karščiavimas yra organizmo gynybinė funkcija, tad jį sumažinti reikia tik tiek, kad vaikas jaustųsi šiek tiek geriau. Jei įtariate, kad temperatūra pakilo dėl ligos, bet ji nėra labai aukšta (iki ~38–39°C), o vaikas atrodo gana guvus, nori žaisti, jo apetitas geras, nėra reikalo mažinti temperatūros. Vaistai nuo karščiavimo dozuojami pagal svorį, o ne pagal amžių. Bet kokio amžiaus vaikui temperatūrai mažinti negalima duoti aspirino (acetilsalicilo rūgšties) kadangi jis gali sukelti gyvybei pavojingą Reye sindromą.
Kada vasarą prireiks vaistų nuo karščiavimo, niekada tiksliai negalime žinoti. Todėl visada reikėtų jų turėti po ranka, pasiimti į keliones ar savaitgalio išvykas.
Sprendimas: IBUGARD – temperatūrai mažinti ir skausmui malšinti
- mažina karščiavimą
- malšina skausmą
- slopina uždegimą
Nereceptinis vaistinis preparatas
IBUGARD, 200 mg/5 ml, geriamoji suspensija (ibuprofenas), 100 ml
Veikliosios medžiagos, stiprumas: viename „Ibugard“ 200 mg/5 ml geriamosios suspensijos mililitre yra 40 mg ibuprofeno. Indikacijos: įvairios kilmės karščiavimo, įvairios kilmės silpno ir vidutinio stiprumo skausmo trumpalaikis simptominis gydymas. Tinka vartoti vaikams nuo 3 mėn. amžiaus (kūno svoris nuo 5 kg), paaugliams ir suaugusiesiems. Vartojimo būdas ir dozavimas: paprastai vienkartinė ibuprofeno dozė yra 7–10 mg/kg kūno svorio, maksimali paros dozė – 20–30 mg/kg kūno svorio. Dozę galima kartoti kas 6–8 val., tarp kiekvienos dozės esant ne mažesniam nei 4 val. laiko intervalui. Vaistinį preparatą reikia gerti po valgio, užsigeriant dideliu kiekiu skysčio. Kontraindikacijos: „Ibugard“ nevartoti, jeigu yra padidėjęs jautrumas vaisto sudedamosioms medžiagoms; yra pasireiškęs šalutinis poveikis, vartojant bet kurį nesteroidinį vaistą nuo uždegimo (NVNU); jei yra neaiškių kraujodaros sutrikimų, jei yra ar buvo pepsinė opa arba kraujavimas iš virškinimo trakto, jei yra kraujavimas į smegenis ar kitoks kraujavimas, sunkus kepenų, inkstų ar širdies nepakankamumas, paskutinis nėštumo trimestras. Specialūs įspėjimai: jeigu prasideda virškinimo trakto kraujavimas arba išopėjimas, gydymą ibuprofenu reikia nedelsiant nutraukti. Sergant vėjaraupiais reikia vengti vartoti ibuprofeno. Atsargiai skirti pacientams, kuriems praeityje yra buvę virškinimo trakto ligų, buvusi hipertenzija arba širdies nepakankamumas, sutrikusi inkstų, kepenų funkcija, nustatyta sisteminė raudonoji vilkligė arba kita imuninio audinio liga, kai pacientas po sunkios chirurginės operacijos ar serga obstrukcine kvėpavimo takų liga, alerginėmis ligomis. Ibuprofenas laikinai gali slopinti trombocitų funkciją. Nevartoti pacientams, kuriems būdingas retas paveldimas fruktozės netoleravimas.
Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt.
Ieškokite vaistinėse
Susiję straipsniai