Pagrindinės puoduko tiesos

puodukas

Eglės Gelažiūtės pieš.

Tai vienas iš svarbiausių mažylio „universitetų“, o mokslams asmenybė turi „subręsti“. Pastebėta, kad vaikai naujų įgūdžių greičiau ir geriau įgyja tuomet, kai jie supranta jų prasmę – kai jie patys ką nors daro, norėdami tai daryti. Kadangi kiekvienas vaikas tobulėja skirtingai, neįmanoma nurodyti tikslaus laiko, kada mažylį pradėti sodinti ant puoduko.

Pagrindinės puoduko tiesos:

Anksti sodinti ant puoduko nėra prasmės, nes iki tam tikro laiko vaiko, kaip konkrečios asmenybės, nejaudina šlapios ir pasunkėjusios sauskelnės ar kelnaitės. Kiti vaikai, kai atsitiko „nelaimė“, tampa neramūs, pradeda verkti ar kitaip reikšti nepasitenkinimą.

Vaiko sodinti ant puoduko nepatariama, kol jis pats dar gerai nesėdi.

Kada pradėti sodinti ant puoduko, yra skirtingų nuomonių.

Vieni sako, kad sodinti reikia ne anksčiau kaip 11 gyvenimo mėnesį, nes kol vaikas suvokia, ko iš jo norima, praeina dar 3-4 mėnesiai.

Amerikiečių psichologas A. Fromas teigia, kad geriausia vaiką sodinti ant puoduko tuomet, kai jam sukanka 13-14 mėnesių, kai jis pradeda suprasti, ko iš jo norima. Pirmiausia vaikas išmoksta pasituštinti, ir tik po to pasišlapinti į puoduką.

Kai ant puoduko sodinate jaunesnį vaiką, prisiminkite, kad jis nei fiziškai, nei psichiškai negali padaryti tai, ko iš jo norite. Vadinasi, Jūs savo vaiką skriaudžiate. Dėl to mažylis susierzina, pyksta ir pradeda neklausyti, nenori sėsti ant puoduko.

Kai pradėjote sodinti vaiką ant puoduko, tai darykite, vos jis atsibunda, prieš ir po valgio. Kai vaikui sukaks 2 metai, ant puoduko jį sodinkite vakare prieš miegą, ryte, prieš ir po valgio, prieš einant pasivaikščioti.

Nesodinkite ant puoduko prievarta!Sodinimas ant puoduko turi būti susijęs su maloniais pojūčiais: puodukas vaikui turi būti nei per didelis, nei per mažas, nešaltas, nekarštas (pasitaiko ydingo įpročio į puoduką įpilti šilto vandens – taip nedaroma!).

Neverskite vaiko sėdėti ant puoduko ilgiau negu 10 minučių. Jeigu vaiką ilgai laikote ant puoduko, jis pyksta dar ir dėl to, kad neleidžiate jam žaisti. Jis nesuvokia, kodėl mama ar kiti suaugusieji taip su juo elgiasi, kodėl ignoruoja jo norus.

Kai vaikas sėdi ant puoduko, su juo nežaiskite, nes išblaškysite mažylį ir jam gali nepavykti pasituštinti ar pasišlapinti.

Jeigu pavyko padaryti į puoduką – pagirkite. Jeigu nepavyko – nebarkite, nuraminkite, kad kitą kartą jis tikrai padarys.

Nepriminkite vaikui apie puoduką kas 10 minučių.

Jeigu vaikas išreiškė norą, kad jam reikia puoduko (veda ar rodo ten, kur būna padėtas, kažko ieško), nedelskite ir tuoj pat atneškite jį arba vaiką ant jo sodinkite. Iš vaiko nuotaikos spręskite, ar pataikėte, ar jis to norėjo. Nuovoki mama, senelė, kasdien būdama su mažyliu, sugeba „atspėti“ mažylio norus. Kiekvienas mažylis norus reiškia su savu jų išraiškos atspalviu, pvz., vienaip elgiasi, kai nori valgyti, kitaip, kai nori būti dėmesio centre ir bendrauti, dar kitaip kitus pageidavimus.

Įrodyta, kad vaikų iki 2 metų, o kartais ir vyresnių, šlapimo pūslę ir išangę reguliuojantys raumenys silpni, todėl neįmanoma juos tobulai ilgėliau valdyti. Dėl to maži vaikai žaisdami, nors buvo įpratinti prie puoduko, kartasi pasišlapina ar net pasituština.

Kartais, jau įgijęs reikalingų įgūdžių, vaikas vėl pradeda šlapintis į kelnaites. Tai dažniausiai atsitinka tuomet, kai jis dėl ko nors smarkiai sielvartauja, pvz., gimė sesutė ir jam sumažėjo tėvų dėmesio, pradėjo lankyti darželį ar ko labai išsigando.

Normaliai augdami 3-3,5 metų berniukai, 2,5-3 metų mergaitės nustoja šlapintis į kelnaites. Nėra taisyklės be išimties. Kai kurie vaikai nustoja šlapintis į kelnaites būdami 4 metų.

Konsultavo doc. Algimantas Vingras

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Sponsored Video

Vienas atsiliepimas kategorijoje “Pagrindinės puoduko tiesos”

 1. Ana
  2019/09/12 at 15:58 #

  Kai tėvelis giria – augu!
  >>><<<
  Aš jau – didelė! Net tėtė
  Giria – ant puodelio sėdi,
  O kelnytės lieka sausos.

  Dvi ausytės tėtės klauso.
  Jos yra pačios smalsiausios.

  Pasiklauso, pasidžiaugia,
  Jų mergytė gražiai auga.

Palikite atsiliepimą


− 2 = trys

Kitos temos: