Per pirmąsias gyvenimo savaites mažylis reaguoja į ryškią šviesą prisimerkdamas.
Vėliau, maždaug antrąjį mėnesį, vaikutis vis labiau stebi artimųjų veidus. Maždaug 4 mėnesį mažylis pasuka galvą į jį kalbinančio žmogaus pusę. O apie 7 mėnesį, jau gali išlaikyti ilgesnį akių kontaktą su kitu asmeniu.
Akių kontaktas yra svarbi neverbalinės komunikacijos dalis.
Tai yra įsiklausymo bei noro kontaktuoti su kitais žmonėmis ženklas. Akių kontaktas padeda suprasti bei tinkamai reaguoti į bendraujančių žmonių siunčiamas socialines užuominas.
Akių kontakto trūkumas gali reikšti:
Neatidumą.
Empatijos stygių.
Interesų trūkumą.
Nemandagumą.
Ryšio su kitais asmenimis trūkumą.
Klausos sutrikimą.
Stimulų perpildytą aplinką.
Drovumą arba socialinį nerimą.
Vienas iš autizmo spektro sutrikimo diagnostinių kriterijų yra akių kontakto vengimas. Tai galima pastebėti jau ankstyvoje vaikystėje. Yra atlikta daugybė tyrimų, aiškinančių, kodėl autizmo spektro sutrikimą turintys asmenys vengia palaikyti akių kontaktą. Dauguma asmenų, turinčių autizmo spektro sutrikimą, įvardija, kad akių kontakto palaikymas su pokalbio dalyviais sukelia stresą bei diskomfortą.
Tai patvirtina atlikti tyrimai, kurių metu analizuojama smegenų dalies (subkortikinės sistemos) aktyvumas. Autizmo spektro sutrikimą turinčių žmonių ši smegenų dalis būna itin aktyvi, palaikant akių kontaktą.
Kalbant apie vaikus, kuriems diagnozuotas autizmo spektro sutrikimas, jie gali nesuprasti žvilgsniu perduodamos kito žmogaus informacijos. Šiems vaikučiams gali būti sunku susitelkti į tai, kas jiems sakoma, bei palaikyti akių kontaktą vienu metu. Taip pat dažnai stebimas socialinės motyvacijos trūkumas arba sensorinių dirgiklių perteklius bei negebėjimas su jais susitvarkyti.
Kaip išmokyti palaikyti akių kontaktą
Perskaičius ne vieną straipsnį apie tai, galiu parašyti keletą trumpų patarimų, kaip padėti vaikui palaikyti akių kontaktą su kitais asmenimis.
Nusileiskite iki vaiko akių lygio. Ką tai reiškia?
Žaisdami, kalbindami vaiką stenkitės atsitūpti, ar pasilenkti taip, kad vaikas matytų jūsų veidą. Taip vaikui bus paprasčiau į jus pažvelgti, o galbūt net kelias sekundes palaikyti akių kontaktą.
Laikykite vaiką dominančius daiktus prie savo veido. Jei mažylis prašo jūsų paduoti žaislą ar maisto produktą, prieš paduodami jam, palaikykite daiktą maždaug savo akių lygyje. Taip vaikas bus priverstas į jus pasižiūrėti bent kelias akimirkas. Daiktą stenkitės palaikyti kiek įmanoma ilgiau bei įvardyti jį.
Darykite akių kontakto pratybas. Žaidžiant prie stalo su vaiku galima padaryti trumpas akių kontakto palaikymo pratybas. Pakvieskite vaiką vardu, jam atsisukus, pirštu parodykite į savo akis ar palaikykite jo mėgstamą žaislą prie savo akių. Jei vaikas atsisuka ir pasižiūri į jus, apdovanokite jį apkabinimu, muilo burbulais ar pagyrimu. Atlikdami šias pratybas, turite kartoti šį pratimą kelis kartus iš eilės bei stengtis, kad jus supančioje aplinkoje nebūtų pašalinių dirgiklių.
Mokykite žiūrėti į tarpą tarp antakių. Vaikui, kuris supranta bei pasako, kad jam sunku palaikyti akių kontaktą, parašykite žiūrėti ne į žmogaus akis, bet į antakius ar tarpą tarp akių. Taip pat galite patarti akių kontaktą palaikyti protarpiais, bet ne viso pokalbio metu. Tai turėtų sumažinti bendravimo stresą ir pagerinti socialinį kontaktą.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai