Nuo kada skiriamos priemonės „vaisiui apsukti“ ir kokios jos

024

Olesios Michalovskajos nuotr. www.michalovskaja.com

„Laukiuosi 27 savaitę, ir pastaruoju metu ramybės neduoda klausimas – o kas, jei vaikelis neapsisuks ir neužims taisyklingos padėties gimdoje? Kiek teko skaityti, tokiais atvejais daromas cezario pjūvis, kuriam nesu morališkai pasiruošusi. Norėtųsi gimdyti natūraliai. Pradėjusi domėtis šia tema, sužinojau nevienareikšmių nuomonių. Iš vienos pusės, kalbama, kad vaikelis pats pasirenka patogiausią padėtį, ir gamta sutvarko viską taip, kaip jai pačiai geriausia, pvz., gimdos kaklelis neatsidaro, jei mamos klubai per siauri išleisti vaikelį, vaikelis neįsistato į gimdymo takus, nenusileidžia taisyklingai į dubenį ir pan., taip pastūmėdamas mamas ir medikus ryžtis cezario operacijai.

Iš kitos pusės, rašoma, kad geriausia vaikeliui gimti natūraliai, gimdymo takais pasiekti šį pasaulį – vaikui tai svarbi patirtis ir savotiškas pasiruošimas gyvenimui. Tokiais atvejais, kai vaikutis užima netaisyklingą padėtį, siūlomi specialūs fiziniai pratimai, mankšta baseine, gydytojų manipuliacijos per pilvo sieną, siekiant apsukti vaikelį. Girdėjau, kad tokio tipo manipuliacijos ir savotiška invazija į vaikučio pasaulėlį gali jam pakenkti ar net jį sužaloti (pvz., vaisius apsukamas, kai jam yra apsisukusi virkštelė, ar suspaudžiami ir pažeidžiami minkšti kauliukai ir pan.). Kaip yra iš tikrųjų?

Ar vaiko gimimo būdą lemia mamos pasirinkimas, ar medikai, ar reikėtų pasikliauti gamta ir atlikti cezario pjūvį, jei vaikelis nėra pasiruošęs gimti natūraliais gimdymo takais?“

Kūdikio laukianti mama

Kada vaisius įsistato gimdoje į standartinę padėtį galva žemyn?

Vaisiaus padėtį gimdoje reikėtų nustatyti tik nuo 36-37 nėštumo savaitės. Tai tikslinga daryti tik šiuo laiku, nes iki tol vaisiaus padėtis gimdoje būna nepastovi. Jei gimdymas prasidėjo ankščiau ar nuteka vaisiaus vandenys, tada būtina nustatyti padėtį – kokia pirmeiga vaikelis ruošiasi gimti. Jei nėštumas yra ne pirmas, vaisiaus padėtis nusistovi, ir galvutė įsistato prie įėjimo į dubenį tik prasidėjus gimdymo veiklai. Dažniausia tai įvyksta 37-38 savaitę.

Kaip gimsta neišnešioti kūdikiai? Neteko girdėti, kad neišnešiotas kūdikis būtų sėdyninės pirmeigos.

Jei gimdymas priešlaikinis, vaikučiai dažniau būna netaisyklingoje padėtyje. Gimdant neišnešiotuką, cezario pjūvis dėl netaisyklingos padėties atliekamas retai, tada, nėštumas labai mažas. Stengiamės, ypač jei moteris gimdo iki 26 nėštumo savaitės, leisti moteriai gimdyti natūraliai, jei cezario pjūvio indikacija yra vien netaisyklinga padėtis. Operacija neišgelbėja paties vaisiaus nuo nebrandumo, o moteriai operacija sukelia dar ir papildomos rizikos. Jei vaisius sveria mažiau nei vieną kilogramą, jis būna išilginėje padėtyje. Tačiau jei vaikelis yra skersinėje padėtyje – tuomet viskas vyksta sunkiau. Net jei kūdikis ir labai neišnešiotas, dėl skersinės padėties cezario pjūvį tenka atlikti dažniau.

Apie 28 nėštumo savaitę sėdynine pirmeiga gimsta apie 20 proc. kūdikių, o gimdant laiku – tik 3,5 procento.

Jei nuteka vandenys, vaikelis dažniausiai gimsta toje padėtyje, kurioje buvo nutekant vandenims.

Nuo kada jau skiriamos priemonės „vaisiui apsukti“ ir kokios jos?

Tam, kad apsuktume vaisių gimdoje, Lietuvoje dedama per mažai pastangų. Visoms moterims, kurių nėštumas 36 savaičių, jei nustatoma netaisyklinga vaisiaus padėtis, siūlomas vaisiaus padėties koregavimas. Tai atliekama ligoninėje, įvertinus vaisiaus būklę ir galimybes jį pasukti.

Vaisiaus padėties koregavimas atliekamas rankomis, moteriai gulint ant nugaros, visą procesą stebint ultragarsu. Šios procedūros metu vaikelį bandoma apsukti rankomis iš sėdyninės pirmeigos į taisyklingą padėtį. Atlikus šią procedūrą, vėl vertinama vaisiaus būklė. Šis metodas – išorinis vaisiaus apsukimas, žinomas labai seniai, o jo efektyvumas yra 60-70 proc. Be to, ši procedūra sukelia labai nedaug komplikacijų – tikimybė, kad nutekės vaisiaus vandenys ar atšoks placenta, yra tik 1 procentas. Jei placenta yra priekinėje gimdos sienoje, komplikacijų tikimybė didesnė. Todėl ši procedūra atliekama vėlai – 37 nėštumo savaitę ir vėliau.

Visoje Lietuvoje šios procedūros atliekamos per retai, nors tai turėtų būti daroma visoms moterims, kurioms nustatoma netaisyklinga vaisiaus padėtis ir nėra kontraindikacijų vaisiui apsukti. Ši procedūra neatliekama, jei yra buvęs cezario pjūvis ir po jo likę randų arba jei numatoma, kad bet kuriuo atveju bus daromas cezario pjūvis. Jei cezario pjūvis bus daromas vien dėl netaisyklingos padėties, tuomet, pritaikius vaisiaus apsukimą, apie 60-70 proc. operacijų pavyktų išvengti.

Nors vaisiaus apsukimo procedūra užtrunka vos 10-15 minučių, daug moterų jos bijo. Procedūra neskausminga, nors nėra maloni. Ji gali būti taikoma, skiriant atpalaiduojamuosius vaistus arba net nuskausminimą, tačiau nuskausminimas nėra būtinas. Paradoksalu, bet moterys mažiau bijo operacijų, o labiau nechirurginės intervencijos.

Ar negali po procedūros vaisius vėl atsiversti atgal į netaisyklingą padėtį?

Dėl šios priežasties išorinis vaisiaus apsukimas ir atliekamas beveik pačioje nėštumo pabaigoje, kai vaikelis yra išnešiotas, kai atsiranda gimdos susitraukimų arba planuojamas gimdymo skatinimas. Tada vaikelis jau turi labai mažai erdvės vartytis.

Ar esant sėdyninei pirmeigai visuomet daromas cezario pjūvis?

Jei netaisyklinga vaisiaus padėtis, Pasaulinės sveikatos organizacija rekomenduoja atlikti cezario pjūvį.

Netaisyklingoje padėtyje esantis vaisius gali gimti atliekant operaciją, tiek natūraliais takais. Ar moteris gali pagimdyti sėdynine pirmeiga esantį kūdikį, sprendžiama atsižvelgiant į daugybę aplinkybių – jei moteris prieš tai gimdė pati, jei vaisius nėra stambus, jei pirma eina užpakaliukas, o ne kojos, jei moters dubuo nėra siauras. Apsvarsčius šias aplinkybes, sprendžiama, kaip gimdyti.

Jei moteris gimdo kūdikį, esantį sėdynine primeiga, gimdymą turi priimti patyręs gydytojas. Kadangi natūraliais takais netaisyklinga padėtimi gimstančių kūdikių gimdymo patirtis mažėja, kiekvienas medikas turi būti pasirengęs net ir tada, kai planuojamas cezario pjūvis. Gali įvykti taip, kad moteris atvyks begimdanti, ir operaciją atlikti bus jau vėlu. Akušerijoje kažką prognozuoti sudėtinga – visada gali įvykti nenumatytų atvejų.

Kiek veiksminga vaisiaus apsukimui mankšta, baseinas?

Iki šiol vis dar manoma, kad tam tikri pratimai, pvz., skubus vertimasis nuo vieno šono ant kito, kojos kėlimas priešingo peties link, plaukiojimas baseine gali priversti vaisių apsiversti į tinkamą padėtį.

Moksliniais įrodymais pagrįstų tyrimų nėra. Vienintelis būdas, kuris yra tikrai efektyvus, tai jau minėta išorinė vaisiaus padėties korekcija rankomis, kuri atliekama 37 nėštumo savaitę. Jei po pratimų ir mankštų vaisius būna apsisukęs, greičiausia jis ir taip būtų apsisukęs be jokių pratimų.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Vienas atsiliepimas kategorijoje “Nuo kada skiriamos priemonės „vaisiui apsukti“ ir kokios jos”

  1. Nesutinku
    2015/07/17 at 11:08 #

    Mechaninis vaisiaus apvertimas yra uzdraustas daugumoje civilizuotu saliu del galimu traumu vaisiui. Jei vaisius naturaliai neapsivercia tam gali buti priezastis, kaip trumpa ar apsisukus virkstele, o tai nevisad pavyksta pamatyti echo metu. Procedura yra tikrai rizikinga. Sedmenines pirmeigos atveju daromas cezaris, bet Lietuvoje specialistai tokie ‘naturalus’, kad verciau rizikuos jusu vaisiui kauliukus sulauzyt. Cia tas pats kai subegdavo tuo metu kai jau reik stumti ir imdavo spausti pilva(fundal pressure), ko pasekmes traumos mamai ir vaikui, gimdos suzalojimas, nevaisingumas. Idomiausia, kad mazyliui gimti tai visai nepadeda! Neleiskit niekad, kad jum kokie ‘daktarai’ taip darytu! Medicina tobuleja, pasirinkit daktarus, kurie svieciasi ir tobuleja!

Palikite atsiliepimą


− 3 = du

Kitos temos: