Vaikas po vaiko – kaip keičiasi mamos krūtys

krūtys

Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

Krūtis yra vienintelis žmogaus organas, kuris visiškai susiformuoja tik po gimimo: kinta jos dydis, forma ir funkcija nuo pat gimimo iki senatvės. Todėl įvairiais moters gyvenimo tarpsniais prireikia skirtingų liemenėlių. Specialistai neabejoja: tinkamai parinkta liemenėlė nėštumo ir žindymo metu moterims padeda jaustis geriau, o kartais – net išvengti nemalonių pojūčių ir negalavimų, tokių kaip pieno stazės, galinčios pereiti į mastitą.

Apie krūties anatomiją

Anatomiškai krūtį galima suskirstyti į 3 dalis:

Liauka (glandula mammaria). Krūties liauką sudaro 15-20 skilčių (lobi glandulae mammariae), kurios yra išsidėsčiusios ratu ir atidalintos jungiamojo audinio pertvaromis bei riebaliniu audiniu poodiniame sluoksnyje. Krūtyse yra limfiniai rezginiai, kuriems būtinas laisvas ir nesuvaržytas skysčių drenažas ir cirkuliavimas. Gilus ir paviršinis krūties limfos drenažas vyksta gerokai plačiau, nei tradiciškai suvokiamas krūties plotas – ne tik krūtyje bet iki pat pažasties limfmazgių.

Krūties audinys gana dažnai driekiasi už matomų krūties ribų pažasties link, dar vadinamas pažastine atauga. Į pažasties limfmazgius limfa plačių limfagyslių tinklu atiteka iš visų krūties sričių. Daugiausiai limfos atiteka į pažastį, ir tai sudaro daugiau nei tris ketvirtadalius visos krūtyje pratekančios limfos.

Nėštumo ir žindymo laikotarpiu moters krūtyse vyksta pokyčių, susijusių su būsima ar jau vykstančia laktacija. Krūtų suvaržymas nėštumo ar žindymo metu ankštomis, krūtų formą keičiančiomis liemenėlėmis, siauromis petnešėlėmis, prilaikančiais metaliniais liemenėlių lankeliais trukdo laisvai ir nevaržomai tekėti limfai ir pienui, gali sukelti nemalonius pojūčius, o užblokuotas limfos ar pieno tekėjimas – sukelti komplikuotas krūtų būkles ar net susirgimus.

Spenelis (papilla mammariae). Krūties spenelyje yra nuo 5 iki 20 angelių, kuriomis iš pieno liaukos atiteka pienas. Aplink spenelį esančiame pigmentiniame laukelyje yra daug nervų galūnėlių, kurioms tenka labai svarbi užduotis – skatinti pieno tekėjimo refleksą. Įvairūs krūtų pažeidimai (traumos, chirurginės ir plastinės operacijos, metalinių žiedų vėrimas į spenelį) gali pažeisti šį nervų tinklą ir lemti laktacijos komplikacijas žindant. Pvz., dėl silpnos stimuliacijos pieno tekėjimo refleksas veikia silpnai, tuomet krūtis nepakankamai ištuštinama, nutolusiose liaukos dalyse užsilikus pienui gali susikaupti pieno, o uždelsus ir nesiimant jokių priemonių gali atsirasti mastitas.

Areolė (areola mammae).
Aplink spenelį yra pigmentinis laukelis, dar vadinamas areole. Jo plote, po oda, yra mažų riebalų liaukučių, dar vadinamų Montgomerio liaukutėmis, kurios labai padidėja nėštumo metu. Manoma, kad jų sekretas yra savotiškas lubrikantas ir antiseptikas, o jo kvapas padeda naujagimiui orientuotis, kur yra krūtis.
Žindymo laikotarpiu krūtis gali pasunkėti dvigubai, o tai nemažas iššūkis krūtis prilaikantiems raiščiams, todėl vienas iš būtinų reikalavimų žindymo liemenėlei – platesnės petnešėlės.

Nėštumo metas

štumo metu krūtis didėja, jos oda plonėja, persišviečia venų tinklas, didėja areolės diametras ir pigmentacija, sustandėja spenelis, padidėja Montgomerio liaukos. Moterys pastebi, jog krūtys pasidaro jautresnės, atsiranda pilnumo, veržimo jausmas, krūtys pastebimai didėja. Kai kurioms moterims nėštumo pabaigoje gali pradėti iš krūtų tekėti pienas.

Nėštumo metu svarbu, kad liemenėlė būtų iš natūralių medžiagų, lengvai skalbiama, gerai prilaikytų krūtis, tačiau nevaržytų jų ir netrukdytų krūtų pokyčiams.

Paskutinį nėštumo trimestrą rekomenduojama pasiruošti žindymui – įsigyti 1-2 liemenėles, didesnes nei dėvima nėštumo metu. Jų prireiks ne anksčiau kaip 2 savaitės po gimdymo. Pirmas dvi savaites po gimdymo krūtyse vyksta stiprių pokyčių, krūtis reikia prilaikyti geriausiai sportinio tipo liemenėle, kad visai neveržtų ir leistų krūtims nevaržomai keistis. Jos paskirtis – prilaikyti pačias krūtis ir prilaikyti įdėklus, jei tarp maitinimų teka pienas.

Žindymo laikotarpis

krūtys

Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

Laikotarpį, kuomet motina maitina kūdikį savo pienu, galima suskirstyti į tris etapus:

I etapas (priešpienio gamyba).
Dėl prasidėjusios pieno gamybos krūtys padidėja, tačiau yra minkštos.

Rekomenduojama kuo dažniau žindyti naujagimį, paisyti teisingo kūdikio pridėjimo prie krūties, apžiojimo ir žindymo padėčių. Tai laikotarpis, kuomet naujagimis turėtų išmokti žįsti, nes vėliau krūtys gali patinti ir tapti stangresnėmis, sunkiau apžiojamomis. Žindymo ekspertai nerekomenduoja pirmas dvi savaites po gimdymo varžyti krūtų liemenėle, nes krūtyse vyksta aktyvūs procesai, jų dydis labai kinta, tad yra rizika, jog dėvint liemenėlę bus užspaustos pieno liaukos ir latakai.

Jei gimdyvei buvimas be liemenėlės nepriimtinas, šiuo laikotarpiu tinka sportinio tipo liemenėlės, arba patogios, laisvesnės, platesnėmis petnešėlėmis, lengvai skalbiamos ir natūralaus pluošto žindymo liemenėlės. Šiuo periodu jokiais būdais nereikėtų miegoti su liemenėle naktį.

II etapas („pereinamasis“ pienas). Pieno gali gamintis ypač gausiai (dažniausiai tai prasideda 2-8 dieną po gimdymo). Šis etapas dažnai vadinamas „audringuoju“, „hiperlaktaciniu“ laikotarpiu. Krūtys gamina vis daugiau pieno, bet tai neturėtų sukelti sunkumų. Jei pieną sunkiau ištraukti, moterys gali jausti nemalonius pojūčius, o kartais gali pasitaikyti komplikacijų. Šiuo laikotarpiu reikėtų kuo dažniau žindyti naujagimį (ne rečiau kaip kas 3 val., skaičiuojant nuo žindymo pradžios), paisyti bendrosios higienos. Jei krūtys kietos, karštos – prieš pridedant kūdikį prie krūties, reikia šiek tiek ištraukti pieno, kad audiniai aplink spenelį taptų minkštesni ir naujagimiui būtų lengviau juos apžioti, po maitinimo pabūti atviromis krūtimis. Šiuo etapu gali atsirasti savaiminis pieno tekėjimas (naktį, išgirdus vaiko verksmą ir pan.) Kai žindoma 8-12 kartų per parą, jau gali prireikti patogios liemenėlės, kurių kaušelius būtų galima viena ranka atsisegti ir užsisegti. Liemenėlės turėtų būti natūralaus, orui laidaus ir tampraus pluošto. Jos turėtų būti pritaikytos, jei prireiktų įsidėti krūtų įklotus, pieno rinkiklius ir pan.

III etapas (brandusis pienas). Dažniausiai šis etapas prasideda apie 7-10 dieną po gimdymo ir tęsiasi iki pat atjunkymo. Tai audringojo periodo pabaiga – krūtyse pieno vis daugėja, bet krūties audiniai tampa minkštesni, prisitaiko prie pieno kaupimo ir periodiško ištekėjimo, tad krūtų komplikacijos pasitaiko rečiau. Savaiminis pieno tekėjimas retėja, bet gali tęstis ilgai, priklausomai nuo moters individualių savybių. Šiuo laikotarpiu mama ir naujagimis jau turi patirties, mama geriau patenkina vaiko poreikius. Žindymo ritmo dar nėra, nes kūdikis augdamas „šuoliais“ patiria ir apetito šuolius – dažnai žįsdamas jis ragina mamos kūną gaminti daugiau pieno.

Dabar jau tikrai prireiks patogios liemenėlės dažnam žindymui (žindoma 8-12, o kartais ir daugiau kartų per parą). Patogu, jei liemenėlės kaušeliai galės būti atsegami ir užsisegami viena ranka. Liemenėlės turėtų būti pagamintos iš natūralios, orui laidžios ir tamprios medžiagos. Po kelių savaičių, jau sustiprėjusi mama veža mažyli į lauką, sulaukia lankytojų, žindo viešoje vietoje – atsiranda poreikis įsigyti patogių, diskretiškų, gražių ir spalvingų liemenėlių.

Atkreipkite dėmesį:

Besilaukiančios kūdikio moters krūtys tampa jautresnės išoriniams dirgikliams. Medžiaga, iš kurios pasiūtas apatinis drabužis, irgi gali dirginti. Todėl patariama tokiu metu rinktis liemenėles iš natūralių medžiagų.

Liemenėlės kaušeliai turėtų būti iš natūralaus pluošto – medvilnės arba bambuko. Jei liemenėlės viršus dengtas kitokia medžiaga, bent jau jos pamušalas turėtų būti natūralaus pluošto.

Bambukas itin gerai apsaugo nuo bakterijų, be to, 4 kartus geriau sugeria drėgmę nei medvilnė, yra pralaidus orui, todėl kūnas gali laisvai kvėpuoti. Ruošiant bambuko audinį žindymui skirtoms liemenėlėms, jis nėra balinamas ar kitaip chemiškai veikiamas, todėl negalėtų sukelti jokių alerginių reakcijų. Bambuko audinys tamprus, puikiai prisitaiko prie pakitusių moters formų, tinkamai prilaiko krūtis.

Galima būtų įsigyti skirtingų liemenėlių laukimo periodui ir maitinimui. Nėščiosioms skirtos liemenėlės iš pažiūros panašios į liemenėles maitinančioms mamoms. Pastarosios skiriasi tuo, jog yra pritaikytos patogiai žindyti mažylį (lengviau atsisega, platesnės petnešos, kaušeliai – iš medžiagos, gerai sugeriančios skysčius).

Besilaukiančioms ir maitinančioms mamoms skirtos liemenėlės yra iš natūralaus pluošto, jų petnešėlės – platesnės. Šie apatiniai paprastai patogiau atsisega: ne nugaroje, bet priekyje, per vidurį, taip pat dažnai galima patogiai nusegti petnešėles. Visa tai – palengvinimas jaunai mamai, kuri bet kada ir bet kur gali patogiau atsisegti liemenėlę ir pamaitinti kūdikį.

Nėštumo metu numatyti, kiek padidės krūtys po gimdymo – neįmanoma, todėl rekomenduojama įsigyti tik 1-2 liemenėles iš anksto, vėliau papildomai įsigyti reikiamo modelio ir dydžio.

Patariama įsigyti liemenėlę su 3-4 eilių užsegimu, platesnėmis petnešėlėmis, kad pradėjus plėstis krūtinės ląstai liemenėlė per daug nespaustų kūno, ir moteris nesijaustų nepatogiai.

Renkantis liemenėles žindymui, reikia atsižvelgti į laktacijos periodus, nes kinta krūtų dydis. Ruošiantis žindymui rekomenduojama orientuotis ne į liemenėlių skaičių, bet į laktacijos laikotarpius, kada praverstų turėti naujo modelio ir dydžio liemenėles.

24 valandas dėvėti liemenėlę yra žalinga. Miegant su liemenėle naktį, sutrikdoma limfotaka. Gulint krūtys įgauna kitą formą, o naktį dėvima liemenėlė krūtis papildomai suspaudžia. Ši taisyklė galioja ne tik nėštumo ir žindymo metu, bet ir įprastais moters gyvenimo etapais.

Besilaukiančios moterys dažnai ruošia naujagimių kraitelius, nepagalvodamos apie savo poreikius po gimdymo. Reikėtų iš anksto pasirūpinti liemenėlėmis bei patogiam žindymui skirtais viršutiniais drabužiais.

Lengvo žindymo!

Tarptautinė laktacijos konsultantė-kandidatė (IBCLC) Rasa Siudikienė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , , ,

Rekomenduojami video

Vienas atsiliepimas kategorijoje “Vaikas po vaiko – kaip keičiasi mamos krūtys”

  1. Sandra
    2015/12/14 at 09:08 #

    Ačiū už straipsnį. Apie limfa ir maitinimo laikotarpį daug ko nežinojau…

Palikite atsiliepimą


septyni + 9 =

Kitos temos: