Dantų šepetėlių pasirinkimas didžiulis: rankiniai, mechaniniai, ultragarsiniai, jonizuojamieji.
Taip pat šepetėliai gali būti bendrosios arba specialiosios paskirties.
Bendrosios paskirties šepetėliai (masinio naudojimo – kurie tinka beveik visiems) irgi labai skiriasi – rankenėlės bei galvutės dydžiais ir formomis, kaklelio palinkimu, šerelių ilgiu, storiu, eilių skaičiumi, tankumu, net šerelių kirpimu (yra skersinis arba išilginis šerelių kirpimas). Specialaus šerelių kirpimo šepetėliai yra ortodontiniai.
Specialiosios paskirties šepetėliai skirti valyti tarpdančiams, protezams, pritaikyti neįgaliesiems (storesne rankena) ir t.t. Jie išsiskiria kitokiu šerelių pluoštu ir specialiu jų kirpimu, gali būti tik viena šerelių eilė.
Renkantis dantų šepetėlį vaikui, atkreipkite dėmesį:
Šepetėlio dydis: vaikui jis turi būti pagal jo amžių (nurodyta ant pakuotės).
Šepetėlio kietumas: minkštas.
Lengva ir tvirta rankenėlė. Geriau, kad šepetėlis turėtų lenktą kaklelį. Lenktu kakleliu ir dviejų ilgių šerelių šepetėliu apnašos nuvalomos geriau nei tiesia rankenėle plokščio kirpimo šepetėliu, ypač krūminių dantų srity bei išorinių paviršių žandinių bei liežuvinių pusių.
Apvalūs šerelių galai. Geriausias V forma trimis eilėmis išdėstytais šereliais šepetėlis. Tokiu šepetėliu geriau išvalomos apnašos iš sunkiai prieinamų vietų bei trapdančių.
Patogus ir lengvas valdyti burnoje.
Šepetėlį lengva ir patogu prižiūrėti: plauti, džiovinti (svarbu, kad jame neužsilaikytų drėgmė).
Kietas ar minkštas?
Kaip žinia, skiriasi dantų šepetėlių kietumas, yra: labai minkšti, minkšti, vidutinio kietumo ir labai kieti.
Renkantis šepetėlį, visada pirmumas teikiamas minkštiems ir labai minkštiems šepetėliams. Kieti šepetėliai esant reikalui (pigmento šalinimui) naudojami labai trumpą laiką, nes juos naudojant pažeidžiami dantys ir minkštieji audiniai. Noriu pabrėžti, kad šerelių kietumas priklauso nuo šerelių skersmens ir ilgio. Kuo šepetėlio šereliai yra ilgesni ir plonesni, tuo toks šepetėlis bus minkštesni. Visi nauji šepetėliai yra kietesni už naudotus, nes šereliai minkštėja nuo karšto vandens. Šepetėlių gaminimo įmonės skirtingai nustato jų kietumą, todėl, nenuostabu, kad vieno gamintojo minkštas šepetėlis yra kietesnis už kito gamintojo minkštą šepetėlį.
Dantų šepetėlio priežiūra:
Išvalius dantis, šepetėlis plaunamas po tekančio vandens srove.
Išplautas šepetėlis pastatomas vertikaliai.
Šepetėlis neturi liestis su kitų asmenų šepetėliais.
Šepetėlio negalima laikyti dėkle (tik kelionės metu).
Šepetėlis keičiamas kas 3 mėn. Jei dantų šepetėlio šereliai deformavosi, sulinko anksčiau, nei numatyta jį keisti, būtina įsigyti naują.
Šepetėlis turi būti keičiamas persirgus infekcinėmis ligomis.
Bendrosios dantų valymo šepetėliu taisyklės:
Prieš dantų valymą nuplaunamos rankos.
Šepetėlis imamas delnu, nykštys dedamas ant rankenėlės prie kaklelio, kad būtų juntamas spaudimas ir judesiai.
Valoma paeiliui nuo vieno žandikaulio krašto iki kito (nuo prieanginės pusės, gomurinės, prieanginės, liežuvinės). Valymo sritį sudaro du dantys, jos persidengia viena su kita.
Valymo trukmė yra 2–3 min. arba skaičiuojami judesiai po 8–10 judesių kiekvienai porai.
Valymo dažnis –2 kartus per dieną: ryte prieš arba po pusryčių ir vakare prieš miegą.
Prieanginiai, liežuviniai, gomuriniai paviršiai valomi vertikaliais, šluojamaisiais judesiais, kramtomieji paviršiai – trumpais, tvirtais horizontaliais.
Išvalius dantis, valomas liežuvis braukiamuoju judesiu.
Valymui sunkiau pasiekiamose vietos gali būti naudojamas vieno danties šepetėlis.
Išvalomi tarpdančiai siūlu.
Po valymo skalaujama burna ir plaunamas šepetėlis.
Sveiki dantys, graži šypsena – kiekvieno iš mūsų siekis. Tad tėvai turi būti kantrūs ir išmokti tai, ko dar patys nežinojo. Nuolatinis tėvų indėlis į vaiko burnos sveikatą, mokant savo atžalą burnos higienos nuo mažų dienų, bus vainikuotas gražia ir nuoširdžia šypsena. Tad tėvams lieka tik palinkėti likti švelniems, bet griežtiems, kantriems, bet reikliems, ramiems ir tvirtiems.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai