Kaip teisingai masažuoti kūdikį konsultuoja ergoterapeutė Edita Kalašnikovienė, „Benefits of therapy“
Apie masažų naudą suaugusiesiems net nereikia kalbėti. Visi žinome, koks tai gėris ne tik kūnui, bet ir emocinei būklei. O kūdikiams masažas ypač naudingas.
Dėl naudos niekas nebesiginčija
Masažai kūdikiams daro tiesioginį poveikį jų nervų sistemai, nes ją atpalaiduoja ir stimuliuoja. Masažas aktyvina kvėpavimo sistemą, dėl to kūdikio organizmas gauna daugiau deguonies, o tai stiprina imunitetą. Masažas padeda pašalinti emocinę ir fizinę įtampą, palankiai veikia kūdikio virškinimo, kraujo apytakos, endokrinines sistemas. Na ir, žinoma, susikūrus masažų ritualus ir kiekvieną dieną masažuojant savo mažylius, tarp tėvelių ir kūdikių atsiranda nuostabus fizinis ir emocinis ryšys. Kūdikis jaučiasi saugus, mylimas, mėgaujasi tėvelių šiluma ir artumu.
Reguliariai masažuojami ir mankštinami kūdikiai:
- Pirmųjų metų pabaigoje pralenkia bendraamžius fizine ir protine raida.
- Triskart rečiau serga ūminėmis peršalimo ligomis.
- Yra žvalesni, geriau valgo ir miega.
- Būna fiziškai ištvermingesni.
Masažas gali būti labai naudingas siekiant sumažinti pilvo dieglius, norint pašalinti raumenų tonuso problemas (kai yra hipertonusas ar hipotonusas), siekiant stiprinti raumenis ir imuninę sistemą, gerinant lankstumą.
Masažo elementorius
Kūdikių masažą patariama pradėti ne ankščiau nei nuo 1,5–2 mėnesių. Tačiau jeigu kūdikis jaunesnis nei 1,5 mėnesio, vis tiek palaikykite fizinį artumą – tiesiog švelniai uždėkite savo šiltus delnus ant kūdikio kūno ir palaikykite, nejudinkite, o tik laikykite arba labai labai švelniai paglostykite. Svarbiausiai ramiai kvėpuokite, šypsokitės savo mažyliui ir kalbėkite su juo.
Nuo 1,5–2 mėnesių galite pradėti masažuoti kūdikius šiek tiek intensyviau. Kūdikiai masažuojami glostymu, trynimu, rečiau – maigymu ir vibracija. Masažuojamos visos kūno dalys: rankos, kojos, nugara, pilvas, krūtinė, pėdos ir net veidukas.
Rekomenduoju masažą pradėti nuo kūdikio kojyčių,kad leistumėte jam priprasti prie naujų pojūčių, prisilietimų. Dažniausiai jautrioji kūdikių vieta būna rankytės, todėl jas masažuokite paskiausiai.
Masažą patariu daryti tuomet, kai kūdikis geros nuotaikos, atsipalaidavęs, po pamaitinimo praėjo bent 30 minučių. Masažuodami kalbėkite su kūdikiu, pasakokite, ką masažuojate, kokios tai kūno dalys, koks tai pojūtis. Taip mažylis mokysis savo kūno pažinimo.
Masažas turi būti maloni rutina, tiek masažuojamam kūdikiui, tiek jį masažuojančiam žmogui.
Masažo trukmė labai individuali. Visiškai normalu, kad pirmas masažas gali trukti tik 10 minučių. Rekomenduojama masažo trukmė – 20–30 minučių.
Žinutę siunčia kūdikio raumenys
Kūdikių masažai atliekami įvertinus kūdikio raumenų būklę.
Jeigu vyrauja raumenų hipertonusas (didelis raumenų tonusas, raumenys labai įsitempę), – judesiai turi būti švelnūs, lėti, atliekami nuo kūno galūnės link. Pavyzdžiui, masažuojant koją, judesiai atliekami nuo šlaunies pėdos link.
Jeigu vyrauja raumenų hipotonusas (mažas raumenų tonusas), – judesiai turi būti intensyvesni, gali būti su maigymo elementais.
Jeigu kyla abejonių dėl kūdikio raumenų tonuso būklės, visuomet rekomenduoju pasikonsultuoti su kūdikį prižiūrinčiu gydytoju, kuris nukreips tinkama linkme.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai