Kaip vaiką pripratinti gerti vandenį: mitybos ekspertės patarimai

Mitybos ekspertė Gintarė Jonaitytė

Išgirdusi prašymą duoti atsigerti, mama skuba į pagalbą ir dažnai paduoda paprasto vandens. Neretai vaikas pradeda raukytis, maivytis, sukiotis ir net nenori pažiūrėti į vandenį. Ir taip kas kartą, kai ateina metas gerti. Vaikui vanduo atrodo beskonis, bekvapis, mieliau rinktųsi tai, kas saldu, šnypščia, putoja, turi spalvą.

Pataria mitybos ekspertė Gintarė Jonaitytė

Kaip susitarti su vaiku, kad jis pats sąmoningai ir nebūnant mamai ar tėčiui šalia, pasirinktų vandenį, kai nori atsigerti?

Ten, kur vaikai, ten žaidimas ir lengvumas. Tad ir apie rimtus reikalus lengviausiai tartis su vaiku žaidžiant – svarbiausia čia tėvų fantazija ir gebėjimas sudominti, tinkamai parinktos priemonės.

Pradžia – įpročiai vaikystėje

Ankstyvi įpročiai pripratina vaiko receptorius prie to, kas natūralu. Kai ankstyvų įpročių nėra, skonio receptoriai gali kisti, net priklausomai nuo reklamos. Jeigu vaikas turi susiformavusius skonio receptorius, jį paskui daug lengviau įtikinti, kad vanduo – ne mažiau skanus nei sultys ar limonadas. Sveikiau, be dirbtinių saldiklių maitinamas vaikas net ir suaugęs galės lengviau atsispirti panašioms pagundoms.

Nereikėtų pamiršti, kad tikruoju vandeniu gali vadintis natūralus be priedų skystis, bespalvis, beskonis (šiaip vanduo turi skonį), negazuotas (gazuotas vanduo nerekomenduojamas vaikams dėl skrandžio dirginimo), bėgantis iš čiaupo ar iš šaltinio. Kiti skysčiai (pienas, sultys, sriuba) yra skystas maistas, juos reikia virškinti.

Tėvų pavyzdys – geriausia pamoka vaikams

Kad ir kaip vaiką auklėtumėte ir pratintumėte prie sveikų atsigaivinimo gėrimų, tėvams labai svarbu patiems būti pavyzdžiu. Jei nuo mažens atžala matys tėvus su sveiko gėrimo stikline rankoje, jam tai savaime taps įpročiu, kurio nepamirš net užaugęs. Vandenį ar kitus sveikus gėrimus nuolat statykite matomoje vietoje, kad galėtumėte atsigerti patys ir vaikas matytų, jog gerti reikia visiems. Pakvieskite jį atsigerti kartu, paverskite tai žaidimu ir kasdieniu  ritualu.

Taigi tam, kad susidarytų sveikas įprotis, matomoje vietoje padėkite ąsotį vandens, vaiko mėgstamą puodelį ar stiklinę.

Labai svarbu rasti vaikui patinkantį indą gerti vandenį

Vanduo su spalvotais priedais

Vaikai, kaip ir suaugusieji, mėgsta gerti tai, kas skanu. Vienas vanduo, jei esame įpratę prie cukraus prisotintų gėrimų, nebus toks gardus. Šioje situacijoje gali pagelbėti vaisiai ir uogos, šaldyti jų kubeliai, formelės, kurias galime įpjaustyti ar įmesti į permatomą vandens ąsotį skoniui pagerinti. Tai gali būti citrinos, greipfrutai, mėtos lapeliai, avietės, braškės, mėlynės ar kitos uogos. Jas galima naudoti tiek šviežias, tiek šaldytas. Taip vanduo įgaus įdomesnę vaikui spalvą, atsiras malonus kvapas, intensyvesnis skonis. Natūralus vaisių cukrus nedideliais kiekiais nėra kenksmingas, tad tokius gėrimus gali gerti tiek suaugusieji, tiek vaikai.

Nepamirškite, kad į vandenį galima dėti tik citrusinių vaisų be žievelių – jose, kad ir kruopščiai nuplautose, lieka labai daug teršalų, kurie patenka į vandenį.

Patrauklus indas gerti

Labai svarbu rasti vaikui patinkantį indą gerti vandenį. Ar tai būtų dekoruotas įdomios formos puodelis, žaismingas buteliukais, ar gertuvė su mėgstamais animaciniais herojais, – indas turi būti ryškus, spalvotas, pritraukiantis vaiko dėmesį. Iš tokio indo vaikas tiesiog norės atsigerti, visai nesvarbu, ką. Be to, ypač svarbu pasirinkti kokybišką gertuvę be bisfenolių, kurie ardo endokrininę sistemą. O plastikinių butelių rekomenduoju visai vengti, nes naudojant plastikinį butelį vos antrąkart, į vandenį išsiskiria toksinių medžiagų, kurios gali sukelti rimtų sveikatos problemų ne tik vaikui, bet ir suaugusiajam. Taip nutinka dėl dažniausiai naudojamo plastiko struktūros, kuris, reaguodamas į saulės šviesą, aukštą temperatūrą bei deguonį, pradeda veikti toksiškai.

Geriausias vaikams – tyras natūralus, be priedų, negazuotas kambario temperatūros geriamasis vanduo

Koks vanduo labiausiai tinka vaikams?

Geriausias vaikams – tyras natūralus, be priedų, negazuotas kambario temperatūros geriamasis vanduo. Tiek žiemą, tiek vasarą rekomenduoju duoti šiltą vandenį – taip greičiau numalšins troškulį, nes šaltas vanduo, patekęs į kūną, turi iš [radžių sušilti, o tik po to gali atlikti savo funkcijas.

Be to, šaltuoju metų periodu vanduo sėkmingai „išplaus“ nereikalingas bakterijas, virusus.

Tinkamas vanduo gerti yra iš čiaupo daugelyje Lietuvos vietų, tai tvirtina ir „Vilniaus vandenys“. Mineralinį vandenį kartais galima duoti daug judančiam ar sportuojančiam vaikui, nes su prakaitu netenkama ir druskų. Tačiau vien tik mineralinio, kaip ir vien tik virinto vandens, gerti nevertėtų.

Beje, puikus būdas vaikui susidraugauti su vandeniu yra edukaciniai patarlių vakarai, kai visa šeima susėda prie vieno stalo ir vieni kitų prašo pradėti ar užbaigti ar įterpti trūkstamą žodį į dainą: „Aš padainuosiu dainų dainelę,/ Aš dainų mergužėlė./Akmuo be kraujo,/………be sparno,/Papartis be žiedelio.“ Kokį žodį įrašyti?

Įdomu, linksma, suartina, bet kartu ir lavinama vaiko vaizduotė bei žinios apie vandenį ir lietuvišką tautosaką. Gražių užstalės žaidimų apie vandenį švenčių metu!

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


6 + keturi =

Kitos temos: