
Skirtingai nei suaugusiesiems, vaikams kosmetikos priemones naudojame ne dėl grožio, o dėl sveikatos. Bent jau taip turėtų būti, nors žmonės dažnai iš inercijos ima vaikams taikyti savo įpročius manydami, kad kuo daugiau priemonių panaudosi, tuo bus geriau. Pataria Ekologinių produktų gamintojų ir prekybininkų asociacijos narė Goda Azguridienė.
Ko iš tikrųjų reikės?
Kūdikiui raukšlės negresia, odelė puikiai maitinasi ir drėkinasi pati, tad kūno priežiūros priemonių reikia labai mažai: prausiklio, aliejuko masažui ir kremo sudirgusioms vietoms patepti ar nuo saulės bei šalčio apsaugoti.
Kaip žymima saugi produkcija
Kūdikiams ir vaikams reikėtų rinktis sertifikuotą natūralią arba ekologišką kosmetiką, kuri būna pažymėta tokiais ženklais, kaip „Soil Association“, USDA, BDIH, „Ecocert“, „Natrue“. Ji pagaminta iš kuo natūralesnių medžiagų, joje nėra naftos chemijos produktų, genetiškai modifikuotų organizmų, šiurkščių prausiklių, cheminių emulsiklių, parabenų, glikolių, dietanolaminų, trietanolaminų, dirbtinių kvapų, dažiklių ir visų kitų legalių dirgiklių. Išvardintieji ingredientai yra leidžiami ir plačiai naudojami įprastoje (ne „žalioje“) kosmetikoje. Taip kosmetika pagaminama pigiai, daug pinigų skiriama tokios kosmetikos reklamai, todėl ji taip lengvai „pakliūna“ po ranka. Tai gali būti produktai žinomo gamintojo, kurio pavadinimas tiesiog asocijuojasi su kūdikių kosmetika (pvz., aliejus kūdikiams), gali būti ir naujo gamintojo produktai, gerai išreklamuoti kaip ekologiški arba natūralūs, tokie nė nebūdami. Todėl būtinai perskaitykite produkto ženklinimą ir sudėtį – ar pats produktas yra sertifikuotas natūralus (ekologiškas), ar jame yra tik vienas kitas natūralus (ekologiškas) ingredientas.
Aliejus kūdikiams
Natūralus aliejus kūdikiams niekuo nesiskiria nuo natūralaus aliejaus maistui ar kosmetikai. Svarbu, kad jis būtų ne iš naftos ir būtų spaustas mechaniškai, vadinamas šalto spaudimo (nerafinuotas). Vaikams ir kūdikiams patariama naudoti nerafinuotą saulėgrąžų, migdolų, alyvuogių aliejų arba jų mišinius. Tinka ir abrikosų kauliukų, graikinių riešutų, avokadų, sezamų. Netiks tik garstyčių, nes jis labai aštrus. Alyvuogių ir kokosų aliejus šiek tiek vėsina. Nėra reikalo, kad aliejus kūdikiams smarkiai kvepėtų, tačiau vienas kitas lašas ramunėlių, mandarinų ar levandų eterinio aliejaus nepakenktų.
Šampūnai ir prausikliai
Į šampūnus ir prausiklius dažnai dedama stiprių ir dirginančių medžiagų SLS/SLE arba panašiai besivadinančių sulfatų. Suaugusieji juos naudoja, net ir žinodami, kad tai nėra sveika. Mat negali atsispirti jų putojimo efektui. Natūraliais šampūnais plaunant storesnius plaukus gali tekti šiek tiek padirbėti, patrinti, išplauti ir vėl patrinti. Kūdikiams putojimo nereikia. Net ir didžiausi tinginiai nesunkiai išplaus vaikui galvelę su švelniomis natūraliomis ir ekologiškomis priemonėmis. Kūdikiams iki 3 mėn. prausiklio apskritai nereikia. Beje, prausiklio forma nenurodo jo sudėties. Kartais tėvai mano, kad muilas visada natūralus, o skystas prausiklis greičiausiai bus prigrūstas chemijos. Deja, nėra taip paprasta – gilinimosi į sudėtį arba ženklinimą neišvengsime.
Priemonės nuo iššutimų
Tepaliukai iššutusiai odelei gelbėti būna labai įvairios sudėties. Vieni jų tik minkština ir maitina odą, kiti turi gydomųjų augalų (medetkų, raudonųjų dobilų) ekstraktų, cinko oksido. Į gydomuosiuos tepalus kartais dedama hormonų, todėl nereikėtų tepti vaikui tiesiog „gero tepaliuko“, kuris kam nors iš pažįstamų padėjo, nepasidomėjus jo sudėtimi. Esant rimtoms odos problemoms, kosmetika gali ir nepadėti – nepriklausomai nuo to, ar ji ekologiška, ar ne. Ekologiška arba natūrali kosmetika negarantuoja, kad vaikas nebus jai alergiškas. Renkant kūno priežiūros priemones alergiškam vaikui, reikia itin kruopščiai skaityti sudėtį, kad pavyktų atsekti, kokia konkrečiai produkto sudėtinė dalis sukelia energiją. Ir nepatingėti, kaip būna parašyta ant pakuotės, išbandyti produktą mažame odos plote.
„Mamos žurnalas“