Kaip „pataikyti“ perkant žaislą dovanų

dovanos

Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

Neklauskite vaiko, ko nori dovanų, nes prarasite galimybę padovanoti nematytą ir labai įdomų žaislą. Prarasite netikėtumo magiją…

Į klausimą „ko nori“ vaikas gali atsakyti tik iš savo patirties – tokį daiktą jau turi, matė pas draugus, gatvėje ar reklamoje. Gimtadieniai ir Kalėdos neturėtų tapti „užsakymo stalu“, todėl geriau pomėgius nujausti – nuo ko sužiba vaiko akutės?

Kas yra geras žaislas 

Kaip ir visi žaislai, dovana turi atitikti kelis būtinus reikalavimus – turi būti saugi, atitikti pagal vaiko amžių ir būti naudinga jam. Ką vaikas darys su žaislu? Kokią naudą jam tai teiks (kuo daugiau įvairios naudos – tuo geriau)? Kaip ilgai žaislas bus jam įdomus? Kalėdinis žaislas irgi turi būti nors truputį stebuklingas – juk jūs tikriausiai neapsidžiaugsite dovanų gavę įprastų makaronų ar popierinių servetėlių. Dėl to prieš Kalėdas ypač populiari tampa žaislų grupė „Stebuklai“.

Kas vaikui yra stebuklas? Viskas, kas nustebina: pasuki rankenėlę, o dėžutė ima groti (muzikinės dėžutės), paišai – o piešinys pranyksta, arba traukinys važiuoja tavo nupieštais bėgiais („Aqua doodle“ žaislai), spusteli mygtuką – o ten kažkas žvengia (įgarsinta abėcėlė), šviečia (katytė– žibintuvėlis, „Fyrflyz“ žaidimas su LED lemputėmis), o gal net kalbasi su tavimi (Pleputė Julija ir Šnekutis Veinas). Arba žaisliukas, kuris šiltas (šildyklėlė), kvepia (kvepiantis tušinukas)  ar tiesiog užrakinamas, nes labai to reikia (užrakinamas dienoraštis).

Kas buvo populiariausia anksčiau?

Puiki idėją – kartoninė Presvikos leidyklos knyga „Įgarsinta abėcėlė“. Tai knygos, garsinio žaislo ir užduočių knygelės derinys – knyga su garsais.

Paspaudus kvadratėlį su raide – tarkim, A –„tetos Betos“ balsas pasako raidę, gyvūną iš šios raidės – arklys – ir pasigirsta šarmingas arklio žvengimas. Knygą perka ir dovanoja ne tik priešmokyklinukams, bet net dažniau mažesniems, dvejų-trejų metų vaikams. Šiuo metu abėcėlės lietuviškai galima mokytis ir su nauja „Abėcėle, eiliuota garsų knyga“.

„Aqua doodle“ kilimėliai, suvedus septynių metų kalėdinių dovanų statistiką, užima antrą vietą ir buvo ypač populiarūs kelerius metus iš eilės. Kas tai? Tai kilimėliai, ant kurių piešiama vandens pripildytu markeriu – nupieštas ant kilimėlio vaizdas po kurio laiko išnyksta, ir galima piešti vėl.

Piešimo priemonė negadina nei baldų, nei tapetų ar drabužių, o žaisti vaikui labai patinka. Pats didžiausias rinkinys – su traukinuku – turi ir „bėgių markerį“, kuriuo nupiešus bėgius, traukinukas juos (be burtų turbūt neapsieita?) atpažįsta ir važiuoja tol, kol… bėgiai išdžiūsta.

Šių kilimėlių populiarumas Lietuvoje krito į rinką pakliuvus padirbtų „Aqua doodle“ – „apgavikus“ per akcijas nusipirkę skundėsi blogu kvapu ir prastu vaizdu.

Šių metų „Aqua doodle“ naujiena – magnetinės lentos ir užduočių knygelių derinys „Doodle Sturio“. Žaislo idėja paprasta ir geniali – magnetinei lentai sukurti uždedami užduočių rėmeliai paverčia ją ne tik daugkartine piešinių vieta, bet ir begale žaidimų smulkiajai motorikai, mokslams, atminčiai ir logikai bei kūrybiškumui lavinti.

Pernai patys populiariausi buvo „Chatimals“ kalbantys žiurkėnai ir meškinai. Tai vadinamieji interaktyvūs žaislai – juose svarbus vaiko dalyvavimas. Žiurkėnus ir meškinus rekomendavome logopedinių ir bendravimo problemų turintiems vaikams ar norintiems tiesiog smagiai pasijuokti – žaislas kartojo garsus (nesvarbu – žodžius, dainavimą, krebždesius ar knarkimą), kuriuos sako ar skleidžia vaikas, tik juokingiau.

Nustojus gaminti šiuos žaislus, buvo daug nusivylusių, tačiau „Ks Kids“ firma pristatė naujovę – irgi kartojančias lėles Juliją ir Veiną, atliekančias dar ir papildomų funkcijų.

Nors iš pažiūros niekuo neypatingi, tačiau ypač populiarūs dovanoti ir kamuoliukai neklaužados. Tai burbuliukais apkibę reakcijos kamuoliukai, atšokantys taip, „kaip jiems užsinori“. Pagauk tokį, jei sugebi!

„Block N Learn“ kaladėlės iš „Ks Kids“ sujungė šešių žaislų funkcijas: minkštų kaladėlių, knygučių, įvairaus lygio dėlionių, atvartėlių, skaičių prasmės ir pačių skaičių mokymosi. Tai žaislas, kuris nuspėjo šių metų geriausių žaislų apdovanojimus – žaislų, kurių užduotys yra kelių skirtingų lygių: kūdikiui, 1–2, 2–3 metų vaikui ir pan. Ant pakuočių spausdinamose instrukcijose pateikiami patarimai tėvams, kada ir ką žaisti su vaiku.

Tarp populiariausių žaislų atsidūrė ir milžinės mašinos – šiukšliavežė su konteineriukais, kaip ir priklauso, gaisrinė – kuri, žinoma, šaudo vandeniu. Ant jų abiejų galima atsisėsti ir važinėtis, jei sveri ne daugiau nei 50 kilogramų. Vaikams pakanka veiklos pirštukams ir tenka pajudėti.

Judėti skatina ir žirafa taiklumui lavinti, mažuosius mokslininkus sudomina vabalų tyrinėjimo prietaisai ir balionais varomi automobiliukai, mėgstančius darbelius – dažai piešti pirštais, įdomesni lipdymo rinkiniai: ledų, sausainių mašina, plastilino kirpykla.

Knygos tampa vis daugiau „tarpdisciplininės“ – skleidžia garsus, šviečia, turi ir netikėtą „žibintuvėlio“ funkciją, dėlionių, ratukų, cypukų, skirtingų medžiagų, skirtų čiupinėti, atverčiamų paveikslėlių, trijų dimensijų vaizdų, iškylančių lankstinių ir net anatominių ar automobilio modelių didesniems.

Kuo skiriasi dovanos Lietuvoje ir kitose šalyse

Lietuviai mėgsta ryškius žaislus – tuo mes panašesni į slavų šalių pirkėjus nei, pavyzdžiui, į vokiečius, kurie pirmenybę teikia nedažytiems, natūralių spalvų žaisliukams.

Didžiausios žaislų mugės kalba apie tendenciją – didelį dėmesį paauglių žaislams ir žaidimams. Tai ne tik įvairiomis naujomis technologijomis naudojantis sukurti žaislai – turintys judesio detektorius, nanotechnologijas (bėgiojančių tarakonų žaidimas), smegenų aktyvumo matuoklius, – bet ir žaislai, sukurti remiantis archeologiniais atradimais (balansavimo ant akmens žaislas). Paaugliams Lietuvoje dažniau perkami nebrangūs žaidimai (pvz., „Fyrflyz“ stetoskopas), romantinės dovanos – katinėliai, kiškučiai, arba daiktai-žaislai (pvz., riedbačiai – batai su iššokančiais ratukais).

Pasaulyje susirūpinta emociniu intelektu, todėl populiarėja emociniai  žaislai ir žaidimai (pvz., „Kimochis“), ieškoma įvairių būdų kūrybingumui skatinti. Nemažai žaislų kuriama, sudarant galimybę dekoruoti juos patiems vaikams – tai ir dėlionės, konstruktoriai, ekologiški kartoniniai žaislai bei detalės kūrybai iš atliekų.

Kelios pagrindinės taisyklės, renkant žaislus Kalėdoms

Žaislas vaikui tinkamas, jei jam reikia truputį pasistengti, norint įveikti jo užduotį – kad išvengtumėte nusivylimo (per sunku) ir nuobodulio (viskas aišku, iškart pavyko). Jei pastebėjote, kad žaislą jau pavėlavote nupirkti, sugalvokite, ką dar galėsite su juo daryti (su mašinėle – mokytis kelio ženklų, planuoti maršrutą ir t.t.).

Peržiūrėkite vaiko žaislus – ar jie nėra iš tos pačios „temos“ – pvz., tik smulkios dėlionės, tik atminties žaidimai arba tik sportiniai žaislai. Visapusiškam vaiko lavinimui reikėtų įvairios veiklos, būtinas ir mielas „gyvis“, skirtas miegoti ir paslaptims patikėti.

Kolekciniai žaislai – tai išimtis iš taisyklės. Plėsti kolekciją ir ja domėtis visuomet rekomenduojama, net jei tokių žaisliukų vaikas turi daug.

„Xstatuso“ žaislai – tai žaislai, kurių reikia tam, kad pasipuikuotum prieš kitus. Dažniausiai tai brangūs, daug reklamuojami ir neskatinantys vaiko nieko veikti ar galvoti žaislai. 1–2 tokie žaislai spintelėje gali būti, bet daugiau turėti nepatartina.

Žaislai pagal pomėgius – net jei tai jums ima atrodyti pernelyg vienoda – reikalingi. Pvz., mūsų klientas, kuris pirko vaikui mašiną– šiukšliavežę, sakė, jog mažylis visuomet net išsižiojęs stebi šiukšlių konteinerius, ir pamatytus mieste jis ima lyginti – tas buvo toks, o šitas – skiriasi.

Dovanodami žaislą, tą pačią vaikui įdomią veiklą tiesiog praplėskite. Domisi tik princesėmis? Princesei reikia ne tik drabužių, bet ir rūmų (o kas juos suprojektuos?), o neilgai trukus gal reikės ir pradėti vairuoti. Juk ji šiuolaikinė karalaitė!

Gerų ir stebuklingų jums Kalėdų!

Ieva Augustinienė

„Mamos žurnalas“

Susiję straipsniai

Žymos: , , ,

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


aštuoni − = 1

Kitos temos: