Vaiko miego trukmė tam tikrame amžiuje apskaičiuota tiksliai, bet yra ribos svyruojančiuos 1-2 valandas. Dienos miego trukmė ir dažnis priklauso nuo amžiaus. Kalbamės su Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės Neurologijos skyriaus vedėja gydytoja neurologe Rūta Praninskiene.
Pietų miego normos:
Iki 6 mėnesių kūdikiai miega net keletą kartų įvairiomis trukmėmis (net 6-8 val. ar daugiau), nes nėra pakankamai susiformavęs cirkadinis ritmas.
Mamos dažnai vadina miegadieniais ir nemiegadieniais, priklausomai nuo to, kaip dažnai ir ilgai kūdikis miega dieną.
Maždaug nuo 6 mėnesių iki 1,5 metų vaikas dieną miega du kartus – rytinėmis valandomis ir po pietų. Tuo laikotarpiu labai svarbu koreguoti laiką, kad būtų lengviau pereiti prie vieno miegojimo nuo 1,5 metų, užmiegant tarp 13 ir 14 valandos kelioms valandoms.
Vaikai nuo 1 metų iki 4 metų miega dieną 2-4 valandas, o vyresni – 1-2 valandas. Ribos rodo, kad yra individualus poreikis.
Kodėl vieni vaikai patys „nulūžta“ pavalgę pietus, o kiti pravirksta vien nuo minties apie pokaičio miegą?
Kaip žinote, pavalgius žmonės tarsi aptingsta, pasidaro mieguisti, nes organizmas taip persitvarko, kad virškinimo sistemoje suintensyvėjusi kraujotaka lyg ir apvagia mūsų galvos smegenis, ten kraujotaka sulėtėja. Tačiau organizmo savybės priklauso nuo amžiaus. Kuo mažesnis vaikas, tuo dažniau pietų valgymas susijęs su miegu. Vyresni vaikai labiau nori užsiimti kokia nors veikla ir nugali miegą ar net priešinasi.
Ar tiesa, kad miego laikas yra lemtas genetiškai? Ar tai – išugdomas, išmokomas dalykas – kasdien pamiegoti pietų?
Taip tai lemta ir genetiškai, bet miego higiena, miego sutrikimai koreguoja šį laiką. Civilizuotos visuomenės nenaudai miego trukmė trumpėja. Ir vadinamoji fiziologinė miego duobė, grožio miegas tarp 13 ir 14 valandos tampa daugeliui neįgyvendinama svajone.
Nors miego trukmė per parą lemta genetiškai, bet žmogus pats gali jį perskirstyti, kad gerai jaustųsi. Jeigu žmogus turi poreikį dažnai ir ilgai pamiegoti dieną, tai reikia peržiūrėti jo nakties miegą. Gali slypėti neišaiškinti sutrikimai. Manoma, kad didesnio intelektualinio koeficiento žmonės nemiega dieną…
Kodėl vyresni vaikai nebenori miegoti pietų?
Priežastys kelios. Vyresnius vaikus mažiau vargina fiziologiniai miego sutrikimai, nes jie ramiau neprabusdami išsimiega naktį. Taip pat iki brendimo laikotarpio vaikai turi didesnį kiekį miego hormono melatonino. Po brendimo miego hormono mažėja.
Jei paklausite vaikų, kodėl jie labiausiai nenori eiti į darželį, atsakymas dažniausiai vienas – nenori miegoti pietų. Kodėl?
Taip, 5-6 metų darželinukai nenori eiti į darželį, nes reikia miegoti pietų. Tokio amžiaus vaikams nėra būtinas pietų miegas. Jis būtinas vaikams iki 4 metų. Tačiau paros miego trukmė turi būti išlaikyta, o tie vaikučiai juk anksti keliasi.
Jeigu vaikas nenori miegoti tik darželyje, o namie miega noriai, tai priežastis slypi aplinkoje, pasiruošime miegui. Dažnai ir atskirų patalpų nėra, šalta, nejauku, o dar ir nusirengimo procesas, reikalaujantis daug savarankiškumo.
Kaip padėti darželinukui dieną pamiegoti darželyje? Jeigu 5-6 metų vaikas nenori miegoti darželyje, tai galima drąsiai prašyti auklėtojos, kad jam skirtų kitą veiklą. Reikia siūlyti vaikui pagulėti ir nemiegoti. Jeigu gulėdamas vaikutis per pusvalandį neužmiega, tai kankinti keletą valandų negalima, nes tai bausmė, prievarta. Tiesiog reikia atsižvelgti į kiekvieno vaiko interesus. Grupės gana didelės ir auklėtojoms nelengva kiekvieną mažylį suprasti.
Kuo naudingas pietų miegas?
Pietų miegas įeina į bendrą miego trukmę. Reikia prisiminti, kad jis neatstoja nakties miego. Tai negilus miegas ir reikšmingi fiziologiniai procesai nevyksta.
Pietų miego metu nebrandi vaiko nervų sistema pailsi, smegenys pasiruošia najos informacijos priėmimui, pagerėja nuotaika, virškinimas ir apetitas.
Ar guldant vaiką pietų miego sukurti nakties efektą (tyla, tamsa)?
Taip, ypač tiems vaikams, kurie blogai užmiega.
Kodėl šiltųjų kraštų gyventojai miega dieną visi be išimties, o Lietuvoje tai nėra populiaru?
Tų kraštų gyventojai aktyvesni naktį, kai oras atvėsta, o dieną miega taip kompensuodami nakties miego trūkumą, bet tai nėra sveika. Lietuvoje pakankamai trumpa diena, ilga tamsa ir mes miegame naktį. Paaugliai – kaip šiltųjų kraštų gyventojai miega dienomis, nes ilgai naktinėja.
Mamos pastebi, kad po gana ilgo laikotarpio, kai vaikas nenori miegoti dieną (nuo 4 iki 13-14 metų) paskui ateina laikas, kai paaugliai mielai pamiega. Ar paaugliams reikia daugiau miego?
Paauglių miego trukmė kelia rūpestį visame pasaulyje, nes jie ilgai naktinėja. Ir šiuo metu paros miegas sutrumpėjo iki 7 valandų, kai rekomenduojama 9-10 valandų. Jeigu paaugliai nori miegoti dieną, tai reiškia, kad trumpai ar dėl kitų priežasčių blogai miegojo naktį. Svarbu peržiūrėti miego režimą ir nakties miego trukmę.
Noriu priminti tėveliams, kad dienos miegas neatstoja nakties miego, kurio metu gauta informacija dieną patenka į ilgalaikę atmintį, o gilaus miego metu išsiskiria augimo hormonas ir vyksta kiti svarbūs neuroendokrinologiniai procesai.
Ar mieguistumas dieną rodo, kad trūksta miego? O gal tai gali būti ligos požymis?
Mieguistumas dieną – tai signalas, kad vaikas blogai miega naktį. Jei tai pradeda tęstis savaitėmis, mėnesiais iki tol dieną nemiegojusiam vaikui, kreipkitės į specialistus. Tai gali būti vienas iš depresijos ar kitos ligos, miego režimo pažeidimo požymių. Esant žemam kraujospūdžiui mieguistumas dažniau būna pirmoje dienos pusėje ar pavalgius. Mažakraujystei labiau būdingas silpnumas, galvos svaigimas.
Kiek miegoti dieną, kad tas miegas netaptų nakties miegu, kad vaikas neatsikeltų per daug apsimiegojęs?
Miegoti tarp 13-14 val. 1-2 valandas, bet ne vėliau 16 valandos.
Ar po pietų miego „išlenda“ visi tie sutrikimai, kuriuos aprašėte praėjusiuose numeriuose? Ar patariate tėvams stebėti pietų miego miegantį vaiką? Į ką atkreipti dėmesį?
Taip, dienos miego metu gali būti knarkimas, dantų griežimas ir kiti sutrikimai. Ypač svarbu vaiką stebėti dėl epilepsijos priepuolių. Kaip minėjau, dažniausia vaikystėje prasidedanti epilepsijos forma yra susijusi su miegu. Jeigu įtariate, tai būtinai stebėkite vaiką dienos miego metu.
Ar labiau pietų miego reikia judriems, ar ramiems, lėtiems vaikams?
Tai labai individualu ir priklauso nuo daug veiksnių. Klinikinėmis studijomis įrodyta, kad judresni vaikai turi daugiau miego sutrikimų ir ypač sunkiai užmiega nakčiai. Aišku, šiems vaikams svarbu pamiegoti dieną. Ramesniems vaikučiams užteks miego fiziologinėse ribose.
Ar Jūs mėgstate pamiegoti dieną? Jūsų nuomone – tai prabanga, o gal tuščias laiko švaistymas?
Tai galiu sau leisti per atostogas, savaitgaliais ypač migdant vaikučius.
Tam tikrais gyvenimo etapais būtina pamiegoti dienomis. Pavyzdžiui nėsčiosioms, maitinančiom krūtimi mamoms, kad pailsėtų, pagerėtų pieno gamyba. Žmonės, kurie dirba pamaininį darbą, turėtų pamiegoti dienomis. Norint pamiegoti dieną po naktinio budėjimo, rekomenduojama grįžtant namo užsidėti akinius pritamsintais stiktais, kad kuo mažiau patektų šviesos ir nebūtų užslopinta miego hormono natūrali sintezė. Kaip jau žinote, miego hormonas gaminasi tamsoje.
Gaila, bet grožio miegas tarp 13-14 valandos šiais laikais yra prabanga.
Ar pamiegojusiam dieną žmogui reikėtų trumpinti nakties miego valandas?
Negalima trumpinti nakties miego! Problema, jeigu pamiegojus dieną yra sunku užmigti nakčiai. Tuomet reikia vengti dienos miego ar jį trumpinti. Geriau miegoti trumpiau dieną ir fiziologiškai ilgai naktį. Nakties miegas pats svarbiausias.
„Mamos žurnalas“