Keli dalykai, kurių nereikia sakyti vaikams

Jurgitos Kerulienės nuotr

Jurgitos Kerulienės nuotr.

Nesusimąstydami dažnai pasakome tai, ką derėtų nutylėti.

Pripažinkite, skamba juokingai, kai vaiką žaidimų aikštelėje pabarate: „Jei tuoj pat neisi su manimi namo, daugiau čia tavęs neatsivesiu“. Norėdami paveikti vaiką, ištariame sparnuotų sakinių, kurių tiesa nė patys netikime.

Jei nepaskubėsi, paliksiu čia tave vieną

Prie nuolatinių grasinimų vaikai greitai pripranta, ir tėvų žodžiai tampa tuščias bubenimas.

Užuot gąsdinę abstrakčiai, geriau sakykite tai, ką vaikas gali suprasti. Daug labiau paveiks argumentai: „Jei tu taip lėtai rengsies, mes neturėsime laiko sustoti žaidimų aikštelėje ir pasisupti“. Galite įtraukti žodžius „aš noriu“ ar „tu nori“.

Padėdama užsisagstyti paltuką ypač nepriklausomu besijaučiančiam trimečiui galite pasakyti: „Tu norėtumei, kad mama leistų pačiam užsisegti sagas, bet dabar mes neturime laiko, nes jau ir taip vėluojame“.

Jei visko nesuvalgysi, negausi saldainio

Tarkime, jūsų šeima įpratusi po pietų ar vakarienės kiekvieną dieną valgyti desertą. Tuomet liepiamas suvalgyti pirma visą pagrindinį patiekalą, kad galėtų gauti desertą, vaikas supras, kad desertas – kažkas labai gera, o pietūs ir vakarienė – labai bloga. Neverskite kimšti viso maisto – gal šiandien vaikas nori suvalgyti tik bulves, o rytoj – tik daržoves? Jei pati esate alkana, tai nereiškia, kad ir vaikas išalkęs.

Tai pats gražiausias piešinys, kokį esu mačiusi

Regis, kiek žalos gali pridaryti toks nekaltas sakinys. Tačiau perdėtos liaupsės skamba dirbtinai ir netikroviškai. Galima visai kitaip pagirti: „Kėdė, kurią nupiešei, atrodo labai patogi“. Motyvuoti pagyrimai vaikui padarys didesnį įspūdį.

Jei tu mane mylėtum, taip nesielgtum

keruliene-mergyte su pizama bega

Jurgitos kerulienės nuotr.

Tokie teiginiai yra ne kas kita, kaip emocinis teroras. Juo naudojasi nesubrendę įsimylėjėliai. Juk ir pati netikite, kad vaikas išpylė sriubą todėl, kad jūsų nemyli. Jei vaikas nesusirenka žaislų iš virtuvės, pasiūlykite jam išeitį: „Jei išsineštum žaislus, abu būtume patenkinti – tu turėtum vietos žaidimams, o aš galėčiau paruošti vakarienę“.

Jei būsi blogas, paskambinsiu tėčiui

Taip kalbėdamos parodote, kad padėties tiesiog nesugebate valdyti. Nejaugi jums tikrai reikia pagalbos? Ar tėtis toks monstras, kad vaikutis turėtų jo išsigąsti? Be to, pagalvokite, kaip šiuo atveju turėtų pasijusti tėtis? Jam tenka labai nemalonus vaidmuo.

Geriau pasiūlykite mažyliui nueiti į kitą kambarį ir apgalvoti savo elgesį. Dar geriau, jei paklausite vaiko, kaip jis elgtųsi, jei pats būtų tėtis.

Kodėl taip padarei? Kas su tavimi darosi?

Vaikai dažnai nežino arba nemoka paaiškinti, kodėl jie daro tai, ką daro. Į tokį klausimą nebus atsakyta. Paklauskite kitaip: „Vakar dalinasi su sesute žaislais, tad gal kartu pažaiskite ir šiandien?“

Kodėl negali būti toks kaip tavo sesuo?

Palyginimai tik žaloja vaiko psichiką. Jie pradeda galvoti, kad visad privalo konkuruoti su broliu ar seserimi, kitaip tėvai jo nemylės. Reikėtų kalbėti apie konkretų vaiko poelgį be jokių palyginimų su sesers ar brolio elgesiu. Jei vyresnis brolis labai tvarkingas, o mažasis – atvirkščiai, geriau pasakykite jaunėliui, kad jam bus lengviau rasti savo daiktus, jei jie bus sutvarkyti.

Esi blogas vaikas

Šiuo sakiniu jūs norite pasakyti, kad vaikas blogai pasielgė, tad taip ir sakykite. Jis paliko žaislus kieme ne todėl, kad yra kvailas ar blogas, o todėl, kad nepagalvojo ar pamiršo. Jei vaikas susipešė su darželio draugu, paklauskite, kodėl jis, būdamas geros širdies vaikas, panoro užgauti kitą.

Jei būsi geras, nupirksiu žaislą

Nesistenkite vaiko elgesio nupirkti. Klysite sakydama: „Nupirksiu ledų, jei ramiai pasėdėsi bent valandą“. Geriau paaiškinkite vaikui, kokio elgesio iš jo tikitės, o ledai tebūnie abiem maža dovanėlė.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos:

Sponsored Video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


− 6 = trys

Kitos temos: