Jei vaiko hemoglobinas žemas, tėvai gali nertis iš kailio grūdindami, tačiau ligos vis tiek kibs. Kaip sustiprinti vaiko kraują per ligų sezoną?
Mėsa vietoje žuvies. Geriausia, jei vaikas mėsos ar paukštienos gauna kartą per dieną. Žuvies produktuose yra mažiau geležies, todėl ji mėsos nepakeičia. Žuvies šaltuoju sezonu pakanka duoti kartą per savaitę vietoje paukštienos.
Šlaunelė vietoje krūtinėlės. Viščiukų šlaunelių mėsa vaikams tinka labiau, nei krūtinėlės, nes šlaunelėse daugiau geležies. Mes, suaugusieji, krūtinėlę laikome geresne mėsa, tačiau vaikams ši taisyklė negalioja.
Mažiau dešrelių. Augalinės kilmės produktuose esančios geležies pasisavinimą slopina oksalatai (jų yra rabarbaruose, špinatuose), fitatai (jų randama grūduose, graikiškuose riešutuose, sėlenose), taninai (esantys kavoje ir arbatoje), tačiau vaikas šių produktų šiaip ar taip nevalgo arba valgo labai mažai. Užtat fosfatų, kurie irgi blogina geležies pasisavinimą, vaikai gauna su kaupu. Fosfatų yra produktuose su maisto priedais E339, E340, E341, E450, E451 ir E45, o geriausiai žinomas produktas su šiais E yra įvairios pramoniniu būdu pagamintos dešrelės.
Kitoks jogurtas. Jei vaikas valgo jogurtą,virusų puolimo metu pagudraukite – pirkite natūralų, o skaninkite jį namie šaldytomis uogomis. Vaikas skonio skirtumo nepajus (geriausia, jei jis nematys, kaip jogurtą gaminate), o gaus gerokai daugiau vitamino C, kurisgerina geležies pasisavinimą.
Sultys po pietų. Paprastai sultis siūloma vaikui duoti tarp valgymų, bet jei norite pagerinti geležies pasisavinimą iš maisto, duokite vaikui atsigerti 30–40 ml šviežių sulčių po valgio, ypač jei valgė mėsos patiekalą.
Košė be pieno. Košių, ypač mėsiškų, negardinkite pienu, nes pienas trukdo absorbuoti tiek hemo-, tiek nehemogeležį. Mechanizmas, dėl kurio pienas ir geležis „nedraugauja“, gana sudėtingas, o lengviausia tai paaiškinti tuo, kad pienas mažina skrandžio sulčių rūgštingumą, o kai šis yra sumažėjęs, geležis pasisavinama blogiau.
Mažiau kiaušinių. Mažai kas girdėję, kad geležį pasisavinti trukdo ir kiaušiniai, tiksliau, juose esantis baltymas, kurissuriša geležies molekules. Manoma, kad vienas virtas kiaušinis gali sumažinti geležies absorbciją 28 procentais.
Keiskite saldumynus. Gana daug geležies yra chalvoje, džiovintuose vaisiuose, bet retai kuris vaikas juos mėgsta. Idealu, jei saldumynų poreikį vaikas patenkina valgydamas hematogeną.
„Mamos žurnalas“