Tabakas, alkoholis, narkotikai ir kofeinas – visi jie gali paveikti poros vaisingumą, o pastojus gali pakenkti vaisiui. Todėl protingiau nerizikuoti ir dar iki pastojimo atsisakyti kai kurių įpročių. Pataria akušeris-ginekologas, Nėščiųjų mokyklos vadovas Romualdas Šemeta.
Tabakas. Pirminis ir antrinis poveikis
Rūkymas – tai pražūtingas psichologinis ir fizinis įprotis, labiausiai pasaulyje paplitusi moterų ligų ir mirčių priežastis. Nustatyta, kad apie 20 proc. moterų rūko ir nėštumo metu, taip didindamos priešlaikinių gimdymų, mažo svorio mažylių gimimo tikimybę, įgimtų defektų ir vystymosi atsilikimo riziką.
Kodėl taip svarbu visiškai mesti rūkyti dar iki pastojimo? Todėl, kad ne vėliau nei 17 dienų po pastojimo, kada jūs galite dar nežinoti, kad esate nėščia, pradeda vystytis vaisius. Per pirmas 16 dienų dalijasi ląstelės, vyksta pasiruošimas vaisiaus augimui. Tarp 17 ir 56 dienų po pastojimo pradeda formuotis smegenys, centrinė nervų sistema ir visos kitos pagrindinės organų sistemos. Jeigu norėdama mesti rūkyti lauksite momento, kol iš tiesų būsite nėščia, jūsų vaikui jau bus kilęs vystymosi rizikos pavojus. Jei mesite rūkyti dar iki pastojimo, bus didesnė tikimybė greičiau pastoti ir sėkmingai išnešioti.
Jeigu jūs nerūkote, pasidalinkite šia informacija su sutuoktiniu, draugais, kolegomis, kurie rūko. Jie kelia pavojų antriniam (vadinamajam pasyviajam) nikotino poveikiui jums kaip būsimai motinai – tarsi jūs pati rūkytumėte. Dėl pasyvaus rūkymo poveikio namuose, darbovietėje, visuomeninėse vietose gali gimti mažo svorio vaikas.
Kaip tabakas veikia jūsų gebėjimą pastoti? Tabako dūmai turi daug skirtingų cheminių medžiagų, o anglies dioksidas ir nikotinas yra labiausiai kenksmingi. Anglies dioksidas – bespalvės dujos, kurios sumažina kraujo gebėjimą pernešti deguonį, dėl to mažiau deguonies patenka į reprodukcinius organus ir neigiamai veikia jų funkcionavimą. Nikotinas trikdo moters gebėjimą pastoti, susiaurindamas kraujagysles, sumažindamas kraujo pritekėjimą į kiaušides ir kartu sumažindamas jų gebėjimą subrandinti kiaušialąstę.
Nikotinas gali padidinti kraujospūdį, mažina apetitą, dėl to krenta svoris, sutrinka mineralinių medžiagų bei vitaminų pasisavinimas, atsiranda nemiga, padidėja širdies ligų, respiratorinių ir onkologinių ligų rizika.
Kaip rūkymas veikia būsimą tėtį?
Sumažėja bendrasis rūkančių vyrų spermatozoidų kiekis ir padidėja pakenktų spermatozoidų kiekis, sumažėja jų judrumas. Rūkymas kenkia vyrų sveikatai taip pat, kaip ir moterų. Idealiu atveju vyrai turėtų nustoti rūkyti prieš 3–6 mėnesius iki bandymo pastoti.
Alkoholis
Moterims, vartojančioms daug alkoholio (daugiau nei 10 dozių per savaitę) mėnesį ar du prieš pastojimą, gali kilti problemų pastoti. Didelis alkoholio kiekis pakeičia lytinių hormonų pusiausvyrą, dėl to neįvyksta ovuliacija. Moterims patariama 1–3 mėnesius iki pastojimo sumažinti alkoholio kiekio vartojimą iki 1 dozės per dieną. Būtina visiškai nustoti vartoti alkoholį mažiausiai 2 savaites iki bandymo pastoti. Norint išvengti apsigimimų, nerekomenduojama vartoti alkoholį visą „bandymų“ periodą ir nėštumo metu. Pagrindinis vaiko organų ir audinių vystymasis vyksta nėštumo pradžioje, ypač nuo 17 iki 56 dienos po pastojimo.
Kiekviena diena yra kritinis vaiko vystymosi etapas. Jei nėščioji vartoja alkoholį, vystymosi procesas gali sutrikti, kartais iki pavojingo laipsnio.
Nustatyta, kad moterims, kurios vartojo alkoholį nuo 1 iki 5 dozių per savaitę, 39 proc. rečiau pavykdavo pastoti (per 6 mėnesius).
Dozės:
lengvas alus – 330 ml
baltasis, raudonasis vynas – 150 ml
degtinė, brendis, viskis, džinas – 45 ml
likeris – 45 ml
portveinas – 90 ml
Dalis moterų geria ir nėštumo metu. Todėl alkoholinio sindromo procentas per pastaruosius 15 metų išaugo 6 kartus. Nedideli alkoholio kiekiai gali ne tik padidinti persileidimo riziką, bet ir turėti poveikį vaiko gebėjimui mokytis: vystosi dėmesio sutrikimas – hiperaktyvumas, gimsta mažo svorio vaikas, sulėtėja jo vėlesnis augimas, atsilieka protinis vystymasis, atsiranda agresyvumas ir nusikalstamas elgesys. Tyrimas parodė, kad moterys, kurios vartojo vidutiniškai 1 alkoholio dozę per savaitę nėštumo metu, pagimdė vaikus, kuriems 3 kartus dažniau pasireikšdavo agresyvumas ir nusikalstamas elgesys 6–7 metų amžiuje.
Vyrai ir alkoholis
Tyrimai parodė, kad alkoholis pablogina spermos kokybę, o žlugdomasis poveikis spermatozoidams pastebimas vartojant 3–4 alkoholio dozes per dieną. Reguliariai išgeriančių vyrų žmonos gimdo mažo svorio mažylius. Tokiu būdu griežtai rekomenduojama vyrams apriboti alkoholio vartojimą nuo 2 ar mažiau dozių per dieną, ypač 3–4 mėnesius iki pastojimo. Ši informacija apsaugos visus spermatozoidus, tarp kurių bus „tas vienas“, kuris apvaisins kiaušialąstę.
Narkotikai
Narkotikų – marihuanos, kokaino, amfetamino ir heroino – vartojimas tenka reproduktyviausiam porų laikotarpiui – nuo 24 iki 40 metų. Nepriklausomai nuo to, retai ar reguliariai vartojami narkotikai, jie turi neigiamą poveikį jūsų gebėjimui pastoti ir vaisiaus vystymuisi. Tyrimas parodė, kad apie ketvirtadalį moterų narkotikus vartojo ir nėštumo metu, nes nežinojo, kad pastojo. Griežtai rekomenduojama nustoti vartoti narkotikus 2–3 mėnesius iki pastojimo moterims ir 3–6 mėnesius vyrams.
Marihuana
Ši narkotinė medžiaga padažnina širdies plakimą, sukelia bendrą euforiją. Praeina mėnesiai, kol organizmas išsivalo nuo aktyvios šio narkotiko dalies, kurios poveikis spermai ir kiaušialąstei išsilaiko visą mėnesį po paskutinio vartojimo. Pasyvus rūkymas irgi turi neigiamą poveikį. Net pora surūkytų cigarečių prieš pastojant gali turėti didžiulį negatyvų poveikį jūsų būsimo vaiko sveikatai. Marihuaną rūkančių moterų vaikai gimsta vidutiniškai 1 kg mažesni nei nerūkančių. Pastebėta, kad tokie vaikai vėliau kur kas dažniau serga respiratorinėmis ligomis, atsilieka jų raida.
Rūkančių marihuaną moterų cheminiai pakitimai organizme sumažina ovuliaciją, dėl to sunkiau pastoti. Rūkančių vyrų organizme sumažėja vyriško hormono testosterono, dėl to sumažėja seksualinis potraukis ir spermatozoidų kiekis, atsiranda pakenktų spermatozoidų ir tai kur kas padidina persileidimų galimybę.
Amfetaminas
Ši medžiaga veikia kaip stimuliatorius ir skatina adrenalino išsiskyrimą, padidina kraujospūdį, pulso dažnį ir kvėpavimą. Pasidaro sunkiau pastoti, nes dėl sutrikusios kraujotakos sutrinka spermatozoidų ir kiaušialąstės brendimas.
Kokainas
Kokainas gali sukelti daugybinius apsigimimus ir nėštumo komplikacijas. Ypač toksinis kokaino poveikis vaiko širdies, skrandžio-žarnyno ir inkstų sistemoms. Naujagimiai dažnai gimsta neišnešioti, dažnai kenčia nuo kraujo išsiliejimo į smegenis. Jiems dažniau pasitaiko staigios naujagimio mirties sindromas.
Tiek vyrai, tiek ir moterys, leidžiantys narkotikus į veną, dažniau užsikrečia hepatitu ir imunodeficito virusu, kurie po to gali persiduoti dar negimusiam vaikui.
Kofeinas
Moterims reikėtų vartoti mažiau kofeino iki pastojimo ir nėštumo metu. Dauguma tyrėjų teigia, kad „saugumo slenkstis“ yra 300 mg per dieną. Tačiau saugi kofeino dozė visais atvejais – 100 mg (1–2 puodeliai) per dieną ar mažiau, likus mėnesiui iki pastojimo ir nėštumo metu. Būsimiems tėčiams saugi yra vidutinė kofeino dozė – ne daugiau kaip 300 mg per dieną (3–4 puodeliai). Jei suvartosite daugiau kaip 700 mg kofeino per dieną (maždaug 8 puodelius kavos), gali pailgėti pastojimo laikas.
Parengė Ginta Liaugminienė
„Mamosa žurnalas“