Kiek kainuoja auklė? Auklių agentūros vadovė – atvirai apie auklių algas

Ieva Augustinienė

www.aukles.lt vadovė Ieva Augustinienė

Samdyti auklę daugelyje išsivysčiusių šalių – prabanga. Ar tikrai? Kiek šiandien kainuoja auklė? Konsultuoja www.aukles.lt vadovė Ieva Augustinienė.

Auklių algų dinamika

Prieš 17 metų, kai įsikūrė „Mama ir auklė“, labai geras auklės atlyginimas buvo 600 Lt, o geras – 500 Lt per mėnesį. 600 Lt mokantys jau manė, kad gali reikalauti „labai daug“, – tiesa, supratimas apie gerą auklę buvo labai savotiškas: „geriausios“ auklės privalėdavo daugiausia tvarkyti…

Per 17 metų, nedidėjant vidutiniam atlyginimui, buvo periodų, kai auklių atlygiai augo kelis kartus greičiau nei vidurkis, tačiau buvo ir kritimų. Šiuo metu rinkoje gana ramu, tačiau, kaip visada, sunku prognozuoti, kaip šeimos elgsis „paskutinę minutę“, kai daug mamų padeda dirbti rudenį. Auklių rinkoje „paskutinė minutė“ reiškia ne nuolaidas, o kainų pakilimą. Dėl to patyrę tėvai auklę išsirenka daug anksčiau, kai kas net pavasarį.

Pirmasis, didžiausias, auklių algų šuolis buvo tada, kai įstojome į Europos Sąjungą. Auklių katastrofiškai trūko, nes daugybė moterų išvažiavo dirbti į Europos Sąjungos šalis. Į agentūrą pirmą mėnesį atėjo pora bobučių ir… viskas. O anksčiau vienas skelbimas „sušaukdavo“ 60 kandidačių.

Atlyginimų kilimas buvo ilgas – apie metus. Auklės ir tėvai skambindavo ir klausdavo, ar vėl nepakilo? Gerėjančios auklių darbo sąlygos lėmė, kad vienos auklės pradėjo mokėti „už save“ visus mokesčius, kitos ėmė reikalauti tik darbo „prie namų“, trečios ėmė blaškytis – bėgti pas tas šeimas, kurios daugiau moka. Nuolat prarasdavome darbuotojas, nes jos gaudavo pasiūlymų užsienyje. Kartą viena auklė perspėjo šeimą, jog išvažiuoja į užsienį, prieš… dvi dienas.

Po kiek laiko „bėgiojimas“ aprimo – grįžo padirbėjusios ir į vergiškas sąlygas pakliuvusios moterys, savo patirtį papasakojo kitoms. Kadangi dauguma išvažiavusiųjų dirbo „naujųjų rusų“ šeimose, teko išklausyti net labai pikantiškų istorijų.

Auklių atlyginimai per krizę sumažėjo 200 Lt per mėnesį. Tai buvo ne tik kritimas – auklės beveik nebegaudavo darbo, todėl net ir to nenorinčios auklės turėjo važiuoti į užsienį.

2013 m. vėl pasikeitė auklių situacija, nes daug mažiau mamų ėmė likti namuose dvejus metus, ir auklių staiga prireikė. Išvažiavusios auklės urmu negrįžo, dėl to atlyginimai vėl ėmė kilti, o auklėms sąlygos – gerėti.

ausys

Daivos Sirvydienės nuotr. www.dinafoto.lt

Įvedus eurą, auklės irgi ėmė prašyti didesnio atlygio. Jis taip greitai, kaip jos norėtų, nekilo, situacija buvo ir liko „banguojanti“ – tai kilsteli, tai pakrenta, tačiau per keturis metus kiek padidėjo.

2016–2018 metais ėmė labai brangti valandinės, o ne visą dieną dirbančios auklės. Tai lėmė tėvų noras sutaupyti – išleisti vaiką į darželį labai anksti.

Vaikai masiškai sirgo, o neiti į darbą 10 kartų per metus po savaitę–dvi – patys suprantate… Taigi išėjo taip, kad tenka mokėti daugiau, nes kainuoja ir brangi auklė, ir darželis.

Valandinių auklių brangimas aprimo, nes… patyrusioms, nuo nepriklausomybės laikų pradėjusioms dirbti auklėmis moterims atėjo pensija. Jos įvertino galimybę dirbti ne visą dieną ir visai neblogai uždirbti, taigi perėjo į „valandininkes“ ir taip sureguliavo rinką.

Šiuo metu pačios brangiausios – vairuojančios ir automobilius turinčios auklės. Jos už pusę dienos gali uždirbti tiek, kiek kita uždirba per visą dieną. Ta kaina tokia didelė, nes drąsiai vairuojančių – mažiau nei dešimt procentų. Tuo pačiu metu tai galimybė gerai uždirbti turinčioms kitų užsiėmimų: rašančioms, kuriančioms, užsiimančioms savo amatu ir mokslininkėms, po dalį dienos užsiimančioms daug susikaupimo reikalaujančia veikla. Juk negali rašyti knygos visą dieną…

Auklės alga „juodai“ ir „baltai“

Nuolatinė tema mamų forumuose – kodėl auklė gauna „tiek daug“, o aš „taip mažai“? Skaičiau mamos, kuri pati gauna 700 Eur, pamąstymus apie auklės atlyginimą – savo auklei ji moka tiek pat. Tačiau mama neįvertino šių kelių skirtumų:

10 valandų darbo diena. Kiek gautų atlyginimo, jei per mėnesį mama dirbtų 44 valandomis daugiau?

Mokesčiai. Ačiū Dievui, darbuotojams atlyginimai „ant popieriaus“ ir „į rankas“ tapo aiškūs: tai ir yra ta suma, kurią sumoka ir darbdavys ir darbuotojas. Atsiverskite, pavyzdžiui, šią skaičiuoklę: https://www.auditum.lt/index.php/atlyginimu-skaiciuokle/atlyginimo-skaiciuokle-2019.html  ir pasitikrinkite, kokius mokesčius reikėtų sumokėti, jei samdytumėte darbuotoją savo įmonei.

Buvęs pigiausias legalaus darbo variantas – auklių verslo liudijimai grasinami naikinti, tačiau likusi individuali veikla juos visiškai atstoja ir papildo funkcionalumu: papildomais draudimais (ligos, motinystės išmokos), galimybe draustis pilnam pensijos draudimui, o ne pusės bazinės pensijos draudimui, galimybe sustabdyti veiklą ir t.t.  Auklė yra prilyginta mažai verslininkei ir jai siūloma būtent ši socialinių garantijų forma.

Darbo nestabilumas. Dažniausiai auklės samdomos porai metų – kol vaikas pradės lankyti darželį. Tikėtina, kad naujas darbas neprasidės tą pat dieną, kai baigsis ankstesnis, – o tai reiškia buvimą be pajamų, pvz., du mėnesius kas porą metų.

Kodėl už valandą – daugiau?

mediniai žaislai

Daivos Sirvydienės nuotr. www.fotodina.lt

Kai aptariamas visą dieną dirbančios auklės atlyginimas, dažnai nėra didelio skirtumo, ar bus skaičiuojama valandomis, ar už visą mėnesį, nes sąžiningi darbdaviai stengiasi nenurėžti auklės algos, jei patys grįžta anksčiau ar pasiima laisvadienį (juk ne dėl jos kaltės), ir pridėti – jei užtrunka.

Jei auklė dirba ne visą dieną, dažniausiai valandos įkainis padidėja. Kodėl?

Ji sugaišta laiko (dažnai ir išleidžia talonėliams) kelionei pas jus, turi planuoti laiką – pasiruošimas toks pats, ar iškeliauji visai dienai, ar keturioms valandoms. Dėl to siūlome ir „keturių valandų“ taisyklę – auklė kviečiama ne mažiau kaip keturioms valandoms iškart arba mokama kaip už keturias valandas. Atskirai tariamasi ir dėl darbo naktį, jei grįžti auklei tenka po 21 val., reikėtų auklei apmokėti ir taksi arba parvežti namo.

Jei vaikai du ar daugiau

Už dviejų vaikų priežiūrą, suprantama, mokama daugiau. Tačiau nepasiduokite spaudimui dėl dvigubo atlyginimo – nejau keturis vaikus prižiūrinčiai auklei mokėtumėte keturis kartus daugiau? Dažniausiai du vaikus prižiūrinti moteris gauna 1,3–1,5 karto daugiau, t.y., jei už vieną vaiką mokėtumėte 100 piniginių vienetų, už du – 130–150. Suprantama, yra ir individualių dalykų: jei antrasis vaikas – naujagimis, jei jam reikia specialios priežiūros, gali tekti mokėti kur kas daugiau.

Ar skiriasi kainos miestuose?

Vilniuje ir Kaune kainos šiuo metu skiriasi apie 50 Eur per mėnesį.

Auklių atlyginimų svyravimas priklauso nuo rinkos, reikalavimų auklei ir pačios auklės savybių – jos patirties, išsilavinimo, intelekto, psichologinių savybių. Dažnai atlyginimai toje pačioje vietovėje (tarkime, Vilniaus mieste) skiriasi gana daug – iki 500 Eur per mėnesį. Šiuo metu Vilniuje dažniausiai sutariamas 600–900 Eur atlyginimas per mėnesį.

Kas kainuoja daugiausiai ir kas – mažiausiai?

tandeminis žindymas

Daivos Sirvydienės nuotr. www.fotodina.lt

Mažiausiai apmokamos auklės gali pasižymėti viena ar keliomis šiomis savybėmis: prastai kalba/nekalba lietuviškai, yra menkesnio nei vidutinio intelekto, turi mažai patirties.

Didžiausio atlyginimo prašo patyrusios, išsilavinusios auklės, atlyginimą didina užsienio kalbų mokėjimo reikalavimai, vairuotojo pažymėjimas, ypač – automobilis, arba jei auklė prižiūri naujagimį.

Jei gyvenate užmiestyje, planuokite mokėti bent šimtu eurų daugiau nei mokama mieste, taip kompensuodami auklei už nepatogumus ir gaištamą laiką.

Jei kviečiate auklę dirbti užsienyje, darbo valandos irgi svarbu. Auklei reikės ir pailsėti, ir turėti laisvo laiko tik sau.

Į užsienį vežantis auklę dažniausiai sutariamas atlyginimas yra nuo pusantro maksimalaus lietuviško atlygio iki vidutinio vietinės auklės atlyginimo.

Auklių kainos ir privatūs darželiai

Leidžiant vaiką į darželį, reikėtų skaičiuoti ir auklės kainą tam laikotarpiui, kai jis sirgs. Ar darželis ims mokestį, kai vaikas jo nelankys? Pirmus metus šaltuoju sezonu gali tekti mokėti nekukliai – darželio mėnesio mokestis ir vežiojimas į darželį, papildomos darželio rinkliavos plius pusė mėnesio auklės atlyginimo.

Dažniau sergantiems darželinukams rekomenduojame „darželinuko auklę“, gaunančią bazinį atlyginimą – t.y., kai auklei mokama ne mažiau nei vidutinis mėnesio poreikis (dažniausiai sutariamas apie 1,5–3 savaičių atlygis). Jis skaičiuojamas taip: Vilniuje – apie 4–5 Eur /val. ir daugiau, Kaune – nuo 4 Eur /val. Jei vaikas tą mėnesį nesirgtų, auklė galėtų padirbėti vakare ar savaitgalį, kartais sutariama dėl namų tvarkymo, o jei vaikas sirgtų ilgiau, auklei būtų mokama papildomai.

Jei išleidžiami į darželį keli šeimos vaikai, dažniausiai suteikiama nedidelė nuolaida, todėl vertėtų paskaičiuoti, kas daugiau apsimoka, – auklė ar darželis.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


keturi + 7 =

Kitos temos: