Gimęs kūdikis prie krūties dedamas nuo 6 iki 12 kartų per 24 valandas. Aktyvaus augimo laikotarpiu kūdikis kasdien valgo daugiau. Tačiau kartais nutinka taip, kad mažylis staiga praranda apetitą. Tai signalizuoja apie kažkokią problemą, į kurią mama turi reaguoti kuo greičiau. Kūdikis blogai valgo, ką daryti ir kodėl taip atsitinka?
Naujagimio prasto apetito priežastys
Gali būti keletas priežasčių, kodėl kūdikis blogai valgo:
- krūtų problemos;
- problemos su pienu (nepakanka pieno arba jis stipriai teka arba pasikeitė pieno skonis);
- skauda pilvuką;
- kalasi dantys arba atsirado infekcija (stomatitas, pienligė);
- vaikas serga ar yra sudirgęs;
- mažavalgystė.
Motinos užduotis – nustatyti priežastį ir ją pašalinti. Sunkiais atvejais reikia kreiptis į gydytoją.
Krūtų problemos
Silpnas čiulpimo refleksas vaikui atsiranda po sudėtingo natūralaus gimdymo, kai tenka panaudoti žnyples, ar po cezario pjūvio. Arba jei kūdikis gimė neišnešiotas, tada pastebimi neurologiniai simptomai. Norėdami padėti savo kūdikiui, išmokykite jį „rasti spenelį“. Norėdami tai padaryti, paimkite krūtinę nykščiu ir smiliumi. Lengvai palieskite spenelį prie kūdikio burnos kampo. Jei jis nereaguoja, tada pati švelniai įkiškite spenelį į burną. Palaipsniui vaikas išmoks pats rasti krūtį ir pradės aktyviai žįsti.
Netinkamas priglaudimas prie krūties
Tai dažna problema, ypač tarp jaunų mamų. Pirmiausia pasirinkite patogią maitinimo pozą. Krūties ir spenelių forma yra individuali, todėl svarbu išsirinkti tokią, kuri tiktų abiems. Dažniausiai tai yra:
- Ant šono. Dažniausia maitinimo padėtis.
- Sėdint. Vaikas yra ant rankų arba ant pagalvės.
- Poza „Futbolininkas“. Mama sėdi, bet kūdikio galva prie krūtinės iš šono.
- Ant pilvo. Mama guli ant nugaros, kūdikis ant pilvo. Ši padėtis (pilvas ant pilvo) tinka esant pilvo diegliams.
Svarbu! Krūtis neturėtų spausti vaiko nosies. Jei jam sunku kvėpuoti, jis negalės tinkamai žįsti. Maitinimo padėtis turėtų būti periodiškai keičiama. Taip visos pieno liaukų skiltys ištuštėja, o nesusidaro užsilaikymų.
Įdubęs spenelis
Beveik plokšti, įdubę speneliai neleidžia kūdikiui žįsti ir normaliai valgyti. Problemą galima išspręsti maitinimo įklotų pagalba. Arba galite ištraukti pieną ir primaitinti kūdikį.
Atkreipkite dėmesį, kad visiškas mamos krūties pasirengimas maitinti susiformuoja pirmaisiais kūdikio gyvenimo mėnesiais. Sunkiausias momentas yra pirmosios čiulpimo minutės. Palaipsniui pieno latakai platėja, pienas vis lengviau bėga iš krūties.
Jei gimdymo namuose vaikas įpratęs maitinti iš buteliuko, tada jam sunku pradėti žįsti krūtį. Nenusiminkite, parodykite kantrybę ir užsispyrimą, nes motinos pienas kūdikiui yra naudingiausias. Dažniau dėkite kūdikį prie krūties ir jis greitai prisitaiko.
Pieno problemos
Jei kūdikis nepavalgo pakankamai, nes trūksta pieno, tada būtina sutvarkyti laktaciją. Mama turėtų gerti daugiau šiltų skysčių, laktogeninių mišinių. Rekomenduojama miegoti su kūdikiu, kad būtų užtikrintas kontaktas „oda su oda“.
Jei vis dėlto pieno nepakanka, galima pradėti maitinti papildomu pieno mišiniu. Papildomam maitinimui geriau rinktis kokybišką pieno mišinį iš ožkos pieno, kuris bus kuo panašesnis į motinos pieną. Šiuo atveju puikiai tiks naujagimiams skirtas mišinys su ožkos pienu Kabrita.
Tačiau prieš maitinimą duokite kūdikiui vieną krūtį, tada kitą. Ir jei matote, kad jis vis dar nėra sotus, tada maitinkite mišiniu.
Kai pieno daug, tada jis stipria srovele pataiko į vaiko burnytę, jis springsta ir nenori valgyti. Norėdami susilpninti srovelės intensyvumą, prieš maitinimą turite šiek tiek ištraukti pieną. Jei mama valgė aštriai, sūriai ar rūgščiai, gėrė alkoholį, tada pienas įgauna būdingą poskonį, nemalonų kūdikiui. Jei pasikeitė įprastas pieno skonis, turite atidžiai stebėti savo mitybą.
Skauda pilvuką
Kūdikis noriai ima krūtį ir žįsta. Bet po dviejų ar trijų minučių atitrūksta nuo krūtinės ir rėkia, išsiriečia. Šis simptomas rodo kūdikio dieglius. Su priepuoliu susidoroti padės šilto vystyklų uždėjimas ant pilvuko, dujų išleidimo vamzdeliai (pavyzdžiui, Windi firmos vamzdeliai su saugiu įvesties ribotuvu) ar vaistai, bet tik vartojant juos taip, kaip nurodė gydytojas!
Dantų problemos
Jei dantys kalasi, kūdikis blogai valgo, čiulpdamas jaučia dantenų skausmą. Norėdami jį sumažinti, prieš maitinimą turite sutepti dantenas kūdikių dantų geliu (pavyzdžiui, Dentinale natural).
Infekcija burnoje
Sergant pienlige ar stomatitu burnoje atsiranda mažų balkšvų dėmelių. Laikui bėgant jos didėja. Gleivinė yra sudirgusi, ryškiai raudonos spalvos. Vaikas blogai valgo, nes jam skauda. Norint sumažinti stomatito apraiškas, po maitinimo kūdikio burną ir motinos krūtį būtina gydyti sodos tirpalu.
Kaip paruošti: į 200 ml virinto kambario temperatūros vandens pridėkite arbatinį šaukštelį kepimo sodos. Maišykite, kol visiškai ištirps. Tada į tirpalą panardinkite marlės tamponą ir suvilgykite kūdikio burnos vidų. Taip pat suvilgykite krūties spenelius. Jei temperatūra pakyla, nedelsdami kreipkitės į pediatrą.
Vaikas susirgo
Kūdikis aiškiai alkanas, bet greitai atstumia krūtį, verkdamas. Patikrinkite, kaip jūsų kūdikis kvėpuoja pro nosį. Laisvai arba sunkiai, šniokščia. Jei nosis užkimšta, vaikui sunku žįsti krūtį. Norėdami išvalyti nosį, naudokite specialų aspiratorių (puikus pasirinkimas yra NoseFrida aspiratorius), jis parduodamas bet kurioje vaistinėje.
Skauda ausis
Jei kūdikiui skauda ausis, tada čiulpiant ir ryjant skausmas tampa intensyvesnis. Norint patikrinti, ar ausis neskauda, ar tai kažkas kita, maitinimo metu reikia lengvai paspausti ausytę. Jei kūdikiui skauda ausį, jis nuo paspaudimo išsilenks ir garsiai rėks. Tokiu atveju geriau ištraukti pieną ir maitinti kūdikį šaukšteliu, po truputį. Dėl ausų gydymo kreipkitės į gydytoją. Negalima savarankiškai gydytis!
Blogos nuotaikos vaikas
Mama pabudusi prie jo nepriėjo, jis apsipylė ašaromis. Todėl gali ignoruoti krūtį ir garsiai, piktai verkti. Nepanikuokite. Būtina nuraminti kūdikį čiulptuku ar šiek tiek sūpuojant. Kai tik nustojo verkti, galite duoti krūtį. Jei jis atsisako, duokite čiulptuką ir paguldykite penkioms minutėms. Dažniausiai po to kūdikis visiškai nurimsta ir noriai valgo.
Mažavalgis
Kartais kūdikis nevalgo gerai, nes nuo pat gimimo nemėgsta daug valgyti. Jam trūksta pieno, svoris taip pat lėtai auga. Jei raidos nukrypimų nėra, jis ramus ir judrus, vadinasi, tai yra fiziologinė jūsų kūdikio savybė. Šiuo atveju nerimauti neverta.
Ką daryti, jei naujagimis prastai valgo pieno mišinį
Galimos šios priežastys:
Mišinys netinkamai parinktas
Jei vaikas anksčiau žįsdavo krūtį ir dėl kokių nors priežasčių buvo pervestas į dirbtinį maitinimą, tada jis gali nevalgyti, nes jam tiesiog neskanu. Tokiu atveju mišinį reikia keisti į geresnį ir maistingesnį, pavyzdžiui, ožkos pieno mišiniai yra malonaus kreminio skonio, todėl vaikai juos mėgsta.
Buteliukas ar žindukas netinka
Kai kuriems kūdikiams patinka anatominės formos silikoniniai žindukai. Kitiems lengviau čiulpti tradicinius guminius. Atkreipkite dėmesį į žinduko skylės, per kurią teka mišinys, skersmenį. Jei jis didelis, tada mišinys smarkiai liejasi, kūdikis užspringsta.
Greitai pasisotina
Kūdikis gali greitai žįsti ir tada išspjauti krūtį ar buteliuką. Tačiau jis nerėkia ir neverkia, nes jau pavargo. Stenkitės maitinti pagal režimą, nurodytą mišinio instrukcijose. Kokybiški pieno mišiniai yra kaloringesni ir maistingesni nei motinos pienas, kurio riebumas priklauso nuo daugelio faktorių. Todėl mišinys virškinamas ilgiau, vaikas gali valgyti rečiau nei žindomas.
Serga
Ligos laikotarpiu kūdikis prastai valgo. Neverskite jo maitintis. Jo kūnui reikia laiko visiškai atsigauti.
Pagal normą naujagimis kas 3-4 valandas turi suvalgyti ne mažiau kaip 90 ml pieno mišinio, tada mišinio kiekis didėja su amžiumi. Jei, nepaisant visų priemonių, kūdikis blogai valgo, atsisako mišinio, nepriauga svorio, turite susisiekti su pediatru, kad išspręstumėte problemą.
Kada kreiptis į gydytoją, jei kūdikis nevalgo
Kūdikio atsisakymą valgyti gali išprovokuoti ne tik bloga nuotaika ar neskanus pienas, bet ir patologinės priežastys. Kada sunerimti ir kreiptis į savo pediatrą:
- liežuvio ar burnos ertmės ligos;
- žarnyno disbakteriozė arba žarnyno infekcija, dažni pilvo diegliai;
- dažnas verksmas ir galimi galvos skausmai;
- ausies uždegimas;
- sloga, kiutos respiratorinės infekcijos.
Dažnai tokiomis sąlygomis, be atsisakymo valgyti, pasireiškia šie požymiai: vaikas verkia, jei paliečiate ausį ar pilvuką, išmatos yra aštraus kvapo ir žalios, vaikas atpilinėja, yra aukšta temperatūra. Esant šiems simptomams turite paskambinti pediatrui ir gydyti vaiką.
US