Etaloninis gimimo svoris pasaulyje vis didėja. Nuo ko priklauso, kiek svers jūsų naujagimis?

mažas svoris

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Vidutinis naujagimių svoris po truputį didėja.

Daugiau nei prieš 30 metų daugelyje Europos šalių vidutinis naujagimių svoris buvo 3-3,5 kg, dabar siekia 3,5 kg, o labiausiai išsivysčiusiose šalyse – net 3,5-3,7 kg. Tad tema apie per mažo svorio naujagimius lyg ir neaktuali. Deja, tai netiesa.

Pastebima, kad ir hipotrofiškų naujagimių nemažėja.

Sveikos mamytės,

Papasakosiu savo nėštumo ir gimdymo istoriją, kuri galėtų padiktuoti temą žurnalui apie per mažo svorio naujagimius. Nesipainiokite jų su neišnešiotukas, apie kuriuos daug rašoma, hipotrofiški vaikeliai gimsta laiku, bet sveria nepakankamai.

Kai su vyru nusprendėme susilaukti pirmagimio, iškart pastojau. Jaučiausi kaip ant sparnų. Tuo metu dirbau kavinėje barmene ir mokiausi Klaipėdos universitete trečiame kurse. Dėstytojai, sužinoję apie mano nėštumą, tuoj pat nusprendė, kad turiu išeiti akademinių atostogų. Aš buvau atkakli, įrodžiau visiems, kad labai norint viskas įmanoma.

Visą nėštumą lankiausi Palangos poliklinikoje, kaip ir priklauso, man buvo atliktas tyrimas ultragarsu. Sužinojau, kad viskas gerai, vaikas vystosi puikiai, mano svoris auga gerai (priaugau net 17 kg). Kadangi gydytoja buvo jau brandaus amžiaus, įkalbinėjo daugiau nebeatlikti tyrimų ultragarsu, tikino, kad jie kenkia, aš jos ir paklausiau. Niekada net neįtariau, kad kažkas negerai – visą nėštumą jaučiausi puikiai, svoris augo, vaisius buvo labai judrus, visi tyrimai buvo geri.

Labai ilgai dvejojau – gimdyti susitarus su gydytoja ar važiuoti į ligoninę prasidėjus gimdymui. Pasitarusi su tėvais ir vyru nusprendžiau tartis su konkrečia gydytoja dėl gimdymo. Atvažiavau į apžiūrą, ir gydytoja namo jau nebepaleido, pasiūlė gimdyti.

Priėmimo skyriuje sėdėjusi pagyvenusi moteris net nesugebėjo tinkamai užpildyti dokumentų, parašė, kad niekur nedirbu ir esu namų šeimininkė.

Šiaip ne taip atsidūriau gimdykloje, kur man atliko gimdos kaklelio masažą ir prakirpo vandenmaišį. Visas linksmumas prasidėjo, kai pagimdžiau.

Paguldė dukrytę ant svarstyklių, ogi 2 360 g ir 46 cm. Labai mažas svoris! Skubiai buvo iškviesta vaikų gydytoja iš intensyviosios terapijos skyriaus.

Pirmi jos žodžiai, pažvelgus į mano vaiką, buvo tokie: „Jūs turbūt rūkėte, vaikui trūksta kilogramo, tokio mažo svorio vaikai be priežasties negimsta!“

Po tokių žodžių puoliau į paniką, dukrą išsinešė į reanimacijos skyrių, vyrui liepė važiuoti namo. Mane perkėlė į pogimdyminį skyrių, gulėjau ten vienui viena ir galvojau – kas mano vaikui? Šiaip ne taip sulaukiau ryto, tada atvažiavo vyras. Nuėjome abu į reanimaciją. Pamatę dukrytę pradėjome verkti. Ji gulėjo su kateteriu galvoje, visa oda nusilupusi, maitinama per zondą…

Tuojau pat norėjau pasikalbėti su gydytoja, kas yra mano dukrai. Deja, gydytojos nebuvo, liepė ateiti rytoj po vizitacijos. Ėmiau dar labiau verkti. Sesutė bandė nuraminti: „Jūsų naujagimė tiesiog hipotrofiška“. Sušukau – kąąąąąąąąąąąąąąą? Iš kur man tada reikėjo žinoti, ką tai reiškia.

Mane su dukrele paguldė į neišnešiotų naujagimių skyrių. Sesutė ją atnešusi pasakė: „Jūsų dukra yra padrebanti, tad kai rengsite, neleiskit jai įsidrebėti“. Vėl nustėrau – ką tai reškia „padrebanti“? Pasirodo, mūsų dukrytei sutrikusi kraujotaka, ir ji per daug įtempia rankų raumenukus, tiksliau – aukštas rankyčių raumenų tonusas.

Namo mus išleido po 2 savaičių, dukrytė tada svėrė 2 600 g, diagnozė – hipotrofiškas naujagimis, reikia stebėti. Kas mėnesį vežiojau dukrytę pas neurologus, ortopedus, pasamdžiau masažistę, nes man vis skambėjo ausyse gydytojos ištarti žodžiai: „Be priežasties vaikai tokio mažo svorio negimsta“. Apsiraminau tik tada, kai neurologė pasiūlė man pačiai kreiptis į gydytoją.

Dabar Elijai 2 metai, ji ne tik kad niekada neatsiliko nuo savo bendraamžių, bet kai kuriuos net ir pralenkė. Elijos atmintis nepaprastai gera, ji kalba net dviem kalbomis, yra labai aktyvi ir drąsi. Taip ir nesužinojome, kodėl Elija gimė tokio mažo svorio. Kai dukrytė gimė, gydytojai klausinėjo ir apie mūsų su vyru gimimo svorius, tikino, kad tėvai nedideli, todėl ir vaikai gali būti genetiškai nedidelio svorio. Vyras gimė 3 500 g, aš – 2 800 g.

Po poros metų pagimdžiau sūnų Artūrą, kuris svėrė 3 150 g.

GYDYTOJO KOMENTARAS

Linda Sirsinaitiene

Ginekologė Linda Širšinaitienė

Komentuoja akušerė ginekologė Linda Širšinaitienė

Koks naujagimio svoris jau yra per mažas?

Mažo gimimo svorio naujagimis – tai statistinė diagnozė, kai naujagimio svoris yra žemiau 10 procentilės vertės, remiantis standartinėmis ūgio ir svorio lentelėmis. Apskaičiuota, kad Lietuvoje gimsta apie 4 proc. tokių naujagimių. Apie 50-70 proc. iš jų tiesiog mažo gimimo svorio naujagimiai, bet visiškai sveiki.

Išnešiotos 40 savaičių mergaitės svoris turėtų būti ne mažesnis nei 3 000 g o ūgis – ne mažesnis nei 50 cm. Išnešioto 40 savaičių berniuko svoris turėtų būti ne mažesnis nei 3110 g, o ūgis – ne mažesnis nei 50 cm. Lentelės pateikiamos specializuotoje literatūroje, skirtoje gydytojams. Internete galima rasti informacijos, įvedus raktažodžius „vaisiaus hipotrofija“ arba „sulėtėjęs vaisiaus augimas“.

Kodėl vaisius lėčiau auga gimdoje?

Vaisiaus augimo lėtėjimą gali sukelti trijų grupių veiksniai: vaisiaus, placentos ir motinos.

Veiksniai, susiję su vaisiumi:

chromosomų anomalijos-sklaidos ydos,

infekcija,

teratogenų poveikis (teratogenas – tai bet koks aplinkos veiksnys (cheminis, fizikinis ar biologinis), galintis lemti embriono ar vaisiaus vystymosi sutrikimus).

Veiksniai, susiję su placenta:

placentos infarktas,

placentos hemangioma,

lėtinis choriono gaurelių uždegimas,

daugiavaisis nėštumas,

virkštelės patologija.

Veiksniai, susiję su motina:

preeklampsija,

lėtinė hipertenzija,

jungiamojo audinio ligos,

cukrinis diabetas su ryškiais kraujagyslių pokyčiais,

antifosfolipidinis sindromas,

„mėlynosios“ širdies ydos,

hemoglobinopatijos,

gimdos anomalijos,

kraujavimas nėštumo metu,

rūkymas, alkoholinių gėrimų ir narkotikų vartojimas,

badavimas,

Sulėtėjęs simetrinio pobūdžio vaisiaus augimas būna dėl veiksnių, susijusių su vaisiumi, tada proporcingai atsilieka visi matmenys, pagal kuriuos nustatomas vaisiaus svoris. Dėl motinos veiksnių vaisiaus augimas paprastai sulėtėja vėliau, po 24 nėštumo savaitės, ir būna nesimetrinio pobūdžio. Pagrindinė priežastis – placentos funkcijos nepakankamumas. Pavyzdžiui, rūkančių motinų, ypač trečiuoju nėštumo trimestru, išnešioti naujagimiai būna 450 g mažesni nei nerūkančių. Gyvenamosios vietos aukštis virš jūros lygio irgi gali lemti blogesnę gimdos kraujotaką.

Ar ultragarsu galima nustatyti, kad vaisiui hipotrofija?

Ultragarsu galima diagnozuoti vaisiaus augimo sutrikimą, kai visi reikalingi matmenys kartu yra žemiau 10 procentilės ribos pagal nėštumo dydį.

Vertinimui naudojamos specialios lentelės. Paprastai ultragarso įrangoje yra įdiegtas automatinis vaisiaus svorio skaičiavimas. Yra ir kitų papildomų požymių, kurie leidžia įtarti, kad vaisiaus augimas sutriko. Tiksliausia diagnostika – dar kartą atlikti vaisiaus matavimą ultragarsu (po 2, geriau – po 3 savaičių).

Jei moteriai neatlieka tyrimo ultragarsu, ar kitais būdais matuojamas vaisius apžiūros metu?

Galima vertinti ir kitais būdais. Jeigu gimdos dugno aukštis skiriasi nuo numanomo daugiau nei 3 cm, galima įtarti, kad sulėtėjo vaisiaus augimas.

Svarbu atsižvelgti į lėtesnio vaisiaus augimo veiksnius, pvz., mažas pačios motinos gimimo svoris gali lemti paveldimą nedidelį šeiminį naujagimio svorį.

ultragarsas

Vitos Jurevičienės nuotr. www.fotovita.lt

Kas daroma, jei nėštumo nustatoma metu, kad vaisius per lėtai auga?

Įtarus sulėtėjusį vaisiaus augimą, reikia įvertinti, ar nėra vaisiaus sklaidos defektų, genetinės patologijos požymių. Realaus veiksmingo gydymo nėra! „Priklauso“ rekomenduoti papildus su suderintu baltymų ir kalorijų kiekiu. Svarbu gydyti motinos komplikacijas, pavyzdžiui, koreguoti kraujospūdį vaistais. Kartais skiriama antikoaguliantų, siekiant pagerinti placentos kraujotaką. Patariama mesti rūkyti, vengti sunkaus darbo, daugiau gulėti. Labai svarbu numatyti tinkamą gimdymo laiką.

Ar priaugtas nėščiosios svoris turi ką nors bendra su vaisiaus svoriu?

Jeigu moteris priaugo daugiau svorio, negu rekomenduojama, tai dar nereiškia, kad naujagimis bus normalaus, o ne mažo gimimo svorio. Jeigu moteris badavo ar dėl kokių kitų priežasčių priaugo per mažai svorio, tai gali lemti mažą naujagimio gimimo svorį, bet ne visada.

Kaip prižiūrėti hipotrofišką naujagimį? Kokie atliekami tyrimai, kokių patologijų ieškoma?

Jeigu nėštumo metu buvo diagnozuotas vaisiaus augimo atsilikimas, tai tokio gimdymo metu būtinai turi dalyvauti gydytojas neonatologas ir iškart apžiūrėti ką tik gimusį naujagimį, įvertinti jo būklę. Gydytojas diagnozuoja, ar nėra sklaidos trūkumų, stebimas gliukozės kiekis kraujyje, naujagimis tiriamas dėl galimos infekcijos (atliekamas bendras kraujo tyrimas, C-rektyvus baltymas ir kt.), histologiškai tiriama placenta.

Sprendžiama, ar naujagimis gali likti su motina, ar jam reikia papildomos priežiūros naujagimių skyriuje (inkubatorius, lašinės ir kt.) Kelias dienas stebimas naujagimio svorio kitimas. Labai svarbu išsiaiškinti priežastis, dėl kurių galėjo sutrikti vaisiaus augimas.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

2 komentarai kategorijoje “Etaloninis gimimo svoris pasaulyje vis didėja. Nuo ko priklauso, kiek svers jūsų naujagimis?”

  1. Giedrė
    2015/04/16 at 13:35 #

    Sveiki. Pas mane panaši situacija. Gimė berniukas 37 sav 2300g. Echoskopiją darė ir trečiam trimeste jau matėsi kad vaikiukas mažesnis, klinikose nustatė jok sutrikus gimdos kraujotaka. Pagimdžius buvo priežiūra kruopštesnė, palaikė 5 dienas. Tačiau po to jokių papildomų tyrimų nedaryta, priežasties kodėl taip įvyko nežinau. Nerimauju ir ateityje dėl galimo nėštumo komplikacijų. Norėtųsi sužinoti priežastį kodėl taip įvyko. Nebadavau, nerūkiau, negėriau, nevartojau narkotikų, dirbau iki 35 sav. Berniukui jau 2 metukai, jis smulkutis, jautresnis nei aplinkiniai, dar mažai kalba. Baisu jog toji diagnozuota hipotrofija nenulemtų kokių ligų ar pan.

  2. Virginija
    2017/12/17 at 14:02 #

    Bet jokios informacijos kokios pasekmės, ko tikėtis ateityje! Kaip auga tokie vaikučiai, kaip jų raida, ūgis, protiniai gebėjimai, ar didesnė mažakraujysčiš tikimybė. Straipsnis beveik neneaudingas… ar vaikučiui blogai tai apskritai?? Gimdžiua dvynukys, 37 sav 2.3 ir 2.6 kg. Išnešioti, sveiki, guvūs. Jokių ten reanimacijų, panikų ar pan. Vaikai nuo gimimo buvo kartu, tiesiog daryta daugiau tyrimų. O man įdomu ar būdami jau 3 metų amžiaus yra smulkesni už bendraamžius dėl to kad tokie gimė, ar tik šiaip. Ar man tikėtis prastesnių rezultatų mokykloje ar nuo to nepriklauso. Pilve jiek abiems neužteko nei vietos nei maisto, ar tai turi kokių pasekmių ar ne. Norėtųs naudingesnių straipsnių nei tik fakto kad tokie vaikai gimsta ir neišsiaiškino kodėl 🙂

Palikite atsiliepimą


1 + penki =

Kitos temos: