
Mamos Ievos laiškas:
Savo mergaitę maitinau pati. Atrodo, pienuko užteko ir svoris augo, bet nuo trečio mėnesio prasidėjo problemos dėl tuštinimosi. Mergaitė pradėjo tuštintis tik kartą per savaitę ar kartą per 10 dienų. Nors visi šaltiniai rašo, kad mamos pienu maitinamas vaikas gali nesituštinti net 10 dienų, bet man vis tiek būdavo neramu, kol ji neišsituštindavo. Gydytoja nematė nieko blogo, nes svoris po truputi augo. Buvo skirtos gerosios bakterijos, kurios šiek tiek paspartindavo tą „reikalą“, bet ir toliau tai vykdavo tik kartą per savaitę.
Reikalai pagerėjo tik pradėjus primaitinti nuo 6 mėn. Tada ir tuštinimasis pasidarė pastovus, dažnesnis. Per tą laiką mes net privačiai vedėme vaiką pas gydytoją, kuris pasakė man tokią mintį, kuri ir neduoda ramybės. Anot jo, net ir maitinant mamos pienu nėra gerai, kai tiek dienų kūdikis nesituština, arba nesituština, nes neturi iš ko.
Ar gali būti, kad viską kūdikio organizmas taip ir pasisavina, jog net nėra iš ko tuštintis? O gal dukrai nuolatos trūkdavo maisto, nes tik pradėjus primaitinti tuštinimasis pasidarė reguliarus.
Dabar mano mergytė jau didelė. Metai ir trys mėnesiai. Jokių problemų neturi, bet vis tiek širdyje nerimas, ar viską gerai dariau, kai ji buvo mažutė.
Konsultuoja docentas Algimantas Vingras
Ką galvoti tėvams, jei kūdikis tuštinasi kas 10 dienų? Kuo paaiškinti tokį retą tuštinimąsi?
Pagrindinis kūdikio sveikatos rodiklis yra jo svorio ir ūgio augimas, atitinkantis normos ribas. Kai svoris ir ūgis auga taip, kaip dabar yra suprantama norma, manoma, kad kūdikiui maisto pakanka, jis jį pasisavina. Toks mažylis nėra gydomas, nepriklausomai nuo to, ar kam nors iš suaugusiųjų patinka ar nepatinka jo tuštinimosi dažnis.
Ar retas tuštinimasis rodo, kad kūdikis pasisavina visą suvalgytą mamos pieną? O gal tai ženklas, kad maisto trūksta? Kaip suprasti, ar tai normalu, ar ne?
Motinos pienas kūdikiui yra tas jam nepakeičiamas maistas, kurį jis geriausiai pasisavina – lieka mažai medžiagų, kurias kūdikis pašalina tuštindamasis. Trūksta ar ne motinos pieno, rodo kūdikio svorio augimas. Jei kūdikis (teisingai žindomas) ištuštinęs iki galo abi krūtis, po žindymo praėjus 1,5-2 val. vėl prašo valgyti, pradeda atrodyti nesveikai, nustoja augti jo svoris – tai ženklai, kad trūksta motinos pieno. Pagal tuštinimosi dažnį apie pieno trūkumą nesprendžiama.
Juolab kad neretai pasitaiko mamų, norinčių, kad kūdikis tuštintųsi kaip užprogramuotas elektroninis prietaisas – praėjus atitinkamam laikui įsijungia ir pradeda rodyti norimą programą…
Ne tik liūdna, bet ir graudu, kai mamos užmiršta, kad ir jos pačios ne kiekvieną dieną tuo pačiu metu ir tiek pat kartų tuštinasi ir padaro vienodą kiekį vienodos konsistencijos išmatų. Taip pat neretai pasitaiko mamų, kurios neduoda krūties ištuštinti iki galo, bando išlaikyti kūdikį ribotą laiką prie krūties, tai motyvuodamos įvairiais mitais, pvz., „ištampys spenelį, jį nugrauš“, „įpras miegoti prie krūties“ ir pan.
Žodžiu, padėčiai „pateisinti“ minčių nestinga. Užmirštama, kad teisingai pridėtas prie krūties mažylis spenelio nenugraužia, o pasirinkta mamos padėtis jai leidžia išvengti nuovargio, ir kad iš užmigusio, nustojusio žįsti mažylio burnos spenelis yra išimamas. Ar krūtis ištuštinta iki galo, nuovoki mama sugeba jausti, nes krūtis palengvėja, sumažėja tempimas, pienas neišsiskiria negausiais lašiukais. Pradėjus žįsti išsiskiria skystesnis pienas, o vėliau tirštesnis, t.y. sotusis, daugiau energijos teikiantis pienas. Jei mama neleis ištuštinti krūties iki galo, kūdikiui truks sočiojo pieno, ir tai gali būti viena iš priežasčių, kad mažasis vėl greitai paprašys valgyti ir neturės kuo tuštintis. Antra krūtis to paties žindymo metu duodama tik tuomet, kai greitai, t.y. po 1,5-2 val. kūdikis vėl prašo valgyti.
Kūdikio svoris yra pagrindinis jo augimo rodiklis. Įtarus, kad kūdikis nepriauga svorio, jis sveriamas nuogas kartą per savaitę prieš žindymą. Jei per savaitę svorio nepriaugo, pasikonsultuojama su kūdikio gydytoju. Kiekvieną gyvenimo mėnesį kūdikis priauga skirtingą kiekį svorio. Gydytojas, įvertinęs, kaip didėja kūdikio svoris ir ūgis, pasako, ar jis normaliai auga.

Kodėl kai kurie žindomi kūdikiai tuštinasi taip retai, o kai kurie – net kelis kartus per dieną? Negi tokios plačios „normos“ ribos?
Pasituštinimas yra tuomet, kai išmatų kiekis gausus, o ne tik suteptas vystyklas. Motinos piene yra medžiagų, kurios neleidžia viduriams užkietėti.
Motinos pienas yra labai gerai pasisavinamas, geriau už bet kokį kitą maistą, todėl lieka tiek mažai medžiagų, kurios turi būti pašalinamos. Dėl abiejų pastarųjų priežasčių sveikų žindomų kūdikių tuštinimosi dažnis varijuoja nuo kelių kartų per parą iki kelių kartų per savaitę. Kai žindomo kūdikio svoris auga, jis linksmas, geros nuotaikos, nėra svarbu jo tuštinimosi dažnis.
Ar kūdikių tuštinimasis priklauso nuo mamos valgomo maisto? Jei mama valgytų vidurius laisvinantį maistą, gal ir kūdikis tuštintųsi dažniau?
Kai mama ką nors suvalgo, po 2-4 val. dalis jos organizmo suvirškintų, pasisavintų medžiagų aptinkama jos piene. Maiste esančios augalinės skaidulos (narveliena) į motinos pieną nepereina. Jeigu žindančioji valgys tiktai vidurius laisvinantį maistą, sutriks jos pačios mityba ir sveikata, suprastės jos pieno kokybė. Žindančioji turi valgyti tiek, kad nejaustų alkio, ir kuo įvairesnį maistą, ir gerti tiek, kad nejaustų troškulio. Chalvos, saldžių uogienių, karvės pieno įtaka motinos pieno gausumui yra mitai. Jeigu žindančioji pastebėjo, kad po kokio nors jos suvalgyto maisto, pvz., kopūstų, svogūnų, ridikų, ridikėlių, saldžių obuolių, kriaušių, vynuogių ar medaus, po žindymo mažajam atsirado vidurių pūtimas – to produkto mamai dera sumažinti arba iš viso atsisakyti. Vidurių pūtimas nėra jų užkietėjimas.
Kaip suprasti, ar kūdikio viduriai normalūs?
Kai kūdikis pasituština nesunkai, prieš tuštinimąsi nebūna neramumo, dejavimo, o išmatos yra tirštos, geltonos, rūgštaus kvapo su trupučiu gleivių (kartais žalių), manoma, kad tokios mažylio išmatos yra normalios. Tokios išmatos ore greitai pažaliuoja. Kiekvieno kūdikio, vaiko tuštinimosi dažnis yra individualus ir nelyginamas su kitu tos pačios šeimos vaiku, o juolab su giminaičių ar draugės ir kaimynės mažyliais…
Kaip kūdikiui išspręsti vidurių užkietėjimo problemą (juk jis valgo tik mamos pieną)?
Pirmiausia reikia nustatyti, ar tai vidurių užkietėjimas. Kai motinos pieno užtenka, kūdikis yra teisingai žindomas – jam vidurių užkietėjimo nebūna. Susirgus kai kuriomis ligomis gali atsirasti vidurių užkietėjimas. Jas nustatyti padeda kūdikio gydytojas.
Kodėl viduriai užkietėja, kai kūdikis pradeda valgyti mišinį?

Giedrės Putnikaitės nuotr. www.fotobalionelis.lt
Valgant mišinius viduriai gali užkietėti, nes mišiniuose nėra medžiagų, neleidžiančių viduriams užkietėti – tų medžiagų, kurių yra motinos piene.
Žinoma, nebūtinai visiems kūdikiams, valgantiems mišinius, viduriai užkietėja. Pradėjus maitinti kūdikį pieno mišiniu, keičiasi jo žarnyno mikroflora. Tai irgi gali būti viena iš mažylių vidurių užkietėjimo priežasčių.
Dabar dalis pieno mišinių yra gaminama su prebiotikais (maistinėmis medžiagomis, gerosioms bakterijoms), viskas daroma, kad viduriai neužkietėtų.
Kaip suprasti, kad kūdikis jau viduriuoja?
Įtariama, kad viduriuoja, kai konkretaus mažylio tuštinimosi ritmas padažnėja 2-3 kartus, nei jam įprasta, ir išmatos būna gausios, aiškiai skystesnės, nei jam įprastos. Kartoju, vystyklų sutepimas, nėra įvardijamas kaip tuštinimasis.
Kiekvienas organizmas yra nepakartojama individualybė, kuri gyvena įvairių aplinkos veiksnių veikiamoje erdvėje.
Kiekvienas organizmas, priklausomai maisto patekimo ir vidinių savybių (jo suvirškinimo ir įsiurbimo), veikia taip, kaip jam atitinkamu momentu yra geriausia. Todėl vienas ir tas pats mažylis gali tuštintis įvairiai dažnai, pvz., kartą per savaitę arba kartą per dieną, arba kas antrą dieną – ir tai yra norma, jei mažylis yra sveikas, auga ir nėra jokių ligų simptomų.
Kūdikio tuštinimasis kartą per savaitę arba kartą per dieną nėra jo sveikatos matas ir rodiklis.
Vienam yra gerai pasituštinti kartą per savaitę, kitam – kartą per dieną.
Ką manote apie mamų pagalbą kūdikiams, kai šie tuštinasi, pvz., muiliuko kaišiojimą į išangę?
Kūdikis gimsta mokėdamas žįsti. Kitus darbus, pvz., tuštintis, valgyti iš šaukštelio, gerti iš puoduko, kramtyti ir t.t. jis išmoksta. Ir tai jam reikia leisti daryti. Jei mama ar kiti namiškiai, vos mažyliui nepasituštinus pagal suaugusiųjų nustatytą programą, pradės (o mažylis turi savo programą) kaišioti į išangę termometrą, muilą ir pan., jam bus atimta galimybė daryti tai, ko jis turi išmokti. Tik tuomet, kai gydytojas nustatė, jog kūdikiui reikalinga pagalba, jis gali skirti žvakučių tuštinimuisi palengvinti ir nurodyti, kada ir kaip jas vartoti. Svarbiausia nustatyti, ar yra vidurių užkietėjimas, o jei yra, tai surasti jo priežastį ir ją šalinti. Išangė nėra ta vieta, kur mama savo nuožiūra gali kaišioti bet ką. Juk kūdikis nesugeba pasipriešinti…
Rodydamas pastangas pasituštinti kūdikis gali pradėti raivytis, tapti neramus, „purpsėti“, daryti įvairius judesius kojomis.
Jei manote, kad kūdikiui pučia pilvą, šilta ranka jį pamasažuokite pagal laikrodžio rodyklę (bamba – „laikrodžio“ centras).
Kartais norui pasituštinti sukelti prie išangės užtenka prisiliesti vaikišku kremu suteptu pirštu, jo, suprantama, nekišant į išangę. Kūdikis, kai kas nors į jo išangę yra kaišiojama, prie šito veiksmo pripranta, o atpratinti labai sunku. Todėl kiekviena mama turi atrasti jėgų nepasiduoti emocijoms, neskubėti ir visą kaišiojimo į išangę energiją pašvęsti priežasties ieškojimui. Kai staiga kūdikiui išpūtė pilvuką, neišeina dujos, jis nesituština, būtina skubiai kreiptis į gydytoją. Viena iš nustojimo tuštintis priežasčių – skausmo tuštinantis pojūtis. Tai atsitinka tada, kai tuštinantis kietomis išmatomis įplyšta išangė. Kūdikiai ir maži vaikai nemalonius jutimus sunkiai užmiršta. Tai įtarus būtina nedelsiant pasitarti su gydytoju ir mažojo išmatas taip suskystinti, kad jis nejaustų nemalonių jutimų.
„Mamos žurnalas“
Mano vaikui taip pat buvo didelės bėdos su viduriais. Ilgą laiką kankinosi dėl užkietėjusių viduriukų… Ko tik mums neteko iškęsti… Galiausiai kaimynė pasiūlė probiotikus pabandyti iš neolife ir tikrai pavartojus šių gerųjų bakterijų, po kurio laiko pradėjo tvarkytis virškinimas ir viduriukai po truputį tapo normalūs. Žinoma prie viso to reikia duoti vaikui kuo daugiau ląstelienos- vaisių ir daržovių.
Visiškai pritariu Rimantei bakterijos iš NeoLife yra puiki pagalbinė priemonė. Mūsų visa šeima vartoja maisto papildus iš šios kompanijos. Taip pat ir buityje valau viską tik su šios kompanijos priemonėmis. Man tai atradimas.
Ar normalu kad vaikas 1men 3sav nesitustina jau 3dienas maitinu pati ar reikia sunerimti?