Ar ne per anksti pradėjo vaikščioti? Kodėl dar nevaikšto? Kaip geriau – basam ar su batais? Į jūsų klausimus atsako kūdikių raidos specialistė Rimutė Grigelionienė.
Ką daryti, kai vaikelis pradeda vaikščioti per anksti? Sūnui tik 6 mėnesiai, bet jis stojasi ir įsikibęs eina. Kai tyrė klubus ultragarsu, gydytoja sakė, kad dar nėra kaulinio audinio. Gydytoja patarė neleisti stotis, bet vos tik nusisuku, jis stojasi ir bando eiti.
Vargu ar galima uždrausti judėti tokio amžiaus vaikučiui, net jei jis ką nors daro per anksti. Bet galima pabandyti jo judėjimą nukreipti kiek kita linkme nei stojimasis, pvz., užuot laikius lovytėje ar manieže, kur vaikutis įsikibęs į atramą stojasi, geriau sudaryti sąlygas jam vartytis ar ropinėti ant didelio plokščio paviršiaus, geriausia patiesus ant grindų čiužinį. Taip mėgstantis judėti vaikutis turės daugiau erdvės judėjimui ir nebus pavojaus nukristi.
Dukrytė vaikšto nuo 9,5 mėnesio nelaikoma, bet labai išsiskėtusi. Darė klubų tyrimą ultragarsu, sąnariai neišnirę. Ar ilgainiui kojytės susiglaus pačios?
Greičiausiai taip ir bus, tobulėjant mergaitės vaikščiojimo įgūdžiams.
Vos pradėję vaikščioti vaikučiai dažnai eina išskėstomis kojomis, nes taip jiems lengviau išlaikyti pusiausvyrą.
1,6 m dukrelei nustatė rachito požymių, kreivos kojytės. Kaip koreguojamas šis rachito sukeltas defektas? Ar vaikas jį išauga? Ar reikalingi įtvarai, o gal net operacija?
Turėtumėte pasitarti su mergytės gydytoja dėl rachito gydymo: tinkamos vitamino D formos ir dozės, kalcio ir fosforo papildų, tinkamos mitybos užtikrinimo. Gali būti, kad mergytei teks atlikti daugiau tyrimų, kad būtų nustatyta, kokia rachito forma ji serga. Deformuotoms kojytėms reikėtų masažų ir mankštos. Svarbu dėvėti tinkamą avalynę – paaukštintu auliuku, tvirtu (bet lanksčiu) paduku, su supinatoriumi padui viduje. Įtvarų ar operacijų paprastai neprireikia, nebent retų, sunkiai gydymui pasiduodančių rachito formų atvejais.
Ar gali tik pradėjęs vaikščioti vaikas avėti kroksais?
Kroksai tikrai nėra tinkama avalynė ką tik vaikščioti pradedančiam vaikui. Jie per minkšti, kad tinkamai prilaikytų vaiko pėdutę. Be to, kroksai gali lengvai nusmukti nuo kojos, o tai net ir pavojinga: dar ir taip sunkiai pusiausvyrą nulaikantis vaikas dažniau kris ir gali susižeisti.
Pastebiu, kad nuo pirmųjų žingsnelių sūnus pėdas stato šleivai, ypač vieną kojytę suka į vidų. Esu girdėjusi liaudiškų patarimų tokiam vaikui sukeisti kairįjį ir dešinįjį batą vietomis. Ar reikia kokių specialių ortopedijos priemonių?
Pirmiausia reikėtų pasitarti su ortopedu, ar nėra kokių vaikučio pėdos kaulo deformacijų. Jei nėra, tiesiog reikia įsigyti tinkamą avalynę – tvirtesnės medžiagos (geriausia – odos), su aukštesniu auliuku, tvirtu (bet lanksčiu) paduku ir būtinai su supinatoriumi padui viduje. Gali padėti mankšta ir masažai pėdoms. Kartais tokiems vaikučiams tenka dėvėti net specialiai jų kojoms pritaikytus įtvarus. Sukeisti batukus vietomis nerekomenduojama jau vien dėl didesnio nuospaudų pavojaus.
Vienoje vaikiškų prekių parduotuvėje pastebėjau batukų liniją, kuri skirta ortopedijos problemų turintiems vaikams. Net ir vasariniai bateliai gana kietoki, labai tvirtai užfiksuota čiurna. Ar tokie batai tinka normaliam, sveikam vaikui?
Tikrai tinka visa avalynė, kur pėda tvirčiau prilaikoma, ypač jei tai pirmieji vaiko batukai. Tokia avalynė padeda formuotis kulnui ir pėdos skliautui bei geriau išlaikyti pusiausvyrą.
Mūsų sūnui 1 metai ir 8 mėnesiai. Domėjausi, ar kambaryje vaikštant vaikui reikia batukų ar šlepečių, ar sveikiau lakstyti su šiltomis kojinėmis. Radau prieštaringų nuomonių. Vienas gydytojas teigia, kad šlepetės būtinos, o kitas (stažavęsis užsienyje) sako, kad po namus vaikštant be batų, stiprėja pėdos raumenys. Kur tiesa?
Vienos tiesos ir nėra. Pasirinkimas priklauso nuo vaikučio pėdos anatomijos, jo fizinio aktyvumo, temperamento, pagaliau – grindų dangos. Jei vaiko raumenų tonusas normalus, sąnariai tvirti, jis mėgsta daug judėti, šokinėti, o grindų danga neslidi, tai jis gali lakstyti ir vien tik su kojinaitėmis ar visai minkštomis šlepetėmis, bet jei vis dėlto vaiko pėdos anatomija nėra nepriekaištinga, vaikutis juda nerangiai, netvirtai, atsargiai, grindų danga slidi, tai geriau jam bus ir kambaryje avėti gerai pėdą prilaikančias neslidžias basutes ar batukus. Šiuo atveju netiks ir minkštos (o ypač įspiriamos) šlepetės.
Parduotuvėje nupirkau brangius batukus iš labai minkštutės natūralios odos. Minkštas ne tik batukų viršus, bet ir padas. Batukus galima lankstyti kaip guminius. Ar tokie minkšti batai nekenkia vaiko kojai?
Tikiuosi, kad šie batukai, nežiūrint jų minkštumo, vis dėlto tinkamai prilaiko sveiko vaiko pėdą. Jie gali netikti vaikučiui, kurio raumenų tonusas yra žemesnis ar sąnarių raiščiai silpnesni. Jei taip yra, reikėtų pasitarti su specialistais.
Kaip pagreitinti vaiko mokymąsi vaikščioti? Dukrytei 1 metai ir 2 mėnesiai, bet iki šiol ji nevaikšto.
Kiekvienas vaikas turi savo raidos tempą, todėl gali būti normalu 14 mėnesių savarankiškai dar nevaikščioti, jei mergytė laiku pradėjo vartytis, sėstis, sėdėti, vikriai ropoja ir stojasi bei stovi į ką nors įsikibusi (ar net savarankiškai) bei aktyviai tiria aplinką. Šiuo atveju jos vaikščiojimo kaip nors skubinti nereikia. Jei minėtos judesių sekos nebuvo ar visi šie judėjimo įgūdžiai vėlavo, vaikučiui gali prireikti specialios stimuliacijos (pvz., mankštos, jutimų stimuliacijos, specialios vaikštynės ir pan.). Apie tai vertėtų pasitarti su vaiko gydytoja ar raidos specialistais.
„Mamos žurnalas“