Dauguma tėvų supranta, kad ikimokyklinis ugdymas yra svarbus vaiko raidai, nes šiuo amžiaus tarpsniu dedami pagrindai vėlesniam mokymuisi, todėl reikia skatinti įgimtą vaiko smalsumą bei norą tyrinėti, pažinti ir atrasti santykį su kitais žmonėmis. Ypač su suaugusiais, nes į juos vaikas žiūri kaip į superherojus – iš pradžių į mamą su tėčiu, vėliau – vyresnį brolį ar seserį, o atėjęs į darželį – į mokytoją.
Tėvams, besiruošiantiems išleisti savo vaiką į darželį, kyla daugybė klausimų. Kokio amžiaus vaikui geriausia pradėti lankyti darželį? Kaip vaiką šiam pokyčiui paruošti? Kiek laiko truks adaptacija ir dar daug kitų klausimų, į kuriuos straipsnyje atsakys edukologė, „Vaikystės sodo“ įkūrėja dr. Austėja Landsbergienė.
Kada geriausia vaiką leisti į darželį?
„Darželiui pirmiausia turi būti pasiruošę tėvai, nes, jeigu jie patys bijo šio žingsnio, nerimą jaus ir vaikas, kitaip tariant, kuo labiau jaudinasi tėvai, tuo sunkiau darželyje adaptuosis ir vaikas. Maži, dar nekalbantys ir neskaitantys vaikai yra labai jautrūs neverbalinei kalbai – jeigu mamos kūno kalba skleidžia nerimą, jos žodžiai „viskas bus gerai“ vaiko neįtikins. Todėl tėvai turi išmokti vaiką toms kelioms valandoms paleisti ir pasitikėti darželyje dirbančiais specialistais.
Amžiaus ribos, nuo kada vaikui rekomenduojama eiti į darželį, nėra – kada šeimai atrodo, jog jis pasiruošęs ir jau metas, tada laikas ir yra geriausias. Tačiau, jeigu vienas iš tėvų neina į darbą ir nori vaiką auginti namie, – viskas gerai, jokiu būdu negalima pasiduoti visuomenės spaudimui elgtis taip, kaip daro kiti. Svarbu patiems žinoti, ko norite, ir pasirinkus jaustis užtikrintai“, – pataria dr. A. Landsbergienė.
Kaip pasirinkti darželį?
Nusprendus vaiką leisti į darželį, tačiau nežinant, kurį iš jų gausos pasirinkti, geriausias būdas – apsilankyti tame, kuris atrodo tinkamiausias, ir pasikalbėti su darželio mokytojais ar vadovais. Pateikus dominančius klausimus, paaiškės, ar darželis vaikui tinkamas, juk tai lemia ne darželio reitingai, bet jo ir šeimos filosofijos, vertybių bei požiūrio atitikimas.
„Visada rekomenduoju susitikti su būsima mokytoja vieniems, be vaiko, ir jai kuo daugiau apie vaiką papasakoti. Kadangi mokytoja kuriam laikui taps jūsų šeimos partnere ir dalį dienos ugdys jūsų vaiką, nuo jos negalima slėpti nieko – pvz., kad vaikas šlapinasi į lovą, kad susierzinęs krinta ant grindų, kad dar pratinate jį prie puoduko ir pan., nes to neatskleisdami, trukdote tinkamai pasirūpinti jūsų vaiku. Bendradarbiaukite, kalbėkitės su mokytojais – padėkite jiems padėti jūsų vaikui kuo greičiau adaptuotis ir gerai jaustis darželyje“, – sako „Vaikystės sodo“ įkūrėja.
Patarimai, kaip padėti vaikui pasiruošti darželiui
Kaip teigia švietimo ekspertė, vieno universalaus būdo, kaip vaiką paruošti atsiskyrimui nuo tėvų, – nėra, nes tai didelis pokytis jo gyvenime, tačiau sušvelninti šį perėjimą galima. Svarbiausia – sumažinti nežinomųjų skaičių, kad vaikas jaustųsi ramiau. Labai padeda, kai vaikas į darželį atvedamas iš anksto, kad susipažintų su erdve, kartu su tėvais apžiūrėtų būsimą spintelę, klasę, tualetą bei kitas patalpas, ir pirmą dieną darželyje ši vieta jam būtų jau matyta.
„Kitas svarbus aspektas – psichologinis vaiko parengimas. Vienerių metų vaiko paruošti psichologiškai neįmanoma, tačiau trimetį – galima. Nežadėkite vaikui, kad darželyje bus smagu, kad ten jis iškart susiras draugų ir galės žaisti visą dieną. Jis išsiskirs su mama ar tėčiu, dėl to, bent iš pradžių, jam bus sunku, be to, darželyje reikia laikytis taisyklių, kurios gali skirtis nuo namie galiojančių. Geriausia kalbėti faktais, nupasakoti būsimą rutiną: pvz., čia išmoksi naujų dalykų ir dėl to tau bus įdomu, tau skaitys knygelę, tam tikru metu jūs eisite į lauką, taip pat bus laikas, kai su draugais žaisite įvairius žaidimus, ir pan.
Svarbu nesuteikti nepagrįstų lūkesčių, kad darželis – žaidimų kambarys, kuriame galima visą laiką dūkti. Ikimokyklinio amžiaus vaikams labai svarbu, kad ugdymas vyktų žaidžiant, o žaidimas keltų smalsumą, domėjimąsi, ugdytų kritinį mąstymą bei puoselėtų kūrybiškumą, tad laikas mūsų darželyje yra skirstomas į mokytojo koordinuojamą žaidimą ir laisvą žaidimą, kurio metu vaikas savarankiškai inicijuoja veiklas“, – apie ikimokyklinuko ugdymo niuansus pasakoja edukologė dr. A. Landsbergienė.
Dar vienas svarbus dalykas, kurio edukologė pataria nepamiršti jautrių vaikų tėvams, – pažadų laikymasis. Pvz., jeigu buvo pažadėta ateiti tam tikru laiku jo pasiimti, tuo laiku ir reikėtų pasirodyti. Jeigu tuo metu, kai vaikas turi pradėti lankyti darželį, turėtų gimti kitas vaikas, jeigu tik leidžia galimybės, į darželį ikimokyklinuką derėtų išleisti iki brolio ar sesers gimimo, kad vyresnėliui neatrodytų, jog į darželį jį išvedė, nes namie atsirado naujas vaikas.
Vaikas atsisveikinant verkia – ką daryti?
Koks turėtų būti atvykimo į darželį ritualas, kad vaikas nesusigraudintų ir atsisveikinimas neužsitęstų? Geriausia vadovautis trikampio taisykle – bučkis į vieną žandą, bučkis į kitą ir, taip atsisveikinus, vaiką perduoti mokytojai.
„Pirmas atsisveikinimas – svarbus, todėl jį reikia padaryti kuo trumpesnį ir duoti toną būsimiems atsisveikinimams. Jeigu kyla noras kažką pasakyti mokytojai, geriau jai parašyti žinutę, kad atsisveikinimas neprailgtų ir vaikas nesusigraudintų, nes, kuo ilgiau mama ar tėtis neišeina, tuo daugiau laiko vaikas turi galvoti apie būsimą išsiskyrimą. Žinoma, jeigu vaikas „paleidžia dūdas“, atliepkite tai, sakykite, kad ir jums liūdna, bet dabar turite eiti į darbą, tačiau pasimatysite vakare ir drauge smagiai praleisite laiką. Jeigu jau nutinka taip, kad graudinatės, susikaupkite palinkėkite vaikui geros dienos ir ašaras braukite ramiai atsisėdę į automobilį“, – patirtimi dalijasi „Vaikystės sodo“ įkūrėja.
Mitas ar tiesa, kad adaptacijos periodo gali ir nebūti?
„Mokslininkai tyrė streso hormono kiekį vaikų kraujyje, ir paaiškėjo, kad įprastai jo yra 6–8 savaites – tiek trunka adaptacijos periodas, kurį praeina visi be išimties, tik vieni lengviau, kiti sunkiau. Tačiau tai, kad vaikas verkia jums jį paliekant darželyje, dar nereiškia, kad jam vis dar tęsiasi adaptacija, gal jam tiesiog sunkus išsiskyrimas. Jeigu adaptacija tęsiasi ilgiau nei 8 savaites, būtina kažką keisti: gal lydėti į darželį turėtų kitas iš tėvų, gal padėtų kasdien į darželį atsinešamas mylimas vaiko žaisliukas, gal derėtų pakeisti buvimo darželyje trukmę ir pan.
Ir pabaigoje noriu tėvams patarti – darželį rinkitės atsakingai, pasvėrę visus „už“ ir „prieš“, nes tinkamai pasirinkus, jis padės stiprius ugdymo ir bendravimo pagrindus. Kai jau apsisprendėte, pasitikėkite darželyje dirbančiais savo srities profesionalais bei visa sistema ir stebėkite, kaip jūsų vaikas auga laimingas ir išmoksta vis daugiau“, – sako dr. A. Landsbergienė.
Susiję straipsniai