Nėščiųjų panacėja – magnis

ciakiene11

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Ne veltui nėštumo metu gydytojai pataria moterims vartoti maisto papildų. Nėščios moters organizme vyksta nemenkas sujudimas – keičiasi hormonai, medžiagų apykaita, kai kurių medžiagų prireikia gerokai daugiau, nei paprastai (juk ne juokas iš savo vidinių išteklių išauginti 3 kg žmogų!) Vienas iš pačių svarbiausių mikroelementų nėštumo metu yra magnis.

KODĖL NĖŠČIOSIOMS REIKIA MAGNIO

Magnis – vienas svarbiausių mineralų, reikalingų nervų sistemos veiklai. Šis mineralas organizme atlieka ir kitas funkcijas – padeda pasisavinti baltymus, organines medžiagas, saugo organizmą nuo infekcijų, svarbus kraujo krešėjimui, hormonų sintezei. Todėl trūkstant magnio paprastai sumažėja darbingumas, kankina nuovargis, nusilpsta atmintis, padidėja nervingumas, gali sutrikti širdies veikla, padidėti kraujospūdis, sutrikti virškinamosios sistemos veikla, raumenų darbas ir pan.

Magnio reikia visiems ir visą gyvenimą, tačiau kai kuriais gyvenimo etapais – paauglystėje, po ligos ar nėštumo metu – jo prireikia daugiau. Nėščios mo­ters or­ga­niz­mui rei­kia ge­ro­kai daugiau magnio, nes jo iš­si­sky­ri­mas su šla­pi­mu nėš­tu­mo me­tu pa­di­dė­ja 25 proc. (tai su­si­ję su vai­siaus au­gi­mu ir pa­spar­tė­ju­sia nėščio­sios me­džia­gų apy­kai­ta). Aku­še­ri­jos prak­ti­ko­je mag­nis var­to­ja­mas jau 85 me­tus. Jis yra tarsi nėščiųjų panacėja – ma­ži­na pa­ti­ni­mus, krau­jo­spūdį, ge­ri­na šir­dies veik­lą, sau­go nuo trau­ku­lių. Mokslinių tyrimų duomenimis, net 49 proc. nėščių mo­te­rų, var­to­ju­sių po 300 mg mag­nio per die­ną, iš­ny­ko blauz­dų trau­ku­liai, mig­re­nos, šir­dies veik­los su­tri­ki­mo simp­to­mai, tiek pat su­ma­žė­jo prieš­lai­kinio gim­dy­mo ri­zi­ka. Visos būsimosios mamos žino, kad magnis – pirmasis pagalbininkas, kai gresia persileidimas.

Magnis padeda, kai:

Apsitraukinėja gimda. Dauguma nėščiųjų žino jausmą, kai gimda sukietėja, įsitempia. Tai vadinamieji gimdos apsitraukimai, kurie kartais gali būti gresiančio persileidimo ar priešlaikinio gimdymo pranašai. Jei gimda sukietėja 1-2 kartus per dieną – normalu, bet jei tai kartojasi labai ryškiai, skausmingai, dažnai (per valandą gimda sukietėja 4 ir daugiau kartų), reikia skubėti pas gydytoją. Ginekologas gali tiksliau įvertinti, nes gimdos apsitraukinėjimus ir jų stiprumą parodo specialus daviklis.

Kojas traukia mėšlungis. Daugelis moterų, ypač nėštumo metu ir po gimdymo, patiria nemalonų jausmą, kai mėšlungis surakina kojų blauzdas. Mėšlungis – tai nevalingas raumenų susitraukimas, lydimas stipraus skausmo, kuris atlėgsta po minutės kitos. Mėšlungis dažniausiai traukia blauzdų, šlaunų ir pėdų raumenis. Paprastai šaltuoju metų laiku mėšlungis kamuoja dažniau, nes kojų kraujagyslės nuo šalto oro refleksiškai spazmuoja. Mėšlungis dažniau būna naktį, nes žmogui miegant raumenys nejuda (o ypač statiškai miega nėščiosios).

Kojas mėšlungis traukia dėl tos pačios priežasties – organizmui trūksta mineralinių medžiagų: kalcio, natrio, kalio ir ypač magnio. Be to, nėščioms moterims blogėja venų kraujotaka. Kojų raumenys su krauju gauna mažiau deguonies. Dar viena kojų mėšlungio priežastis – hormonų pokyčiai nėščios moters organizme. Dėl magnio stygiaus gali būti ir „mažasis mėšlungis“, kai trūkčioja akių vokai.

Kai nėščiai moteriai trūksta magnio:

Moteris gali pagim­dyti prieš lai­ką, daž­nes­ni per­si­lei­di­mai.

Naujagimis gali gimti neišnešiotas.

Naujagimis gali gimti per mažo svorio.

Moterį gali kamuoti nėščių­jų hi­per­ten­zi­ja, raumenų mėšlungis, gal­vos skausmas, mir­gu­lia­vi­mas ar­ba dve­ji­ni­masis aky­se, akių ap­te­mi­mas, ne­ma­lo­nūs po­jū­čiai duo­bu­tė­je, py­ki­ni­mas.

Ga­li su­lė­tė­ti vai­siaus bren­di­mas.

KĄ MES ŽINOME APIE MAGNĮ?

Sveiko suaugusio žmogaus organizmui per parą reikia gauti apie 400 mg magnio. Deja,  statistiniai tyrimai rodo, jog beveik 80 proc. žmonių negauna reikiamo šio mineralo kiekio. Juolab kad sergant tam tikromis ligomis, vartojant specifinius vaistus, taip pat nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims magnio poreikis gali išaugti net iki 750 mg per parą.

Magnio gausu daugelyje kasdien valgomų produktų – bananuose, žaliose lapinėse daržovėse, riešutuose, žuvyje. Tačiau gydytojai tvirtina, kad magnio, gaunamo su maistu, nepakanka šiuolaikiniam žmogui, kuris įtemptai dirba, patiria nuolatinę įtampą ir stresą. Juolab kad daug magnio netenkama ruošiant maistą.

Magnio dažnai pritrūksta aktyviai sportuojančių, daug ir įtemptai dirbančių žmonių organizmui, jo stygių dažnai patiria besilaukiančios ir žindančios moterys, bei žmonės, vartojantys tam tikrus vaistus (pvz., diuretikus), sergantys kai kuriomis virškinamosios sistemos ligomis ar organizmui netekus daug skysčių (vemiant, viduriuojant).

Magnio stokos sukeliamus požymius galima suskirstyti į keturias grupes:

Nervų sistemos funkcijų sutrikimai – padidėjęs jautrumas, greitas nuovargis, bloga nuotaika, nerimas, slogutis, miego sutrikimai, atminties susilpnėjimas, dėmesio stoka ir pan.

Vidaus organų funkcijų sutrikimai – virškinimo surikimai, pykinimas, vėmimas, virškinimo trakto spazmai, gimdos spazmai ir kiti.

Širdies bei kraujagyslių sistemos funkcijų sutrikimai – širdies ritmo sutrikimas (aritmija, tachikardija), krūtinės angina, arterinio kraujospūdžio padidėjimas ir kiti.

Skeleto – raumenų sistemos veiklos sutrikimai – skeleto raumenų virpulys (tremoras), tirpimas, mėšlungis.

KAIP IŠSIRINKTI TINKAMUS PAPILDUS

Norint išvengti magnio stokos, patartina ne tik valgyti magnio turintį maistą, bet ir vartoti specialius magnio papildus. Tačiau dalis žmonių, vartojančių magnio preparatus, nepajunta laukiamo efekto. Kodėl? Į ką atkreipti dėmesį perkant magnio papildus?

Koks magnio junginys. Magnio pasisavinimas mūsų organizme priklauso nuo to, koks cheminis magnio junginys vartojamas. Vieni jų pasisavinami geriau, kiti – blogiau. Geriausiai pasisavinama magnio druska – magnio laktatas. Iš magnio laktato žarnyne pasisavinama beveik 60 proc. elementinio magnio. Tuo tarpu iš magnio oksido pasisavinami vos 2 proc. šio mineralo. Todėl renkantis magnio preparatą būtina įsitikinti, jog jo sudėtyje – būtent magnio laktatas.

Ar yra specialus apvalkalėlis. Maginis pasisavinamas ne skrandyje, o plonajame žarnyne. Mokslininkai ilgą ieškojo būdų, ką daryti, kad magnio papildai „nepranyktų“ skrandyje, o sėkmingai nukeliautų būtent į tą vietą, kur yra pasisavinami. Dėl to buvo sukurti skrandžio sultyse netirpūs apvalkalai.

Ar yra „lydintis“ vitaminas B6. Magnio pasisavinimą skatina vitaminas B6, todėl reikia rinktis tuos magnio papildus, kurie yra su šiuo vitaminu.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Vienas atsiliepimas kategorijoje “Nėščiųjų panacėja – magnis”

  1. Egle
    2018/05/09 at 16:40 #

    SUPER STRAIPSNIS. gaila anksciau nepaskaiciau , buvo vizitas echoskopijai dakare pamate gimdos susitraukinejimus pasake gerti magni, geriau kazkur iki 34 savaites 36 savaite dare cp gime anksciau menesiu , gerkit magni butinai..

Palikite atsiliepimą


vienas + 9 =

Kitos temos: