Ne visos nėščiosios išgražėja…

triptika

Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

Paprastai sakoma, kad pradėjusios lauktis moterys išgražėja. Visi „nuopelnai“ skiriami palaimingai būsenai, tačiau daugiau darbo čia nudirba paprasčiausi hormonų pokyčiai. Dėl hormonų sublizga akys, veido oda išsilygina ir tampa panaši į kūdikio, skruostus papuošia švelnus raudonis, o lūpos tampa putnesnės. Hormonai gali iškrėsti ir šunybių. Štai dėl ko daugybė nėščių moterų negali patikėti ant veido vėl pamačiusios paauglystės spuogus.

Kiekvienai nėščiajai – skirtingas veidas

Kol nepastojai, niekada nežinosi, kokią staigmeną tavo veidui rengia nėštumas. Vienų oda labai išgražėja, kitų – išsausėja ir nušerpetoja, trečių – paburksta ir tampa riebi, ketvirtų – kenčia nuo spuogų.

Oda pradeda keistis nuo pirmosios nėštumo dienos. Didžiausi pakitimai prasideda maždaug nuo 12 savaitės, kai placenta pati ima gaminti hormonus. Moters organizme susidaro savotiškas hormonų perteklius, todėl sakoma, kad nėštumo pradžioje moters plaukai, nagai ir oda tiesiog žvilga. Tam daugiausiai įtakos turi „grožio“ hormonai estrogenai, kurie gražina odą. Buvusi sausa oda tampa riebesnė, kartais nebereikia nei dieninio, nei naktinio kremo. Kai oda riebėja, gali pradėti varginti spuogai. Pastebėta, kad spuogais skundžiasi tos nėščios moterys, kurias berdavo prieš menstruacijas.

Nėštumo kaukė ir patamsėję apgamai

Antrąjį nėštumo trimestrą (maždaug 5 mėnesį) moters veide gali išryškėti balintos kavos spalvos pigmentinių dėmių, liaudyje vadinamų „nėštumo kauke“. Medicinos terminais kalbant, tai yra chloazma, kurią lemia tie patys estrogenas (šie veikia melaniną, suteikiantį odai rudą atspalvį). Dėl to kartais nėščiosioms gerokai patamsėja apgamai ir strazdanos. Chloazma – laikinas reiškinys, po nėštumo ji išnyksta. Vis dėlto, jei ant veido odos atsiranda pigmentas, patariama tiek vasarą, tiek žiemą tepti ją kremu su apsauginiais UV filtrais, nes veikiant saulei melanino gaminasi dar daugiau.

Kaip prižiūrėti nėštumo spuogus

Ši problema moteris kamuoja antruoju ir trečiuoju nėštumo trimestru – nuo 26 iki 34 savaitės. Kaip ir paauglystėje, spuogai nėštumo metu „renkasi“ tas pačias vietas – kaktą, nosį, smakrą ir skruostus. Kartais, kaip ir paaugliams, atsiranda spuogų ant nugaros ir krūtinės.

Spuogai, lotyniškai vadinami acne (nuo žodžio „viršūnė“) – tai odos uždegiminiai mazgeliai. Dėl padidėjusios odos sekrecijos užsikemša riebalinių liaukų žiotys ir susidaro raginiai kamščiai (kamedonai). Jie gali užsiteršti bakterijomis ir pradėti pūliuoti. Pagrindinė šių spuogų priežastis – lytinių hormonų pakitimai brendimo, mėnesinių ir nėštumo metu.

Nėščiosioms, kurias kamuoja spuogai, patariama prisiminti paauglystę ir imtis tų pačių priemonių:

Nespaudykite ir nekrapštinėkite spuogų, nes pūliai iš spuogų išplinta į sveikas odos vietas ir sukelia naujus uždegimus.

Atsiradusių spuogelių visai nereikėtų liesti. Tada jie išgyja per trumpesnį laiką ir nelieka randelių. Spaudant ir krapštant, toje vietoje gali likti dėmelių ar randų visam gyvenimui.

Dukart per dieną nuvalykite odą dezinfekuojamuoju losjonu arba nusiplaukite. Per dažnas plovimas su muilu ar prausikliu ardo odos hidrolipidinę plėvelę, kuri reikalinga apsauginei funkcijai. O nėštumo metu išorinis odos sluoksnis ir taip suplonėja, tampa labiau pažeidžiamas. Netiesa, kad spuogelių atsiranda dėl nešvaros, nes spuogų formavimąsi lemia organizme vykstantys procesai.

Odą tepkite antiseptiniais sausinamaisiais kremais ar geliais.

Naudokite vaistažolių kompresus. Kai kurios vaistažolės, pavyzdžiui, ramunėlės, turi antiuždegiminių savybių. Jei oda dirgli, tokie kompresai naudingi. Rimtesnėms odos problemoms gydyti vaistažolių arbatos per mažai intensyvios.

Nenaudokite jokių antibiotikų turinčių tepalų nepasitarę su gydytoju.

Nusipirkite odos priežiūros priemonių, skirtų paaugliams.

Atsisakykite riebaus naktinio maitinamojo kremo.

Jei spuogų daug, būtinai konsultuokitės su dermatologu.

Išbertos odos pasistenkite nevarginti papildomu krūvių – kremine ir biria pudra, skaistalais.

Konsultavo gydytoja dermatologė Eglė Drukteinienė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


du + 8 =

Kitos temos: