Šįkart skaitytojoms norime pasiūlyti keletą idėjų, kaip sudominti mažuosius namų gyventojus matematika ir tarsi savaime, žaidžiant mokyti skaičiuoti, o kartu ir gerai leisti vakarus.
Manau, jog žaisdami, liesdami, bandydami vaikai išmoksta begalę naujų dalykų, todėl ir matematikos mokytis gali būti labai smagu. Juk net eidami į parduotuvę galime skaičiuoti pakelės medžius ar skirtingų spalvų automobilius, o parduotuvėje suskaičiuoti, kiek nusipirkome obuolių ar riestainių, kiek pinigų sumokėsime už prekes, namie kepant sausainius – matuoti, kiek tiksliai miltų ar cukraus mums reikės (ir palyginti, ko daugiau – miltų ar cukraus), taip pat suskaičiuoti kiaušinius, daryti įvairių formų sausainius, o vėliau skaičiuoti, kiek minučių jie keps, sausainiams iškepus – nuspręsti, kiek suvalgysime dabar, o kiek po vakarienės ir panašiai.
Manau, labai svarbu ir tai, kad vaikai patys bet kada galėtų pasiekti įvairias, jų amžiui tinkamas mokomąsias priemones, tad, jei siūlau išbandyti matematikos stalelį/kampelį namuose.
Mums reikės:
- Kaštonų
- Akmenėlių
- Pagaliukų
- Sagų
- Medinių ir kitokių (pavyzdžiui, Lego) kaladėlių
- Kankorėžių
- Įvairių formų kriauklyčių
- Lipdymo tešlos
- Domino detalių
- Skaičiukų (tinka skaičiukai-magnetukai)
- Lapo popieriaus ir rašymo bei piešimo priemonių
- Įvairiausių kitų objektų, kuriuos galima skaičiuoti, matuoti, lyginti – matavimo juostelė, tušti indeliai (gali būti vienkartiniai puodeliai ar, jei nebijote, kad suduš, indeliai nuo vaikiškų košelių), šiaudelių, didesnių veriamų karoliukų (jei tinkami vaiko amžiui), žirnių, pupų ir t.t.
Kaladėles, sagas galima skaičiuoti ir rūšiuoti pagal spalvas, jeigu vaikas dar nemoka ar tiesiog nemėgsta rašyti skaičių, lipdymo tešloje spausti skaičiukų formas (pavyzdžiui, kiek suskaičiavome kankorėžių), žirnius ir pupas pilti į indelius, matuoti, kurių daugiau, šiaudelius (sukarpius skirtingo ilgio) ir pagaliukus lyginti, kuris ilgesnis, akmenėlius, kriauklytes rūšiuoti pagal dydį, lyginti jų formas, karoliukus verti ant įvairaus ilgio virvelių ir daryti visus kitus smagius matematinius veiksmus.
Mūsų matematinis stalelis (pavaizduotas nuotraukose) nedidukas, tad ir visi objektai netelpa, bet juk galima juos keisti, kad nenusibostų, arba namuose padaryti keletą matematikos kampelių, kad vaikas bet kada galėtų juos pasiekti.
Ilgi vakarai neprailgs, o mokymasis taps smagiu žaidimu!
Mama Laura Akamavičienė
„Mamos žurnalas“