Pavasarinis namų valymas: sukandus dantis, ar dainuojant?

Eglės Gelažiūtės pieš.

Namus tvarkyti galima sukandus dantis, o galima ir niūniuojant linksmą dainelę. Tai priklauso nuo šeimininkės meilės švarai.

Pavasarį namus tvarkome iš esmės. Jeigu klausytume protingų žmonių patarimų ir generalinę tvarką darytume kas tris mėnesius, pavasarį dulkių nebūtų tiek daug.

Štai dar keli patarimai, kurie pravers praktiškai šeimininkei:

Kasdienius darbus pasistenkite atlikti iki pusryčių – tuomet diena bus ilgesnė ir turėsite daugiau laiko kitiems darbams, poilsiui ar pabuvimui su vaiku.

Kartą per savaitę atlikite didįjį tvarkymą: iškratykite patalynę, nuvalykite langus, dulkes sunkiau prieinamose vietose.

Valymo priemones: šepečius, šluotas, mazgotes, šluostes dulkėms valyti visada laikykite švarius ir tvarkingai sudėtus vienoje vietoje.

Dulkes valykite tik minkšta arba specialiai tam pirkta šluoste.

Klodamos lovą, plačiai atverkite langus, kad dulkės nesikauptų ant sienų ir baldų, o išskristų lauk. Šluodamos kambarį taip pat atverkite langą.

Namų valymui rinkitės tokias buitinės chemijos priemones, kurios nesukelia alergijos nė vienam šeimos nariui.

Jeigu namuose yra mažų vaikų, jų kambarius valykite tik su neutraliais bekvapiais valikliais, o dar geriau – paprasčiausiu švariu vandeniu ir šluoste.

Jeigu namų tvarkymas jums nėra sielos atgaiva, venkite:

Laminuotų grindų. Jos labai elektrostatiškos, todėl traukia dulkes. Be to, išvalius grindis drėgnu būdu, lieka vandens pėdsakų. Laminuotas grindis reikia valyti ir blizginti labai kruopščiai.

Sintetinių kiliminių dangų. Šios dangos greitai praranda „prekinę išvaizdą“. Iš didžiulio sintetinio kilimo išvalyti dulkes ir dėmes įmanoma tik su labai galingu dulkių siurbliu ir specialiomis buitinės chemijos priemonėmis.

Nikeliuotų paviršių. Baldų salone blizgantys baldai atrodo įspūdingai, tačiau kasdienybėje tą blizgesį išsaugoti sunku. Pirštų atspaudai ar bet kokio skysčio lašeliai ant tokio paviršiaus labai matyti.

Natūralaus akmens plokščių grindų. Valyti natūralų akmenį – labai sunkus procesas. Idealiai švarus jis atrodo tik po specialaus poliravimo.

Tamsių baldų – ant jų dulkės labai matyti. Nuvalysite, nueisite į kitą kambarį palaistyti gėlių, o grįžę rasite baldus vėl apduklėjusius.

Tvarkydamiesi atsikratykite šlamšto

Laimingos tos, kurios namuose darydamos generalinę tvarką nepadeda atgal jau trejus metus nenaudojamų daiktų, manydamos, kad „gal vieną dieną dar prireiks“. Jeigu saugosite visas jums dovanotas atminimo dovanas ir kolekcionuosite vietų, kuriose lankėtės, suvenyrus, greitai gyvensite tikrame sandėlyje.

Apribokite daiktų, kurie apkrauna jūsų namus skaičių. Pavyzdžiui, pasilikite tik du paskutinius mėgstamo žurnalo numerius.

Jeigu negalite atsisakyti įvairiausių dėžių bei dėželių daiktams pergabenti ar dovanoms pakuoti, pasilikite jų tik keletą.

Konkretaus daiktų skaičiaus taisyklė ypač naudinga, jeigu turite polinkį pirkti rankines, kaklaraiščius arba batus. Nustatykite maksimalų kiekvienos rūšies daiktų skaičių, pavyzdžiui, septynis, o kitus atiduokite.

Namuose esantys daiktai būtinai turi teikti vienokią ar kitokią naudą!

Tvarkydami namus pasitelkite kūrybą. Nenaudojamas antklodes galima įkišti į dekoratyvinių pagalvėlių užvalkalus, jos puikiai papuoš interjerą. Patalynę galite laikyti pintose uždengiamose dėžėse po lova. Kambarinėms gėlėms įsigykite stovą – palangių valymas užims kur kas mažiau laiko. Virtuvinės spintelės (po praustuvu) durelių vidinėje pusėje pakabinkite tinklelį – ten patogu laikyti svogūnus ir česnakus. Pasitelkite fantaziją.

Su šluota iš kambario į kambarį

Svetainė. Minkštus baldus irgi reikia valyti. Pirmiausia atitraukite juos nuo sienų, išplaukite sunkiai pasiekiamas vietas už jų, jei įmanoma nuimti baldų apvalkalus, išskalbkite juos. Jei neįmanoma nuimti, nors išsiurbkite. Nepamirškite nusiurbti dulkių nuo naktinių užuolaidų, sienų, net lubų. Dienines užuolaidas išskalbkite. Kai valote namų langus, nepamirškite ir veidrodžių bei baldų rankenėlių. Gera proga perplauti seniai naudojamas taures, vazas, saldainines.

Miegamasis. Apsukite čiužinius kita puse – taip išvengsite išgulėtų vietų, bet ir pagerinsi oro cirkuliaciją. Jei įmanoma, išskalbkite čiužinio užvalkalą, lovos užtiesalus. Pagalves ir antklodes palaikykite balkone, ypač jei diena saulėta.

Tamsus kambariukas ir drabužinės. Išaugtus vaiko drabužius ir batus (taip pat žaislus ir nebeskaitomas knygas) sudėkite atidavimui. Šaltojo sezono drabužius ir batus, kurie tiks ir po metų, švarius sudėkite į maišus ar dėžes ir paslėpkite iki kitos žemos. Tai bus proga kai ką nunešti į valyklą ar  batų taisyklą, o kai ką išmesti.

Vonios kambarys.  Pirmas žingsnis – atsikratyti šlamšto, nes čia jis kaupiasi itin sparčiai. Seni šampūnų ir kremų buteliukai, pasenusi kosmetika, du kartus panaudotas, bet nepatikęs prausiklis ir t.t. Šie daiktai rikiuojasi ant vonios krašto ar lentynose, atrodo, kad vonioje – kosmetikos parduotuvės filialas, o realiai naudojatės tik viena-kita priemone.

Vonia iškart „atsigaus“, jei pakeisite dušo užuolaidą ar vonios kilimuką. Tai nedidelės investicijos, o rezultatas labai geras.

Virtuvė. Čia galioja tas pats šlamšto atsikratymo dėsnis – peržiūrėkite stalčius ir spinteles, paaiškės, kad galybės daiktų net nenaudojate (ir neketinate naudoti). Peržiūrėkite prieskonių galiojimo laiką, kuris yra ribotas. Išvalykite šaldytuvą ir jo kamerą, taip pat – gartraukį. Jei spintelės nesiliečia su lubomis, nuvalykite jų viršų.

Darbo grafikai

Kad nepasiklystumėte tarp darbų ir kuo praktiškiau panaudotumėte tam skirtą laiką – pasidarykite darbų grafikus. Visų pirma darbus susiskirstykite į pusmetinius, mėnesinius, savaitinius ir dieninius. Tuomet, atsižvelgdamos į kitus planus sudarykite buities darbų grafiką. Pavyzdys:

KASDIENINIAI DARBAI
1. Nuvalyti dulkes
2. Išplauti grindis
3. Sudėti į vietas išsimėčiusius daiktus
4. Sutvarkyti vonią ir virtuvę
SAVAITĖS DARBAI
Pirmadienis 1. Drabužių skalbimas
2. Kruopštus vonios valymas
3. Sunkiau prieinamų lentynų valymas
Antradienis 1. Drabužių lyginimas
2. Virtuvės įrankių valymas actu
Trečiadienis 1. Drabužių skalbimas
2. Kruopštus vonios valymas
3. Palangių valymas
Ketvirtadienis 1. Drabužių lyginimas
2. Sunkiau prieinamų lentynų valymas
Penktadienis 1. Kruopštus vonios valymas
2. Palangių valymas
Šeštadienis 1. Langų valymas
2. Patalynės kratymas
3. Baltos patalynės keitimas
4. Sunkiau prieinamų lentynų valymas
MĖNESIO DARBAI
1 savaitė Šaldytuvo valymas
2 savaitė Drabužių spintų peržiūra ir tvarkymas
3 savaitė Virtuvės spintelių peržiūra ir tvarkymas
4 savaitė Visų likusių spintų ir spintelių tvarkymas
PUSMEČIO DARBAI
1. Namų vaistinėlės peržiūra ir tvarkymas
2. Užuolaidų skalbimas

Kai atliekate dienos darbus, imkitės savaitės darbų, o laisvesnę dieną – mėnesio ar net pusmečio darbų

Vertėtų pridėti atskirą grafiko dalį su pavadinimu skubūs darbai! Ten surašykite darbus, kurie atsirado neplanuotai ar dėl užimtumo buvo neatlikti.

Išsikuopkime, sutvarkykime, įleiskime gurkšnį gaivaus oro ir pasidžiaukime švariais namais!

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


5 − keturi =

Kitos temos: