Perkame nešioklę: nepamirškime kelių pagrindinių visoms nešioklėms svarbių saugumo aspektų, o prieš tai prisiminkime: nešiojimas yra vaiko teisė į artumą ir tėvų teisė į ryšį su vaiku. Tačiau pastaruoju metu mums sako kitaip. Kodėl?

www.nesiokles.lt
Violeta Žekonienė, www.nesiokles.lt konsultantė, 3 dukrų mama
Noriu glausti, bet turiu atsiklausti
Besilaukiančioms mamoms skirtuose kursuose pasakoja apie tris bazinius naujagimio poreikius: miegoti, valgyti, būti sausam. Tačiau emociniai poreikiai yra ne mažiau svarbūs: artumas, saugumas, ryšys su tėvais. Laukdami vaiko esame pasiryžę viską daryti teisingai, atliepti visus jo poreikius, bet jau pirmosiomis savaitėmis daugelis planų pasikeičia.
Galvojau, kad mano kūdikis miegos lovelėje, bet jis ramus tik ant mamos ar tėčio krūtinės.
Išgirdau, kad naujagimis valgo kas 2–3 valandas, bet manasis nenori paleisti krūties ištisas valandas.
Kur mama ieško stiprybės ir patarimų? Žinoma, internete, o ten gausu „neginčijamų taisyklių“. „Negalima per daug nešioti, nes vaikui reikia daug laiko praleisti visomis kitomis gulėjimo pozomis“, „Jei nešiojate, tai tik nustatyta poza“, „Vertikali padėtis – ne anksčiau nei nuo 4–6 mėnesių“.
Bet ką daryti, jei mano vaikui maloniausia varliuko poza, prigludus prie manęs?
Džiaugiamės atradę ramybės pozą, bet nedrąsu tuo dalintis su pamėgtu virtualiuoju specialistu, nes galime gauti kritikos laviną.
Mano tikslas – drąsinti, o ne supriešinti. Tėvai turi teisę pasitikėti savo nuojauta ir, pirmapradžių instinktų vedami, jautriai atliepti savo vaiko poreikius.
Vertingiausias laikas – vaikui
Mes visi branginame savo laiką, o ypač – laiką praleistą su artimiausiais. Gimus vaikui, tvarkingai paskirstyti ir išnaudoti laisvalaikį tampa sudėtingiau. Kodėl gi nepasilengvinus bent šios kasdienybės? Ar nešioklė gali jums padovanoti šiek tiek daugiau laiko?
Galiu papasakoti nesuskaičiuojamą galybę istorijų, kaip nešioklė padėjo tėvams išsilaisvinti iš rutinos gniaužtų. Ir išties kai kas pasakys: „Nešioti nešioklėje iki 4 mėn. negalima“, „Vaikas turi stebėti pasaulį iš vežimėlio“. O jei pabandytumėte atidėti nuomones ir įsiklausytumėte į savo vaiką?
Nešioklė suteikia laisvę – tiek vaikui, tiek jums. Juk laisvos rankos – labai reikalingos: jos gali būti užimtos kitų vaikų ar mylimo žmogaus delnais, gali vesti augintinį ar net diriguoti orkestrui!
Nešioklė leidžia vienu metu tenkinti kelis poreikius: vaikui – saugumo jausmą, artumą, ramybę, tėvams – galimybę atlikti kasdienes užduotis ir tuo pačiu metu pasirūpinti mažyliu. O kai baziniai poreikiai patenkinti, galima imtis svajonių ir naujų planų.

Nėra programėlės tėvų nuojautai atsiskleisti
Miegą, žingsnius, net pieno kiekį matuojame programėlėmis, bet juk svarbiausia instaliacija – tėvų intuicija. Ji nėra skirta atsinaujinti, nes veikia nuo pirmosios dienos. Ji vadinama motinystės/tėvystės instinktu, t.y. nuojauta, žinojimu, kas mano vaikui geriausia būtent šiuo metu ir šiuo etapu.
Jei jūsų vaikas neramus, bet prigludęs prie jūsų nurimsta, vadinasi, tai jo poreikis. Nešiojami vaikai laimingi. O nešioti tikrai lengva, kai pasitikite savo ryšiu su juo.
Svarbiausi nešiojimo principai
Kad nešiojimas būtų patogus ir saugus, svarbu atkreipti dėmesį į kelis principus, kuriais vadovaujasi didžioji dalis specialistų: ortopedai, Tarptautinis klubų displazijos institutas, dulos ir nešiojimo konsultantai.
Natūralus stuburo linkis
Nešioklė turi tolygiai prilaikyti visą vaiko kūną, nugarėlė neturi būti priverstinai tiesinama.
Kitaip tariant, jokių pakietintų sėdynių ar nugarėlių!
Klubų padėtis
Vaiko keliai turi būti aukščiau nei klubai, kojytės plačiai – M raidės pozicija (varliuko poza). Nešioklės sėdimoji dalis turi dengti plačiai – nuo vieno kelio linkio iki kito.
Tiesmukiau tariant – jokio vaiko kabinimo ant siauro „klynuko“!
Nešiojančiojo patogumas
Ergonomiška nešioklė paskirsto svorį tolygiai, turi platų juosmens diržą ir plačias petnešas. Nešioklė nežaloja nešiojančiojo pečių ir nugaros, jei vaiko svoris proporcingai paskirstomas ir judviejų svorio centrai sutampa. Tiek vaikjuostė, tiek ergonominė konstruota nešioklė turi/suformuoja platų juosmens diržą, kuris nuima didžiąją svorio apkrovą nuo jūsų pečių.
Bendras principas toks: norite nešioti ilgiau – ieškokite nešioklės su plačiu minkštu juosmens diržu ir amortizuojančiomis/plačiai išskleidžiamomis petnešomis.
Vertikalizuokite ir kitus drąsinkite
Vertikali vaiko pozicija nešioklėje – tai natūrali ir evoliuciškai susiformavusi padėtis: vaiko pilvukas prie tėvų pilvo, kojytės plačia M poza, nugara prilaikoma plačiai ir proporcingai, tolygiai paskirstant apkrovas, išsaugant natūralų stuburo linkį.
Perkame nešioklę? Pasitikrinkime
Nepamirškime kelių pagrindinių visoms nešioklėms svarbių saugumo aspektų:
Vaiką nešioklė turi gaubti saugiai ir tvirtai, tarsi jūsų delnai. Neturi likti laisvų tarpų vaikui susmukti.
Užtikrinkite laisvą oro patekimą, neuždenkite vaiko veiduko.
Nešioklę tvirtinkite pakankamai aukštai, kad pavyktų lengvai pabučiuoti mažylio galvytę.
Pasitikėkite savimi ir savo vaiku. Jūs esate geriausias jo poreikių ekspertas.