Pirmasis papildomo maitinimo mėnuo (kūdikiui 5-7 mėn.)

204_0441

Papildomo maitinimo tema visada „ant bangos“

Papildomo maitinimo tema visada „ant bangos“. Pradedame pusės metų trukmės projektą apie kūdikio pratinimą prie naujo maisto. Pagrindinė projekto herojė –  Medeina. Jos mama kas mėnesį aprašys dukrelės valgymo ypatumus, o gydytojas komentuos, girs arba kritikuos.

Medeina gimė 4 300 g

Projekto pradžioje (lygiai 6 mėn.) svėrė 8 500 g.

Per pirmąjį projekto mėnesį priaugo 100 g.

Mamos pasakojimas

Svoris. Savo mažylę vadiname burbuliuku, nes gimė 4,3 kg. Per pirmus mėnesius priaugdavo po daugiau nei kilogramą. Kartais gąsdina mintis, jog ateityje ji gali turėti problemų dėl svorio. Bet vyras sako, kad dukra yra graži, sveika mergaitė. 6 mėnesių dukrytė svėrė 8,5 kg (ūgis 67,5 cm). Septintą mėnesį, pradėta primaitinti, ji priaugo tik 100 g, bet gydytoja sakė, jog tai normalu, nes anksčiau priaugdavo po daugiau.

Primaitinimo pradžia. Medeiną pradėjome primaitinti nuo 6 mėnesių. Gydytoja ragino tai daryti anksčiau, nes maitiname mišiniu. Tačiau nesiskundėme dėl dukrytės svorio, todėl nusprendėme pradėti nuo tada, nuo kada pataria visa literatūra. Kadangi Medeina – antra mūsų dukrytė, todėl viskas paprasčiau. Remiuosi literatūra ir ankstesnėmis gydytojų rekomendacijomis. Visiškai neklausau močiučių patarimų. Kodėl? Todėl, kad nesutinku, jog naujagimiui jau reikia duoti cukraus, druskos, manų košės (man patardavo duoti nuo 2 mėn.). Žinau, kad taip vaikai kadaise užaugdavo, bet aš pasikliauju šiandiene medicina.

Obuoliukas. Pradėjau nuo iš kaimo atsivežto obuoliuko. Pagremždavau po truputį, po šaukščiuką kasdien. Pirma reakcija – surauktos lūpytės. Tačiau vėliau mažylei obuolys patiko. Tiesa, ji vis tiek mieliau rinkdavosi mišinį.

Pirmoji košė. Pirmas rimtas papildomas maistas buvo vieno produkto daržovių košė. Pirma buvo bulvė. Reakcija tokia pati, kokia kadaise buvo pirmosios dukrytės – išspjovė. Ką gi, imame morką. Šią skaniau, tačiau irgi ne itin noriai „kramsnojo“. Trečias – moliūgas. Šis labiausiai tiko ir patiko. Žinau, kad reikėjo ir toliau po vieną naują daržovę duoti. Bet aš jau ėmiau maišyti. Iš pradžių iš tų daržovių, kurias jau buvo ragavusi. Po to pridėdavau ir naujų: brokolio, žiedinio kopūsto, cukinijos. Dukrai patinka moliūgas, sumaišytas su morkomis. Mėnesio pabaigoje jau maišėme ir trynėme įvairių daržovių košytę.

Vis dėlto negalime pasigirti, kad dukrelė labai jau noriai tas daržovienes valgo. Liūdniausia, kad visas daržoves specialiai vežėmės iš kaimo, kad būtų sveikai užaugintos, o mūsų dukrytei labiausiai patiko vienintelį kartą duotas bananas. Vėliau paaiškėjo, kad bananas dėl nitratų kiekio gali būti pavojingas kūdikiams, todėl daugiau šio „skanėsto“ neduodu.

Tyrelės. Vaikai yra vaikai – jau nuo kūdikystės mėgsta pasmaližiauti. Mūsų mažoji – ne išimtis. Mano virtos košės jos taip nežavi, kaip parduotuvėje pirktos vaisių tyrelės. Ragavo slyvų, persikų, obuolių su mėlynėmis ir avietėmis. Skirtingai nei daržovienės, šių gardumynų nereikėjo kišti pro sučiauptas lūpytes. Tiesa, po jų mergytė ėmė dažniau tuštintis.

Vis dėlto viliuosi, kad dukrytės skonio receptoriai greitu laiku priims ir daržoves, ir mėsytę, kurią jau tuoj (nuo 7 mėnesių) pradėsiu duoti. Žinau, kad reikės apsišarvuoti kantrybe ir po truputį pratinti prie sotesnio maistelio. Nors būtų puiku, jei kas nors atsakytų į retorinį klausimą – ką daryti, kad vaikutis valgytų ne tai, kas saldu, o tai, kas sotu, sveika ir naudinga?

Dienos valgiaraštis. Mažoji nelabai mėgsta daržovių košytes. Vos keli šaukšteliai, ir viskas. Tik moliūgo suvalgo apie 100 g. Valgo kas 3,5-4 valandas. Kai jau nieko nenori valgyti, tuomet duodame mišinio. Jo išgeria po 160 g tris-keturis kartus per dieną. Keliasi mišinio ir naktį. Dar šį valgiaraštį papildo obuoliukas (apie 100 g) bei pirkta vaisių tyrė – po pusę indelio (apie 70 g) per dieną.

Mamos mintys apie primaitinimą. Žinau, kaip sunku į kūdikio burnytę įdėti pirmo maisto šaukštelį. Tuomet kankina klausimai, kaip ši naujovė atsilieps mažylio organizmui: ar neišbers, ar neskaudės pilvuko… Ar tie vaisiai ir daržovės tikrai sveiki? Ir daugybė kitų nerimą keliančių klaustukų.

GYDYTOJO KOMENTARAS

Pasaulinės Sveikatos Organizacijos kūdikių mitybos ekspertai rekomenduoja:

Išimtinai žindomam kūdikiui (kai jis gauna motinos pieno ir daugiau jokių skysčių, išskyrus gydytojo skirtus vaistų tirpalus) papildomo maisto reikia pradėti duoti, kai sukanka 6 mėn.

Išimtis – papildomo maisto galima pradėti duoti nuo 4 mėn., bet tik tuomet, kai žindomas ir/ar maitinamas pieno mišiniu kūdikis nepriauga svorio.

Pirmas papildomas maistas turi būti kūdikiui lengvai praryjamas, skystokas, pvz., smulkiai sutrinta daržovių košė (piurė, tyrė – šiais žodžiai norima pabrėžti, kad maistas turi būti skystokas) ar vaisių-ryžių košė.

Pirmuosius įvedamus patiekalus rekomenduojama gaminti iš valgytojo gyvenamajame regione užaugusių produktų.

Pirmieji patiekalai kūdikiui turi būti pagaminti iš kokybiškų produktų, paisant higienos reikalavimų maistui ruošti ir asmens higienos.

Pirmieji patiekalai turi būti gaminami prieš maitinimą vienam kartui.

Maitinant negali būti naudojama prievarta.

Papildomą patiekalą duokite šaukšteliu.

Vienu metu siūlykite tik vieno patiekalo 1-2 valgomuosius šaukštus (apie 15-30 ml). Patiekalo kiekį palaipsniui, kas kelias paras didinkite iki pilnos porcijos – 150-200 ml.

Normalu, kai prie naujo patiekalo kūdikis pripranta per 15-20 pasiūlymų.

Ar teisingai valgė Medeina

5-6 mėnesiais gerai augančių kūdikių svoris padvigubėja. Sparčiausiais augimo laikotarpis yra 2-3 mėn.

Kiekvieną gyvenimo mėnesį lyginant su priaugimu 2-3 mėnesiais, priaugama vis mažiau svorio, ir tai yra normalu. Gydytoja, sakydama, kad 7 mėnesį priaugti 100 g yra normalu, buvo teisi.

Vaisių tyrė (o „paskustas“  obuoliukas yra ne kas kita, kaip natūrali vaisių tyrė) gali būti pradėtas duoti, kai kūdikis pripranta prie pirmos košės/tyrės. Obuoliukas yra desertas, nepriklauso pagrindiniams patiekalams, jų nepakeičia. Natūralu, kad Medeina rinkosi mišinį, nes obuoliukas jos nepasotindavo.

Kaip išimtis – šaukšteliu paskustas obuoliukas gali būti pradėtas duoti, kai kūdikiui sukanka 4 mėn. Natūralu, kad pirmoji Medeinos reakcija surauktos lūpytės, nes prie kiekvieno naujo skonio įpranta nevienodai. Žindomi kūdikiai greičiau pripranta prie naujų skonių, nes mamos pieno skonį truputį keičia jos valgomas maistas.

Pirmoji košė. Bulvė yra bulvė. Ji nepriskiriama daržovėms. Medeina, išspjaudama bulves, darė teisingai. Morka yra daržovė – ji išvirta (nesutežusi!) ir smulkiai sutrinta, o po to sumaišyta su mamos pienu arba pieno mišiniu ir yra pirmasis papildomas maistas. Po to pridedama kitų daržovių – kopūstų, cukinijų ar moliūgų, virtų burokėlių. Į daržovių košę galima įdėti per sietelį suttrintą prinokusį pomidorą. Kiekviena nauja daržovė šiek tiek pakeičia daržovienės skonį. Daržovių košė yra mažiau skani už ryžių-vaisių košę, dėl to pratinant prie naujo patiekalo geriau pradėti nuo mažiau skanaus. Kai kūdikis pripranta prie jau išvardintų daržovių, gali būti pridėta bulvė. Gaila, tačiau dažniausiai tenka susitikti su mamomis, kurios daržovių košę supranta kaip bulvių košę. Labai gerai, kad Medeinai nebuvo per prievartą grūdama bulvių košė.

Bananas. Bananas nepakeičia jokios košės ar piurė. Jis tik išimtinu atveju gali būti duodamas kaip desertas. Bananas kūdikiams patinka, nes yra saldus. Obuolys iš senelių sodo savo maistinėmis savybėmis yra aiškiai pranašesnis už bananą. Jokie atvežtinai vaisiai, daržovės nepakeičia tų vaisių ir daržovių, kurie užaugo tame regione, kuriame gyveno ir gyvena Medeinos tėvai, seneliai, proseneliai…

Svarbiausia – vaisių ir daržovių ekologiškumas. Lietuva nėra badaujanti šalis, kad reikėtų naudoti chemines medžiagas derliui padidinti ir jį išlaikyti. Egzotiniai vaisiai, daržovės nuskinami neprinokę, nes jie turi išsilaikyti, kol kas nors juos nupirks atvežtus į kitas šalis. Jiems išlaikyti gerą, patraukiančią pirkėją išvaizdą padeda cheminės medžiagos.

Tyrelės.  Medeinos artimieji pasiūlydami jai parduotuvėje nupirktų tyrelių švelniai tariant ne vietoje paskaldė malkų. Geriausios tyrelės yra sezoninės per sietelį sutrintos uogos, slyvos, kriaušės, obuoliai.

Galima vasarą šaldiklyje mažomis porcijomis užsišaldyti įvairių uogų, o paskui 1-3 valgomus šaukštus uogų atšildyti, per sietelį sutrinti, saikingai pabarstyti (o dar geriau nepabarstyti) cukraus pudra ir duoti kūdikiui. Šis atsidėkos plačia šypsena, nes gaus natūralų, termiškai nepaveiktą produktą, beveik nepraradusį vitaminų ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų.

Tik didelės išimties tvarka gali būti duodamos parduotuvėje pirktos tyrelės. Netinka ir namuose pagamintos įvairios uogienės, džemai, kompotai, konservuotos sultys, nes šiluma paveikus produktą, jis praranda daug naudingų savybių. Kol neturėjome šaldiklių, viską kaitinome, virėme. Dabar to nebereikia. Visos parduotuvėje perkamos uogų, vaisių tyrelės yra pagamintos aukšta temperatūra paveikus žalią, šviežią, natūralų produktą.

Vaisių-uogų tyrelės yra desertas. Šiuolaikiniai tyrimai įrodė, kad gimęs žmogus saldoką skonį suvokia kaip saugų maistą. Tai lemia, kad mažiesiems patinka tai, kas yra saldu, tačiau tai dar nereiškia, kad kiekvienas maistas turi būti saldinamas.

Dienos valgiaraštis. Į daržovių košę turi įeiti kelios daržovės. Medeinos artimieji klysta mažajai pataikaudami ir duodami tik moliūgo. Daržovių košės valgymo esmė – kad organizmas gautų kuo įvairesnių medžiagų. Vien moliūgo davimas rodo, kad Medeinos artimieji neturi kantrybės siūlyti naujų skonių. 6-8 mėn. kūdikiai papildomai yra maitinami 2-3 kartus per dieną ir 1-2 kartus per dieną pasiūloma papildomų užkandžių (skusto obuoliuko, sezoninių trintų uogų, slyvų, kriaušių). Tik kaip išimtis, kai Medeinos artimieji iš kaimo nebegalės atsivežti obuoliukų, jai galima duoti pramoniniu būdu pagamintų tyrelių.

Norėčiau patarti ne tik Medeinai, bet ir visoms šeimoms, auginančioms išnešiotus kūdikius, 5-6 jų gyvenimo mėnesį atlikti kraujo tyrimą dėl galimos mažakraujystės, nes tuo laiku išsenka įgimtos geležies atsargos. Taip daryti pataria ir 2010 m. išleistas Lietuvos Sveikatos apsaugos įstatymas apie vaikų sveikatos tikrinimą šalyje.

Konsultavo docentas Algimantas Vingras

„Mamos žurnalas“

Susiję straipsniai

Žymos: , , , , ,

3 Atsiliepimai kategorijoje “Pirmasis papildomo maitinimo mėnuo (kūdikiui 5-7 mėn.)”

 1. Inga
  2016/11/11 at 17:02 #

  Nuo 2 mėn manų košę?? Gal tos bobutės turėjo mintį klijuką, kurį anksčiau virdavo neturinčios pieno mamos.. Bet kad visos bobutės taip darė, tai didžiausia netiesa! Kas išbandyta laiko yra vertingiausia! Neveltui dėl vaikų stuburo problemų šiuolaikiniai tėvai vėl grįžta prie kūdikio vystymo..

 2. 2017/01/04 at 01:01 #

  Mano dukrytei bus 6meesiai ir ka galiu duoti be tyreliuu dagiau ? Ar jau galiu duoti karves piena skiesta?

 3. Laura
  2017/01/21 at 13:34 #

  Alina, jokiais būdais neduok skiesto pieno ir jokių aplomai pieno produktų, tik tavo pienas, arba adaptuotas specialus pieno mišinys. Gi vaikai netoleruoja laktozes iki vienų metų.

Palikite atsiliepimą


šeši − 6 =

Kitos temos: