Lovytę ar vežimuką galite paveldėti iš draugų ar giminaičių, tačiau patalynę kūdikiui turėtumėte nusipirkti naują.
Svarbiausia, kad būtų hipoalergiška
Kasmet gimsta vis daugiau alergiškų vaikų. Vienas iš labiausiai paplitusių alergenų – namų dulkės, kurios gali sukelti ašarojimą, sunkų kvėpavimą, niežėjimą, čiaudulį ar kosulį. Namų dulkes tokias alergiškas padaro jose gyvenančios mikroskopinės erkutės, tiksliau – jų ekskrementai.
Erkutės gyvena patalynėje, čiužiniuose ir minta žmogaus odos pleiskanėlėmis, nagų atplaišėlėmis, plaukais. Miegamasis – ideali vieta veistis dulkių erkutėms. Vienoje lovoje gali „apsigyventi“ apie du milijonus šių padarėlių. Ypač palankios sąlygos – pūkų patalai, žmogaus kūno šiluma ir jo odos dalelės, nes šie gyvūnai dauginasi dažniausiai 25ºC temperatūroje, kai būna 75 proc. santykinė oro drėgmė.
Nuolat valant dulkių siurbliu erkučių išnaikinti neįmanoma. Siurblys susiurbia tik žuvusių erkių daleles.
Kadangi valant ir vėdinant patalpas nuo erkučių apsisaugoti beveik neįmanoma, vienintelė išeitis – sukurti kuo nepalankesnes sąlygas joms daugintis. Jei namie dar užsilikę pūkinių patalų ir plunksnų pagalvių, teks su jomis atsisveikinti. Vaikams netinka ir vatinė patalynė.
Tad kokią pirkti? Pasinaudokite šiais patarimais:
Kūdikių neguldykite į suaugusiųjų patalynę. Ne veltui sukurta ir gaminama speciali patalynė kūdikiams.
Tai antklodėlės, pagalvėlės, vokeliai, miegmaišiai, apklotai su sintetiniais užpildais, kuriuos galima skalbti net 95ºC temperatūroje. Kūdikiams skirtai patalynei, kaip ir kūdikių maisteliui, keliami gerokai aukštesni kokybės reikalavimai nei suaugusiųjų prekėms. Rimtų firmų gaminama kūdikių patalynė yra iš ekologiškai švarių medžiagų, gerai praleidžia orą, sugeria drėgmę, neleidžia prakaituoti. Dėl užpildo vaikiški čiužinukai yra minkšti, tačiau kartu ir spyruokliuojantys (atstatantys savo formą), tad judėdamas kūdikis nepajus kietų lovytės dalių,
Užvalkalų audinys turėtų būti iš medvilnės, kad būtų pralaidus orui ir malonus odai. Kai kurios antialerginės pagalvės užpildytos poliesterio rutuliukais, kurie neleidžia pagalvėms subliūkšti.
Alergiškiems vaikams tinka ir specialios vilnonės antklodės ir pagalvės, kurių užvalkalai iš grynos medvilnės, o užpildai – iš 100 proc. vilnos.
Tačiau šios patalynės namie nepavyks išskalbti, reikės nešti į valyklą.
Kūdikio paklodėles ir užvalkaliukus reikėtų keisti ne rečiau kaip kas savaitę, o jei susitepė – ir dažniau.
Todėl kūdikiui reikėtų nupirkti bent 4 užvelkamos patalynės komplektus, kad kasdien nereikėtų skalbti.
Svarbiausia, kad užvalkalai būtų nesuplyšę, nes maži vaikai mėgsta juos draskyti, kaišioti pirštukus.
Paklodės turi būti tokios, kad jų kraštai užsilenktų po čiužinuku.
Vaikams netinka gofruota ar frotinė patalynė, nes tokiame audinyje labiau kaupiasi įvairūs nešvarumai, dulkės. Ypač ji netinka alergiškiems vaikams. Vaikų lovytei geriau rinktis lygią medvilninę arba lininę užvelkamą patalynę be sintetinio pluošto.
Geriau, kai užvelkama patalynė kūdikiui yra balta arba pastelinių spalvų, mat ryškūs patalynės dažai ne visada būna kokybiški, gali vaiką alergizuoti. Be to, manoma, kad ryškiaspalvė patalynė veikia tonizuojančiai, kūdikiui sunkiau nusiraminti, užmigti. Jei labai norite ryškių užvalkalų, rinkitės žinomų gamintojų patalynę, kurios kokybe esate garantuoti. Tada skalbiant patalynę spalvos neišbluks, audinys ilgam išliks žaismingas.
Jei perkate patalynę kūdikiui, atidžiai skaitykite etiketę. Jei gamintojas patikimas, etiketėje rasite daug informacijos apie išduotus sertifikatus, naudotas žaliavas, kaip jos atitinka ekologinius reikalavimus.
Svarbu, kad naudojamoje medžiagoje nėra formaldehido, kuris yra labai pavojingas kūdikių odelei.
Svarbu, kad patalynėje (vokeliuose, čiužinukuose, pagalvėse, antklodėse) nebūtų metalinių ar plastiko elementų, kurie galėtų sužeisti kūdikį.
Čiužinukai su kokoso drožlėmis, jūros žolėmis irgi sveiki ir tinkami vaikui. Grikių lukštų čiužiniai yra kietoki ir vėsūs, labiau tinkami suaugusiesiems. Apie šieną irgi norėtųsi kalbėti gražiai – jis kvepia, ant šieno čiužinių užaugo ne viena karta. Deja, alergologai šieno čiužiniams ir pagalvėms sako „ne“, mat išdžiūvusioje žolėje gyvena daugybė alergenų, kurie gali vaiką padaryti tikru ligoniu (ne veltui sezoninė alerginė sloga vadinama šienlige). Tinkami ir poroloniniai čiužiniai, tačiau jie gana greitai išsiguli, į juos geriasi prakaitas, sunku valyti.
Nepasiklysti tarp gausybės visokiausių pagalvių, čiužinių ir apklotėlių nėra paprasta. Todėl patalynę vaikui pirkite specializuotose parduotuvėse, kur visada galėsite pasitarti su pardavėja, sužinoti, kaip kuris gaminys valomas, prižiūrimas.
„Mamos žurnalas“