
Netiesa, kad mažiems vaikams visiškai nereikia druskos. Natris padeda reguliuoti vandens balansą ląstelėse ir skatina imuninę funkciją, raumenų susitraukimą, nervų veiklą. Druska tampa pavojinga tik tada, jei jos vartojama per daug.
Didelis druskos kiekis maiste dažniausiai yra problemiškas ilgalaikės sveikatos požiūriu, nes padidėja nutukimo, padidėjusio kraujospūdžio, širdies ligų ir insulto rizika. Tyrimų metu nustatyta, kad daug druskos turinti dieta vaikystėje yra susijusi su osteoporoze (kaulų išretėjimu) vėlesniame amžiuje, nes ji trukdo organizmui iš maisto pasisavinti kalcį. Druska gali padidinti kraujospūdį, net mažiems vaikams, o svarbiausia, kad per daug druskos maiste gali išugdyti pomėgį teikti pirmenybę sūriam maistui visą gyvenimą. Tai dar viena priežastis, kodėl nereikėtų dėti druskos į kūdikio maistą ir kodėl mažiems vaikams geriausia neduoti daug maisto produktų, kuriuose yra daug druskos.
Druskos normos. Druska jokio neigiamo poveikio nedarys, kai:
1 metų vaikai per parą suvartos ne daugiau kaip 1,5–2 g druskos, t.y. ¼ arbatinio šaukštelio.
4–6 metų vaikai per parą suvartos ne daugiau kaip 3 g druskos, t.y. ½ arbatinio šaukštelio.
7–10 metų vaikai per parą suvartos apie 5 g druskos, t.y. nepilną arbatinį šaukštelį.
Suaugusieji per parą suvartos ne daugiau kaip 6 g druskos, t.y. maždaug 1 arbatinį šaukštelį.
Druska kūdikių maiste. Kūdikių maisto nepatariama sūdyti, nes jų inkstai nesugeba išskirti natrio pertekliaus. Jei kūdikis žindomas, jis iš motinos pieno gaus reikiamą kiekį mineralų, įskaitant natrį. Pieno mišiniuose yra panašus mineralų kiekis, kaip ir motinos piene. Kol mažiukui sueis vieneri metai, nedėkite druskos tiesiai į jo maistą, o patiekalus stenkitės pagardinti šviežiomis žolelėmis ir prieskoniais. Kai vaikutis pradės valgyti šeimos maistą, stenkitės, kad jis nebūtų pernelyg sūrus. Dėl druskos pertekliaus papildomai maitinamam kūdikiui nepatariama duoti „prisūdytų“ produktų – dešrelių, sūdytų krekerių, sultinių iš kubelių. Kūdikiams nereikėtų duoti jau pagamintų patiekalų ir parduotuvės, nes juose gali būti daug druskos ir kitų maisto priedų. Mažiems vaikams netinka parduotuvėse pirkti ir įvairių patiekalų pusfabrikačiai, ir bet kuriuo būdu perdirbtas maistas, nes jame visuomet yra nemažai druskos, kurios kiekį sunku nustatyti.
Kaip formuojasi skonis. Mokslininkai nustatė, kad skonis ima formuotis dar būnant gimdoje. Mama būsimam kūdikiui maisto skonį perduoda per vaisiaus vandenis. Žindomas mažylis irgi formuoja savo skonį. Tyrimai parodė, kad kūdikiai, kurių mamos besilaukdamos ir žindydamos valgė daug morkų, labiau mėgavosi morkų skonio patiekalais, nei tais, kuriuose nebuvo morkų. Kitaip tariant, besilaukianti ir žindanti mama neturėtų mėgautis sūriu maistu.
Antrais–trečiais gyvenimo metais, kai mažylis jau skiria įvairaus maisto skonį, į namuose gaminamą patiekalą galite įdėti druskos „ant peilio galo“, t.y. labai saikingai. Antramečiai ir vyresni vaikai jau turi valgyti šeimos maistą, todėl jis neturi būti sūrus.
Druskingiausias sąrašas. Norėdami sumažinti druskos kiekį šeimos valgiaraštyje, valgykite rečiau ir mažesnius kiekius šių produktų: kumpio, skilandžio, šoninės, kietųjų sūrių, marinuotų daržovių, alyvuogių, bet kokios sūdytos, rūkytos mėsos ir žuvies, keptos mėsos, paukštienos, dešrų, ypač saliamio, traškučių, duonos lazdelių, žuvies, parduotuvėse įgytų padažų, sriubų iš kubelių ar sausų koncentratų.
Skaitome etiketes. Produktuose druskos kiekis gali labai skirtis, priklausimai nuo gamintojo. Tai reiškia, kad galite sumažinti druskos kiekį, lygindami prekių ženklus ir pasirinkdami tą, kurio druskos kiekis yra mažesnis. Skaitydami etiketę patikrinkite druskos kiekį 100 g. Mažai druskos turinčiame maiste 100 g yra mažiau nei 0,3 g druskos. Druska kartais išreiškiama kaip natris. Norėdami sužinoti druskos kiekį maiste, turite padauginti natrio kiekį iš 2,5, taigi, jei traškučių pakelyje yra 1 g natrio, vadinasi, jame yra 2,5 g druskos.
Trys požymiai, kad vaikas gauna per daug druskos.
- Jei pastebėjote, kad vaikas nevalgo patiekalo, kuriame yra mažai druskos, vadinasi, jį esate pripratinę valgyti sūrų maistą.
- Kitas požymis, kad mažylio maiste yra per daug druskos, yra troškulys, kurio negalima paaiškinti aplinkos temperatūra ir vaiko judrumu. Natris, kuris yra pagrindinis druskos komponentas, sulaiko vandenį, daugiau natrio organizme – vadinasi, daugiau vandens, kitaip tariant, natris reikalauja vandens.
- Trečias požymis, kad vaikas gauna daugiau druskos, nei jam reikia, yra tamsus geltonas šlapimas, turintis stiprų kvapą.
Tėvai dažnai didelį dėmesį skiria saldumynams ir riebalams – kaip nutukimo priežastims, tačiau tyrimai parodė, kad svorio padidėjimas gali būti susijęs su padidėjusiu druskos vartojimu.
Kaip sumažinti druskos maiste
Maistą gaminkite namuose, kad tiksliai žinotumėte, kas patenka į patiekalą, ir galėtumėte eksperimentuoti su įvairiomis žolelėmis bei prieskoniais. Išbandykite mėgstamus receptus, nenaudodami druskos, – galbūt nustebsite, kaip mažai pasikeičia skonis. Pabandykite daržoves ne virti, o kepti, kad išryškėtų jų skonis.
Parduotuvėse atidžiai skaitykite perkamo maisto etiketes ir nepirkite daug druskos turinčio, ypač perdirbto, maisto.
Neduokite vaikui greito maisto, nes jame visuomet yra daug druskos.
Konsultavo doc. Algimantas Vingras