Šiltėjantys orai dovanoja vaikams ne tik daugiau džiaugsmo ir pramogų, bet ir padidina jų traumų bei nelaimingų įvykių tikimybę. Vieni skaudžiausių vasaros nutikimų – pro atvirus langus ir balkonus iškrentantys vaikai. Vaiko teisių gynėjai, stebėdami šiltuoju metų laiku padidėjusį tokio pobūdžio gaunamų pranešimų skaičių, kviečia tėvus išlikti budriems ir pataria, kaip tinkamai namuose pasirūpinti vaikų saugumu.
Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Kauno miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos Andželikos Vežbavičiūtės, kasmet, įsibėgėjus pavasariui ir ypač vasaros metu, sulaukiama bent keleto pranešimų dėl vaikų, kurie iškrenta pro atvirus namų langus ir balkonus. Jos teigimu, dažniausiai tokios nelaimės įvyksta šeimose, kuriose auga mažamečiai vaikai.
„Reaguodami į tokio pobūdžio situacijas matome, jog dažnai mažylių smalsumas, aktyvumas ir noras pažinti bei ištyrinėti juos supantį pasaulį būna greitesni už tėvų reakciją ir pasirūpinimą visapusiškai saugia vaikui aplinka. Namuose, kur yra mažamečių, tėvams labai svarbu išlaikyti budrumą, o dažnai numatyti bent žingsnį į priekį bei stengtis net ir gerai pažįstamus namus apžiūrėti vaiko akimis, kruopščiai įvertinant, ką jam pavyksta pasiekti, paimti, atidaryti bei kur jis gali užlipti“, – pastebi A. Vežbavičiūtė.
Vaiko teisių gynėja primena, jog siekiant išvengti vaikų iškritimų pro namų langus ar balkonus, svarbu pasirūpinti, kad šalia jų nebūtų pastatyta baldų – sofų, kėdžių, stalų, ar kitų aukštų daiktų – ant kurių palypėję vaikai galėtų pasiekti langą, užlipti ant palangės arba persisverti.
Taip pat A. Vežbavičiūtė akcentuoja, jog rūpinantis vaikų saugumu, suaugusiesiems vertėtų pasidomėti inovatyviomis buities apsaugos priemonėmis, pavyzdžiui, langų užraktais ir fiksatoriais, tačiau kartu ji primena, jog įvairūs apsauginiai tinkleliai nuo vabzdžių nėra vaikų saugumą užtikrinanti priemonė, nes jie neišlaiko vaiko svorio ir nėra tam pritaikyti.
„Praktikoje esame susidūrę su atvejais, kai maži vaikai prisistumia prie lango kokį nors baldą ar savo žaislą ir užsilipę ant palangės atsidaro langą, bet laimei, ne visi vaikai pagal savo amžių ir raidą geba tai padaryti. Tačiau kartais šią užduotį jiems „palengvina“ patys tėvai, net nesusimąstydami, jog kambaryje paliktas pravertas ar plačiai atvertas langas gali pastūmėti vaikus į nelaimę. Tad ypač šiuo metu, kai lauke mus lepina gražus oras, o kambariuose dažnai būna tvanku, tėvai, vėdindami patalpas, turėtų arba išeiti į kitą erdvę kartu su vaiku, arba pasirūpinti, kad vėdinamoje patalpoje su juo liktų ir suaugusysis“, – sako A. Vežbavičiūtė.
Vaiko teisių gynėja primena, jog saugumą namuose kuria ne tik įvairios apsaugos priemonės ir tėvų dėmesingumas, bet ir nuolatinės pastangos ugdyti paties vaiko saugumo ir atsakomybės jausmą.
„Apie saugumą tiek namuose, tiek viešumoje su vaikais svarbu kalbėtis nuo pat mažens. Tėvai turėtų aptarti su augančiu ir nuolat besikeičiančiu vaiku pagrindines saugumo taisykles, paaiškinti apie galimas grėsmes ir mokyti, kaip jų išvengti. Atviras bendravimas, paprasti ir suprantami pavyzdžiai bei pasikartojanti informacija kuria vaikui aiškumą ir moko jį atsakomybės, o kartu stiprina ryšį su artimiausiais žmonėmis“, – sako A. Vežbavičiūtė.
Susiję straipsniai